Gdzie jest Francis?

—Deadpool


Wade Wilson, lepiej znany jako Deadpool, to tytułowy bohater komedii o superbohaterach Marvela z 2016 roku Deadpool i jej sequelu. Jest wysoce zaawansowanym niezależnym najemnikiem. Zdobywał ulepszone cechy fizyczne i szybką regenerację komórek z programu wspomagającego. Zanim stał się bohaterem, był wspierającym protagonistą, który stał się finałowym antagonistą w filmie X-Men Geneza: Wolverine.

W jego role wcielili się Ryan Reynolds jako Wade Wilson, a także Scott Adkins jako Weapon XI w X-Men Geneza: Wolverine. Reynolds powraca do roli w filmie Deadpool z 2016 r. I jego sequelu w 2018 r.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy czas[edytuj | edytuj kod]

Podczas wojny w Wietnamie, Wade Wilson został zatrudniony przez Williama Strykera i współpracuje z Loganem, Victorem Creedem, Fredem Dukesem, Johnem Wraithem, Chrisem Bradleyem i Agentem Zero w Drużynie X. Udowodnił, że jest świetnym najemnikiem, jednak jego dowcipne komentarze są wadą. William Stryker mówi nawet: "Gdybyś nie miał ust, Wade, byłbyś idealnym żołnierzem". Gdy zespół się rozpada, Stryker eksperymentuje z nim, dając mu dodatkowe umiejętności, pozyskane od innych mutantów, takich jak optyczne podmuchy oka (od Scotta Summersa), teleportacja (od Johna Wraitha), technopatia (od Chrisa Bradleya) i regeneracja (od Logana). Stryker zaszywa mu także usta, daje adamantowy szkielet, dwa wysuwane ostrza ramion i zmienia jego nazwę na Weapon XI. Po tym jak Logan uwalnia przechwyconych mutantów, dr Carol Frost powiedziała, że ​​projekt się nie zakończył, ale Stryker powiedział, że to zrobi. Stryker aktywuje Weapon XI do walki z Loganem. W następnej walce Victor walczy u boku Logana. Pracując razem, są w stanie pokonać mutanta, gdy Victor rozprasza go wystarczająco długo, by Logan mógł zaatakować. W scenie po napisach widać głowę Wade'a, usta już nie są zamknięte, otwiera oczy i okazuje się że tak naprawdę żyje.

Drugi czas[edytuj | edytuj kod]

Deadpool[edytuj | edytuj kod]

Wade Wilson jest byłym agentem sił specjalnych, który pracuje jako najemnik w Nowym Jorku. Spotyka się z Vanessą. Pewnego razu u Wade'a został zdiagnozowany rak w wysoce zaawansowanym stadium i choć Vanessa pozostaje przy nim, on obawia się, że ją straci. Rekruter z tajnego programu podchodzi do Wade'a i oferuje mu eksperymentalne lekarstwo na raka. Chociaż mężczyzna początkowo odmawia, później decyduje się opuścić Vanessę i przejść procedurę. W laboratorium spotyka Ajaxa i Angel Dust, którego natychmiast odrzuca. Ajax wstrzykuje Wade'owi surowicę zaprojektowaną do przebudzenia utajonych zmutowanych genów, a następnie poddaje go tygodniom tortur, aby wywołać mutację, do których jednak nie dochodzi. Wade odkrywa prawdziwe imię Ajaxa - Francis Freeman - i wyśmiewa się z niego. W odpowiedzi, Ajax umieszcza go w szczelnej komorze, która podnosi i obniża poziom tlenu, aby utrzymać Wade stale na granicy uduszenia. Ajax ujawnia Wade'owi swój prawdziwy cel: sprawić, by super-zasileni niewolnicy byli sprzedawani zamożnym klientom. Kilka dni później Wade rozwija prawie natychmiastowe zdolności regeneracji komórek, które leczą jego raka, ale mocno zniekształcają twarz i skórę. Ucieka z komory i atakuje Francisa, ale ustaje, gdy mówi, że jego oszpecenie można wyleczyć. Ajax pokonuje Wade'a, atakując go prętem zbrojeniowym i zostawia w płonącym laboratorium. Wade próbuje ponownie zejść się z Vanessą, ale potem zastanawia się nad swoim wyglądem. Obawiając się odrzucenia, postanawia dać sobie spokój ze związkiem. Po konsultacji ze swoim najlepszym przyjacielem Weaselem, decyduje się zapolować na Ajaxa i wrócić do dawnego wyglądu. Staje się zamaskowanym strażnikiem, przybiera pseudonim "Deadpool" i przenosi się do domu starszej niewidomej kobiety o imieniu Al.

Po serii ataków, Deadpool śledzi Ajaxa. Zabija wszystkich członków eskorty, po czym walcząc z nim, żąda leku na swoje oszpecenie. Konfrontację przerywają dwaj X-Meni, Colossus i Negasonic Teenage Warhead, którzy próbują rekrutować Deadpoola. Korzystając z chwili konsternacji, Ajax ucieka. Deadpool wścieka się na Colossusa, gdyż ten interweniował w złej chwili i pozwolił Ajaxowi uciec. Dochodzi między nimi do krótkiej bójki, zaczętej przez Wade'a, którą wygrywa Colossus. Mężczyzna skuwa Deadpoola kajdankami i próbuje siłą zabrać ze sobą, lecz ten odcina sobie dłoń i ucieka. Odcięta kończyna odrasta w ciągu nocy. Teraz wiedząc, że Wade żyje, Ajax idzie do baru Weasela i dowiaduje się o Vanessie. Weasel dzwoni do Wade'a i mówi mu, że Vanessa jest w niebezpieczeństwie. Wade idzie do baru, w którym pracuje, ale nie może się z nią spotkać. Kiedy wychodzi, okazuje się, że kobieta została porwana. Ajax i Angel Dust mówią Deadpoolowi, aby spotkał się z nimi na zlikwidowanym helikopterze w złomowisku. Deadpool przekonuje Colossusa i Negasonic, by mu pomogli. Cała trójka przyjeżdża na miejsce taksówką. Podczas gdy Colossus i Negasonic walczą z Angel Dust, Deadpool pokonuje popleczników Ajaxa, z których jeden okazuje się być starym kumplem Wade'a - Bobem. Po tym, jak Angel Dust powaliła Colossusa, Negasonic wykorzystuje swoją moc, by odeprzeć jej kolejny atak, ale przypadkowo niszczy sprzęt trzymający helikopter pionowo. Gdy maszyna podchodzi, Colossus budzi się i zabiera Negasonic i Angel Dust w bezpieczne miejsce, podczas gdy Deadpool skutecznie ratuje Vanessę. Wciąż żywy Ajax atakuje Deadpoola, ale jest przytłumiony i ujawnia, że ​​nie ma lekarstwa na oszpecenie Wade'a. Deadpool przykłada mu pistolet do czoła. Colossus zaczyna nakłaniać go, by był prawdziwym bohaterem i oszczędził swojego wroga z uwagi na fakt, że istnieje tylko "4 lub 5 chwil, gdy jesteś prawdziwym bohaterem", lecz ten i tak zabija Ajaxa. Na koniec zwraca się do Vanessy, która zdejmuje mu maskę zasłaniającą twarz. Jest zła, że ​​ją opuścił, ale wciąż go kocha i wybacza mu.

Deadpool 2[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.