Złoczyńcy Wiki
Advertisement
Złoczyńcy Wiki
Skull-32-xxl.png
Uwaga!
Ten złoczyńca został uznany za Czyste Zło. W związku z tym jest jednym z najgorszych złoczyńców, pozbawionym pozytywnych cech i bez żadnych szans na odkupienie. Nawet jeśli posiada jakieś pojedyncze, pozytywne cechy to najczęściej są one fałszywe, nieszczere i w ogóle nie usprawiedliwiają ohydnych zbrodni jakich złoczyńca się dopuścił. Dla tego rodzaju złoczyńcy robienie złych rzeczy jest tak naturalne, jak oddychanie.
Disambig.svg Nazwa tego hasła odnosi się do więcej niż jednego pojęcia.

Zobacz inne pojęcia – Dormammu


A teraz chodźcie, moje mordercze sługusy – podążajcie ścieżką Budzącego Strach!

—Dormammu.


Dormammu jest antagonistą pochodzącym z innego wymiaru, pojawiającym się w komiksach Marvel Comics. Jest on wrogiem Doktora Strange'a.

Dormammu jest watażką zamieszkującym Mroczny Wymiar. Jest demonem, który dąży do podboju Wszechświata. Pragnie pokonać Doktora Strange'a, którego uważa za przeszkodę w osiągnięciu swoich celów. Z tego powodu Dormammu wiele razy próbował zniszczyć bohatera, ale mimo swojej ogromnej mocy nigdy mu się to nie udawało.

Dormammu często sam ponosi winę za te porażki, ponieważ często pozwala, aby jego arogancja dominowała w nim, a on może być łatwo oszukany przez ludzi, którzy wiedzą, z czym mają do czynienia - oczywiście te wady mogą być jedynymi prawdziwymi rzeczami uniemożliwiając Dormammu przejęcie całej rzeczywistości, biorąc pod uwagę ilość siły, którą ma pod ręką.

Złoczyńcy związani z Dormammu to Baron Mordo, zły czarodziej i inny wróg Doktora Strange'a, Umar (jego siostra) i Satannish, potężny władca demonów stworzony przez Dormammu jako przedłużenie samego siebie - wszystkie te istoty stanęły twarzą w twarz z Doktorem Strangem przy regularnych okazjach i są znacznie potężne, a jednak skarłowaciałe przez samego Dormammu (nawet Umar, która jest tego samego gatunku co Dormammu, nie jest w stanie dorównać swojemu bratu w surowej mistycznej mocy).

Moce i umiejętności

Dormammu jest niemal boską istotą pod względem skali, zdolny do stawienia czoła niektórym z najpotężniejszych istot w uniwersum Marvela, jego moc była nawet wystarczająco wielka, by stworzyć świadomą istotę, taką jak Satanish, a cała jego forma jest zbudowana z czystej magicznej energii, służy jedynie dalszemu wzmocnieniu jego wielkiej mocy - jest obiektem kultu tysięcy (czy nawet milionów), a kult, który otrzymuje, również napędza jego moc i jako taki może być uważany za najpotężniejszego przeciwnika, z jakim mierzył się Doktor Strange.

Dormammu składa się z czystej mistycznej energii, która przyćmiewa nawet największych czarodziejów pod względem czystej mocy i zdolności do manipulowania siłami magicznymi, w tym Doktorem Strangem i Ancient One, która jest przynajmniej częściowo zwiększana i uzupełniana przez kult z różnych wymiarów. Jest on m.in zdolny do międzywymiarowej nieograniczonej projekcji astralnej, transmutacji materii, międzywymiarowej teleportacji, zmiany rozmiarów, kontroli żywiołów, podróży w czasie, projekcji manifestacji energii, począwszy od silnych pocisków po magicznie skonstruowane istoty, zmieniając swój wygląd lub wzmacniając inne. Potrafi czerpać moc z całego Mrocznego Wymiaru, ale jest nieco bardziej ograniczony, gdy jest obecny w innym wszechświecie.

Dormammu jest praktycznie niezniszczalny i nieśmiertelny dzięki swojej energicznej formie złożonej z czystej magii i ma siłę, szybkość i wytrzymałość, którą może bezpośrednio wzmocnić do poziomów, które mogą stanowić wyzwanie Hulkowi lub urosnąć do gigantycznych rozmiarów. Dormammu jest zdolnym wojownikiem walczącym wręcz, wyszkolonym w pozawymiarowym stylu walki, ale kiedyś został pokonany przez dobrze wyszkolonego człowieka Doktora Strange'a, gdy żaden z nich nie używał mistycznych mocy. Jego głównymi atrybutami są jego potężne magiczne moce i znaczny intelekt.

W Spider-Man: The Animated Series, Dormammu jest gigantycznym, ale niezwykle powolnym demonem, który jest w stanie zmieniać swój rozmiar i kształt, a nawet przekształcić się w smoka w pewnym momencie. Może wysyłać magię, aby pomóc swoim sługom w innych wszechświatach za pomocą portali, a także kontrolować umysły ludzi i je opętać.

W Doctor Strange: The Sorcerer Supreme jest istotą czystej czarnej magii i może kontrolować ludzi, zwłaszcza dzieci, poprzez sny, jednocześnie wysysając ich siłę życiową, a także jest w stanie przyzywać i dowodzić magicznymi bestiami.

Ciekawostki

  • Dormammu został stworzone przez nieżyjącego już Stana Lee i Steve'a Ditko.
  • Superzłoczyńca z uniwersum DC Dreamslayer jest oparty na Dormammu.
Advertisement