Darth Malgus – lord sithów rasy ludzkiej żyjący podczas Wielkiej Wojny Galaktycznej, pochodził z Dromund Kaas oraz był uczniem Vindicana. Urodził się pod imieniem Veradun w przestrzeni Imperialnej i wychowywany był przez przybranego ojca. Będąc jeszcze młodym, Veradun zabił sługę Twi'leka w posiadłości jego ojca, ujawniając swoją wrażliwością na Moc. Młody chłopiec został następnie wysłany do Akademii Sithów w imperialnej stolicy Dromund Kaas, gdzie został wojownikiem Sithów i odniósł sukces jako dowódca Imperialnego Wojska. Podczas podróży do świata Zewnętrznych Rubieży Geonosis, Veradun odnalazł niewolnicę Twi'lekankę Eleenę Daru i wziął ją za swoją. Chociaż technicznie była jego niewolnicą, oboje zakochali się w sobie nawzajem i walczyli ramię w ramię w wielu bitwach podczas Wielkiej Wojny Galaktycznej przeciwko Republice Galaktycznej. Veradun później zrezygnował ze swojego imienia i przyjął pseudonim Darth Malgusa.

Na początku, Malgus i jego Mistrz Vindican poprowadzili zwycięskie odbicie świata Sithów Korriban. Na stacji orbitalnej planety razem ze swoim mistrzem stoczyli pojedynek z mistrzem Jedi Kao Cen Darachem oraz jego uczennicą Satele Shan. Jego mistrz został zraniony przez Daracha, a Malgus dobił go po zabiciu Mistrz Jedi. W szczytowej fazie wojny Malgus poprowadził niespodziewany atak na Świat Jądra Alderaan; choć początkowo odnosił sukcesy, Malgus i jego wojska zostali pokonani w skoncentrowanym kontrataku Republiki prowadzonym przez jego nemezis z Korribanu, przyszłego Wielkiego Mistrza Satele Shana. Lord Sithów został ciężko ranny podczas bitwy i przez resztę życia był zmuszony do noszenia respiratora. W 3653 BBY Imperium rozpoczęło pokojowe negocjacje pokojowe z Republiką, które w rzeczywistości były niczym więcej jak odciągnięciem od prawdziwego celu Sithów: stolicy Republiki Coruscant. Malgus został wybrany przez swojego przełożonego Dartha Angrala do udziału w ataku na Coruscant jako przywódca drużyny uderzeniowej, która dokona inwazji na Świątynię Jedi. Malgusowi udało się zabić znaczną liczbę obrońców Jedi - w tym Mistrza Jedi Ven Venę Zallow, zanim flota Sithów przybyła, by zniszczyć resztę świata. Pod koniec bitwy Sithowie zniszczyli świątynię Jedi, zabili połowę członków Najwyższej Rady Jedi i zhańbili Zakon Jedi w oczach Republiki. To zmusiło Republikę do podpisania krzywdzącą ją traktatu pokojowego. Darth Malgus wycofał się po tym z częścią wojsk ku Nieznanym Regionom, gdzie zdobywał kolejne terytoria dla Imperium Sithów.

Pod koniec zimnej wojny, po rzekomej śmierci imperatora Sithów, Malgus wysunął się na przód i ogłosił nowe imperium, wolne od walk z Mroczną Radą. Z czasem jednak został wytropiony w swojej tajnej bazie i pokonany. Później, gdy Wieczne Imperium wyłoniło się z Dzikiej Przestrzeni, Darth Malgus, który jakoś przeżył spotkanie, został schwytany i zamrożony w karbonicie.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.