Złoczyńcy Wiki
Advertisement
Disambig.svg Nazwa tego hasła odnosi się do więcej niż jednego pojęcia.

Zobacz inne pojęcia – Doktor Octopus

Circle spoiler alert.png
Uwaga!
Ta strona zawiera główne spoilery. Jeśli nie chcesz znać ważnych informacji na temat fabuły/elementów związanych z postacią, nie powinieneś czytać tego artykułu poza tym ostrzeżeniem: Nie ponosimy odpowiedzialności za jakiekolwiek negatywne skutki, jakie te fakty mogą mieć na użytkownika chcącego jednak przeczytać ten artykuł.


Prawdziwą zbrodnią byłoby nie dokończenie tego, co zaczęliśmy. Zrobimy to tutaj. Moc słońca w moich rękach. Nic nie stanie nam na przeszkodzie! Nic!

—Otto, obecnie znany jako „Doktor Octopus”, staje się zły po tym, jak ukrywa się w swoim legowisku i ujawnia swoje plany.

Nie umrę jako potwór.

—Ostatnie słowa Octopusa.

Inteligencja nie jest przywilejem, to dar, a wy używacie jej dla dobra ludzkości.

—Dr. Octopus przed przemianą w Doc Ocka do Petera Parkera.


Otto Octavius, później znany jako Doktor Octopus, jest głównym antagonistą w filmie Spider-Man 2 z 2004 roku, oraz drugoplanową postacią w filmie Marvel Cinematic Universe Spider-Man: Bez drogi do domu. Był naukowcem, który został opanowany przez swoje wrogie mechaniczne ramiona i stał się niebezpiecznym superzłoczyńcą oraz drugim arcywrogiem Spider-Mana.

W jego rolę wcielił się Alfred Molina.

Biografia[]

Początki[]

Otto Octavius ​​był z zawodu naukowcem, który studiował naukę razem z Curtem Connorsem. To właśnie na uniwersytecie poznał swoją przyszłą żonę Rosalie, która w tym samym czasie studiowała literaturę angielską. Rosalie również poszła do pracy jako jego asystentka w laboratorium.

Otto poświęcił swoje życie na badania i budowę zrównoważonego reaktora termojądrowego z pomocą żony. Finansowanie swojego projektu znajduje w firmie Oscorp pod kierownictwem Harry'ego Osborna, nowego szefa działu badań i dyrektora generalnego firmy po śmierci ojca Normana.

Spider-Man 2[]

Spotkanie Petera Parkera[]

Otto jest po raz pierwszy widziany, gdy Harry przychodzi go odwiedzić i przedstawia Otto swojemu przyjacielowi Peterowi Parkerowi, który pisał o nim pracę na zajęcia uniwersyteckie, ironicznie uczone przez jego kolegę, doktora Curta Connorsa, aby nie oblał kursu ze względu na jego ciągłe absenmces dzięki jego sekretnej roli jako Spider-Man. Harry wyraża swoje nadzieje na nagrody, które mogą otrzymać za eksperyment, chociaż Otto zapewnia go, że nie przeprowadza eksperymentu dla nagród, ale dlatego, że „inteligencja nie jest przywilejem, ale darem”, który muszą wykorzystać dla dobra ludzkości. Otto szybko zaprzyjaźnia się z Peterem i wyjaśnia mu, ile ten eksperyment dla niego znaczy, a także pokazuje mu zestaw sztucznie inteligentnych mechanicznych ramion odpornych na ciepło i magnetyzm, które opracował, aby pomóc mu przeprowadzić eksperyment trwałej fuzji, chociaż są one kontrolowane przez niego z chipem inhibitora neuronów, aby uniknąć przejęcia jego umysłu. On i Rosalie następnie rozmawiają z Peterem, udzielając mu romantycznych rad ze względu na jego związek z Mary Jane Watson.

Zostanie złoczyńcą[]

W dniu eksperymentu Peter, Harry i grupa dziennikarzy i współpracowników Oscorp biorą udział w eksperymencie Otto. Jednak podczas eksperymentu coś idzie nie tak, ponieważ reaktor termojądrowy zaczyna ciągnąć i zużywać magnesy, ale Otto odmawia jego zatrzymania, ponieważ reaktor przeciąża się i staje się niestabilny, czując, że może go kontrolować, pomimo gniewnych żądań Harry'ego, aby go wyłączyć.

Spider-Man przybywa wkrótce potem i próbuje go wyłączyć, ale Otto powala go ramionami. Jednak okna laboratorium są wybite, a odłamki dźgają Rosalie, zabijając ją. Zrozpaczony Otto odwraca się, by zobaczyć zwłoki swojej żony, ale zostaje porażony prądem, a chip inhibitora neuronów zostaje usmażony, łącząc mechaniczne ramiona z kręgosłupem i pozwalając zaawansowanej sztucznej inteligencji ramion wpływać na jego umysł. Gdy reaktor termojądrowy przestaje działać, wszyscy obecni na miejscu są ewakuowani, a Oscorp zostaje bakrutem, ku złości Harry'ego.

Nieprzytomny Otto zostaje zabrany do szpitala, aby usunąć wyrostki, ale macki rozwijają własną zdolność poruszania się i brutalnego zabijania większości chirurgów, ku przerażeniu Otto, gdy się obudzi. Octavius ​​ucieka i ukrywa się w opuszczonym magazynie przy nabrzeżu. W The Daily Bugle J. Jonah Jameson i jego redaktor Hoffman dyskutują, jak go nazwać. Hoffman sugeruje "Doktora Octopusa", który Jameson uważa za głupią nazwę. Następnie sugeruje „Science Squid”, co J.J mówi tak samo. Hoffman w końcu sugeruje imię „Doktor Strange”, które J.J uważa za dobre, ale jest już zajęte. J.J w końcu zadowala się oryginalnym pomysłem Hoffmana (który sam sobie przypisuje) i postanawia nazwać go „Doktor Octopus” lub w skrócie „Doc Ock”.

W magazynie Octavius ​​lamentuje nad śmiercią swojej żony i początkowo zamierza utonąć z powodu swoich działań, ale niekontrolowana sztuczna inteligencja w jego ramionach przekonuje go, by tego nie robił i zamiast tego zakończył eksperyment, który rozpoczął, kradnąc pieniądze i kupując niezbędną technologią, której potrzebuje, przekonując go, że kradzież pieniędzy nie byłaby przestępstwem, ale prawdziwą zbrodnią byłoby niedokończenie tego, co zaczął.

Pojedynek w banku[]

Gdy Peter i jego ciotka dyskutują z księgowym w banku, Otto, chcąc obrabować bank, aby zdobyć pieniądze na sfinansowanie swoich eksperymentów, przybywa na miejsce, ubrany w długi brązowy skórzany płaszcz; odsłaniając macki i wyrywając drzwi skarbca. Kiedy ochroniarze próbują go zatrzymać, po prostu wyrzuca ich z drogi i zaczyna zbierać wszystkie pieniądze. Peter następnie zmienia się w Spider-Mana i próbuje powstrzymać Octaviusa. Po krótkiej usterce w jego mocy, Spider-Manowi udaje się odzyskać siły i wkrótce obaj podejmują walkę poza bankiem, ale Doc Ock bierze ciotkę May jako zakładnika. Podczas ich walki, Doc Ock próbuje zrzucić May, ale Spider-Man ratuje ją, a ona z kolei ratuje go, gdy Doc Ock próbuje przebić go ostrzem w jego mackach, uderzając w jego okulary laską. Po tym, jak Spider-Man ją ratuje, zmienia swoją dawną opinię o nim i zdaje sobie sprawę, że jest bohaterem. Octavius ​​ucieka bez szwanku.

Sojusz z Harrym Osbornem[]

Po zdobyciu funduszy z napadu na bank, Doktor Octopus zakończył odbudowę swojego reaktora termojądrowego, ale wciąż potrzebuje ostatniego przedmiotu: trytu, który napędza reaktor. Idzie po to do mieszkania Harry'ego Osborna. Po grożbach związancych z zrzuceniem go z balkonu rezydencji Osbornów Harry proponuje układ. Harry zgadza się dać Octaviusowi cały tryt, którego potrzebuje, w zamian za schwytanie Spider-Mana i oddanie go w jego ręce żywego. Mówi Doktorowi Octopusowi, że Peter powie mu, jak go znaleźć, ale nalega, by ten nie krzywdził Petera.

Uprowadzenie MJ[]

Doktor Octopus niszczy kawiarnię, w której spotykali się Peter i Mary Jane Watson. Peter poprzez swój pajęczy zmysł odrzuca Mary Jane i siebie z drogi rzuconej taksówki rzuconej przez Otto, ale pomimo tego, superzłoczyńca porywa Mary Jane i żąda od Petera, aby znalazł i powiedział Spider-Manowi, aby spotkał się z nim na West Side Market Clock Tower o godzinie 3 albo zabije MJ.

Pojedynek w pociągu[]

Spider-Man przybywa do wieży zegarowej i żąda miejsca pobytu MJ. Następnie angażuje Doktora Octopusa w bitwę, która zaczyna się na szczycie wieży, a następnie walczą na szczycie pociągu. Podczas bitwy Octavius ​​niszczy hamulce pociągu, zmuszając Spider-Mana do ratowania jego pasażerów, aby móc uciec.

Spider-Manowi udaje się zatrzymać pociąg, zanim zdąży przewrócić się na koniec toru, ale przy pomocy dużego wysiłku fizycznego. Omal nie upada, ale ludzie w pociągu łapią go i podciągają. Doktor Octopus przybywa, a pasażerowie bronią go, ale jego mechaniczne ramiona są dla nich zbyt potężne. Doktor Octopus chwyta Spider-Mana i dostarcza go Harry'emu zgodnie z ustaleniami. Następnie bierze cały tryt dla siebie. Spider-Man budzi się i przekonuje Harry'ego, by ujawnił miejsce pobytu Octaviusa, aby mógł uratować Mary Jane, dowiadując się, że Octavius ​​odbudowuje swoją maszynę i zagraża światu.

Ostateczna walka i "śmierć"[]

Spider-Man znajduje Doktora Octopusa w opuszczonym magazynie na nabrzeżu, gdzie ponownie rozpoczął eksperyment z syntezą jądrową. Widząc tam Spider-Mana, Octopus dochodzi do wniosku, że Osborn nie mógł się zmusić do zabicia go i angażuje go w bitwę. Podczas ich walki Mary Jane próbuje uderzyć Octopusa, ale ten ją odrzuca. W trakcie walki reaktor termojądrowy coraz bardziej się rozkręca i zaczyna przyciągać do siebie każdy magnes Nowego Jorku, jak samochody.

Po walce z Doktorem Octopusem Spider-Manowi udaje się ogłuszyć go porażeniem prądem. Następnie Peter ujawnia swoją prawdziwą tożsamość Octaviusowi i błaga go, aby zatrzymał maszynę gdy mechaniczna macka dusi go, przypominając mu, jak nauczył go, że inteligencja jest darem i że muszą ją wykorzystać dla dobra ludzkości, nawet przekonując go poświęcić eksperyment, mimo że było to jego marzeniem, mówiąc mu, że czasami ludzie poświęcają swoje marzenia dla większego dobra (odwołanie do rozmowy, którą odbył z ciocią May, kiedy powiedziała mu, jak wiele znaczy heroizm Spider-Mana dla innych ludzi).

Wrócił do rozsądku przez szok i zdeterminowany, aby zakończyć swój eksperyment w dniu zagłady, zanim spowoduje więcej szkód, zmuszając ramiona do słuchania go, Otto mówi Peterowi, że reaktora termojądrowego nie można już wyłączyć i że jedynym rozwiązaniem jest zatopienie go. Spider-Man próbuje to zrobić, ale Otto powstrzymuje go, nalegając, aby mu na to pozwolił. Octavius ​​używa swoich mechanicznych macek, aby zawalić podłogę budynku, z powodzeniem topiąc urządzenie termojądrowe kosztem własnego życia, oświadczając, że nie umrze jak potwór.

W końcu, gdy Spider-Man ratuje Mary Jane i uciekają z magazynu, Otto tonie w rzece wraz z tonącym rdzeniem fuzyjnym, podczas gdy woda z rzeki wyłącza również macki i manipulacyjną zaawansowaną sztuczną inteligencję, która zepsuła umysł Octaviusa na jego próżność i ego przez cały czas, pozwalając mu nie umrzeć jak potwór i uniemożliwiając jego mackom wyrządzenie więcej krzywdy kiedykolwiek.

Spider-Man: Bez drogi do domu[]

W trakcie gdy Otto zaczyna tonąć nieudany czar, który rzucił Doktor Strange, aby wyczyścić pamieć całemu światu, po tym jak każdy poznał prawdziwą tożsamość Spider-Mana przeniósł się do innego wymiaru. Jakiś czas później gdy Peter stara się naprawić sytuację swoich przyjaciół po odrzuceniu prośby o przyjęcie do MIT, ponieważ zostali uznani za współpracowników Spider-Mana dowiaduje się od Flasha Thompsona gdzie zmierza asystentka głównego protektora MIT i szybko rusza na Most Alexandra Hamiltona. Gdy już ją znalazł stara się wytłumaczyć, że nie mieli z tym nic współnego a to wszystko jego wina. W trakcie rozmowy most nagle zaczyna się zapadać a z dymu zniszczonych samochodów wyłania się Doktor Octopus, który mówi do niego ''Witaj Peter''. Zaczyna się między nimi walka, przez którą rodzina uwięziona w jednym z aut zostaje strącona z mosu i zaczyna spadać prosto do wody, Spider-Man ciągle unikając ataków Octopusa szybko użył sieci by przyczepić auto do mostu i ich uratować. Z postępem walki także asystentka z MIT zostaje strącona, ale przed uderzeniem o ziemię i przejazdem pociągu ratuje ją Spider-Man zaczepiając siecią samochód do mostu. Doctor Octopus wykorzystując chwilę nieuwagi przeciwnika przybija go do betonowej ściany gdzie odrywa mu część nano-zbroi jedocześnie pochłaniając nano-technologię w swoje metalowe ramiona. Gdy ma już go zabić ostrzem wysuniętym z macki Peter zdejmuje swoją maskę i przerzuca ją na klatkę piersiową by się chronić, a wtedy Doctor Octopus uświadamia sobie, że nie jest to Spider-Man, którego zna. Używając wbudowanej technologii w strój hakuje macki Octopusa oraz dzięki nim wciąga samochód kobiety z powrotem na most zarazem unieruchamiając go, chwilę później zaczyna się rozmowa, która zostaje przerwana gdy dynio-bomba rzucona przez Zielonego Goblina ma już wybuchnąć. Doktor Strange w ostatnim momencie przenosi ich do magicznego lochu gdzie zamyka Octopusa oraz innych, których Peter złapie: Electro, Jaszczur, Zielony Goblin, Sandman.

Doktor Strange, który chciał ich odesłać do swoich wymiarów poprzez Machina de Kadavus unieważniając wcześniej zepsute zaklęcie powiedział, że każdy z nich w walce ze Spider-Manem ginie. Peter by uchronić ich od tego losu postanawia zabrać mu pudełko natomiast Strange chcąc go złapać tworzy wymiar lustrzany i gdy ma już uciekać przez portal po odzyskaniu Machina de Kadavus Peter wykorzystuję wiedzę o geometrii unieruchamiając Strange'a za pomocą sieci i wychodzi przez portal zostawiając go w kanionie. Wszyscy razem ruszają do mieszkania Happy'ego gdzie ma zamiar im pomóc. Doctor Octopus otrzymuje jako pierwszy nowy czip, dzięki któremu jest w stanie kontrolować swoje ramiona jednocześnie oddając Spider-Manowi zabraną wcześniej nano-technologie z czego powstaje nowy strój. Norman opętany przez Goblina nie chciał pomocy i zbuntował wszystkich przeciwko Peter'owi, Octopus chcąc pomóc w walce zostaje wyrzucony przez okno poprzez elektryczne wiązki Electro, ale łapie się budynku i zaczyna uciekać.

Podczas ostatecznej walki na Statule Wolności przybywa wspomóc pozostałych Peterów Parkerów w walce z Electro udając, że jest po jego stronie i łapie ich, a po chwili puszcza. Zabiera reaktor łukowy, który dawał mu stały dopływ energii i zaczepia przyrząd mający na celu go uleczyć. Zaraz po tym miał emocjonalne spotkanie z Peterem Parkerem ze swojego wymiaru mówiąc mu jak bardzo wyrósł od ich ostatniego spotkania. Na końcu gdy Doktor Strange rzucił poprawnie zaklęcie każdy z nich wrócił do swojego swiata i wszyscy zapomnieli kim jest Peter Parker.

Osobowość[]

Chociaż na ogół nie jest złośliwą osobą, gdy sprawy idą po jego myśli i są głównie motywowane szlachetnymi intencjami, doktor Octopus miał wszystkie klasyczne cechy narcyza: (w dużej mierze uzasadnione) urojenia na temat swojej wielkości, niezdrową obsesję na punkcie odniesienia sukcesu i niezdolność do przyjmowania jakiejkolwiek formy krytyki, nawet przed incydentem. Jak każdy narcyz, odmówił pogodzenia się z własnymi błędami i przerzucił wszystkie swoje problemy na Spider-Mana i był zdeterminowany, by przerobić nieudane pomysły zgodnie z logiką, którą manipulowali inni, a nie na początku. Jest jednak bardzo charyzmatyczny i uprzejmy, rzadko traci panowanie nad sobą i pozostaje wiecznie przyjazny i radosny, nawet w obliczu swoich przeciwników. Ma skłonności nieco prawicowe i ceni produktywność. Jednak jego pragnienie pochwały zostało przezwyciężone mocą poczucia winy i wyrzutów sumienia, i w końcu zrozumiał, że wartość życia miasta przeważa nad jego własną chwałą, a nawet własnym życiem. W ten sposób stał się pierwszym złoczyńcą w serii, który się nawrócił. Co więcej, chociaż Octavius doskonale zdawał sobie sprawę z różnicy między dobrem a złem, nie wiadomo, jak bardzo wpływały na niego jego macki. Dlatego jest możliwe, że pomimo kontroli nad swoimi działaniami, Octavius ​​nie wykonałby swojego planu, gdyby nie zachęcały go jego mechaniczne macki.

Ciekawostki[]

  • Ta wersja Doktora Octopusa jest jedną z nielicznych wersji, które zostały przedstawione jako prawdziwie sympatyczna postać.
  • Początkowo Doktor Octopus miał pojawić się w pierwszym Spider-Manie i współpracować z Zielonym Goblinem, ale zrezygnowano z tego, ponieważ Sam Raimi uważał, że „nie oddałoby filmowej sprawiedliwości, gdyby miał tam trzecią genezę”.
  • Każda mechaniczna macka składała się z 76 pojedynczych części. Każda z nich była kontrolowana przez cztery osoby, które ćwiczyły każdą scenę z Alfredem Moliną, aby uzyskać bardziej naturalne poczucie ruchu. Projektanci dźwięku zdecydowali się nie używać efektów dźwiękowych serwomechanizmu, aby dopełnić złudzenie, że macki są częścią ciała Doktora Octopusa.
  • Molina faktycznie nadał imiona swoim czterem mechanicznym mackom (Larry, Harry, Flo i Moe). Flo była macką u góry po prawej stronie, ponieważ była obsługiwana przez kobiecy uchwyt, a ta konkretna macka była najbardziej matczyna, co spowodowało, że zdjął okulary przeciwsłoneczne i napił się drinka.
  • We wcześniejszych scenariuszach Iron Mana Tony Stark miał wspomnieć o Doktorze Octopusie, ale odniesienie to zostało odrzucone w ostatecznej wersji. Prawdopodobnie odniesienie to zostało wycięte, ponieważ świat Spider-Mana Sama Raimiego nie jest częścią Marvel Cinematic Universe.
  • W przeciwieństwie do komiksów i innych uniwersów, Doktor Octopus często mówi „my”, w odniesieniu do jego mechanicznych macek. Co jest podobne do Venoma z symbiontem.
  • Doktor Octopus jest jedynym antagonistą w trylogii, który nie uszkadza maski Spider-Mana, zamiast tego Spider-Man usunął ją, aby Doktor Octopus go zapamiętał.
  • Walka w pociągu między Doktorem a Spider-Manem była pomysłem reżysera Sama Raimiego i pierwszą dużą sekwencją, która została nakręcona.
  • Alfred Molina jest wielkim fanem Marvel Comics i był podekscytowany swoją rolą w filmie.
  • Jedną z rzeczy, które przyciągnęły Alfreda Molinę do postaci Doktora Octopusa, było jego pokręcone, sardoniczne poczucie humoru.
Advertisement