Disambig.svg Nazwa tego hasła odnosi się do więcej niż jednego pojęcia.

Zobacz inne pojęcia – Davy Jones


Czy lękasz się śmierci?

—Davy Jones


Davy Jones – to przeklęty kapitan statku Latający Holender, który odpowiedzialny jest za przenoszenie dusz z świata żywych do zmarłych. Przez zignorowanie tego obowiązku on i jego załoga ściągnęli na siebie klątwę, która spowodowała, że wyglądają jak zwierzęta morskie.

Grał go aktor Bill Nighy, znany również z roli Viktora, czarnego charakteru z Underworld.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Jako człowiek Davy Jones miał siwe włosy i brodę.

Jako przeklęty Davy był pół-człowiekiem, pół-krabem. Zamiast brody miał macki, co prawdopodobnie jest nawiązaniem do Cthulhu. Zamiast lewej ręki ma wielkie szczypce, a z kolei na drugiej zamiast wskazującego palca ma również długą mackę. Na twarzy pozbawiony jest nosa.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Wczesne życie[edytuj | edytuj kod]

Davy Jones był człowiekiem, który zakochał się w bogini Calypso. Stał się kapitanem Holendra i miał obowiązek przewozić dusze ze świata żywych do świata zmarłych. Pewnego razu miał spotkać się z Calypso, lecz nie było jej na lądzie. Załamany wyciął sobie serce, włożył do skrzyni i zakopał je na Isla Cruces. Nie wykonał swojego obowiązku, co skończyło się klątwą na niego i jego załogę. Wyglądali przez to podobnie do stworzeń morskich.

Pewnego razu Jones pomógł naprawić Jackowi Czarną Perłę (wtedy jeszcze Złą Wiedźmę). W zamian za to Sparrow miał odsłużyć 100 lat na Holendrze po 13 latach. Jack zgodził się, lecz wcale nie miał zamiaru tego robić.

Piraci z Karaibów: Skrzynia Umarlaka (2006)[edytuj | edytuj kod]

13 lat od tego wydarzenia Jones wysyłał swojego podwładnego – Billa "Buciora" Turnera na statek Jacka, aby przypomnieć mu o umowie. Sparrow ucieka na wyspę, gdzie potwór Jonesa – Kraken nie może go zabić. Po ucieczce Jack opowiada Willowi Turnerowi o Skrzyni Umarlaka. Will ma skraść do niej klucz, który Davy nosi zawsze przy sobie. Zostaje jednak schwytany. Zaproponował Jonesowi grę w kości, aby sprawdzić czy ma klucz. Nie wiedząc o planie syna, Bill wkracza do gry, a Will przegrywa. Mimo to, wie, gdzie Davy Jones trzyma klucz i kradnie go. Następnie ucieka ze statku. Wściekły kapitan Latającego Holendra każe gonić Czarną Perłę.

Dzięki kompasowi Jacka udaje się zlokalizować skrzynię. Na miejscu przybywają ludzie Davy'ego. James Norringhton potajemnie zabiera skrzynię i ucieka, zostawiając piratów, którzy myślą, że mają serce. Latający Holender atakuje statek Jacka, który później ucieka. Jednak Davy Jones używa potwora. Piratom udaje się powstrzymać Krakena, lecz ewakuują się, wiedząc, że zginą po następnym ataku bestii. Elizabeth unieruchamia Jacka na statku, skazując go na śmierć. Tymczasem Norringhton dostarcza Kompanii Wschodnioindyjskiej serce Davy'ego Jonesa.

Piraci z Karaibów: Na Krańcu Świata (2007)[edytuj | edytuj kod]

Lord Cutler Beckett, który teraz jest w posiadaniu serca Davy'ego, może kontrolować go i tak Jones musi spełniać jego żądania, m.in. zabić Krakena.

Walczy więc u boku Kompanii Wschodnioindyjskiej przeciwko Sparrowowi. Atakuje Czarną Perłę i Cesarzową, zabija Sao Fenga i więzi Elizabeth. Na ratunek jej przychodzi Norringhton, który poświęca się, lecz Elizabeth ucieka. Jones widzi zwłoki Jamesa, po czym chwali Billa (który zabił admirała) i odchodzi.

Elizabeth, która teraz jest Królem Piratów pragnie spotkać się z Beckettem i Jonesem, którzy wcześniej uwięzili Willa. Zamienia Jacka na Willa i Sparrow trafia do celi na Holendrze. Kiedy Calypso wychodzi z ludzkiego ciała, rozpoczyna się wir oraz bitwa między Kompanią i Jonesem a piratami. Podczas walki Jones i Sparrow pojedynkują się na maszcie. Jack zdobywa klucz, skrzynię i przekazuje ją Willowi.

Widząc, że Jack ma serce i szablę, ten wścieka się i zabija Willa. Bill Turner widzi to i atakuje Davy'ego. W tym czasie Jack decyduje się ocalić Willa i przebija jego ręką serce Jonesa (więc teoretycznie Turner zabił Jonesa, dzięki czemu odzyskał życie). Davy Jones ostatecznie ponosi śmierć i wpada do wiru. Klątwa zostaje zdjęta z całej załogi, a nowym kapitanem jest Will Turner.

Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara (2017)[edytuj | edytuj kod]

Jones pojawia się w scenie po napisach. Will, teraz uwolniony od Latającego Holendra ma sen, w którym nachodzi go Davy Jones (widać jego szczypce). Po chwili jednak Will budzi się. Nie wie jednak, że pod jego łóżkiem są macki Jonesa i woda

Nie wiadomo, jak Davy Jones rzeczywiście powrócił, lecz prawdopodobnie ma to związek ze zniszczeniem Trójzębu Posejdona.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Jest to jeden z najpopularniejszych złoczyńców Disney'a.
  • Prawdopodobnie powróci w 6. części.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.