Złoczyńcy Wiki
Advertisement
Skull-32-xxl.png
Uwaga!
Ten złoczyńca został uznany za Czyste Zło. W związku z tym jest jednym z najgorszych złoczyńców, pozbawionym pozytywnych cech i bez żadnych szans na odkupienie. Nawet jeśli posiada jakieś pojedyncze, pozytywne cechy to najczęściej są one fałszywe, nieszczere i w ogóle nie usprawiedliwiają ohydnych zbrodni jakich złoczyńca się dopuścił. Dla tego rodzaju złoczyńcy robienie złych rzeczy jest tak naturalne, jak oddychanie.
Do szablonu +18.png
Uwaga!
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla młodszych widzów takie jak: wulgarny język, brutalne obrazki lub podteksty seksualne. Jeżeli masz co najmniej 18 lat, lub mocniejsza treść nie robi na tobie wrażenia, możesz bez problemu przeglądać tą stronę. W przeciwnym wypadku, powinieneś ją zamknąć.


Muszę zmiażdżyć mój strach! Nadszedł czas... Muszę to teraz pokonać! To właśnie oznacza żyć!

— Diavolo


To tylko rezultaty, które pozostają na tym świecie! Wszystkie działania, które podejmujesz w świecie, w którym czas jest wymazany, są bez znaczenia!

— Diavolo do Bruna Buccellatiego.


Nikt nie może uniknąć losu, który został dla nich wybrany. Pozostaje tylko rezultat, w którym wszyscy zginiecie. Wieczna wielkość istnieje tylko w moim wnętrzu. Śpiewaj smutną piosenkę w świecie, w którym czas zniknął.

— Diavolo mówiący po włosku w drugiej części JoJo's Bizarre Adventure: Golden Wind, Traitor's Requiem.


Diavolo jest głównym antagonistą w mandze i anime JoJo's Bizarre Adventure: Golden Wind.

Jako odkrywca Strzał, Diavolo jest odpowiedzialny za rozprzestrzenianie się użytkowników Standów na świecie. Prowadząc niezwykle skryte, bezosobowe życie, jest „szefem” gangu Passione, który deprawuje Neapol, handlując narkotykami na ulicach, co czyni go głównym i największym wrogiem Giorno Giovanny i Bruno Bucciaratiego. Diavolo jest także ojcem Trish Uny i nakazuje Gangowi Bucciarati, aby przyprowadził ją do niego, jednocześnie chroniąc ją przed zdradziecką Squadrą Esecuzioni.

Diavolo jest potajemnie alternatywną osobowością Vinegara Doppio i jest użytkownikiem widma o nazwie Karmazynowy Król.

W anime, w japońskiej wersji językowej głosu użyczył mu Katsuyuki Konishi, a w wersji angielskiej Kellen Goff.

Biografia

Przeszłość

Diavolo urodził się w latach 60 XX wieku w więzieniu tylko dla kobiet w Sardynii. Ciąża trwała dwa lata, a niemowlę urodziło się z otwartymi oczami, wykształconymi zębami, różowymi włosami i w ogóle nie płakało. Podczas gdy jego matka miała jeszcze kilka lat wyroku, dziecko zostało adoptowane przez księdza. W latach osiemdziesiątych, Diavolo spotkał młodą dziewczynę o imieniu Donatella Una. Przedstawił się jej jako Solido Nasso. Bez jego wiedzy, Diavolo miał córkę o imieniu Trish.

Pewnego dnia, ksiądz odnalazł matkę Diavolo, zakopaną pod jego pokojem z zakneblowanymi ustami. Został bezwzględnie zabity przez Diavolo nożem, a żeby niedopuścić do odkrycia morderstwa, spalił całą wioskę. Następnie wyjechał za granicę do Egiptu, gdzie odnalazł sześć strzał o paranormalnych zdolnościach. Użył jedną z nich na sobie, zyskując w ten sposób Karmazynowego Króla. Niedługo potem spotkał kobietę z dwoma lewymi dłońmi o imieniu Enya Geil, której sprzedał pięć strzał. Kobieta z kolei sprzedała strzały do ludzi takich jak Yoshihiro Kira i Dio Brando, zwiększając w ten sposób populację użytkowników widm na świecie. W pewnym momencie życia, Diavolo założył mafię.

W latach 90, Diavolo spotkał człowieka o imieniu Jean Pierre Polnareff, który starał się odkryć sekret strzał. Do konfrontacji doszło nad klifem. Wymazywanie czasu w połączeniu ze siłą i szybkością Karmazynowego Króla pozwoliły Diavolo z łatwością pokonać Srebrny Rydwan i okaleczyć Polnareffa, wydłubując mu oko i trwale paraliżując mu nogi. Diavolo pozostawił go na śmierć po zrzuceniu z klifu.

Golden Wind

W roku 2001, piętnastoletni Giorno Giovanna zabija jednego z członków mafii, Leaky Eye Luca'ę. Z tego powodu Diavolo wysłał Bruno Bucciaratiego, aby się nim zajął. Giorno wkrótce dołącza do mafii. Diavolo odkrywa, że ma córkę. Po śmierci Capo Polpo, grupa Bucciaratiego dostaje zadanie ochronienia córki Diavolo i przyniesienia jej do niego. Grupie ponosi sukces i Trish zostaje wkrótce dostarczona do Diavolo. Zdając sobie jednak sprawę, że Diavolo stara się ją zabić, Bucciarati odbija ją od szefa, kosztem śmiertelnej rany w brzuch. Pozwala grupie uciec, jednak wcześniej oznacza ich zdrajcami.

Vinegar Doppio, najbardziej zaufany pełnomocnik Diavolo, dostaje rozkaz przeszukania mieszkania, w którym żyła jego matka. Wcześniej zabija również wróżbitę za zaczepianie Doppio. Risotto Nero planuje porwać Trish. Napada na Doppio, kiedy ten miał wykonać rozkaz szefa. Początkowo jest nieświadom mocy widma Doppio i z ignorancją postanawia pójść. Doppio stara się go zabić, jednak Nero wykorzystuje własną moc widma do manipulacji żelazem i wytworzenia ostrzy w szyi młodzieńca. Risotto niemal zabija go, jednak Diavolo przejmuje ciało swojego pełnomocnika i zabija napastnika. Ten jednak zdążył ukraść niemal całe żelazo w jego krwi. Aby je uzupełnić, Diavolo pożera żabę i wypija krew dziecka. Następnie wykorzystując Karmazynowego Króla, Diavolo zabija Abbachio, członka grupy Bucciaratiego. Oddaje kontrolę w ręce Doppio, który przeszukuje dom, w którym żyła jego matka. Diavolo ogłasza zmianę planów i każe Doppio jechać do Rzymu, aby razem z Ciocciolatą i Secco walczyć z bohaterami. Ci jednak biorą Doppio jako zakładnika, zmuszając Bruno do uratowania go. Bucciarati i Doppio udają się do koloseum, gdzie spotykają inwalidzkiego Polnareffa. Diavolo ujawnia się swojej niedoszłej ofierze sprzed lat i zabija ją.

Srebrny Rydwan jednak zdążył już dźgnąć się strzałą requiemu. Jego wyewoluowana forma zamienia duszę Diavolo i bohaterów, umieszczając duszę Diavolo w ciele Misty i Doppio w ciele Bucciaratiego. Diavolo po pewnym czasie przejmuje władzę nad ciałem i niszczy Rydwan Requiem. Jego dusza powraca do jego oryginalnego ciała. Następnie próbuje dźgnąć się strzałą, tylko po to, aby ta przez niego przeleciała. Giorno wykorzystuje strzałę, aby przekształcić Złoty Wiatr w Złoty Wiatr Requiem. Diavolo wykorzystuje swoją zdolność do wymazywania czasu i atakuje Giorno. ZWR demonstruje jednak zdolność do negacji ataków i bije Diavolo do nieprzytomności, wrzucając jego ciało do rzeki. Diavolo budzi się i wychodzi na ląd. Spotyka tam bezdomnego pod wpływem narkotyków, który zabija go nożem.

Diavolo zostaje jednak wskrzeszony i budzi się na stole operacyjnym. Próbuje się poruszyć, jednak jego ciało jest sparaliżowane. Do pokoju wchodzi chirurg, który mówi, że ciało Diavolo spędziło w rzece ponad dwa dni i jest martwy. Diavolo stara się przemówić do chirurga, jednak ten kompletnie go nie słucha i wyjmuje narzędzia operacyjne. Diavolo zostaje poddany sekcji zwłok. Jego ciało było sparaliżowane, jednak wciąż czuł ból. Ostatecznie umiera wraz z odcięciem jego genitaliów. Ponownie zostaje wskrzeszony. Tym razem budzi się na ulicy, stojąc na krawędzi drogi. Nagle słyszy szczekanie psa, na tyle głośne i nagłe, aby spowodować u niego przewrócenie się na drogę. W swoich ostatnich sekundach życia, Diavolo nie mógł uwierzyć, że umarł w tak głupi sposób. Zostaje następnie potrącony przez pędzący samochód. Po raz kolejny zostaje wskrzeszony, tym razem na polu. Wtedy zdaje sobie sprawę, że to jest moc Złotego Wiatru Requiem - powrót do zera, uwięzienie w rzeczywistości, w której Diavolo będzie spotykał śmierć w nieskończoność. Po chwili dostrzega małą dziewczynkę, która pyta go, czy wszystko w porządku. Przerażony utratą zdolności do jasnowidzenia, Diavolo każe jej nie podchodzić. Sama mafia zostaje przejęta przez Giorno.

Charakterystyka

Wygląd

Diavolo to wysoki i lekko umięśniony mężczyzna w kwiecie wieku o jasnej karnacji. Jego oczy są jasnozielone, natomiast włosy długie i różowe, z czarnymi cętkami. Usta są pomalowane czarną szminką. Nosi fioletowe spodnie podtrzymywane przez zielony pas oraz pantofle. Koszulka Diavolo przypomina czarną siatkę w wyglądzie i odsłania jego brzuch, a także ramiona.

We wcześniejszych odcinkach, Diavolo nosił bordowy garnitur z czarną koszulą oraz wzorzystym krawatem. Jego włosy były krótkie i ułożone. Twarz była dodatkowo częściowo zacieniona.

Młodsza wersja Diavolo z retrospekcji przedstawiała go jako średniego wzrostu młodzieńca o smukłej budowie. Jego twarz miała piegi. Nosił fioletowy sweter, brązowe spodnie z zielonym pasem oraz niebieskie buty.

Osobowość

Diavolo ma gwałtowną skłonność do polowania i zabijania tych, którzy próbują odkryć jakiekolwiek jego dane osobowe lub są jedynie podatni na doprowadzenie do niego swoich wrogów, czego dowodzi jego wola zabicia nawet własnej rodziny, jeśli oznacza to zachowanie jego tożsamości - co jest bardzo głośno wyrażane przez jego próby zamordowania córki, która nigdy nawet sama nie spotkała Diavolo i wiedziała tylko o tym, co przekazała jej matka. Jest to jednak częściowo uzasadnione, ponieważ członkowie rodziny we wszechświecie JoJo's Bizarre Adventure mają mistyczne duchowe połączenie, a Diavolo i Trish są w stanie wyczuwać nawzajem dusze i wiedzieć, gdzie jest druga osoba, a także czy żyją. Niemniej jednak Diavolo jest wystarczająco pragmatyczny, aby nie wdawać się w szał zabijania za każdym razem, gdy ma zostać odkryty, w szczególności używa swojej mocy, aby zmylić hotelową pokojówkę tylko na tak długo, jak musi usunąć wszelkie ślady swojej obecności. Gdy tylko dowie się, że członek Passione próbuje go zbadać, nazywa ich zdrajcami i stają się przykładami jego gniewu i absolutnej mocy. Najbardziej godni uwagi są Sorbet i Gelato, których zabił Diavolo, a Sorbeta wręcz pociął na kawałki i oprawił w formalinę, a następnie dostarczył do Squadry Esecuzioni jako ponure ostrzeżenie przed losem, jaki czeka potencjalnych zdrajców. Diavolo jest również wytrwały w utrzymywaniu tajemnicy nawet przed Doppio, swoim najbardziej zaufanym podwładnym i alter ego.

Diavolo zabija swojego przybranego ojca

Diavolo jest bezwzględny, eksternistyczny, przebiegły i niezwykle paranoidalny z natury. Ma obsesje na punkcie wymazywania swojej przeszłości i zamorduje każdego, kto pozna jego zbrodnie oraz tożsamość, nawet członków własnej rodziny. Obsesyjnie unika bezpośrednich spotkań, preferuje wykorzystywać do tego pełnomocników i komputer. Dlatego też wykształcił widmo o nazwie Epitafium, aby nie dopuścić do popełnienia jakichkolwiek błędów w przyszłości. Czasami jednak decyduje się oszczędzić życie niektórych osób, takich jak sprzątaczka hotelowa, a zamiast tego wykorzystać zdolności swojego widma. W innych przypadkach, Diavolo wykorzystuje ludzi, takich jak Sorbet i Gelato, jako przykład dla tych, co próbują zakłócić jego anonimowość.

Podobnie jak Dio Brando i Yoshikage Kira, Diavolo jest bardzo pewny siebie w kwestii zdolności Karmazynowego Króla, którego określa jako "niezniszczalnego" i "Króla Królów". Według niego, ludzie dorastają tylko kiedy pokonają własne słabości. Określa każdą przeszkodę jako własny sprawdzian zdolności i uważa się za szczęściarza. Jego pewność siebie została jednak zdruzgotana przez Requiem Złotego Wiatru, wobec którego był bezbronny i został uwięziony w cyklu nieskończonej śmierci. Po zaledwie kilku śmierciach, Diavolo stał się tak tchórzliwy i niestabilny psychiczne, że bał się małej dziewczynki.

Zademonstrował także brak empatii oraz jakiegokolwiek rozumienia ludzkich emocji. Wchodząc w interakcje z innymi, Diavolo potrafi okazać szacunek, jak w przypadku Risotto Nero i Bucciaratiego.

W przeciwieństwie do Karsa i Dio, którzy preferują torturować i powoli zabijać wrogów, Diavolo woli zabijać wrogów potężnym ciosem w brzuch. Będąc pragmatykiem, Diavolo zachowuje się z reguły ostrożnie, zwłaszcza kiedy Doppio sprawuje władzę nad ciałem.

W młodości, Diavolo był nieśmiały i uprzejmy, pragnął zostać marynarzem i miał dziewczynę o nazwisku Donatella Una. Nawet wtedy miał obsesje na punkcie kontrolowania swojej przeszłości - zakopał swoją matkę żywcem, zamordował swojego przybranego ojca nożem i spalił wioskę.

Z nieznanych powodów, Diavolo utrzymywał swoją matkę i kochankę przy życiu, pomimo chęci zabicia córki.

Moce i Umiejętności

Moce

 • Karmazynowynowy Król: Karmazynowy Król (Karmazynowy Cesarz w angielskim dubbingu) to widmo Diavolo, manifestacja jego duszy powstała w wyniku dźgnięcia się jedną ze strzał w Egipcie. Jak prawie wszystkie widma, Karmazynowy Król jest niewidzialny na normalnych ludzi i tylko inni posiadacze widm mogą go zobaczyć. Podczas gdy sam potrafi wchodzić w interakcje z innymi przedmiotami, nie może zostać skrzywdzonym przez nim innego jak inne widma. Diavolo może również udostępniać Karmazynowego Króla Doppio, jednak tylko w zakresie ramion i bez jego specjalnej zdolności.
  • Nadludzka siła: Podobnie jak Świat i Platynowa Gwiazda, Karmazynowy Król dysponuje poziomem siły klasy A. Z łatwością przebija się przez brzuchy ludzi jednym ciosem, jak w przypadku Abbachio i Bucciaratiego. Potrafi także wyrywać kończyny i miażdżyć kości. Rozwalił nawet całe ludzki tułów jednym ciosem, coś, czego nawet Platynowa Gwiazda i Świat nie dokonały.
  • Nadludzka szybkość: Karmazynowy Król ma ocenę A w kwestii szybkości. Może poruszać się z oślepiającą dla innych widm z podobną oceną szybkości prędkością, takich jak Srebrny Rydwan, Człowiek Zapinacz i Złoty Wiatr.
  • Wymazywanie czasu: Specjalną zdolnością Karmazynowego Króla jest wymazywanie czasu. Proces wymazywania czasu może trwać maksymalnie 10 sekund i zależy od ilości żelaza w krwi Diavolo. Wymazywanie czasu ma zasięg uniwersalny i nikt nie będzie mógł odczuć, ani zapamiętać tego, co się stało. Po zakończeniu procesu wymazywania czasu, inni znajdą się pod koniec czynności, którą wykonywali w wymazanym czasie. Tylko Diavolo może dowolnie poruszać się w wymazanym czasie. W prawdzie przeciwnicy wciąż mogą go atakować, ale moment w którym Diavolo odniesie obrażenia zostanie wymazany.
 • Przewidywanie przyszłości

  Epitafium: Drugie widmo Diavolo. Znajduje się na czole Karmazynowego Cesarza i pozwala Diavolo przewidywać do 10 sekund przyszłości. Podobnie jak ramiona Karmazynowego Króla, Diavolo może udostępnić Epitafium dla Doppio.

Umiejętności

 • Atletyczność: Diavolo znajduje się w dobrej kondycji fizycznej, będąc zdolnym do unikania postrzałów oraz podnoszenia dorosłych ludzi jedną ręką.
 • Inteligencja: Diavolo to utalentowany taktyk i jest generalnie bardziej inteligentny od przeciętnej osoby. Dowodem tego jest sama mafia, którą Szef zbudował na przestrzeni lat. Aby uniknąć spotkania osobistego, Diavolo wykorzystywał pełnomocników, komputery czy nawet moce widm innych ludzi. W sytuacji walki, Diavolo lubi polegać na zdolności specjalnej swojego widma oraz jego silę. Jest raczej uważny, zapisując każde wydarzenie i ucząc się mocy widm swoich wrogów. Podobnie jak Kars, Diavolo jest z natury opanowany. Nie w zwyczaju panikować, nawet w sytuacji pościgu i bycia otoczonym w stanie osłabionym. Najlepszy przykład tego możemy znaleźć w jego walce przeciwko Risotto Nero, gdzie wykorzystał Aerosmith, moc widma Risotto i własny osłabiony stan, aby wykończyć hitmana.
 • Wielojęzyczność: Diavolo zna język włoski, sardyński i prawdopodobnie egipski.
 • Transformacja: Ciało Diavolo okupują dwie dusze, drugą jest Doppio. W porównaniu do Diavolo, Doppio jest dużo młodszy, niższy, smuklejszy, ma piegi i brązowy kolor oczu. Podczas gdy Diavolo kontroluje ciało, jest znacznie wyższy, bardziej umięśniony, brakuje mu piegów i ma zielone oczy. Diavolo kilkakrotnie wykazał zdolność do przejęcia ciała bez zmieniania sylwetki Doppio, zmieniając tylko kolor oczu.

Wady i Słabości

 • Arogancja: Podczas gdy Karmazynowy Król jest niesamowicie potężnym widmem, Diavolo zdaje się przeceniać jego zdolności. Uważa, że jest niezniszczalny i niepokonany, dzięki Epitafium i wymazywaniu czasu. Ta słabość ostatecznie staje się gwoździem do jego własnego grobu, kiedy to lekkomyślnie atakuje Złoty Wiatr Requiem.
 • Obrażenia: Karmazynowy Król jest niezwykle podatny na obrażenia. Ma ocenę E w kwestii wytrzymałości. W prawdzie przeżył pobicie przez Człowieka Zapinacza (który miał ocenę A siły), jednak został zniszczony przez Złoty Wiatr Requiem. Dodatkowo wszelkie obrażenia zadane Karmazynowemu Królowi zostaną przeniesione na Diavolo.
 • Słaby zasięg: Karmazynowy Król ma ocenę E w kwestii zasięgu. Zmusza to Diavolo do ostrożnego podejścia przeciwników, aby jego zdolności działały. Naraża go to na odniesienie obrażeń i zmusza do korzystania z wymazywania czasu.

Ciekawostki

 • Diavolo oznacza po włosku diabła.
 • Karmazynowy Król to możliwe nawiązanie do Karmazynowego Króla, złoczyńcy z dzieł Stephena Kinga.
 • Diavolo to pierwszy główny antagonista w serii, który wykorzystuje widmo do mówienia.
 • Karmazynowy Król to czwarte kontrolujące czas widmo. Pierwszym był Świat, drugim Platynowa Gwiazda, a trzecim Zabójcza Królowa.
 • Diavolo to drugi ulubiony złoczyńca Arakiego i czwarta ulubiona postać ogólnie.
 • Jak wiele innych widm, Karmazynowy Król był nazwany po zespole muzycznym, w jego przypadku był to King Crimson.
  • Ponadto, osobowość Diavolo wydaje się być oparta na tytule jednej z piosenek zespołu, 21st Century Schizoid Man.
Advertisement