Darth Bane – Mroczny Lord Sithów, który jako jedyny przeżył wojnę pomiędzy Sithami oraz Jedi tysiąc lat przed Wojnami Klonów. Jako jedyny ocalały Sith, Bane uznał, że Sithowie walcząc są słabi do tego stopnia, że Jedi mogą ich zniszczyć. Bane zatem stworzył Zasadę Dwóch, która nakazywał, aby było tylko dwóch Sithów jednocześnie: Mistrz i uczeń. Bane został później pokonany przez Jedi.

Dziedzictwo Bane'a w postaci Zasady Dwóch przetrwało wiele wieków. W trakcie Wojen Klonów Darth Sidious wykorzystał ją do zniszczenia Jedi, przeciągnięcia na ciemną stronę mocy Anakina Skywalkera oraz do przemianowania Republiki w Imperium Galaktyczne.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Dzieciństwo i Szkolenie na Korribanie[edytuj | edytuj kod]

Darth Bane, urodzony jako Dessel był synem górnika Hursta, który wraz z innym górnkiem Gerdem bił i poniżał swego syna, obwiniając go o śmierć żony (umarła przy porodzie). Był górnikiem na republikańskiej planecie Apatros, jednak uciekł stamtąd i przyłączył się do armii Sithów. Tam odkryto jego talent do korzystania z Mocy i wyszkolono na skutecznego jej użytkownika. Jego nauczycielami byli Quordis i Kas'im. Miał romans z uczennicą Sithów – Githany. Jego rywalem był Siraka, którego później zabił. W roku 1000 BBY został mianowany Lordem Sithów. Jednak gnany pragnieniem zniszczenia zakonu Sithów i odbudowania go w "silniejszej postaci" wystąpił przeciw swoim mistrzom i nie przyłączył się do nich w walkach na Ruusan. W świątyni Rakatan na Lehonie poznał tajniki starożytnych Sithów z holokronu Dartha Revana.

Przyjęcie tytułu Dartha Bane'a i Zasada Dwóch[edytuj | edytuj kod]

Ostatecznie sprowokował lorda Kaana do wykorzystania przeciw Jedi na Ruusan bomby myśli, co doprowadziło do zagłady wszystkich Sithów i setki Jedi w towarzystwie Generała Hotha. Po tym wydarzeniu stworzył Doktrynę Bane'a, zwaną też Zasadą Dwóch – mówiła ona, że jednocześnie powinno istnieć tylko dwóch Lordów Sithów: jeden mistrz oraz jeden uczeń. Miało zapobiec to temu, że adepci Ciemnej Strony, zaślepieni gniewem i nienawiścią, zabijali siebie nawzajem, nie osiągając nigdy potęgi, którą mogli potencjalnie władać, i osłabiając Zakon Sithów przez to, że grupa sprytnych, ale słabszych uczniów sprzymierzała się przeciw potężnemu Mistrzowi i zabijała go, a wyłoniony przez nich nowy Mistrz jest słabszy niż poprzedni. W założeniu Bane'a każdy uczeń Sith, gdy będzie na to gotów, powinien rzucić wyzwanie swojemu mistrzowi i pokonać go w pojedynku, dzięki czemu każdy kolejny Sith będzie potężniejszy od poprzedniego. Na swoją uczennicę Bane przyjął Darth Zannah.

Wyprawa na Dxun[edytuj | edytuj kod]

Po Russanie Bane wyruszył na księżyc Dxun. Swej uczennicy zalecił by ta sama dotarła na Onderon. Po wybuchu bomby myśli, Bane'a zaczęły nawiedzać duchy Kaana i Quordisa. Na księżycu jego statek rozbił się, lecz Bane'owi nic się nie stało. Lord Sithów odnalazł grobowiec Freedona Nadda. Podczas zwiedzania go został zaatakowany przez żyjące tam orbaliski. Zdołał wynieść holokron Lorda Sithów i uciec, ale orbaliski wpiły się w jego skórę i nie mógł się od nich w żaden sposób uwolnić. Z czasem orbaliski rozmnożyły się i pokryły całe jego ciało z wyjątkiem twarzy i dłoni, dzięki specjalnie skonstruowanemu przez Bane'a hełmowi i rękawicom. Przez następne 10 lat Bane szkolił Zannah i podejmował – jak się okazywało, nieudane – próby zbudowania własnego holokronu. Gdy Jedi dowiedzieli się, że przeżył masakrę na Ruusanie, stoczyli z nim i z Zannah pojedynek na miecze świetlne na Tythonie. Zginęło wszystkich pięcioro Jedi biorących udział w tej walce, jednak śmiertelnie ranny mistrz Worror zdołał zamknąć obwód błyskawic Mocy Bane,a, przez co on sam również został nimi porażony i był bliski śmierci. Orbaliski żyjące na jego ciele umarły, wydzielając toksyczną ciecz, wobec czego Zannah wraz z jej kuzynem Darovitem musiała je usunąć. W 980 roku BBY Bane zaczął podejrzewać, że Zannah nie jest wystarczająco potężna, by rzucić mu wyzwanie i go pokonać, więc udał się na Prakith w poszukiwaniu holokronu Dartha Andeddu, który odkrył sposób na uzyskanie nieśmiertelności przez transfer swojej esencji do innego ciała. Wyprawa zakończyła się sukcesem, ale zaraz po powrocie został porwany i uwięziony na Doanie przez Serrę, córkę torturowanego przez Bane'a 20 lat wcześniej uzdrowiciela Caleba. Udało mu się uciec dzięki pomocy przyjaciółki Serry, Lucii, służącej niegdyś w armii Bractwa Kaana, która znała Dessela osobiście z kampanii ruusańskiej. Bezpośrednio po tym udał się wraz z iktotchiańską Łowczynią, kandydatką na swoją nową uczennicę (przyjęła imię: Darth Cognus), w pościgu za Serrą na Ambrię, gdzie po zabiciu Serry przez Łowczynię stoczył z Zannah pojedynek, w którym zginął. Po jego śmierci Darth Cognus została uczennicą Zannah.

Występy[edytuj | edytuj kod]

  • Darth Bane: Droga zagłady
  • Darth Bane: Zasada dwóch
  • Darth Bane: Dynastia zła

  • Wojny Klonów. Sezon 6. Odcinek 13

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.