FANDOMTrzymać w ręce kapsułkę, zawierającą taką moc. Decydować o życiu i śmierci na taką skalę. Być świadomym, że niewielki nacisk kciuka, wystarczający do rozbicia szkła, może wszystko zakończyć. Tak! Zrobiłbym to! Taka moc wyniosłaby mnie ponad bogów! A dzięki Dalekom, mogę! Mieć! Tę! Moc!

—Davros


Davros – jeden z głównych antagonistów pojawiających się w serialu Doktor Who, twórca rasy Daleków. Mimo wielu scen, w których ukazywana jest jego śmierć, powraca w pełni sił, co może go kwalifikować jako istotę nieśmiertelną.

Postać odgrywali kolejno Michael Wisher (1975), David Gooderson (1979), Terry Molloy (1984-1988) oraz Julian Bleach (2008 i 2015).

Cechy Edytuj

Davros należał do zamieszkującej planetę Skaro humanoidalnej rasy Kaledów. Jednak wskutek bombardowania, jakie miało miejsce podczas wojny domowej pomiędzy rasami Kaledów i Thalów, doznał wielu obrażeń, a także mutacji. Aby utrzymać się przy życiu, skonstruował sobie pojazd samobieżny, który służy mu nie tylko do poruszania się, ale i podtrzymuje jego funkcje życiowe. Para oczu, którą miał od urodzenia, jest zamknięta, jej funkcję przejęło trzecie oko.

Davros jest osobą zapatrzoną wyłącznie w siebie. Megalomania i kompleks boga wpędziły go w odmęty szaleństwa, co zostało spotęgowane przez przeżycia wojenne. Wyróżnia się również ponadprzeciętną inteligencją oraz zmysłem strategicznym. Pomimo, iż uważał Daleków za swoje "dzieci", przez samych Daleków bywał traktowany niczym domowe zwierzątko, nie korzystali z jego umiejętności jeśli nie było to konieczne.

Ważniejsze historie Edytuj

  • Geneza Daleków (ang. Genesis of the Daleks) (1975)
  • Przeznaczenie Daleków (ang. Destiny of the Daleks) (1979)
  • Wskrzeszenie Daleków (ang. Ressurection of the Daleks) (1984)
  • Odkrycie Daleków (ang. Revelation of the Daleks) (1985)
  • Pamięć Daleków (ang. Remembrance of the Daleks) (1988)
  • Skradziona Ziemia (ang. The Stolen Earth), Koniec podróży (ang. Journey's End) (2008)
  • Uczeń magika (ang. The Magician's Apprentice), To, co wiedźmie wiadome (ang. The Witch's Familliar) (2015)
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.