FANDOMSztuka jest eksplozją!

—Deidara

To będzie moje ostateczne dzieło sztuki. Wysadzę się. Umrę i stanę się sztuką sam w sobie! Żadna eksplozja nie będzie taka jak ta i pozostawi bliznę na Ziemi w przeciwieństwie do wszystkiego innego. Wtedy, moja sztuka zdobędzie uznanie, na które zawsze zasługiwała! Drżyj! Bój się! Zatop się w rozpaczy! Napawaj się grozą! I wypłacz się, ponieważ moja sztuka... jest EKSPLOZJĄ!

—Ostatnie słowa Deidary przed popełnieniem samobójstwa


Deidara jest antagonistą w mandze i anime Naruto. Był złośliwym ninja z ukrytej wioski w Kamieniach i członkiem Akatsuki.

Charakterystyka Edytuj

Wygląd Edytuj

Deidara miał skośne niebieskie oczy i długie blond włosy, które nosił zwinięte w pół kucyk, a reszta swobodnie zwisała. Grzywka wisząca nad lewym okiem ukrywało lunetę, co oznaczało, że był bojownikiem dalekiego zasięgu, ale jak pokazano w walce z Sasuke, nie była ona trwale przymocowana do jego twarzy. Po rzuceniu na siebie Kinjutsu Iwagakure, rozwinął usta na obu dłoniach, a po lewej stronie klatki piersiowej miał duże, zszyte usta. Przed dołączeniem do Akatsuki, Deidara nosił niebiesko-szarą kimonową kurtkę z podkoszulkową kabaretką w środku oraz spodnie khaki z sandałami i podobną do paska sakiewkę z łańcuchem. Jego blond włosy były również związane w dolny kucyk i miał ochraniacz na czoło. Po dołączeniu do Akatsuki nosił charakterystyczny płaszcz, granatowe spodnie z pasującymi sandałami shinobi oraz pierścień Akatsuki na prawym palcu wskazującym. Pod płaszczem miał na szyi koszulę w kształcie litery V, bez rękawów, do połowy brzucha, z siatkowym strojem pod spodem oraz spodnie, strzemiona i sandały. Nosił także pasek narzędziowy z dwiema torbami po obu stronach.

Z powodu pewnego obrotu wydarzeń Deidara doznał obrażeń na rękach. Deidara miał zmiażdżone lewe ramię piaskiem Gaary, a łokieć prawej ręki został nadmuchany przez Kamui Kakashiego w innym wymiarze. Deidara odzyskał ręce, każąc Kakuzu uszyć to, co pozostało z jego ramion za pomocą czegoś, co wydaje się być przeszczepionym ramieniem. Jego przeszczep był ciemnobrązowy i miał kilka zmarszczek.

Po tym, jak Kabuto użył na nim reinkarnacji, Deidara pokazał czarne twardówki i ciemniejsze tęczówki widoczne w innych zreinkarnowanych shinobi, ze względu na talizman umieszczony w jego głowie. Deidara nie nosił już ochraniacza na czoło, przez co jego włosy były luźniejsze, chociaż nadal były związane w kucyk. Zamiast swojej poprzedniej odzieży, Deidara, podobnie jak zreinkarnowani członkowie Akatsuki, nosił czerwony płaszcz z białą podszewką.

Osobowość Edytuj

Podczas współpracy z Sasori Deidara zwykle wykazywał chłodną i zrelaksowaną postawę, nigdy nie tracąc uśmieszku, nawet podczas intensywnej bitwy lub obwiniania przez partnera. Jednak jego osobowość zmieniła się do pewnego stopnia po tym, jak został partnerem Tobiego, ponieważ łatwo wściekał się na dziecinne, a czasem pozbawione szacunku zachowanie partnera. Miał też sadystyczną naturę jako podpalacz, raczej nie był zadowolony z dobrej walki i często wysadzał swoich przeciwników w bardzo brutalny sposób. Najbardziej charakterystyczną cechą Deidary było jednak zamiłowanie do sztuki. Szanuje każdą jej formę, nawet jeśli nie zgadza się z jego własną. Deidara miał również zwyczaj kończyć swoje zdania chrapliwym nosem, z grubsza tłumaczonym jako „tak” lub „hm”. Deidara wydawał się także szanować ideały innych, pozwalając Gaarze przenieść piasek, którego używał do ochrony swojej wioski na pustynię, zanim go porwał, posuwając się nawet tak daleko, że z podziwem nazwał go szlachetnym.

Deidara nazywał swoje wybuchowe ninjutsu sztuką, zwykle cytując „Sztuka jest eksplozją!” i uznając każdą bombę, którą stworzył, za znaczące osiągnięcie. Nazywał swój styl superflatem (odnoszącym się do niektórych rodzajów sztuki) i twierdził, że pop (inny styl sztuki) nie żyje. Często chwalił się swoimi dziełami sztuki, nawet wobec swoich przeciwników w bitwie. Duma Deidary jako artysty sprawia, że ​​po prostu nie chce zaakceptować faktu, że wszystko może go pokonać, co prowadzi do porzucenia strategii podczas walki z Sasuke Uchihą, na rzecz taktyki, która pozwala mu pochwalić się swoją sztuką. Był w stanie rozpoznać silniejszych przeciwników, takich jak Itachi, chociaż uważał, że Sharingan był nieartystyczny i gardził faktem, że był oczarowany jego genjutsu.

Deidara nazywał swojego partnera Sasori mistrzem Sasori, z szacunku dla niego jako współpracownika. Przyznał także, przynajmniej zewnętrznie, że Sasori był potężniejszy niż on. Mimo to Deidara nie był zbyt porywczy dla swojego partnera i często spierali się o naturę prawdziwej sztuki (Deidara utrzymując, że sztuka trwa przez chwilę, podczas gdy Sasori wierzy, że sztuka piękna trwa przez cały czas). Odzwierciedlało to ich indywidualny styl walki (Deidara tworzył rzeźby z gliny, które eksplodowały; Sasori robił z ludzi trwałe kukiełki). Deidara na zewnątrz wydawał się szanować przekonania Sasoriego, ale nie mógł się powstrzymać przed ostatnim atakiem po jego śmierci.

Współpraca Deidary z jego drugim partnerem, Tobim, była jednak zupełnie inna. Tobi najwyraźniej bardzo szanował Deidarę i często nazywał go „senpai” (先輩, starszy). Idiotyczna maska Tobiego bardzo denerwowała Deidarę, który uważał, że wszyscy członkowie Akatsuki powinni być spokojni, mówić mniej i działać poważnie. To z kolei powoduje, że Tobi nieumyślnie prowokuje Deidarę, by zaatakował go w komediowy sposób. Jednak w bitwie Deidara odkłada na bok swoje problemy z Tobim, aby dobrze z nim współpracować, mówiąc mu, by uciekł, gdy miał zamiar wykonać bardziej niebezpieczny atak. Deidara również wydawał się mieć niewielkie uznanie dla Tobiego, co pokazano, gdy przeprosił partnera w swoich myślach, zanim zainicjował technikę samozniszczenia.

Ciekawostki Edytuj

  • Deidara stał się znacznie bardziej popularny, gdy Tobi stał się jego partnerem, szczególnie w ich zabawnych chwilach, inspirując tym samym wiele fanficków opartych na Akatsuki i niektóre memy internetowe. Kiedy Tobi stał się poważnym Madarą Uchihą, niektórzy fani obwiniali jego śmierć za przemienienie Tobiego w poważną postać, podczas gdy inni obwiniali Sasuke za zabicie go, chociaż Tobi właśnie stworzył swoją fałszywą głupią osobowość, aby ukryć prawdziwą tożsamość.
  • W wielu fikcjach na temat Deidary żartuje się z niego z powodu jego fryzury i wyglądu, mimo że jest mężczyzną.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.