Złoczyńcy Wiki
Advertisement


Nie, to ja jestem twoim ojcem.

—Znany cytat Dartha Vadera


Tym razem nic nas nie powstrzyma.

—Darth Vader


Anakin Skywalker, później Darth Vader – główna postać w uniwersum Gwiezdnych wojen. Jest ojcem Luke'a i Lei, dziadkiem Kylo Rena oraz byłym uczniem Obi-Wana Kenobiego oraz Impepatora Palpatine'a. Jest najpopularniejszą fikcyjną postacią w historii kina.

Jest to protagonista w Mrocznym Widmie, Ataku Klonów i w Zemście Sithów, do czasu przejścia na złą stronę, drugorzędnym antagonistą w Nowej Nadziei i głównym antagonistą Imperium Kontratakuje oraz drugorzędnym antagonistą w Powrocie Jedi.

W Mrocznym Widmie gra go Jake Lloyd, w Ataku Klonów i w Zemście Sithów dorosłego Anakina gra Hayden Christensen, w Oryginalnej Trylogii gra go David Prowse, a głos podkłada mu James Earl Jones. W Powrocie Jedi nawróconego Anakina gra Sebastian Shaw.

W polskich wersjach filmów głosu użyczają mu Grzegorz Pawlak i Mirosław Zbrojewicz.

Biografia[]

Dzieciństwo[]

Urodzony w roku 41 BBY jako Anakin Skywalker, syn Shmi Skywalker. Ze względu na brak informacji o ojcu (Nie było żadnego ojca) przyjmuje się, że został poczęty przez midichloriany. Wychowywała go tylko matka. Oboje byli niewolnikami u handlarza Watto na planecie Tatooine do czasu, kiedy Anakin skończył 9 lat. Był wybitnie uzdolniony technicznie, co dał po sobie poznać już w dzieciństwie, kiedy m.in. zbudował droida C-3PO. Chłopiec ciężko pracował i mimo swego trudnego losu niewolnika był miły, wesoły i chętny do zabawy. Młody Anakin był dojrzalszy niż inne dzieci w jego wieku, rozumiał więcej, oraz posiadał specjalne zdolności – niebywały instynkt i umiejętność przewidywania rzeczy i zdarzeń przed ich nastąpieniem.

W roku 32 BBY na Tatooine przypadkowo trafiła ówczesna królowa Naboo, Padmé Amidala, w asyście dwóch rycerzy Jedi: Qui-Gon Jinna i jego ucznia, Obi-Wana Kenobiego. Statek królowej był uszkodzony, w związku z czym Jedi musieli szukać do niego części. Przy okazji poznali małego Anakina, który widząc, iż przybysze nie mają jak wrócić do domu, zaproponował niezwykle ryzykowny plan – chciał wziąć udział w wyścigu ścigaczy, najniebezpieczniejszym sporcie w galaktyce. Chłopiec był jedyną istotą ludzką potrafiącą ścigać się w tych maszynach. Starszy Rycerz Jedi zauważył talenty Skywalkera i chciał zabrać go ze sobą. Qui-Gon założył się z Watto, że w zamian za wygraną uwolni on Anakina. Na nim zależało mu szczególnie, gdyż, badając próbkę jego krwi, odkrył, że ma on wyjątkowo duże stężenie midichlorianów w organizmie – większe nawet, niż Mistrz Yoda. Anakin po wielu wysiłkach po raz pierwszy i ostatni wygrał wyścig i został zabrany na Coruscant, gdzie Qui-Gon zamierzał przedstawić go Radzie Jedi i rozpocząć jego szkolenie, wierząc, że Anakin jest "wybrańcem", który, wedle starożytnego proroctwa, ma przywrócić równowagę Mocy.

Rada początkowo nie była przychylna temu pomysłowi, argumentując, że Anakin jest już za duży na rozpoczęcie szkolenia, poza tym, jak powiedział Mistrz Yoda, jest w nim dużo strachu, który może prowadzić do przejścia na Ciemną Stronę Mocy. Kiedy jednak Qui-Gon zginął na Naboo z rąk Dartha Maula, a umierając prosił Obi-Wana o wyszkolenie Anakina. Ostatecznie Rada wyraziła na to zgodę i Anakin został padawanem tego Jedi. Pierwszy raz spotkał się też wtedy z nowo wybranym Najwyższym Kanclerzem Republiki, Palpatinem który zapowiedział, że będzie uważnie przyglądał się postępom młodego Jedi.

Padawan[]

Anakin był zdolny, ale jego charakter przeszkadzał mu w podążaniu wzorcową ścieżką Jedi. Młodzieniec był zbyt porywczy i nie umiał wyzbyć się takich uczuć jak złość czy nienawiść, a te są dla Jedi prostą ścieżką do przejścia na Ciemną Stronę Mocy. Przez 10 lat Anakin kontynuował więc szkolenie pod okiem Obi-Wana, a równocześnie coraz większy wpływ na niego zdobywał Palpatine. Przyszły Imperator powoli wkradał się w łaski młodego Skywalkera, odwołując się do jego próżności, jak również do pragnienia posiadania siły, którą mógłby wykorzystać dla naprawienia zła panującego w galaktyce.

Po 10 latach w miarę spokojnej nauki Ani (zdrobnienie od imienia Anakin) wraz z Obi-Wanem dostał misję ochrony Padmé Amidali, wówczas senator planety Naboo. Anakin, który nigdy nie przestał myśleć o dziewczynie, którą poznał mając 9 lat, zakochał się od pierwszego wejrzenia w kobiecie, którą zobaczył. Zgodnie z ówczesnymi zasadami Zakonu Jedi, nie było wolno brać ślubu czy w ogóle wchodzić w bliższe związki, ale uczucie okazało się silniejsze od zasad. W tym też czasie w niewoli Ludzi Pustyni na Tatooine w wyniku tortur zmarła jego matka. Anakin ujrzał wcześniej to wydarzenie w wizji podczas snu, jednak nie był w stanie mu przeszkodzić. Opanowany gniewem i żądzą zemsty wymordował w odwecie całą wioskę prześladowców swojej matki, w tym także kobiety i dzieci. Tak zaczęła się jego podróż ku Ciemnej Stronie. Wziął On też udział w bitwie o Geonosis gdzie Hrabia Dooku pozbawił go ręki. Wkrótce po tych wydarzeniach, Anakin wziął z Padmé potajemny ślub.

Wojny Klonów[]

Wybuchły wojny klonów.

Bitwa o Muunilinst[]

Na prośbę Najwyższego Kanclerza Palpatine'a, Anakina mianowano na komandora Jedi i przydzielono mu dowództwo nad flotą Republiki. Skywalker został wysłany na Muunilinst, aby pokonać flotę Separatystów stacjonującą nad orbitą planety. Dzięki talentom młodego Skywalkera, bitwa nad planetą została wygrana przez Republikę.

Rycerz Jedi[]

Anakin mianowany został Rycerzem Jedi i zaczął zdobywać coraz więcej sławy. Wraz z Obi-Wanem oraz samodzielnie stoczył wiele potyczek z wrogami Republiki, w tym z Asajj Ventress (kilkakrotnie). Szczególnie w pojedynkach z tym Mrocznym Jedi coraz bardziej zaczęły przejawiać się tendencje Anakina do ulegania Ciemnej Stronie, które podsycane były przez jego "przyjaciela" Palpatine'a, umacniającego w Anakinie przekonanie o jego wyjątkowości i podważającego zaufanie do Rady Jedi (Anakin został wybrany członkiem Rady, ale bez tytułu mistrza, co wywołało jego spontaniczne oburzenie, a potem poczucie bycia niedocenianym przez Mistrzów).

W tym czasie Padmé zaszła w ciążę, a Anakin we śnie doświadczył wizji, w której jego żona umierała w połogu, a on nie był w stanie jej pomóc – tak, jak swego czasu nie potrafił pomóc swojej matce. Palpatine, dzięki tajnikom ciemnej strony Mocy wyczytał z myśli młodego Jedi jego obawę o Padmé oraz powoli zaczął zwodzić Skywalkera, sugerując mu, że dzięki potędze Ciemnej Strony można uniknąć śmierci. W stosownym momencie Palpatine ujawnił się Anakinowi jako Darth Sidious – Mroczny Lord Sithów – i zaproponował, że przyjmie go na swojego ucznia. Z początku Anakin Skywalker nie chciał się na to zgodzić i był zdecydowany oddać Sitha w ręce Jedi, lecz wizja śmierci Padmé zmusiła go do przystania na warunki Palpatine'a i otrzymał od Sidiousa tytuł i imię Dartha Vadera. Chwilę wcześniej Anakin po raz pierwszy przyczynił się do śmierci rycerza Jedi – mistrz Windu, obcinając mu rękę, gdy ten usiłował zabić Palpatine'a.

Darth Vader[]

Traumatyczne dzieciństwo i młodość, strach, ale i uczucia altruistyczne zdeformowane przez pychę zaprowadziły Anakina na złą stronę. Pochłonięty przez Ciemną Stronę, Darth Vader rozpoczął wypełnianie rozkazów Palpatine'a od rzezi w Świątyni Jedi. Następnie usunął przywódców separatystów, a ostatecznie, targany negatywnymi emocjami, oskarżył o zdradę swoją żonę i, w niezamierzony sposób, doprowadził do jej śmierci. Na planecie Mustafar starł się też ze swoim mistrzem i przyjacielem – Obi-Wanem. Mistrz Jedi wygrał pojedynek z Sithem wykorzystując brak wyobraźni tego ostatniego, nie zabił go jednak – pozbawiony nóg i ręki oraz niemal śmiertelnie poparzony Vader został ocalony przez Palpatine'a. Od tego czasu musiał jednak poruszać się w charakterystycznym czarnym pancerzu i masce, które wyposażone były w systemy podtrzymujące go przy życiu.

Vader przekonany był, że Padmé zginęła z jego winy przed narodzinami ich dziecka – nie wiedział więc, że narodziła się i ocalała dwójka jego dzieci – Luke oraz Leia.

Przez następne lata Darth Vader zgodnie z planem Palpatine'a tępił nielicznych pozostałych przy życiu Jedi oraz innych przeciwników Imperialnego Nowego Ładu.

Spotkanie z synem[]

W roku 3 ABY na Bespinie Darth Vader spotkał się twarzą w twarz ze swoim synem, próbując przeciągnąć go na Ciemną Stronę. Starał się go skusić wizją obalenia Palpatine'a i wspólnego panowania nad Galaktyką, jednak młody Skywalker nie dał się przekonać ojcu. Szczęśliwie Luke uniknął śmierci. Pod wpływem kontaktu z synem w Vaderze zaczęły postępować zmiany psychologiczne (dostrzegane w jego wypowiedziach i zachowaniu), które ostatecznie doprowadziły do jego powrotu na stronę Dobra.

Nawrócenie[]

Ostateczna rozgrywka między Imperatorem, Vaderem i Skywalkerem, a także między Imperium Galaktycznym a Sojuszem Rebeliantów miała miejsce podczas Bitwy pod Endorem. Luke Skywalker oddał się w ręce Vadera, próbując nawrócić go na Jasną Stronę Mocy, ten jednak starał się być niewzruszony i doprowadził go, zgodnie z poleceniami, przed oblicze Palpatine'a. Tutaj Imperator próbował przeciągnąć Luke'a na Ciemną Stronę, aby zastąpić nim Vadera w roli swojego ucznia, dzięki czemu usunąłby pożytecznego, ale ciągle potencjalnie niebezpiecznego "wybrańca", w zamian zyskując nowego, w pełni zdrowego ucznia. Luke pokonał swojego ojca, jednak w ostatniej chwili nie zdecydował się go zabić. Vader ujrzał prawdziwe oblicze swego mistrza – Imperator gotów był go poświęcić, aby pozyskać nowego ucznia – tak jak to wcześniej uczynił z hrabią Dooku.

Widząc, że próba pozyskania Luke'a nie udała się, Palpatine postanowił zabić go przy użyciu Błyskawic Sithów. Widok cierpiącego i umierającego syna wyzwolił w końcu Dartha Vadera spod wpływu Ciemnej Strony Mocy – poświęcając swoje życie, zrzucił on Imperatora do szybu chłodzącego Gwiazdy Śmierci, zabijając go. Spadający Palpatine "wystrzelił" w górę błyskawice mocy, które przechodząc po metalowej poręczy poraziły też Vadera, powodując awarie systemów podtrzymujących go przy życiu. Vader przed śmiercią poprosił Luke'a o zdjęcie mu maski, co było niejako symbolem ostatecznego zwycięstwa Anakina nad Vaderem. W ostatniej scenie Powrotu Jedi Luke przyglądał się duchom Anakina Skywalkera, Obi-Wana Kenobiego oraz Yody – wymownemu znakowi tego, że Anakin Skywalker ostatecznie "zjednoczył się z Mocą".

Osobowość[]

Zanim Anakin Skywalker stał się Darthem Vaderem, był miłą osobą, która troszczyła się o wszystkich swoich przyjaciół. Nie zrezygnował z nich bez względu na wszystko. Mimo współczucia był jednak bezwzględny i agresywny wobec ludzi, których uważał za swoich wrogów.

Śmierć jego matki i żony Padmé wywarły na nim głęboki wpływ; Czując się samotnym i nieudolnym, ostatecznie przyjął ciemną stronę Mocy i jego osobowość zmieniła się całkowicie. Był teraz kompletnie bezwzględny i przerażający, kierowany przez wściekłość, chociaż po swojej porażce i okaleczeniu na Mustafarze z rąk Obi-Wana Kenobiego nie był już tak arogancki i zbyt pewny siebie, jak wcześniej. Chociaż odzyskał wiarę w siebie, nigdy nie było tak, że był zarozumiały lub pyszałkowaty.

W przeciwieństwie do większości członków Zakonu Sithów, Vader był w stanie rozpoznać i wyciągnąć wniosków ze swoich błędów, ze względu na wydarzenia na Mustafar, ponieważ doznał emocjonalnie traumatycznych doświadczeń.

Vader pozostał niecierpliwy, ale ogólnie prezentował się jako spokojny i zrównoważony, ponieważ rzadko tracił panowanie nad sobą i zwykle miał dobrą kontrolę nad swoimi emocjami, czego nie był w stanie zrobić we wcześniejszych latach. Z powodu swojej niestabilnej mentalności Vader często odpoczywał i medytował albo w swojej komnacie medytacyjnej, albo gdzieś indziej, gdzie korzystał z Mocy i skupiał się na koncentracji umysłu.

Miał wyjątkowo niską tolerancję na porażkę i wcale nie dogadywał się z wyższymi oficerami w armii Imperium. Nie miał żadnej tolerancji dla niekompetencji ani dla tych, którzy go nie szanowali, niemal dławiąc admirała Conana Antonio Mottiego na śmierć, gdy nie szanował Vadera i kwestionował jego Moc. Wielu wyższych rangą oficerów nie lubiło Lorda Sithów i jego „czarodziejskich metod” bez wyraźnego powodu. Pomimo złych relacji z wyższymi rangą oficerami w wojsku, Vader bardzo dobrze dogadywał się ze szturmowcami ze względu na swoje przywództwo na pierwszej linii.

Jako generał w szeregach Armii Imperium, Vader był znany ze swoich umiejętności przywódczych i podziwiany przez szturmowców, oficerów średniego/niskiego stopnia i polityków.

Ze względu na swój poprzedni status niewolnika Vader odczuwał niepokój, gdy pojawiła się koncepcja niewolnictwa. Pomimo tego, co jego działania wyrządziły zarówno jemu, jak i galaktyce, Vader najwyraźniej wierzył, że robi to, co jest dobre dla galaktyki. W głębi duszy czuł jednak ogromne poczucie winy i wyrzuty sumienia za swoje czyny, bez względu na to, czy chciał to przyznać, czy nie. Tak bardzo, że rozwinął głęboki wstręt do siebie, a nawet w pewnym momencie prawie popełnił samobójstwo.

Po swoim fatalnym spotkaniu z byłą uczennicą i przyjaciółką Ahsoką Tano, Vader nie wyraził pragnienia ponownego ożywienia więzi, którą kiedyś z nią dzielił, a nawet powiedział jej, że zabił Anakina Skywalkera, podczas gdy w rzeczywistości on sam był Anakinem (chociaż mógł to mówić ironicznie). Chociaż zaoferował, że ją oszczędzi, jeśli powie mu, gdzie ukrywają się pozostali przy życiu Jedi, postanowi też ją zabić w okrutny sposób, kiedy odmówi, a nawet gdy dowiedziała się, że rzeczywiście był jej byłym mentorem, to zaoferowała mu współczucie.

Vader był zimny, brutalny i bezwzględny wobec swoich wrogów, ponieważ był całkowicie gotowy dokuczać, torturować, a nawet zamordować ich z zimną krwią. Pozornie był niezawodnie lojalny wobec swego mistrza Palpatine'a; ten ostatni był najbliższą rzeczą, jaką Vader miał za przyjaciela. Jednak tak naprawdę nienawidził swojego mistrza za oszukanie go i zrujnowanie mu życia, ponieważ potajemnie planował go obalić wraz z własnym uczniem. Jedynym powodem, dla którego Vader nadal służył Palpatine'owi po utracie żony, było to, że pozostał mu tylko imperator; był jedynym, który go zaakceptuje. Podsumowując, Vader był naprawdę lojalny wobec ludzi, na których wciąż mu zależało, takich jak jego syn Luke, ponieważ robił wszystko, co możliwe, aby uchronić go przed Palpatinem.

Po odkryciu istnienia swojego syna Luke'a, Vader stał się emocjonalnie skonfliktowany i okazał współczucie swojemu synowi, ujawniając, że niektóre jego oznaki wciąż były powiązane z jego rodziną. To przywiązanie ostatecznie doprowadziło do jego odkupienia.

Były Anakin Skywalker, pochowany głęboko w Vaderze, który został prawie całkowicie zniszczony, zaczynał budzić się i przejmować ciało Vadera. Vader jednak nie chciał uwierzyć, że pozostało w nim coś dobrego, i nadal wierzył, że jest nie do nawrócenia.

Ostatecznie, kiedy jego syn Luke był torturowany przez Palpatine'a, a on sam błagał ojca, aby mu pomógł, Anakin w końcu przejął ciało Vadera i wyrzekł się ciemnej strony, stając się dobrą osobą, którą kiedyś był, poświęcając się, aby ocalić syna przed Palpatinem. Co ciekawe, uczucie zagubienia i porzucenia Anakina spowodowało, że zwrócił się w stronę ciemnej strony, ale jednocześnie sam się odkupił. Odkupiony miłością do Luke'a, Anakin zawarł pokój ze swoim synem, zanim stał się jednością z Mocą i w końcu ponownie spotkał się ze swoimi bliskimi.

Ciekawostki[]

  • Odtwórca roli Dartha Vadera z oryginalnej trylogii, David Prowse, od wielu lat jest w konflikcie z twórcą sagi, George'em Lucasem. Cały konflikt się zaczął w momencie, w którym Prowse miał żal do filmowców, że jego głos nie został wykorzystany jako głos Dartha Vadera.
  • W trakcie Czystki Jedi, Vader potajemnie przyjął ucznia, którego nazwano Starkiller.
  • Stracił wszystkie naturalne kończyny

Galeria[]

Linki zewnętrzne[]

Advertisement