FANDOMStub Ta strona to zalążek artykułu. Możesz pomóc Złoczyńcy Wiki, rozbudowując ją!
A teraz zobaczysz, jak to jest być uwięzionym w czyjejś postaci!

—Fantom do Bena


Zs'Skayr, zwany również Fantomem to jeden z głównych antagonistów w serii Ben 10. Głosu w angielskiej wersji użyczył mu Steve Blum oraz Jeff Bennett.

W oryginalnej serii De'Szrama był uwięziony w prototypie Omnitrix'a, jednak uciekł z niego w sezonie 2 i stał się jednym z największych wrogów Bena Tennysona.

Osobowość Edytuj

W całej serii De'Szrama jest przedstawiany jako bardzo agresywny i wojowniczy obcy, co udowodnił brutalnie pokonując Zombozo'a i Cyrkowe Dziwadła. Po uwolnieniu się z Omnitrix'a, De'Szrama ujawnił swoje złowrogie i sadystyczne zamiary. Nigdy nie doceniał swych wrogów, szczególnie Bena i wierzył, że pokonanie go w ludzkiej postaci będzie łatwe. Z natury był manipulacyjny i zdradziecki, co udowodnił zaraz po tym, jak Vilgax uwolnił go z więzienia. Wykorzystywał szantaż, aby zmusić Cyrkowe Dziwadła do pomocy, a także zagroził, że zabije Gwen, jeżeli Ben nie odda Omnitrix'a. Był dumny że swojego imienia i nienawidził przezwiska ,,Fantom", choć nigdy nie reagował.

Biografia Edytuj

Wczesne życie Edytuj

Początkowo De'Szrama był władcą Ektonurytów na Anur Phaetos. Dowiedział się o Omnitrix'ie od jednego z robotów Vilgaxa, który rozbił się na jego planecie. Wkrótce spotkał Myaxx, asystentkę Azmutha. Myaxx poszukiwała próbek DNA do Omnitrix'a. De'Szrama zgodził się jej pomóc zdobyć próbki z pobliskiej planety, Flors Verdance. Bez jej wiedzy, Ektonuryt opętał Floraunę, podczas skanowania, przez co DNA Ektonuryta zostało także pobrane. Osobowość i DNA De'Szramy zostały umieszczone w Strumieniu Kodonu na sztucznej planecie o nazwie Primus.

Ben 10 Edytuj

Duchowe Wyzwolenie Edytuj

Free Ghostfreak

De'Szrama uwolniony

Po tym jak Ben Tennyson zdobył Omnitrix, osobowość De'Szramy była zawsze obecna, gdy przemieniał się w Fantoma. W końcu, w odcinku ,,Duchowe Wyzwolenie", Fantom uwolnił się z Omnitrix'a.
Skonfrontował się z Benem i próbował go opętać, jednak wycofał się, gdy Tennyson wyszedł na światło słoneczne. Opętał jednego z uczniów Akademii Bankcroft i odkrył, że w ciele innych jest odporny na światło. Zaproponował sojusz Cyrkowym Dziwadłom, jednak ci, widząc że to nie Ben zaczęli się z niego śmiać. Zirytowany opuścił ciało ucznia i sarkastycznie zapytał czy boją się ucznia. Drągal, jeden z członków trio, zapytał co będzie jeśli odmówią. De'Szrama odpowiedział, że czekał na to pytanie, po czym opętał pytającego i brutalnie go pokonał. Zirytowany zapytał innych członków trio, czy mają jeszcze jakieś pytania. Ci zapytali, kiedy zaczynają.
Po zmroku, Fantom opętał Kwaśny Oddech, innego członka Cyrkowych Dziwadeł, po czym skonfrontował się z Benem. Ten zamienił się w Czterorękiego. Fantom próbował go opętać, lecz odkrył, że jest to niemożliwe, gdy Ben jest kosmitą. Fantom ponownie opętał Drągala, po czym rozpoczął walkę. Przegrywając, Fantom opętał innego członka trio, Kudłatą, ale został szybko pokonany. Zadowolony z tego, że Ben chce zadawać innym ból opętał Gwen. Jaką Gwen zaciekle zaatakował Czterorękiego, po czym wspiął się na dach Akademii. Czteroręki ponownie zamienił się w Bena, jednak dostał Solar od Dziadka Maxa. De'Szrama zagroził, że jako Gwen skoczy z dachu Akademii, jeśli Ben się nie podda. Ben ostatecznie się poddał.

Zadowolony De'Szrama opuścił ciało Gwen po czym rozkazał Cyrkowym Dziwadłom zabić Dziadka Maxa i Gwen. Widząc zdradę ze strony Ektonuryta, Ben zamienił się w Szarą Materię i uciekł przez szczelinę w ścianie. De'Szrama kazał złapać Dziadka Maxa i Gwen, po czym rzucił się w pościg za Benem. W końcu Omnitrix się wyładował, więc Ben był zmuszony do ucieczki. Po jakimś czasie De'Szrama zapędził Bena w ślepą uliczkę. Jednak Ben odkrył, że jest dzień po czym zdjął zasłony z okna, wystawiając Ektonuryta na światło dzienne i zabijając go.

Powrót Edytuj

Pod koniec odcinka, De'Szrama został wskrzeszony przez połączone wysiłki Cyber Wilkołaka, Kosmicznej Mumii i doktora Viktora na oczach Bena. De'Szrama stwierdził, że on i Ben mają rachunki do wyrównania.

Bój się ciemności Edytuj

The Return of Ghostfreak

Fantom znowu żyje

De'Szrama razem z Viktorem gonili Bena przez laboratorium. Viktor był zirytowany tym, że gonią Bena, gdy pozostało tak niewiele czasu. Wściekły De'Szrama opętał przerażonego Viktora i brutalnie go pokonał. Następnie nazwał go durniem i powiedział, że Ben może pokrzyżować jego plany. Ben, jako Szara Materia skonstruował Solar po czym postrzelił nim Fantoma. Ben i Viktor ostatecznie dotarli w kosmos, pozornie zostawiając Fantoma na Ziemi. Jednak De'Szramie udało się dostać na statek kosmiczny na którym byli Dziadek Max, Gwen i Kosmiczna Mumia. Następnie Fantom za pomocą statku wystrzelił promień, który z pomocą satelit zablokował dopływ wszelkiego światła słonecznego na Ziemię. Następnie wdarł się w walkę z Benem, zmienionym w BenViktora. W przestrzeni kosmicznej De'Szrama miał jednak niemal nieograniczoną moc. W dodatku do walki dołączyła Kosmiczna Mumia i Viktor. Viktor próbował wysłać Bena do Nicości. Do portalu jednak wpadła Kosmiczna Mumia, a także Viktor. Natomiast De'Szrama zniknął. Po wyłączeniu osłon przed światłem słonecznych, Ben zaczął się chwalić, że nie ma nic lepszego od Omnitrix'a. Nagle został złapany w jedną z macek De'Szramy który wyciągnął Bena na zewnątrz statku. Jednak Dziadek Max wystawił Fantoma na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, natychmiast go zabijając. Ben natomiast przeżył dzięki skafandrowi. Pod koniec odcinka okazało się, że DNA Ektonuryta zostało ponownie pobrane do Omnitrix'a, jednak Fantom nie pojawił się w serialu.

Obca Potęga Edytuj

- Uwolnę cię z więzienia, a w zamian za to powiesz mi to, co chce wiedzieć
- Chcesz wiedzieć jak pokonać Bena Tennysona, chcesz zdobyć Omnitrix
- Powiedz , a wtedy ja cię uwolnę
- Primus...


Jakiś czas po wydarzeniach z oryginalnej serii, Fantom został wyciągnięty ze Strumienia Kodonu i uwięziony przez Galwan.
Jednak w odcinku Miasto Duchów , Vilgax uwolnił go w zamian za kluczowe informacje o Omnitrix'ie. Pierwszą rzeczą, jaką Zs'Skayr zrobił po wydostaniu się z więzienia, była zemsta na Vilgaxie, za igranie z nim w więzieniu. W tym celu Fantom zaatakował rodzinną planetę Vilgaxa - Vilgaxię, zamieniając każdego jej mieszkańca w Ektonuryta. Nie mogąc go pokonać, Vilgax przyleciał na Ziemię, by prosić Bena o pomoc. Podczas infiltracji planety oraz zamku Vilgaxa, grupa natknęła się na Fantoma, przyglądającego się efektom swoich działań z balkonu.

- Fantomie!
- Vilgax... Czego chcesz?
- Tym razem zginiesz Ektonuryjski Łotrze!
(Fantom atakuje wiązką energetyczną)
- Najpierw opentałem twą planetę, a teraz opętam cały Wszechświat - musiałem tylko od czegoś zacząć. Moi słudzy właśnie budują statki, by podbić inne światy. Ale skoro tu jesteś, bardzo chętnie odbiorę także twoją wielką moc
- Zawsze możesz spróbować


Vilgax ujawnił swą obecność i wyciągając miecz, oznajmił, że Fantoma czeka śmierć. Fantom, atakując Vilgaxa wiązką energetyczną, wyjaśnił mu swoje plany i dodał, że zamierza go opętać. Vilgax zaczął go prowokować , więc ten zaatakował, przypadkowo opentując Bena. Ten zamienił się Fantoma, jednak Ektonuryt szybko przejął kontrolę nad jego ciałem. Następnie rozpoczął walkę z Gwen, Kevinem i Vilgaxem. W końcu Gwen i Kevin zostali znokautowani przez Vilgaxa. Zadowolony Fantom rozpoczął walkę, którą wygrał Vilgax, używając światła w swoim mieczu, by umożliwić Benowi odzyskanie kontroli nad ciałem. Fantom został ponownie uwięziony w strumieniu Kodonu.

Omniverse Edytuj

Fantom wystąpił pod koniec odcinka Zed i ekipa detektywów , wychodząc z portalu do Legerdomeny. Według twórcy serialu, Derricka J. Wyatta, podczas ostatniej bitwy z Benem, Fantom został zniszczony, ale użył magii, aby odrodzić się w Legerdomenie.
Fantom powrócił w odcinku Kto jest potworem? , gdzie razem z Dr. Wiktorem, Kuphulu i Crüjo walczył z Benem i jego ekipą, ostatecznie zostając pokonanym przez NRG.
W odcinku Na zamku De Szramy , odebrał dużą ilość mocy z Alfa Runy. Myśląc, że jest całkowicie bezużyteczna, pozbył się jej.
W odcinku Fangampir , użył mocy wyciągniętej z Alfa Runy, aby wskrzesić Lorda Transyla, ku przerażeniu Dr. Wiktora. Pod koniec odcinka jednak, De'Szrama został zdradzony przez Wiktora, a następnie spalony na popiół przez Atomixa. W obawie, że ten może powrócić, Ben zostawił niewielką kulę światła w zamku.

Umiejętności Edytuj

Będąc Ektonurytem, De'Szrama potrafi stawać się niewidzialnym i niematerialnym, a także latać i kontrolować ciała innych poprzez opętanie. W ten sposób może również zamieniać opętanego w Ektonuryta. De'Szrama może również manipulować gęstością swojego ciała, absorbować duszę, przetrwać w próżni, używać telekinezy, strzelać wiązkami energii z klatki piersiowej, jak również atakować mackami z klatki piersiowej. Po zdarciu z siebie skóry odsłonił swoją przerażającą, prawdziwą formę. W Omniverse dzierżył kosę i był zdolny używać magii. Jedyną jego słabością jest światło słoneczne, choć może się na nie uodpornić, wytwarzając drugą skórę i ukrywając prawdziwą formę.

Ciekawostki Edytuj

  • W pierwszych dwóch serialach nikt nie nazwał go po imieniu - zawsze był nazywany Fantomem.
  • W Obcej Potędze istnieje kilka różnic pomiędzy jego wyglądem z oryginalnej serii, takich jak: białe szpony, zamiast czarnych, zredukowane kości śródręcza, więcej kolców, bardziej odsłonięty ogon, a także obecność kłów.
  • W oryginalnej serii oraz w Omniverse , głosu użyczył mu Steven Blum. Co ciekawe Steven użyczył głosu także Vilgaxowi w oryginalnej serii.
  • W Ben 10: Obca Potęga , głosu użyczył mu Jeff Bennett, który podkładał głos Jokerowi w Batman: Odważni i Bezwzględni .
  • W grze Ben 10 Alien Force: Vilgax Attacks , De'Szrama sugeruje, że jest nieumarły. Jednak według Derricka J. Wyatta, De'Szrama żyje, ale ektonurycka koncepcja życia znacząco różni się od innych czujących form.
  • Wygląd De'Szramy w Omniverse jest podobny do Ponurego Żniwiarza
  • Rysy twarzy De'Szramy przypominają odwróconą, makabryczną czaszkę.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.