FANDOM


Do szablonu +18
Uwaga!
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla młodszych widzów takie jak: wulgarny język, brutalne obrazki lub podteksty seksualne. Jeżeli masz co najmniej 18 lat, lub mocniejsza treść nie robi na tobie wrażenia, możesz bez problemu przeglądać tą stronę. W przeciwnym wypadku, powinieneś ją zamknąć.


Don Fanucci - jeden z drugorzędnych antagonistów filmu z 1974 roku Ojciec chrzestny II. Jest niedoszłym szefem mafii, który często wyłudza pieniądze z sąsiedztwa, używając swojego tytułu jako gangstera, a nie będąc prawdziwym gangsterem.

W jego rolę wcielił się zmarły Gastone Moschin.

Biografia Edytuj

Jest pozornie bezwzględnym, ale w rzeczywistości słabym i łatwowiernym szefem mafii, który był szantażystą Czarnej Ręki w Little Italy. Fanucci żąda pieniędzy na ochronę od biznesu z sąsiedztwa. Po raz pierwszy widzimy go, gdy Vito Corleone i Genco Abbandando uczestniczą w teatrze w której gra młoda dziewczyna. Za kulisami, gdy żąda pieniędzy od dramatopisarza, grozi oszpeceniem jego córki, młodej dziewczyny ze spektaklu, jeśli się nie zastosuje, i tak też się dzieje. Później zabiera Vito jego pracę, kiedy domaga się, aby jego siostrzeniec Sandiago otrzymał pieniądze i zatrudnienie.

W powieści oraz w chronologicznej wersji filmu, zredagowanej ponownie dla telewizji (The Godfather Saga), Vito jest świadkiem ataku na Fanucciego przez dwóch młodych ludzi z sąsiedztwa, którzy są zmęczeni opresją Fanucciego nad dzielnicą. Chociaż Fanucci krzyczy o pomoc, nikt nie przychodzi mu na ratunek, a atak kończy się dopiero, gdy młodzi go okradną, podrzynają mu gardło i uciekają. Vito wie z własnego doświadczenia, że ​​prawdziwego Dona prawdopodobnie eskortują ochroniarze, a każdy, kto ośmieli się go zaatakować, zostanie potraktowany poważnie i publicznie. Vito zaczyna podejrzewać, że moc Fanucciego wynika raczej z groźby użycia siły niż z samej siły.

Wkrótce Vito poznaje Petera Clemenzę, młodego przestępcę, który prosi Vito o ukrycie broni. Kiedy Vito robi tę przysługę, Clemenza odpłaca mu, pomagając mu ukraść towary z domów innych ludzi, aby zapewnić rodzinie Vito komfort. Wkrótce spotykają Salvatore'a Tessio, który staje się partnerem biznesowym z nimi obojgiem.

Pewnego dnia, gdy Vito prowadzi ładunek skradzionych towarów, Fanucci wskakuje na jadący pojazd. Wyjaśnia, że ​​dowiedział się, że Vito, Clemenza i Sal Tessio uczestniczyli w kilku napadach i kradną skradzione towary. Żąda 200 dolarów od trzech mężczyzn, ale prawie natychmiast stwierdza, że ​​weźmie nieco mniej, jeśli pomyli się co do kwoty. Grozi także, że pójdzie na policję, chyba że Vito da mu cięcia zysków. Potwierdza to podejrzenia Vito w powieści, że Fanucci nie jest tak potężny, jak twierdzi, ponieważ nie musiałby anonimowo angażować policji przeciwko Vito, gdyby naprawdę miał moc i zasoby do odwetu.

Zapewnia Fanucciego, że przekona swoich przyjaciół, aby mu zapłacili. Tej nocy Vito spotyka się z Clemenzą i Tessio i waha się, czy zapłacić Fanucciemu. Oboje mówią Vito, że muszą zapłacić, a kiedy ten wspomina o dwóch bukmacherach w całym mieście, o których mówi, że nie płacą mu nic, Tessio i Clemenza uporczywie nalegają żeby mu zapłacić. Vito spotyka się z Fanuccim, ale oferuje tylko 100 USD. Zachwycony odwagą młodego człowieka, mówi, że znajdzie mu pracę za dobre pieniądze.

Po tym spotkaniu Vito podąża za Fanuccim do opuszczonego budynku podczas Festynu Świętego Rocco, a następnie podkrada się do niego. Fanucci zauważa go, a Vito następnie strzela do niego, odgłosy wystrzałów maskowane przez karnawał na zewnątrz i przez Vito używającego zwiniętego ręcznika jako prowizorycznego tłumika. Po zabójstwie Vito odzyskuje pieniądze, które Fanucci wziął wcześniej, a następnie niszczy broń.

To uzupełnia postać Vito od niechętnego kryminalisty do potężnego bossa mafii, gdy Vito zajmuje miejsce Fanucciego. Jednak Vito jest o wiele bardziej współczujący i okazuje mieszkańcom okolicy większy szacunek niż kiedykolwiek Fanucci.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.