Złoczyńcy Wiki
Advertisement
Złoczyńcy Wiki


W końcu ujawnimy się Jedi. W końcu się zemścimy.

—Darth Maul

Sithowie. Sithowie zabrali mi wszystko. Wyrwali mnie z ramion mojej matki. Zamordowali mojego brata. Wykorzystali mnie jako broń, a następnie odrzucili na bok. Opuścili mnie! Kiedyś miałem moc, teraz nie mam nic. Nic.

—Darth Maul dzielący się swoją tragiczną historią z Ezrą Bridgerem


Darth Maul, później znany po prostu jako Maul jest jednym z głównych antagonistów w serii Gwiezdne wojny. Był Lordem Sithów i pierwszym uczniem imperatora Palpatine'a przed bitwą pod Naboo i opuszczeniem go przez swojego byłego mistrza. Będąc jednym z Braci Nocy z Dathomiry, Maul powrócił później podczas Wojen Klonów i szukał zemsty na wszystkich, którzy go skrzywdzili, stając się zbrodniarzem i terrorystą, pogrążając większość galaktyki w strachu i chaosie. Jest synem matki Talzin, bratem Savage'a Opressa i arcywrogiem Obi-Wana Kenobiego.

Grał go Ray Park, lecz głosu użyczał mu Peter Serafinowicz zaś w polskiej wersji Jacek Kopczyński (Mroczne Widmo) i Paweł Ciołkosz (materiały związane z LEGO).

Biografia

Młodość

Odkąd skończył 12 lat, szkolony przez Dartha Sidiousa na Lorda Sithów. Był silny Mocą i doskonale walczył podwójnym mieczem świetlnym. Po zakończeniu szkolenia pomyślnie ukończył próbę, na końcu której walczył ze swoim mistrzem.

Gdy mistrz uznał go już za godnego zaufania, powierzył mu bardzo ciężkie zadanie. Maul miał wprowadzić chaos i zamieszanie w największej organizacji przestępczej w galaktyce nazywającej się Czarne Słońce. Przeciwstawił się jednym z najbardziej wpływowych ludzi we wszechświecie, dokonał destrukcji dwóch ogromnych stacji kosmicznych, przezwyciężył armię chroniącą bazy, w której skryli się przywódcy Czarnego Słońca, aż w końcu zabił tych ostatnich.

Mroczne Widmo

Po tym sukcesie zlecono mu kolejną misje, do której przystąpił niechętnie, uważając, że nie jest na tyle godna by on miał ją wykonać. Bardzo długo i żmudnie śledził zdrajcę z Federacji Handlowej, potem musiał tak samo się natrudzić przy ściganiu człowieka o nazwisku Pawan, który posiadł niebezpieczne informacje o planowanej blokadzie Naboo. Podczas misji doprowadził do śmierci dwóch Jedi, wysoko usytuowanego Hutta i monstrum odpornego na Moc – taozina. Przeżył dwa potężne wybuchy i upadek z wielkiej wysokości. W końcu zgładził Pawana, a holokron wrócił w ręce Sithów.

Zaraz po tych wydarzeniach została nałożona blokada handlowa na Naboo. Gdy mistrz Jedi Qui-Gon Jinn i jego uczeń Obi-Wan Kenobi uciekli ze statku Federacji Handlowej Darth Sidious zlecił Darthowi Maulowi odnalezienie ich i zabicie. Maul odnalazł Jedi na planecie Tatooine i stoczył pojedynek z Qui-Gonem. Pojedynek nie został ukończony z powodu ucieczki mistrza Jedi.

Darth Maul spotkał się ponownie z Qui-Gonem i Obi-Wanem na planecie Naboo i stoczył z nimi walkę. Podczas walki udało mu się zabić Qui-Gon Jinna. Obi-Wan zaatakował z furią Sitha niszcząc jedną stronę jego miecza świetlnego. Darth Maul w odpowiedzi pchnął Mocą Obi-Wana w przepaść, gdzie Jedi stracił swój miecz świetlny i o mało co nie spadł, w ostatniej chwili łapiąc się przycisku. Gdy Darth Maul podszedł na krawędź przepaści, Obi-Wan wyskoczył z niej, przyciągnął Mocą miecz Qui-Gon Jinna i przeciął Dartha Maula na pół. Ciało Sitha spadło w otchłań.

W nie-kanonicznym opowiadaniu z serii Star Wars Tales Maul został przywrócony do życia w próbie zastąpienia nim Lorda Vadera. Vader i Maul stoczyli pojedynek, który ostatecznie wygrywa ten pierwszy. Odrodzony Maul z tej opowieści jest tworem Mocy, przywróconym do życia poprzez nienawiść.

Star Wars: The Clone Wars

Brothers

Matka Talzin wiedziała, że Maul przeżył. Podczas Wojen Klonów opowiedziała jego bratu, Savage Opressowi, że byłego Lorda Sithów można znaleźć na Zewnętrznych Rubieżach. Talzin dała Opressowi talizman, który pomógłby mu odnaleźć Maul, a Opress wyruszył, by zlokalizować swojego brata. Opress dotarł na Lotho Minor i odkrył, że mieszka tam jego oszalały brat, ale Maul nie wiedział, kim jest Opress, i ledwo utrzymywał własną tożsamość. Jedyne, co pozostało z jednorazowego Lorda Sithów, to jego żądza zemsty na Jedi.

Revenge

Aby przywrócić wspomnienia Maulowi, zabrał go na Dathomirę, gdzie Matka Talzin naprawiła umysł Maul i dała mu cybernetyczne nogi poprzez inkantację, używając części Droiddów separatystów.

Po przywróceniu umysłu Maul wyruszył, by zemścić się na Kenobim za pokonanie go na Naboo, i udał się do Raydonii, mordując cywili, by wsprowadzić tam Kenobiego. Maul i Opress schwytali Kenobiego, ale Jedi uratowała Asajj Ventress, były akolita Dartha Tyranusa, która niegdyś dowodziła Opressem. Kenobi i Maul po raz pierwszy wzięli udział w pojedynku na miecze świetlne od ponad dekady, a Maul próbował wpędzić Kenobi w gniew, mówiąc o tym, jak zabił Qui-Gona Jinn. W wyniku tego Kenobi został w krótkim czasie pokonany, więc wraz z Ventressem uciekł ze statku. Chociaż Kenobi uciekł, Maul wiedział, że Jedi wkrótce zaczną go ścigać, co byłoby mu na rękę Maul w jego dążeniu do zemsty.

Revival

Bracia rozpoczęli serię morderstw w całej galaktyce, które doprowadziło ich na stację transferową Cybloc w systemie Cybloc. Po pokonaniu strażników stacji bracia odkryli skrzynkę kredytową wypełnioną po brzegi. Maul wykazał się wyższością w walce z bratem, rozbrajając go, zdobywając tym jego szacunek. Od tego momentu Maul określił siebie mianem Mistrza, w taki sam sposób, jak tradycyjna Sithowska Zasada Dwóch.

Po kradzieży kosztowności ze stacji kosmicznej bracia udali się do Florrum, gdzie przekupili grupę piratów, aby do nich dołączyli. Chociaż niektórzy dołączyli, inni zakwestionowali motywy Maula i Opressa i zostali zabici, co Hondo Ohnaka, przywódca piratów, był zmuszony obserwować. W końcu bracia stanęli twarzą w twarz z Kenobim i Adi Gallią, którzy ich tam wyśledzili. Po pojedynku, który spowodował śmierć Gallii, Kenobi zwabił braci do bazy piratów, gdzie kontynuowali pojedynek w odosobnionym fragmencie. Kiedy Kenobi odciął rękę dla Opressa, Maul wiedział, że są już skazani na porażkę i postanowił się wycofać. Odkrył także, że siły Ohnaki pojednały się z piratami renegatów, a grupa zatrudniona przez Maul zwróciła się przeciwko niemu. Bracia szybko uciekli, chociaż ucieczka kosztowała Maul jedną ze jego sztucznych nóg. Później ledwie uniknęli śmierci w skazanym na zagładę statku, gdy jeden z piratów Ohnaki wystrzelił swoje pociski w nich. Z tego powodu Hondo wierzył, że Maul i Opress zostali spaleni żywcem podczas katastrofy, choć Kenobi podejrzewał, że jest inaczej.

Eminence

Maul przeżył. Podczas podróży w kapsule ratunkowej, wraz z bratem niemal zamarzł na śmierć, ale uratował go Pre Vizsla i Wataha Śmierci.

Kiedy Maul obudził się, odkrył, że Vizsla zreperował jego nogi. Zawarł z nim sojusz, i przedstawił mu swój plan stworzenia nowego imperium złożonego z niego, Savage'a, Watahy Śmierci oraz kilku innych znanych przestępczych syndykatów, jak Czarne Słońce. Ponadto, obiecał mu, że zakończy panowanie Duchess Satine na Mandalorze i wkrótce to Vizsla zasiądzie na tronie. Wyjaśnił, że ich celem jest zabicie zarówno jej, jak i Obi-Wana Kenobiego.

Przewidział jednak, że Mandalorianin będzie chciał go zdradzić, więc ostrzegł swego brata. Następnie Kolektyw Cienia, bo tak nazwała się organizacja zrekrutowała Czarne Słońce oraz Syndykat Pyke. Do ich szeregów wstąpił także Jabba the Hutt, choć Maul był zmuszony zaatakować jego pałac.

Shades of Reason

Shadow Collective przystąpiło do obalenia Satine. Darth Maul zaplanował atak gangsterów na kilka punktów w stolicy Mandalory, Sundari, które "powstrzyma" Wataha Śmierci. Dzięki temu Pre Vizsla zyska uznanie społeczności mandaloriańskiej, a pacyfistyczna polityka Duchess będzie potępiana przez lud.

Rzeczywiście, po ustawionej interwencji Watahy Śmierci, Pre został wybrany na nowego władcę Mandalory. Następnie Sith spotkał się z nim, i przedstawił mu swoje zamiary podbicia innych neutralnych systemów. Ten niespodziewanie oświadczył, że nie chce podbijać innych systemów i zdradził go, ale obiecał, że dotrzyma słowa w sprawie Kenobiego.

Bracia zostali uwięzieni. W celi Maul zastanowił się nad zastąpieniem Vizsli, więc uwolnił się z celi i zrekrutował byłego premiera Almeca.

Po tym, Maul ruszył do Vizsli, gdzie wyzwał go na honorowy pojedynek, na który Mandalorianin musiał przystać. Zaczęła się ciężka i długa walka, która zakończyła się pokonaniem Pre Vizsli i odebraniem jego mrocznego miecza. Pre Vizsla przyjął śmierć z honorem, po czym został unicestwiony. Maul ostatecznie ogłosił siebie przywódcą Watahy Śmierci.

The Lawless

Duchess Satine została odbita z więzienia, więc wykorzystała ten czas do skontatkownia się z Kenobim. Chwilę później ponownie została aresztowana, ale Obi-Wan po nią leciał.

Po ucieczce z Obi-Wanem tym razem zostali schwytani przez Watahę Śmierci i doprowadzeni przez oblicze Maula. Ten, chcąc ostatecznie zemścić się na swym wrogu zabił Satine, przebijając ją mrocznym mieczem. Kazał wtrącić go do lochu, aby przez resztę życia pogrążyć się w rozpaczy.

Następnie Darth Sidious, były mistrz Maula wyczuł zakłócenie w Mocy. Udał się na Mandalorę, aby raz na zawsze zakończyć życie Maula. Tam Zabrak uklęknął przed nim, mówiąc, że zrobił to po to, żeby kiedyś wrócić do swego mistrza. Ten wyczuł, że Maul chce go oszukać, więc zaczął z nim walczyć, chcąc go zabić, ponieważ Maul stawał się zbyt potężny.

Walka toczyła się między nim, Maulem, a Savage'm, lecz widać było potęgę Sidiousa. Palpatine zdołał zabić Savage'a, który pożegnał się ze swoim bratem i powrócił do swej dawnej formy.

Wściekły Maul atakował go co sił, lecz nie miał z nim żadnych szans. Darth rzucał nim o ścianę i torturował prądem. Doprowadził nawet do tego, że Maul nie wytrzymał i błagał o litość. Sidious odparł jednak, że ma co do niego inne plany.

Han Solo: Gwiezdne Wojny - Historie

Jakiś czas po Wojnach Klonów, Maul przejął kontrolę nad przestępczą organizacją Szkarłatny Świt. Po śmierci jego prawej ręki, Drydena Vosa, skontaktowała się z nim Qi'ra, która skłamała, że zabił go Tobias Beckett. Złożyła raport o jego kradzieży coaxium.

Zdenerwowany Maul wezwał ją na Dathomir, gdzie oboje mieli zadecydować, w jaki sposób rozwiązać problem Becketta. Po tym włączył swój miecz świetlny i powiedział, że od tej pory będą "pracować ściślej" i wyłączył hologram.

Osobowość

Darth Maul kieruje się czystą nienawiścią do wszystkiego, zwłaszcza Jedi, chociaż ma poczucie honoru, dzięki czemu godni przeciwnicy szybko giną z jego ręki. Miał także szacunek, a być może nawet przywiązanie do imperatora Palpatine'a, pomimo jego brutalnego wychowania w jego rękach, ale bał się też Palpatine'a bardziej niż czegokolwiek innego, nawet po tym, jak stali się wrogami. Maul skupia się na całkowitym zwycięstwie za wszelką cenę i nawet jego mistrz uważa to za nieco przerażające, ile bólu będzie musiał znieść, aby osiągnąć swoje cele. Maul odważnie podejmuje się każdego wyzwania, ale jest też niezwykle brutalny, arogancki, agresywny i chełpliwy, czego najlepszym przykładem jest jeden przypadek, w którym wierzył, że może walczyć i pokonać cały Zakon Jedi. Sidious często musiał ostrzegać Maula, by pilnował swojej dumy, mówiąc, że nie jest on jednoosobową armią pomimo jego zaciekłości i zdolności w walce.

Maul był kiedyś niezawodny i lojalny wobec swojego pana, ale nadal zastanawiał się nad swoim udziałem w Wielkim Planie Sithów i wiedział, że nie może kontynuować ich spuścizny, ponieważ był wyszkolony jedynie na zabójcę. Obawiał się, co mogłoby się stać, gdyby Palpatine niespodziewanie spotkał swój koniec, i nie miał pojęcia, jak samodzielnie przeprowadzić Wielki Plan. Maul zdaje sobie również sprawę, że nie może zachować żadnej sekretnej tożsamości, tak jak robi to Palpatine z powodu swojego wyglądu. Brakuje mu pełnego zrozumienia galaktyki, pomimo jego znajomości świata polityki i przestępczości, choć zdaje sobie sprawę, że to Jedi są prawdziwym wrogiem, a nie Republika. Maul nie ma cierpliwości do bezużytecznych, ale potrafi dostrzec bardziej utalentowanych. Jest zdeterminowany, by stać się największym wojownikiem za pomocą wszelkich środków samodoskonalenia, a jego bliskie śmierci z rąk Obi-Wana uczyniły go jeszcze bardziej zgorzkniałym.

Maul to przebiegły, bezlitosny, zdradziecki i manipulujący zabójca, który nie ma żadnych skrupułów w zabijaniu cywilów lub używaniu szyderstw, aby sprowokować swoich przeciwników w walce. Czas spędzony w izolacji sprawił, że stał się bardziej cierpliwy i zdolny do pełnienia roli przywódcy w poszukiwaniu zemsty, a nie jest tylko naśladowcą. Maul jest zdeterminowany, by zabić Sidiousa i jego nowego ucznia, Dartha Tyranusa, a później Dartha Vadera, którego uważał za niebezpiecznego przeciwnika.

Jednak w ostatnich chwilach Maul stracił większość swojej nienawiści do Obi-Wana, gdy został przez niego objęty. Kiedy Obi-Wan potwierdza los Wybranego, Maul podziela jego przekonanie, że on (Luke Skywalker) pomści ich obu. To prowadzi do wniosku, że Maul nie był do końca potworem, za którego był przez większość osób uważany, ale naprawdę tragiczną postacią, która straciła wszystko, na czym mu zależało, z powodu działań Dartha Sidiousa, podobnie jak jego następca Darth Vader, ale pokazał, że nie może uciec przed swoją nienawiścią.

Ciekawostki

  • Demon z czerwonymi ustami, główny antagonista filmu Naznaczony jest bardzo podobny do Maula. Sith był inspiracją designu demona.
  • W całym filmie Darth Maul odzywa się jedynie trzykrotnie.
  • Peter Serafinowicz został zatrudniony do podkładania głosu pod Dartha Maula, gdyż twórcy filmu uważali, że głos Raya Parka jest zbyt piskliwy.
  • W polskiej wersji Darth Maul ma dwóch aktorów Paweł Ciołkosz (Wojny Klonów i Lego Star Wars: Kroniki Yody) oraz Jacek Kopczyński (Mroczne Widmo, Star Wars: Rebelianci, Disney Infinity, Lego Star Wars: Opowieści Droidów, Star Wars Battlefront II).

Galeria

Gwiezdne Wojny: Część I – Mroczne Widmo

Gwiezdne wojny: Wojny klonów

Star Wars: Rebelianci

Advertisement