Złoczyńcy Wiki
Advertisement
Disambig.svg Nazwa tego hasła odnosi się do więcej niż jednego pojęcia.

Zobacz inne pojęcia – Doktor Doom

Uwaga!
Ten złoczyńca jest Prawie Czystym Złem. Oznacza to, że ten złoczyńca jest wyjątkowo nikczemną postacią, aczkolwiek z różnych powodów nie jest wystarczająco nikczemny, aby kwalifikować się jako pełnoprawne Czyste Zło. Może się on nie kwalifikować dlatego, że, pomimo popełnionych okrucieństw i złego charakteru, ma pojedynczą, minimalnie pozytywną cechę lub dokonał co najmniej jednego dobrego czynu, ewentualnie, nie spełnia on wystarczających warunków jako Czyste Zło w porównaniu z innymi całkowicie nikczemnymi złoczyńcami w tym samym dziele. Zawsze się to jednak może zmienić, jeśli np. na skutek nowych wydarzeń lub popełnionych nowych czynów w fabule, złoczyńca może zostać uznany za pełnoprawne Czyste Zło.


Jestem Doom, niszczyciel światów! Jacy bogowie odważą się mi przeciwstawić?

—Doktor Doom

Rywale... Nikt nie rywalizuje z Doomem! NIKT! Doom jest najwyżej! Nie ma mocy na ziemi, żadnego intelektu w całym wszechświecie, który dorównałby mojemu!

—Doktor Doom

Dr. Victor Von Doom, lepiej znany po prostu jako Doktor Doom, jest jednym z głównych antagonistów Marvel Comics, najczęściej służącym jako główny antagonista Fantastycznej Czwórki, Spider-Mana oraz Avengers. Jest super-geniuszem, potężnym czarownikiem i zaawansowanym technologicznie władcą kraju zwanego Latverią, który dąży do rozszerzenia swoich rządów zarówno na Ziemi, jak i w całym wszechświecie, ponieważ wierzy, że jest to jedyny sposób na przetrwanie całej ludzkości.

Służy jako drugorzędny antagonista fabuły Secret Wars z 1984 r., tytułowy główny antagonista wątku fabularnego Doomwar, zły bohater kontynuacji Secret Wars z 2015 r. oraz tytułowy bohater zarówno serii komiksów Infamous Iron Man, jak i Doctor Doom.

Biografia[]

Dr Victor Von Doom jest największym wrogiem Fantastycznej Czwórki i samozwańczym, niekwestionowanym najmądrzejszym człowiekiem na Ziemi. Doom urodził się w rodzinie romskiej w kraju Latveria jako syn czarownicy i zielarza. Kiedy jego matka Cynthia została zabita przez demony (które sama wezwała do walki z łotewskimi żołnierzami), przysiągł zemstę, a śmierć ojca z powodu łotwerskiego tyrana tylko podsyciła jego pragnienie.

Doom zaczął opanowywać zarówno magię, jak i technologię, a gdy jego sława dotarła do Stanów Zjednoczonych, zyskał możliwość studiowania w Ameryce. Tam spotkał Reeda Richardsa, jednego z nielicznych ludzi na świecie, którego inteligencja może nawet zbliżyć się do jego własnej (i tak niewiele). Chcąc wskrzesić zmarłą matkę, próbował zbudować portal do piekła; Jednak z powodu błędnych obliczeń, przed którymi ostrzegał go Reed Richards, a on nie chciał słuchać, urządzenie eksplodowało i uszkodziło mu twarz. Chociaż Doom był odpowiedzialny za ten incydent, nadal obwiniał Richardsa o cały ten wypadek, biorąc pod uwagę, że przyznanie się do własnej winy oznaczałoby uznanie inteligencji Richardsa jako wyższej od jego i wycofanie się na jakiś czas ze społeczeństwa.

Następnie wstąpił do tajemniczego zakonu, który nauczył go tajemnej wiedzy, w tym metalurgii. Wykorzystał to do stworzenia zbroi wspomaganej, której od tamtego dnia zaczął regularnie używać (z pewnymi modyfikacjami). Niestety, w pośpiechu, założył metalową maskę, zanim odpowiednio się ochłodziła, a jego twarz została poważnie poparzona. Był to incydent, za który Doom jeszcze raz obwiniał Richardsa, mimo że wyraźnie była to wina Dooma.

Od tego momentu stał się znany jako Doktor Doom. Obalił poprzedniego władcę Latwerii i uznał ten kraj za swój, stając się nowym władcą. Szybko jego ścieżka skrzyżowała się z Fantastyczną Czwórką, która stała się jego zaprzysięgłymi wrogami. Choć tak naprawdę walczył z niemal każdym superbohaterem w uniwersum Marvela, a nawet z niektórymi bohaterami spoza tego uniwersum (przykład: z Supermanem).

Z tego powodu miał więcej niż kilka poważnych niepowodzeń, takich jak wtedy, gdy Reed Richards spowodował, że został obalony na rzecz księcia Zorby. Jednak w końcu odzyskał tron ​​z pomocą Richardsa i jego rodaków, kiedy pokazał im, że Zorba niszczy Latverię w swoim morderczym szaleństwie.

W przeciwieństwie do wielu innych złoczyńców, Doom nie chce rządzić światem z chciwości lub głodu władzy. Doom naprawdę wierzy, że powinien rządzić światem, aby chronić go przed różnymi katastroficznymi przyszłościami, które widział dzięki swojej zdolności podróżowania w czasie. Dzięki tym motywom Doom kilkakrotnie łączył siły z bohaterami, stając się nawet częścią Fundacji Przyszłości Fantastycznej Czwórki, mimo że są oni jego wrogami.

Osobowość[]

Doom jest niezwykle próżną osobą i wyśmiewa Pana Fantastica, że jest rywalem dla jego geniuszu. Niektóre relacje mówią, że eksplozja jego maszyny spowodowała tylko jedną bliznę, z którą nie mógł sobie poradzić, ponieważ „Doom powinien być doskonały”. On także stawia swoje własne znaczenie nad innymi i nie ma problemu z zabijaniem ludzi, gdy wymaga tego sytuacja, traktując życie jak partię szachów. Jednak Doktor Doom jest dżentelmenem i wiąże go jego honor i duma. Wydaje się, że bardzo ceni naukę, woląc budować maszyny, które pełnią tę samą funkcję, co niektóre z jego zaklęć magicznych. Jedynymi ludźmi, o których wydawał się kiedykolwiek troszczyć, są jego rodzice, przysięgając pomścić ich, gdy odejdą. Jest znany z tego, że robi wszystko, co w jego mocy, nie okazuje żadnego strachu, a także jest honorowy i chce władać boskimi mocami.

Chociaż stanowi główne zagrożenie dla uniwersum Marvela, Doom może również okazać się cennym sojusznikiem. Wielokrotnie widziano go, jak współpracował z wieloma superbohaterami, nawet z jego arcyrywalami, Fantastyczną Czwórką. Jednak w większości przypadków sojusz działa na korzyść Dooma i często porzuca daną osobę, gdy tylko dostanie to, czego chce. Tak jak wtedy, gdy pomógł pokonać podobnego do boga Beyondera, ale jego plan polegał na kradzieży jego mocy.

Ciekawostki[]

  • Doktor Doom pojawił się w nowych filmach z serii Fantastycznej 4, jednak został bardzo chłodno przyjęty przez fanów, gdyż filmy bardzo spłyciły dość skomplikowaną postać.
  • W 2017 roku na SDCC został ogłoszony solowy film o Doomie w reżyserii Noaha Hawleya, twórcy bardzo dobrze przyjętego serialu Legion.
  • Raz Doom uratował całe uniwersum Marvela.
  • Istnieje prawdopodobna teoria, że pod maską Doom ma zwyczajną twarz z jedną małą rysą lub zadrapaniem, jednak jest na tyle próżny iż nie chce się pokazywać.
  • Jego strój daje mu możliwość miotania piorunami, do tego Doom zna magię.
  • Ze względu na swoją popularność Doom jest postrzegany jako jeden z najlepszych złoczyńców uniwersum Marvela wszechczasów.
  • W wielu swoich wcieleniach Doom zostaje bezpośrednio pokonany przez Bena Grimma.
Advertisement