Złoczyńcy Wiki
Advertisement
Uwaga!
Ten złoczyńca jest Niekonsekwentnie Okrutny. Oznacza to, że jest on nikczemną postacią, która dopuściła się okropnych czynów i spełnia Nikczemne Standardy historii, w której się znajduje, jednak jej postępowanie jest zbyt niekonsekwentne, aby kwalifikować się jako Czyste Zło czy nawet Prawie Czyste Zło. Taka postać musi dopuścić się co najmniej jednej naprawdę poważnej i wyróżniającej ją zbrodni w fabule, ale jednocześnie musi mieć co najmniej kilka odkupieńczych cech (nawet nawrócenie), aby się zaliczać do tego miana.


Nie, to ja jestem twoim ojcem.

—Darth Vader ujawniający Luke'owi swoją prawdziwą tożsamość, a także jedna z najsłynniejszych filmowych kwestii wszechczasów.

Nie bądź zbyt dumny z tego technologicznego terroru, który stworzyłeś. Zdolność niszczenia planety jest nic nie warta przy potędze Mocy.

—Darth Vader do admirała Mottiego na pierwszej Gwieździe Śmierci.

Obi-Wan Kenobi: Kim się stałeś?
Darth Vader: Jestem tym, czym mnie stworzyłeś.

—Vader konfrontujący się z Kenobim dziesięć lat po tym, jak ten zostawił go na śmierć na Mustafarze.


Darth Vader, urodzony jako Anakin Skywalker, jest jednym z dwóch drugorzędnych antagonistów (obok hrabiego Dooku) z serii Gwiezdne Wojny.

Był wysokiej rangi Rycerzem Jedi, który walczył dla Republiki Galaktycznej, a także „Wybrańcem”, przepowiedzianą osobą, która zniszczy Sithów i przywróci równowagę Mocy. Jednak pod koniec Wojen Klonów z powodu manipulacji Palpatine'a przeszedł na Ciemną Stronę i stał się potężnym Lordem Sithów w służbie nowo powstałego Imperium Galaktycznego.

Jest byłym padawanem Obi-Wana Kenobiego, byłym mistrzem Ahsoki Tano, ostatnim uczniem Dartha Sidiousa, mężem Padmé Amidali, ojcem Luke'a Skywalkera i Leii Organy oraz dziadkiem Bena Solo/Kylo Rena. W Legendach jest teściem Mary Jade Skywalker, dziadkiem Jacena Solo/Dartha Caedusa, Jainy Solo, Anakina Solo i Bena Skywalkera, pradziadkiem Allany „Amelii” Solo oraz przodkiem Nata Skywalkera, Kola Skywalkera i Cade'a Skywalkera.

W Mrocznym Widmie gra go Jake Lloyd, w Ataku Klonów i w Zemście Sithów dorosłego Anakina gra Hayden Christensen, w Oryginalnej Trylogii grał go nie żyjący już David Prowse, a głos podkłada mu James Earl Jones. W Powrocie Jedi nawróconego Anakina gra Sebastian Shaw.

W polskich wersjach filmów głosu użyczają mu Grzegorz Pawlak i Mirosław Zbrojewicz.

Biografia[]

Dzieciństwo[]

Urodzony w roku 41 BBY jako Anakin Skywalker, syn Shmi Skywalker. Ze względu na brak informacji o ojcu (Nie było żadnego ojca) przyjmuje się, że został poczęty przez midichloriany. Wychowywała go tylko matka. Oboje byli niewolnikami u handlarza Watto na planecie Tatooine do czasu, kiedy Anakin skończył 9 lat. Był wybitnie uzdolniony technicznie, co dał po sobie poznać już w dzieciństwie, kiedy m.in. zbudował droida C-3PO. Chłopiec ciężko pracował i mimo swego trudnego losu niewolnika był miły, wesoły i chętny do zabawy. Młody Anakin był dojrzalszy niż inne dzieci w jego wieku, rozumiał więcej, oraz posiadał specjalne zdolności – niebywały instynkt i umiejętność przewidywania rzeczy i zdarzeń przed ich nastąpieniem.

W roku 32 BBY na Tatooine przypadkowo trafiła ówczesna królowa Naboo, Padmé Amidala, w asyście dwóch rycerzy Jedi: Qui-Gon Jinna i jego ucznia, Obi-Wana Kenobiego. Statek królowej był uszkodzony, w związku z czym Jedi musieli szukać do niego części. Przy okazji poznali małego Anakina, który widząc, iż przybysze nie mają jak wrócić do domu, zaproponował niezwykle ryzykowny plan – chciał wziąć udział w wyścigu ścigaczy, najniebezpieczniejszym sporcie w galaktyce. Chłopiec był jedyną istotą ludzką potrafiącą ścigać się w tych maszynach. Starszy Rycerz Jedi zauważył talenty Skywalkera i chciał zabrać go ze sobą. Qui-Gon założył się z Watto, że w zamian za wygraną uwolni on Anakina. Na nim zależało mu szczególnie, gdyż, badając próbkę jego krwi, odkrył, że ma on wyjątkowo duże stężenie midichlorianów w organizmie – większe nawet, niż Mistrz Yoda. Anakin po wielu wysiłkach po raz pierwszy i ostatni wygrał wyścig i został zabrany na Coruscant, gdzie Qui-Gon zamierzał przedstawić go Radzie Jedi i rozpocząć jego szkolenie, wierząc, że Anakin jest "wybrańcem", który, wedle starożytnego proroctwa, ma przywrócić równowagę Mocy.

Rada początkowo nie była przychylna temu pomysłowi, argumentując, że Anakin jest już za duży na rozpoczęcie szkolenia, poza tym, jak powiedział Mistrz Yoda, jest w nim dużo strachu, który może prowadzić do przejścia na Ciemną Stronę Mocy. Kiedy jednak Qui-Gon zginął na Naboo z rąk Dartha Maula, a umierając prosił Obi-Wana o wyszkolenie Anakina. Ostatecznie Rada wyraziła na to zgodę i Anakin został padawanem tego Jedi. Pierwszy raz spotkał się też wtedy z nowo wybranym Najwyższym Kanclerzem Republiki, Palpatinem który zapowiedział, że będzie uważnie przyglądał się postępom młodego Jedi.

Padawan[]

Anakin był zdolny, ale jego charakter przeszkadzał mu w podążaniu wzorcową ścieżką Jedi. Młodzieniec był zbyt porywczy i nie umiał wyzbyć się takich uczuć jak złość czy nienawiść, a te są dla Jedi prostą ścieżką do przejścia na Ciemną Stronę Mocy. Przez 10 lat Anakin kontynuował więc szkolenie pod okiem Obi-Wana, a równocześnie coraz większy wpływ na niego zdobywał Palpatine. Przyszły Imperator powoli wkradał się w łaski młodego Skywalkera, odwołując się do jego próżności, jak również do pragnienia posiadania siły, którą mógłby wykorzystać dla naprawienia zła panującego w galaktyce.

Po 10 latach w miarę spokojnej nauki Ani (zdrobnienie od imienia Anakin) wraz z Obi-Wanem dostał misję ochrony Padmé Amidali, wówczas senator planety Naboo. Anakin, który nigdy nie przestał myśleć o dziewczynie, którą poznał mając 9 lat, zakochał się od pierwszego wejrzenia w kobiecie, którą zobaczył. Zgodnie z ówczesnymi zasadami Zakonu Jedi, nie było wolno brać ślubu czy w ogóle wchodzić w bliższe związki, ale uczucie okazało się silniejsze od zasad. W tym też czasie w niewoli Ludzi Pustyni na Tatooine w wyniku tortur zmarła jego matka. Anakin ujrzał wcześniej to wydarzenie w wizji podczas snu, jednak nie był w stanie mu przeszkodzić. Opanowany gniewem i żądzą zemsty wymordował w odwecie całą wioskę prześladowców swojej matki, w tym także kobiety i dzieci. Tak zaczęła się jego podróż ku Ciemnej Stronie. Wziął On też udział w bitwie o Geonosis gdzie Hrabia Dooku pozbawił go ręki. Wkrótce po tych wydarzeniach, Anakin wziął z Padmé potajemny ślub.

Wojny Klonów[]

Wybuchły wojny klonów.

Bitwa o Muunilinst[]

Na prośbę Najwyższego Kanclerza Palpatine'a, Anakina mianowano na komandora Jedi i przydzielono mu dowództwo nad flotą Republiki. Skywalker został wysłany na Muunilinst, aby pokonać flotę Separatystów stacjonującą nad orbitą planety. Dzięki talentom młodego Skywalkera, bitwa nad planetą została wygrana przez Republikę.

Rycerz Jedi[]

Anakin mianowany został Rycerzem Jedi i zaczął zdobywać coraz więcej sławy. Wraz z Obi-Wanem oraz samodzielnie stoczył wiele potyczek z wrogami Republiki, w tym z Asajj Ventress (kilkakrotnie). Szczególnie w pojedynkach z tym Mrocznym Jedi coraz bardziej zaczęły przejawiać się tendencje Anakina do ulegania Ciemnej Stronie, które podsycane były przez jego "przyjaciela" Palpatine'a, umacniającego w Anakinie przekonanie o jego wyjątkowości i podważającego zaufanie do Rady Jedi (Anakin został wybrany członkiem Rady, ale bez tytułu mistrza, co wywołało jego spontaniczne oburzenie, a potem poczucie bycia niedocenianym przez Mistrzów).

W tym czasie Padmé zaszła w ciążę, a Anakin we śnie doświadczył wizji, w której jego żona umierała w połogu, a on nie był w stanie jej pomóc – tak, jak swego czasu nie potrafił pomóc swojej matce. Palpatine, dzięki tajnikom ciemnej strony Mocy wyczytał z myśli młodego Jedi jego obawę o Padmé oraz powoli zaczął zwodzić Skywalkera, sugerując mu, że dzięki potędze Ciemnej Strony można uniknąć śmierci. W stosownym momencie Palpatine ujawnił się Anakinowi jako Darth Sidious – Mroczny Lord Sithów – i zaproponował, że przyjmie go na swojego ucznia. Z początku Anakin Skywalker nie chciał się na to zgodzić i był zdecydowany oddać Sitha w ręce Jedi, lecz wizja śmierci Padmé zmusiła go do przystania na warunki Palpatine'a i otrzymał od Sidiousa tytuł i imię Dartha Vadera. Chwilę wcześniej Anakin po raz pierwszy przyczynił się do śmierci rycerza Jedi – mistrz Windu, obcinając mu rękę, gdy ten usiłował zabić Palpatine'a.

Darth Vader[]

Traumatyczne dzieciństwo i młodość, strach, ale i uczucia altruistyczne zdeformowane przez pychę zaprowadziły Anakina na złą stronę. Pochłonięty przez Ciemną Stronę, Darth Vader rozpoczął wypełnianie rozkazów Palpatine'a od rzezi w Świątyni Jedi. Następnie usunął przywódców separatystów, a ostatecznie, targany negatywnymi emocjami, oskarżył o zdradę swoją żonę i, w niezamierzony sposób, doprowadził do jej śmierci. Na planecie Mustafar starł się też ze swoim byłym mistrzem i przyjacielem – Obi-Wanem. Mistrz Jedi wygrał pojedynek z Sithem wykorzystując brak wyobraźni tego ostatniego, nie zabił go jednak – pozbawiony nóg i ręki oraz niemal śmiertelnie poparzony Vader został ocalony przez Palpatine'a. Od tego czasu musiał jednak poruszać się w charakterystycznym czarnym pancerzu i masce, które wyposażone były w systemy podtrzymujące go przy życiu.

Vader przekonany był, że Padmé zginęła z jego winy przed narodzinami ich dziecka – nie wiedział więc, że narodziła się i ocalała dwójka jego dzieci – Luke oraz Leia.

Przez następne lata Darth Vader zgodnie z planem Palpatine'a tępił nielicznych pozostałych przy życiu Jedi oraz innych przeciwników Imperialnego Nowego Ładu.

Spotkanie z synem[]

W roku 3 ABY na Bespinie Darth Vader spotkał się twarzą w twarz ze swoim synem, próbując przeciągnąć go na Ciemną Stronę. Starał się go skusić wizją obalenia Palpatine'a i wspólnego panowania nad Galaktyką, jednak młody Skywalker nie dał się przekonać ojcu. Szczęśliwie Luke uniknął śmierci. Pod wpływem kontaktu z synem w Vaderze zaczęły postępować zmiany psychologiczne (dostrzegane w jego wypowiedziach i zachowaniu), które ostatecznie doprowadziły do jego powrotu na stronę Dobra.

Nawrócenie[]

Ostateczna rozgrywka między Imperatorem, Vaderem i Skywalkerem, a także między Imperium Galaktycznym a Sojuszem Rebeliantów miała miejsce podczas Bitwy pod Endorem. Luke Skywalker oddał się w ręce Vadera, próbując nawrócić go na Jasną Stronę Mocy, ten jednak starał się być niewzruszony i doprowadził go, zgodnie z poleceniami, przed oblicze Palpatine'a. Tutaj Imperator próbował przeciągnąć Luke'a na Ciemną Stronę, aby zastąpić nim Vadera w roli swojego ucznia, dzięki czemu usunąłby pożytecznego, ale ciągle potencjalnie niebezpiecznego "wybrańca", w zamian zyskując nowego, w pełni zdrowego ucznia. Luke pokonał swojego ojca, jednak w ostatniej chwili nie zdecydował się go zabić. Vader ujrzał prawdziwe oblicze swego mistrza – Imperator gotów był go poświęcić, aby pozyskać nowego ucznia – tak jak to wcześniej uczynił z hrabią Dooku.

Widząc, że próba pozyskania Luke'a nie udała się, Palpatine postanowił zabić go przy użyciu Błyskawic Sithów. Widok cierpiącego i umierającego syna wyzwolił w końcu Dartha Vadera spod wpływu Ciemnej Strony Mocy – poświęcając swoje życie, zrzucił on Imperatora do szybu chłodzącego Gwiazdy Śmierci, zabijając go. Spadający Palpatine "wystrzelił" w górę błyskawice mocy, które przechodząc po metalowej poręczy poraziły też Vadera, powodując awarie systemów podtrzymujących go przy życiu. Vader przed śmiercią poprosił Luke'a o zdjęcie mu maski, co było niejako symbolem ostatecznego zwycięstwa Anakina nad Vaderem. W ostatniej scenie Powrotu Jedi Luke przyglądał się duchom Anakina Skywalkera, Obi-Wana Kenobiego oraz Yody – wymownemu znakowi tego, że Anakin Skywalker ostatecznie "zjednoczył się z Mocą".

Osobowość[]

Zanim Anakin Skywalker stał się Darthem Vaderem, był miłą osobą, która troszczyła się o wszystkich swoich przyjaciół. Nie zrezygnował z nich bez względu na wszystko. Mimo współczucia był jednak bezwzględny i agresywny wobec ludzi, których uważał za swoich wrogów.

Śmierć jego matki i żony Padmé wywarły na nim głęboki wpływ; Czując się samotnym i nieudolnym, ostatecznie przyjął ciemną stronę Mocy i jego osobowość zmieniła się całkowicie. Był teraz kompletnie bezwzględny i przerażający, kierowany przez wściekłość, chociaż po swojej porażce i okaleczeniu na Mustafarze z rąk Obi-Wana Kenobiego nie był już tak arogancki i zbyt pewny siebie, jak wcześniej. Chociaż odzyskał wiarę w siebie, nigdy nie było tak, że był zarozumiały lub pyszałkowaty.

W przeciwieństwie do większości członków Zakonu Sithów, Vader był w stanie rozpoznać i wyciągnąć wniosków ze swoich błędów, ze względu na wydarzenia na Mustafarze, ponieważ doznał emocjonalnie traumatycznych doświadczeń.

Vader pozostał niecierpliwy, ale ogólnie prezentował się jako spokojny i zrównoważony, ponieważ rzadko tracił panowanie nad sobą i zwykle miał dobrą kontrolę nad swoimi emocjami, czego nie był w stanie zrobić we wcześniejszych latach. Z powodu swojej niestabilnej mentalności Vader często odpoczywał i medytował albo w swojej komnacie medytacyjnej, albo gdzieś indziej, gdzie korzystał z Mocy i skupiał się na koncentracji umysłu.

Miał wyjątkowo niską tolerancję na porażkę i wcale nie dogadywał się z wyższymi oficerami w armii Imperium. Nie miał żadnej tolerancji dla niekompetencji ani dla tych, którzy go nie szanowali, niemal dławiąc admirała Conana Antonio Mottiego na śmierć, gdy nie szanował Vadera i kwestionował jego Moc. Wielu wyższych rangą oficerów nie lubiło Lorda Sithów i jego „czarodziejskich metod” bez wyraźnego powodu. Pomimo złych relacji z wyższymi rangą oficerami w wojsku, Vader bardzo dobrze dogadywał się ze szturmowcami ze względu na swoje przywództwo na pierwszej linii.

Jako generał w szeregach Armii Imperium, Vader był znany ze swoich umiejętności przywódczych i podziwiany przez szturmowców, oficerów średniego/niskiego stopnia i polityków.

Ze względu na swój poprzedni status niewolnika Vader odczuwał niepokój, gdy pojawiła się koncepcja niewolnictwa. Pomimo tego, co jego działania wyrządziły zarówno jemu, jak i galaktyce, Vader najwyraźniej wierzył, że robi to, co jest dobre dla galaktyki. W głębi duszy czuł jednak ogromne poczucie winy i wyrzuty sumienia za swoje czyny, bez względu na to, czy chciał to przyznać, czy nie. Tak bardzo, że rozwinął głęboki wstręt do siebie, a nawet w pewnym momencie prawie popełnił samobójstwo.

Po swoim fatalnym spotkaniu z byłą uczennicą i przyjaciółką Ahsoką Tano, Vader nie wyraził pragnienia ponownego ożywienia więzi, którą kiedyś z nią dzielił, a nawet powiedział jej, że zabił Anakina Skywalkera, podczas gdy w rzeczywistości on sam był Anakinem (chociaż mógł to mówić ironicznie). Chociaż zaoferował, że ją oszczędzi, jeśli powie mu, gdzie ukrywają się pozostali przy życiu Jedi, postanowi też ją zabić w okrutny sposób, kiedy odmówi, a nawet gdy dowiedziała się, że rzeczywiście był jej byłym mentorem, to zaoferowała mu współczucie.

Vader był zimny, brutalny i bezwzględny wobec swoich wrogów, ponieważ był całkowicie gotowy dokuczać, torturować, a nawet zamordować ich z zimną krwią. Pozornie był niezawodnie lojalny wobec swego mistrza Palpatine'a; ten ostatni był najbliższą rzeczą, jaką Vader miał za przyjaciela. Jednak tak naprawdę nienawidził swojego mistrza za oszukanie go i zrujnowanie mu życia, ponieważ potajemnie planował go obalić wraz z własnym uczniem. Jedynym powodem, dla którego Vader nadal służył Palpatine'owi po utracie żony, było to, że pozostał mu tylko Imperator; był jedynym, który go zaakceptuje. Podsumowując, Vader był naprawdę lojalny wobec ludzi, na których wciąż mu zależało, takich jak jego syn Luke, ponieważ robił wszystko, co możliwe, aby uchronić go przed Palpatinem.

Po odkryciu istnienia swojego syna Luke'a, Vader stał się emocjonalnie skonfliktowany i okazał współczucie swojemu synowi, ujawniając, że niektóre jego oznaki wciąż były powiązane z jego rodziną. To przywiązanie ostatecznie doprowadziło do jego odkupienia.

Były Anakin Skywalker, pochowany głęboko w Vaderze, który został prawie całkowicie zniszczony, zaczynał budzić się i przejmować ciało Vadera. Vader jednak nie chciał uwierzyć, że pozostało w nim coś dobrego, i nadal wierzył, że jest nie do nawrócenia.

Ostatecznie, kiedy jego syn Luke był torturowany przez Palpatine'a, a on sam błagał ojca, aby mu pomógł, Anakin w końcu przejął ciało Vadera i wyrzekł się ciemnej strony, stając się dobrą osobą, którą kiedyś był, poświęcając się, aby ocalić syna przed Palpatinem. Co ciekawe, uczucie zagubienia i porzucenia Anakina spowodowało, że zwrócił się w stronę ciemnej strony, ale jednocześnie sam się odkupił. Odkupiony miłością do Luke'a, Anakin zawarł pokój ze swoim synem, zanim stał się jednością z Mocą i w końcu ponownie spotkał się ze swoimi bliskimi.

Ciekawostki[]

 • Eric Bui, psychiatra ze szpitala uniwersyteckiego w Tuluzie, argumentował na konwencji APA w 2007 r., że Anakin spełnia sześć z dziewięciu kryteriów diagnostycznych zaburzenia osobowości typu borderline (BPD), czyli o jedno więcej niż jest to konieczne do postawienia diagnozy. On i jego koleżanka Rachel Rodgers opublikowali swoje odkrycia w liście z 2010 roku do redaktora czasopisma Psychiatry Research. Bui twierdzi, że Anakin Skywalker był dla niego użytecznym przykładem wyjaśniającym BPD studentom medycyny.
 • Ikoniczny status Dartha Vadera uczynił z tej postaci synonim zła w popkulturze i jednego z najpopularniejszych fikcyjnych złoczyńców wszechczasów. Jak zauważono powyżej, psychiatrzy uznali go nawet za przydatny przykład wyjaśniający studentom medycyny zaburzenie osobowości typu borderline.
 • Darth Vader osobiście zabił trzech Inkwizytorów (Drugą Siostrę, Trzynastą Siostrę i Inkwizytora Twi'leka). Jednak Wielki Inkwizytor zamiast stawić czoła gniewowi Vadera, popełnił samobójstwo po swojej porażce, bo wiedział, że spotka go ten sam los.
 • Chociaż Vader był inspiracją dla wielu innych złoczyńców, sama jego postać była wzorowana na Lightningu, przebranym superzłoczyńcy z republikańskiego serialu The Fighting Devil Dogs. Jego projekt był częściowo oparty na Hakaiderze, złoczyńcy z serii Kikaider.
 • „Vader” to po holendersku „Ojciec”, co służyło jako zapowiedź ujawnienia jego prawdziwego powiązania z Luke'em i Leią. Jak na ironię, nie taki był plan w oryginalnym scenariuszu Imperium kontratakuje.
 • Kiedy Powrót Jedi został wydany na Blu-ray, dodano scenę z Vaderem mówiącym „Nie” w swojej scenie odkupienia.
 • Kwestia Dartha Vadera „Nie, ja jestem twoim ojcem!” stała się dobrze znanym, pamiętnym cytatem z Gwiezdnych Wojen, który doczekał się wielu różnych parodii w wielu mediach, fanficach i na gadżetach. Chociaż większość osób zakłada, że jego kwestia ​​brzmiała: „Luke… ja jestem twoim ojcem”.
 • We wcześniejszym scenariuszu Imperium kontratakuje, napisanym przez Leigha Bracketta, Darth Vader i Anakin byli rzekomo odrębnymi postaciami: Darth Vader był mordercą Anakina i kiedy Luke stanął twarzą w twarz z Vaderem, duch Anakina miał go poprowadzić w walce. George Lucas był tym rozczarowany, ponieważ prawdopodobnie nie poprawiłoby to sagi, choć niestety Leigh zmarł, zanim zdążyli o tym porozmawiać. Zamiast tego, dodano w filmie zwrot akcji, w którym Anakin i Vader okazują się tą samą osobą, a Vader ujawnił to Luke’owi, co było nie tylko odpowiednie dla samego Lucasa, ale także stało się prawdopodobnie najbardziej pamiętnym wydarzeniem w całym uniwersum.
 • Dwie śmierci spowodowane przez Vadera, śmierć Sidiousa i Windu są do siebie symbolicznie podobne. Mace Windu był przywódcą Jedi, a Darth Sidious był przywódcą Sithów. Anakin pomógł Sidiousowi zabić Windu, odcinając mu rękę, po czym Sidious wyrzucił go przez okno błyskawicą i przekształcił Anakina w Dartha Vadera. Wiele lat później Vader wyrzucił Sidiousa, gdy ten zaatakował Luke'a swoją błyskawicą Mocy, a Vader ponownie stał się Anakinem przed śmiercią. W przypadku Windu Anakin zrobił to, aby chronić swoją żonę Padmé, podczas gdy w przypadku Sidiousa zrobił to, aby chronić swojego syna Luke'a. Ma to na celu pokazać, że miłość może zarówno kogoś skorumpować, jak i nawrócić.
 • Odcinek Wojen Klonów dziejący się na Mortis stanowi reprezentację duchowej walki Vadera. Zaczęła pożerać go jego ciemna strona, po tym jak Syn zabił Siostrę, a potem Ojciec poświęcił się, by ocalić Syna, tak jak zrobił to Vader, by ocalić Luke’a przed Sidiousem. Ponadto Ojciec przeprosił Córkę za użycie jej jako broni, tak jak Zakon Jedi wykorzystywał Anakina.
 • Imię „Darth Vader” powstało od wyrażenia „Dark Water”. „Vader” może również pochodzić od germańskiego słowa oznaczającego „ojciec”, nawiązującego do tego, że jest on ojcem Luke'a Skywalkera.
 • Cały czarny strój Dartha Vadera i jego wierne posłuszeństwo Palpatine’owi zostały zaprojektowane jako aluzja do Schutzstaffel (SS), paramilitarnego skrzydła Niemieckiej Partii Nazistowskiej. Według źródła autoryzowanego przez Lucasfilm relacja Vadera i Palpatine'a została zaprojektowana tak, aby przypominała związek między przywódcą SS Heinrichem Himmlerem i Adolfem Hitlerem.
 • Zmarły odtwórca roli Dartha Vadera z oryginalnej trylogii, David Prowse, od wielu lat był w konflikcie z twórcą sagi, George'em Lucasem. Cały konflikt się zaczął w momencie, w którym Prowse miał żal do filmowców, że jego głos nie został wykorzystany jako głos Dartha Vadera.

Galeria[]

Linki zewnętrzne[]

Advertisement