Dezsetes – jeden z drugorzędnych antagonistów komiksu Gwiezdne Wojny: Zdrada. Był to imperialny oficer oraz członek anty-sithowej konspiracji stworzonej przez Wielkiego Moffa Trachtę.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Zdrada[edytuj | edytuj kod]

Dezsetes był spiskowcem należącym do tajnej anty-sithowej grupy mającej na celu obalenie Imperatora Palpatine oraz Dartha Vadera. Na czele jej stał Wielki Moff Trachta. Spiskowcy chcieli wykorzystać fakt, że Vader znajdował się poza Corusant. Załatwiono Dezsetesowi stanowisko drugiego oficera pokładowego na Mathayusie, którym Vader leciał na Dargulli oraz miał do dyspozycji 50-osobowy oddział szturmowców na jego rozkazy.

Podczas podróży przechwycono wiadomość o rebelianckim spotkaniu. Postanowiono zbadać sprawę, napotykając się na małą grupę rebeliantów wołającą o pomoc. Dezsetes wiedział, że jest to pułapka, lecz nie powiedział nic, aby Vader mógł w niej zginąć. Nie znaleziono nic na okręcie, lecz chwilę później okręt eksplodował, zabijając m.in. pierwszego oficera Atali. Lord Vader zdołał przeżyć. Admirał Coy wziął na siebie winę za to, więc Dezsetes pozostał nieodkryty. Dezsetes awansował na stanowisko pierwszego oficera.

Postanowił on "kropnąć" Coy'a, którego wcześniej chciał zwerbować do grupy, lecz widząc jego lojalność do Vadera byłoby to zbyt ryzykowne. Udał się do jego apartamentu i tam go zabił. Vader nie przejął się jego nieobecnością.

Później, nadszedł czas aby ostatecznie zmierzyć się z Vaderem, lecz był zaskoczony na widok jego szturmowców wyrzynanych bez problemu. Chciał uciec, lecz w końcu Vader dopadł go i domyślił się, że to nie on był głównym celem spisku. Lord zapytał go, kto był odpowiedzialny za cały spisek. Ten, nie wiedząc, że jest obserwowany przez Palpatine'a odrzekł, że Trachta. W międzyczasie Moff Kadir, który w sali tronowej przypisał sobie to wszystko został zamordowany przez Imperatora, słyszącego odpowiedź Dezsetesa. Po chwili Vader zapytał, czy Imperator żyje, a ten odpowiedział, że nie. Został zabity przez Vadera.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.