Do szablonu +18.png
Uwaga!
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla młodszych widzów takie jak: wulgarny język, brutalne obrazki lub podteksty seksualne. Jeżeli masz co najmniej 18 lat, lub mocniejsza treść nie robi na tobie wrażenia, możesz bez problemu przeglądać tą stronę. W przeciwnym wypadku, powinieneś ją zamknąć.


Powiedz mi, czy ty i JoJo już się pocałowaliście? Uznam to za nie. Myślałaś, że twoim pierwszym pocałunkiem będzie JoJo, ale to byłem ja, Dio!

—Najsłynniejsza kwestia Dio

Świecie! Powstań!

—Dio aktywujący swoje widmo, w japońskiej wersji określane jako ZA WARUDO

MUDA! MUDA! MUDA! MUDA! MUDA! MUDA! MUDA! MUDA! MUDA! MUDA!

—Hasło Dio


Dio Brando, znany także jako DIO, to główny złoczyńca w serii JoJo's Bizarre Adventure. Służy w niej jako główny antagonista w części Phantom Blood i Stardust Crusaders, a także jako pośmiertny antagonista w Stone Ocean.
Dio jest również ojcem Giorna Giovanny oraz trzech innych synów. Podczas gdy Giorno został członkiem mafii, trzej pozostali zostali oddani pod opiekę bliskiego przyjaciela Dio, Enrica Pucci. Oprócz bycia potężnym wampirem, Dio zyskał moc przywoływania widma o nazwie Świat.

Przedstawienia[edytuj | edytuj kod]

 • W słuchowisku dramatycznym podłożył mu głosu Norio Wakamoto.
 • W JoJo's Bizarre Adventure: Dziedzictwo dla Przyszłości podkładał mu głosu Isshin Chiba.
 • W wersji OVA serii podłożył mu głosu Nobuo Tanaka.
  • W angielskiej wersji dubbingował go Andrew Chaikin.
 • Hikaru Midorikawa podłożył mu głos w ekranizacji i adaptacji na PS2 JoJo's Bizarre Adventure: Phantom Blood.
 • Jego młodszej wersji z anime podkładał głos Kenji Nojima, natomiast starszej - Takehito Koyasu. Takehito Koyasu podłożył mu głosu później także w JoJo's Bizarre Adventure: All-Star Battle i w JoJo's Bizarre Adventure: Eyes of Heaven.
  • W angielskiej wersji dubbingował go Patrick Seitz.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Wczesne Życie[edytuj | edytuj kod]

Dio urodził się w Londynie w roku 1868. Jego ojcem był Dario Brando. Dorastając w biedzie, Dio rozwinął ogromną nienawiść do własnego ojca, zarówno z powodu spowodowania przedwczesnej śmierci jego matki kiedy był młody, jak i ogólnego znęcania się nad nim. W wieku około 12 lat, Dio zaczął kupować truciznę od Wanga i truć nią ojca. To spowodowało śmierć Dario w z powodu choroby.

Dio, stojący przed grobem swojego ojca.


Przed śmiercią jednak Dario mówi Dio, aby udał się do Rezydencji Joestarów, gdyż owa rodzina ma przysługę dla niego do wyświadczenia. W swoim ostatnim akcie nieposzanowania ojca, Dio pluje na jego grób.
Tuż po przyjeździe do Posiadłości Joestarów, Dio zostaje powitany przez tutejszego syna arystokraty, Jonatana Joestara. Zirytowany jego zachowaniem, Dio kopie jego rodzinnego psa w pysk. Nie marnując czasu, Dio obiecał, że zrujnuje dzieciństwo Jonatana.
W środku rezydencji, Jonatan chce zanieść walizki Dio na górę. Jednak Dio łapie Jonatana za rękę i mówi mu, aby nie dotykał jego rzeczy. Dio następnie rozkazuje lokajowi zanieść jego walizki. Na obiedzie rodzinnym, Dio zdobywa przychylność ojca Jonatana, Georgia Joestara.
Jakiś czas później, Dio dołącza do klubu bokserskiego Jonatana, tylko po to, aby go pobić i zabłysnąć wśród tutejszych mieszkańców. Rozsiewa także fałszywe plotki o Jonatanie, czyniąc z niego obiekt prześladowań.
Zauważając, że pobyt z Eriną Pendleton pomaga Jonatanowi ochłonąć, Dio siłą całuje ją. Rozwścieczony Jonatan rozpoczyna walkę z Dio, tym razem go pokonując. Podczas walki, Dio zauważa, że w kontakcie z krwią, Kamienna Maska w rezydencji rozwija kolce. Walkę przerywa George Joestar, który rozkazuje obojgu pójść do swoich pokoi.
W zemście za upokorzenie go, Dio zamyka psa Jonatana w piecu, aby następnie lokaj niezamierzenie go podpalił żywcem.

JoJo's Bizarre Adventure: Phantom Blood (1888-1889)[edytuj | edytuj kod]

Odrzucam swoje człowieństwo, JoJo! Jestem ponadto!

—Dio, przed staniem się wampirem


Siedem lat później, Dio przestał prześladować Jonatana i zaczął uczęszczać się razem z nim do Akademii Hugh Hudsona, gdzie studiował prawo. Po siedmiu latach, spędzonych razem z Jonatanem w przyjaźni, Dio postanowił wprawić swój plan w życie, polegający na otruciu Georgia Joestara, by posiąść jego bogactwo. Jednak Jonatanowi udało się odkryć podobieństwo między chorobą ojca oraz Dario i wywnioskować, że Dio otruł Georgia. To zmusiło Dio do wymyślenia planu zabicia Jonatana, tylko po to, aby ten wszedł na Ulicę Ogrów.
Pod wpływem alkoholu, Dio wyszedł na ulicę, aby przetestować maskę. Po drodzę natknął się na parę przechodniów, na których niechcący wszedł. Zauważając, że jest pod wpływem alkoholu, przechodnie zaczynają się wyśmiewać z Dio. On to ignoruje, dopóki nie wspominają jego ojca. Wściekły Dio rozbił butelkę o twarz jednego z przechodniów. Widząc jego brak szacunku, drugi z przechodni wyciągnął nóż. Dostrzegając okazję, aby sprawdzić działanie maski, Dio zabija jednego z przechodniów i używa jego krwi na drugim, nakładając mu na twarz maskę. Spowodowało to jego przemianę w wampira, który prawie zabił Dio. Na szczęście dla Dio, słońce wyszło chwilę po tym, przez co wampir został natychmiast spalony.
Po powrocie do rezydencji, Dio zastał policję, z zamiarem aresztowania jego oraz Wanga, za próbę ojcobójstwa. Przedtem jednak, Dio poprosił Jonatana, aby on zakuł go w kajdanki, po czym dodał, że ludzie mają swoje ograniczenia. Zdezorientowany Jonatan zapytał, o co mu chodzi. Dio odpowiedział mu, że odrzuca swoje człowieczeństwo, poczym dźgnął Georgia w serce i pokrył jego krwią maskę, którą następnie założył. Natychmiast został postrzelony przez policję, jednak chwilę potem, będąc już wampirem, Dio odzyskał przytomność i zabił sędziego. Jonatan próbował powstrzymać Dio, strzelając mu w głowę. Ku jego zaskoczeniu, Dio jedynie zlizał krew cieknącą mu z czoła. W rozpaczliwej próbie zabicia krwiopijcy, Jonatan spalił rezydencję, ledwo uchodząc przy tym z życiem. Dio jednakże przetrwał i zamienił Wanga w zombie. W trakcie regenerowania swoich ran, Dio natknął się również na Kubę Rozpruwacza, mordującego swoją piątą ofiarę, którego następnie zamienił w zombie. Przejął władzę nad zamkiem Wietrznych Rycerzy i uczynił go swoim domem. Następnie kontynuował regenerację oparzeń, pijąc przy tym krew cywilów i zamieniając ich w zombie. W pewnym momencie porwał kobietę z niemowlęciem. Ta błagała Dio, aby nie krzywdził jej dziecka. Dio przyrzekł, że ani on, ani żaden z jego sług nie podniesie palca na jej dziecko, poczym zamienił kobietę w zombie. Zgodnie z jego oczekiwaniami, kobieta natychmiast pożarła swoje dziecko.
Po odkryciu, że Dio wciąż żyje, Jonatan zaczął trenować technikę oddychania o nazwie Hamon u Williama Zeppeli. Pierwsza ponowna walka Dio i Jonatana odbyła się na wzgórzu, niedaleko zamku. Aby przeciwdziałać atakom Williama i Jonatana, Dio rozwinął zdolność do zamrażania innych dotykiem. Znudzony walką, Dio przywrócił do życia dwóch wojowników, Bruforda i Tarkusa. Po chwili uciekł i porwał siostrę chłopca Poco, której złożył w zamku propozycję dołączenia do jego armii. Ta odmawia, poczym policzkuje Dio.
Widząc, że dziewczynie nie podoba się jego towarzystwo, Dio nasłał na nią potwora, poczym opuścił pokój. Jednak Jonatanowi udaje się pokonać dwojga wojowników, przy czym Zeppeli ginie, poczym dociera do zamku Dio, razem z gangiem użytkowników Hamonu. Udaje mu się pokonać potwora i uratować siostrę Poco. Następnie dociera do Dio, jednak zanim ma okazję do zaatakowania go, Dio zostaje zaatakowany przez Dire, jednego z członków gangu. Dio zamraża go aż po głowę, a następnie niszczy jego ciało. Przedtem jednak zostaje dotkliwie zraniony przez róże wyrzucone przez niego. Zirytowany Dio wysyła swoje sługi na gang, a sam walczy z Jonatanem. Walka ostatecznie kończy się przeładowaniem ciała Dio Hamonem, co skutkuje zniszczeniem jego ciała. Mimo to, Dio przeżywa, odcinając sobie głowę. Następnie wzywa Wanga, aby go zabrał.
Tymczasem Jonatan i Erina, po ślubie, wybierają się na miesiąc miodowy na rejsie. Dio dociera na owy statek w trumnie. Następnie otwiera trumnę i zamienia pijanego księdza w zombie, a potem zamienia wszystkich innych na statku w zombie.
Po raz ostatni konfrontuje się Jonatanem, któremu podcina gardło płynem wystrzeliwanym z oczu. Wcześniej jednak Jonatan powoduje katastrofę statku, natomiast Erina ucieka w trumnie Dio.
Desperacko Dio próbuje przekonać Jonatana, aby go puścił, ale Jonatan był już martwy. Zirytowany Dio odcina jego głowę i kradnie jego ciało, a następnie chowa się innej trumnie na statku.

Przed wydarzeniami ze Stardust Crusaders[edytuj | edytuj kod]

W 1983 roku, trumna Dio została wyłowiona przez pewnych rybaków u wybrzeży Afryki. Znany teraz jako DIO podróżował po świecie, spotykając różnych ludzi, takich jak Enya Geil, która używa na DIO strzały, skutkując u niego wykształceniem widma, o nazwie Świat. Jakiś czas później odkrył proroctwo, mówiące o ostatecznym widmie, zdolnym do odtwarzania świata. Sam był również częścią przepowiedni. Spotkał także księcia o imieniu Enrico Pucci, który później stał się jego najbardziej zaufanym przyjacielem. Jako znak przyjaźni, DIO podarował Pucciemu swoją kość.

JoJo's Bizarre Adventure: Stardust Crusaders (1987-1988)[edytuj | edytuj kod]

Wiek po wydarzeniach z Phantom Blood i w późnych miesiącach 1987 roku, plany DIO polegały na podbiciu świata oraz uczynieniu go idealnym miejscem dla siebie i swoich sług. Jednakże, potomkowie Jonatana wykształcili swoje widma, ponieważ DIO używał ciała Jonatana. Pomimo spędzenia stu lat w ciele Joestara, DIO wciąż nie przywyknął do niego i potrzebował do tego krwi innego Joestara. Zarówno Joseph Joestar, jak i Jotaro Kujo, jak również jego matka, Holly, wykształcili widma. Jednak z powodu łagodnej natury tej ostatniej, nie była ona zdolna do kontrolowania widma, przez co powoli zaczęła umierać. Z tego powodu Joestarowie wyruszają w podróż, aby znaleźć i zabić DIO, zanim Holly umrze. Mimo świadomości o podróży Joestarów, DIO nie wysila się i zamiast tego decyduje się wynająć przeróżnych użytkowników widm do pozbycia się Joestarów. Tylko okazjonalnie występuje w cieniu, rozmawiając ze swoimi sługami lub czytając książki w swojej posiadłości.
Występuje jednak w finale, w kilkuczęściowym odcinku Świat DIO. Na początku spotyka Polnareffa, któremu mówi, aby wszedł po schodach, jeśli chce walczyć. Polnareff nie mógł jednak tego zrobić, bo z nieznanego powodu cofał się w dół za każdym razem, kiedy wchodził po schodach. Zadowolony DIO odchodzi. Później, bohaterowie zmuszają Nukesaku, jednego ze sług DIO, do otworzenia jego trumny. Nagle Nukesaku pojawia się w trumnie, pokrojony na drobne kawałki. Bohaterowie uciekają z posiadłości DIO, jednak słońce zachodzi, dając DIO szansę na pościg.
Grupa rozdziela się, przez co DIO najpierw ściga Kakyoina i Josepha. Obaj uciekają samochodem. W odpowiedzi DIO wchodzi do limuzyny i zmusza jej właściciela, aby ścigał wskazany samochód. Po zbliżeniu się do samochodu Kakyoina i Josepha, DIO ciska właścicielem w ich auto. Dwójka ucieka na dach, gdzie Kakyoin zastawia pułapkę, która unieruchamia DIO.
Jednakże, DIO zatrzymuje czas, niszczy pułapkę i zabija Kakyoina potężnym ciosem w brzuch. Jednak przed śmiercią, Kakyoin ostatkiem sił tworzy rysę na pobliskim zegarze, wysyłając Josephowi ukrytą wiadomość. Josephowi udaje się uciec od DIO i zdradzić Jotaro sekret widma DIO. DIO jednak zatrzymuje czas i rzuca nożem w szyję Josepha, zabijając go.
Jotaro popada w konfrontację z DIO i próbuje dać mu do zrozumienia, że nie może się poruszać, kiedy czas jest wstrzymany. DIO jednak zauważa jego podstęp i rzuca w niego kilkanaście noży. Będąc niezdolnym do uniknięcia tego ataku, Jotaro był zmuszony do odbicia noży. Mimo to i tak zostaje dźgnięty kilkanaście razy. Wciąż jednak żył, ponieważ schował pod ubraniem kilkanaście książek, mimo to starał się udawać martwego, aby zmylić DIO. Po sprawdzeniu oddechu i pulsu Jotaro, DIO był przekonany, że nie żyje. Dla spokoju ducha, DIO pochwycił znak drogowy i planował odciąć Jotaro głowę. Zostaje jednak dźgnięty w mózg przez Polnareffa. Zirytowany, DIO zatrzymuje czas i odpycha Polnareffa na bezpieczną odległość. Następnie ponownie chwyta znak drogowy i stara się odciąć Jotaro głowę. Ten jednak uderza DIO w głowę, przebijając mu się przez czaszkę i miażdżąc większość mózgu. Z powodu obrażeń głowy, DIO był niezdolny chodzenia, przez co był zmuszony do czołgania się. DIO zatrzymuje czas i łapie pobliską taksówkę, po czym wznawia czas i ucieka. Widmo Jotaro uszkadza taksówkę, powodując wypadek.
Następnie Jotaro uderza DIO z ogromną siłą, co wysyła go na ogromną odległość. Nieświadomie, Jotaro wysłał DIO z pobliże ciała Josepha. Wypicie krwi Josepha pomaga DIO odzyskać siły i wznowić walkę.
DIO ponownie zatrzymuje czas, zrzuca na Jotaro walec drogowy i niszczy go ogromną siłą. Okazuje się jednak, że Jotaro przeżył, ponieważ uciekł przed kolizją. Jotaro łamie nogę DIO, ale ten oślepia go własną krwią. Następnie DIO używa swojego widma do kopnięcia Jotaro w nogę, ale ten odpiera to własnym widmem. Ręka Platynowej Gwiazdy (widma Jotaro) zostaje złamana, jednak jako, że widmo DIO zostało kopnięte w to samo miejsce, w którym noga DIO była złamania, widmo DIO zostaje zniszczone, a on sam eksploduje. Pozostała tylko jego dolna część ciała. Następnie Jotaro każe zrobić transfuzje krwi DIO do Josepha, co wskrzesza go. Zwłoki DIO zostają później zniszczone przez promienie słoneczne.

Dziedzictwo[edytuj | edytuj kod]

Pomimo śmierci DIO, jego działania wciąż wpływają na następne rozdziały serii.

 • W JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable, niektóre ze strzał Enyi zostały wykradzione przez ojca Yoshikage Kiry, Yoshihiro; natomiast w JoJo's Bizarre Adventure: Golden Wind, przez Diavolo.
 • W JoJo's Bizarre Adventure: Golden Wind, syn DIO, Giorno Giovanna, służy jako protagonista części.
 • W JoJo's Bizarre Adventure: Stone Ocean, to co zostało z DIO zostaje wykorzystane przez Pucciego.
 • W JoJo's Bizarre Adventure: Steel Ball Run, alternatywna wersja DIO (o imieniu Diego Brand) antagonizuje Joestarów i ich sojuszników ze swoją alternatywną wersją, posiadającą własne widmo o nazwie ŚWIAT.

JoJo's Bizarre Adventure: Eyes of Heaven[edytuj | edytuj kod]

Alternatywna wersja DIO (o nazwie Wniebowzięty DIO) służy jako główny antagonista w fabule gry. Jego widmo nosi nazwie Świat nad Niebem.

Osobowość[edytuj | edytuj kod]

Podczas gdy Speedwagon opisuje Dio jako urodzone zło, zdradziecka i szalona natura Dio częściowo wynika z wychowania przez uzależnionego od alkoholu ojca, którego później zabił. Jest on niezwykle arogancki i czupurliwy. Zrobi wszystko, aby osiągnąć swe cele, nawet, jeśli oznacza to deptanie ludzi, takich jak Jonatan Joestar kiedy obaj byli młodzi, lub odrzucenie swojego człowieczeństwa, aby stać się wampirem. Jednakże, Dio nie jest czystym złem, chociaż rzadko to udowadnia. Jest zdolny do okazywania dobroci dla swoich sojuszników. Wykazał to w przypadku Enrico Pucci, który odpłacił mu swoją lojalnością. Pasją Dio jest czytanie, gdyż w Egipcie jest często widywany w bibliotece.
Dopóki nie zostanie sprowokowany lub urażony, Dio nie będzie atakował innych, prawdopodobnie dlatego, że nie widzi w nich godnych uwagi. Często próbuje także zachęcić ludzi do współpracy z nim. Podejmie walkę tylko w przypadku sprzeciwu.

Umiejętności[edytuj | edytuj kod]

Wampirza Fizjologia:[edytuj | edytuj kod]

 • DIO zrzuca walec drogowy na Jotaro

  Nadludzka siła: Po zostaniu wampirem, Dio miał dostęp do nadludzkiej siły. Tuż po przemianie, Dio z łatwością zniszczył ścianę i odciął większą część twarzy sędziego. Łatwo wygiął włócznię, łamiąc przy tym obojczyk Jonatana. Nawet w Stardust Crusaders, DIO mógł złamać rękę dorosłego mężczyzny, używając przy tym tylko trzech palców, a także cisnąć właścicielem limuzyny na znaczną odległość. Po pochłonięciu krwi Josepha, DIO mógł podnieść walec drogowy.
 • Nadludzka szybkość: Dio dysponuje również nadludzką szybkością. Zabił w rezydencji grupę policjantów, zanim ci w ogóle zdążyli zareagować.
 • Lot: W obu częściach Dio posiada zdolność do lotu.
  • Nadludzka trwałość:' Ciało wampira jest bardziej odporne na obrażenia niż ciało normalnego człowieka. Dio wielokrotnie przeżył liczne ciosy od Platynowej Gwiazdy, widma Jotaro, zdolnego do niszczenia materiałów o wytrzymałości diamentu.
  • Regeneracyjny Czynnik Leczący: W obu częściach Dio ma zdolność do leczenia się szybciej, efektywniej i intensywnej od normalnego człowieka. Po przemianie został wielokrotnie postrzelony, a regeneracja zajęła mu tylko kilka minut. W kilka sekund wyleczył ranę z postrzału w głowę. Nawet po przecięciu na pół, Dio wciąż mógł się zregenerować w kilka minut. Dodatkowo może przyczepiać odcięte części swojego ciała z powrotem w ich miejsce. Regeneracja z poważnych oparzeń jego ciała spowodowanych przez spalenie rezydencji zajęła mu kilka dni. W Stardust Crusaders, nawet po osłabieniu, DIO mógł wciąż zregenerować się po dźgnięciu w głowę przez Polnareffa oraz z oparzenia swoich palców papierosem. Po pochłonięciu krwi Josepha, regeneracja DIO stała się znacznie szybsza i efektywniejsza. Niemal natychmiast wyleczył się z poważnych obrażeń mózgu, zmiażdżenia dłoni, a według Jotaro, wyleczenie się ze złamanej nogi zajęłoby DIO kilka sekund.
 • Nadludzka wytrzymałość: Dio posiada ogromną odporność na zmęczenie. Łatwo może walczyć z Jonatanem i Jotaro przez dosyć długi czas.
 • Odporność na Ból: Wszystkie wampiry są odporne na ból. Kiedy jego dłoń została przebita na wylot przez włócznię, Dio nawet nie jęknął z bólu. Przypalenie sobie palców papierosem nie wywołało bólu u DIO. Jedynym sposobem na skrzywdzenie wampira jest użycie na nim Hamonu lub światła słonecznego.
 • Pochłanianie Krwi: Podobnie jak klasyczne wampiry, Dio żywi się krwią, chociaż robi to przez palce, a nie przez kły. Żywienie się krwią zwiększa siłę Dio i przyspiesza jego regenerację.
  • Nieśmiertelność: Wszystkie wampiry są odporne na choroby i starzenie się, co uniemożliwia im śmierć ze starości. W trakcie wydarzeń ze Stardust Crusaders, DIO ma ponad 120 lat. Ponadto przeżył jako odcięta głowa i ukradł ciało Jonatana.
 • Samowystarczalność: Dio nie musi oddychać, bo przeżył wiek na dnie oceanu w trumnie.
 • Kriokineza: W Phantom Blood, Dio rozwinął zdolność do zamrażania innych dotykiem, w celu przeciwdziałania atakom użytkowników Hamonu. W tym celu Dio obniża poziom temperatury swojego ciała poniżej zera. Może również wstrzymać przepływ swojej krwi, co odcina możliwość użycia Hamonu na nim. Nie wykazuje tej zdolności w Stardust Crusaders.
 • Płyn z Oczu: Dio potrafi strzelać różowym płynem pod wysokim ciśnieniem z oczu. Ten atak ma zasięg kilkudziesięciu metrów i może przeciąć filar. Dio mógł używać tej zdolności nawet jako sama głowa. Nie wykazuje tej zdolności w części trzeciej.
 • Nekromancja: Dio może wskrzeszać zmarłych. W Phantom Blood skutkowało to zamienieniem ich w zombie, natomiast w Stardust Crusaders w wampiry.
 • Fuzja: Dio może łączyć ciała innych, tworząc przy tym groteskowe chimery. Może to robić również z samym sobą, co pozwoliło mu ukraść ciało Jonatana.
 • Pąki Cielesne: Ciało DIO może wytwarzać pąki cielesne w celu przejmowania kontroli nad ludźmi, bez konieczności zamieniania ich w zombie. Tej zdolności użył między innymi na Kakyoinie.

Widmo[edytuj | edytuj kod]

 • Świat

  Świat: Widmo DIO to niezwykle potężny humanoid o słabym zasięgu, ale o niesamowitej precyzji i silę. Siłą przewyższa Srebrny Rydwan (widmo Polnareffa) i dorównuje Platynowej Gwieździe (widmie Jotaro). Jego unikalną zdolnością jest zatrzymywanie czasu, początkowo na pięć sekund, a po pochłonięciu krwi Josepha, dziewięć sekund. W trakcie używania tej zdolności, tylko DIO może się poruszać, myśleć i używać widma do atakowania.
 • Fioletowy Pustelnik

  Fioletowy Pustelnik: Podobnie jak Joseph, DIO ma zdolność do przywoływania widma o nazwie Fioletowy Pustelnik. W przeciwieństwie do Światu, Fioletowy Pustelnik ma niesamowity zasięg i służy bardziej do przemieszczania się. Jego unikalną zdolnością jest tworzenie psychicznego obrazu celu, głównie poprzez uderzanie w aparat lub telewizor.

Cytaty[edytuj | edytuj kod]

Ludzkie zdolności są ograniczone. Twój trening Hamonu nic nie daje. TO BEZCELOWE! BYLE MAŁPA NIGDY NIE POKONA LWA! A w porównaniu do moich mocy, JoJo, jesteś małpą!

—Dio w walce z Jonatanem


Prawdziwą mocą Światu, tak jak jego imię sugeruje, jest panowanie nad całym światem.

—Dio


Niezła próba, Polnareff! Jeszcze kilka sekund, abyś mi zrobił z mózgu jajecznicę!

—DIO, po dźgnięciu w głowę przez Polnareffa


Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Jego pierwsze imię to włoskie słowo „Bóg”, ale także nawiązanie do heavy metalowego zespołu DIO, na czele z nieżyjącym Ronniem Jamesem Dio.
 • Dio odpowiada za co najmniej trzy memy wśród fanów i są to: „To jest daremne/Muda”, „Kono Dio da (Jestem Dio/To byłem ja, Dio)” i „Za Warudo/WRYYYYYYY”; jest to też jednym z powodów, dla których Dio stał się popularny w serii JoJo.
 • Jego nazwisko nawiązuje do amerykańskiego aktora Marlona Brando.
 • Hirohiko Araki uważa Dio za „prawdziwego protagonistę” JoJo's Bizarre Adventure: Phantom Blood, a Dio został stworzony i debiutuje przed Johnathanem. Powrót Dio został zainspirowany przez Arakiego, że „zło z przeszłości” byłoby najstraszniejsze, a jego „ciemność” miała rywalizować ze „światłem” Johnathana.
 • Japoński aktor głosowy Dio, Takehito Koyasu, powiedział w swoim wywiadzie, że „miał przeczucie”, że Dio zostanie mu oddany do gry. Wystąpił także jako Redda, Zeke Yeager, Zechs Merquise, Seifer Almasy, Takuma Saiou, Aokiji i Nobuyuki Sugou.
 • Jego angielskim aktorem głosowym jest Patrick Seitz, który dubbingował różne czarne charaktery, takie jak Kunzite, Scorpion, Garrosh Hellscream i Uvogin. Jego postać z anime często pokrywa się z Takehito Koyasu.
 • W pierwszej dziesiątce z 2000 roku stworzonej przez Arakiego Dio został umieszczony jako jego dziesiąta ulubiona postać.
 • Dio jest kanonicznie biseksualny.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.