FANDOM


Disambig Nazwa tego hasła odnosi się do więcej niż jednego pojęcia.

Zobacz inne pojęcia – Dwie Twarze


Dwie Twarze (ang. Two-Face) – złoczyńca z komiksów DC Comics, jeden z największych przeciwników Batmana. Jego prawdziwe imię i nazwisko to Harvey Dent - były prokurator okręgowy i przyjaciel Batmana, aż do czasu, gdy jego połowa twarzy została paskudnie oszpecona przez gangstera Sala Maroniego. To wydarzenie było jedno z przyczyn jego załamania psychicznego. Od tamtej pory ma obsesję na punkcie dualizmu i liczby dwa. Choruje na osobowość wieloraką.

Geneza Edytuj

Harvey Kent był prokuratorem okręgowym, współpracującym z Batmanem. Podczas procesu Bossa Moroniego, wezwał na pierwszego świadka właśnie Batmana, który zeznał o jego ataku na Bukmachera Bensona. Kent pokazał im dowód z miejsca zbrodni - monetę z dwoma reszkami, na której były odciski palców gangstera. Wtedy Moroni rzucił pojemnikiem z kwasem w twarz Harvey'a, pomimo interwencji Batmana. Na szczęście kwas siarkowy poparzył tylko połowę jego twarzy, ale Kent i tak był pełen strachu, jak może wyglądać jego twarz. Po zdjęciu bandaży Kent nie mógł uwierzyć. Jego twarz była zniekształcona i ohydna na jeden połowie. Batman obiecał mu wizytę u doktora Ekharta, ale dowiedział się, że został zamknięty w obozie koncentracyjnym.

Kent został wyśmiany na ulicy przez przechodniów. Jego narzeczona również przestraszyła się, kiedy spojrzała na jego oblicze. Ogarnięty cierpieniem Kent stał się szaleńcem, który oszpecił swój własny pomnik. Wieczorem porównał się do Doktora Jekylla i Pana Hyde'a, oraz wziął srebrną monetę Moroniego o dwóch reszkach, którą oszpecił skalpelem, tak jak pomnik. Oszalały Kent postanowił stać się bandytą, z powodu odrzucenia przez społeczeństwo. Od tamtego momentu o wszystkim decydował rzutem monetą. Przybrał pseudonim Two-Face, wykonując dla siebie dziwaczny strój. Zrezygnował z funkcji prokuratora, po czym wynajął kilku zbirów, żeby okraść bank. Kiedy jednak wypadła dobra strona monety, Two-Face odebrał łup innemu gangsterowi i przekazał na dom dziecka. Policja i opinia publiczna zaczynały różnić się w ocenie Two-Face'a - dla jednych był to filantrop, a dla innych zbrodniarz.

Następnym celem Kenta stał się posłaniec firmy Brown Bond. Aby go porwać, Two-Face uprowadził samochód, do którego wsiadł niczego nieświadomy mężczyzna. Batman i Robin spostrzegli przestępstwo, więc pobili jego gang.

Batman spotkał Harvey'a na dachu autobusu, mówiąc, że zawiódł się na nim. Two-Face powalił go na ziemię, ale w tym momencie Robin ogłuszył kierowcę pojazdu, powodując kolizję. Nietoperz zniknął w wybuchu, więc złoczyńca myślał, że go zabił.

Harvey rozpaczał nad sobą w swojej kryjówce, patrząc w lustro i lamentując, że żałuje tego, co zrobił. W końcu zorientował się, że lustra były przez niego niechciane, więc zabił swojego człowieka, który był odpowiedzialny za ich zawieszenie. Po chwili rzucił monetą, która wskazała na złą stronę. Two-Face zaplanował okradzenie kina z podwójnymi seansami.

Publiczność oglądała film o Supermanie, kiedy

Biografia Edytuj

Długie Halloween Edytuj

Harvey Dent był obiecującym prokuratorem okręgowym, przyjacielem Batmana i komisarza Gordona. Jego celem było postawienie gangstera Carmine Falcone przed sądem i skazać go za swoje zbrodnie.

Pewnego razu, w Halloween zginął Johnny Viti, zamordowany przez niezidentyfikowanego zabójcę. Po tym jak Dent i Batman spalili brudne pieniądze w kontenerze Falcone, jego dom został zniszczony przez jego ludzi. Tymczasem Holiday (morderca) zaczął zabijać coraz więcej ludzi powiązanych z Falcone.

W nowym domu Harvey'a oraz Gildy pojawił się Joker, który ostrzegł go, że jeśli rzeczywiście jest on Holidayem, to miasto jest za małe dla ich dwóch. Dent odkrył również powiązanie Bruce'a Wayne'a z Falcone.

Batman zaczął podejrzewać coraz bardziej, że Dent jest tak naprawdę Holidayem. Bruce Wayne został aresztowany, lecz dzięki Alfredowi zdołał wyjść z aresztu.

W Dzień Ojca Harvey odwiedził swojego ojca, który dał mu monetę. Tymczasem ojciec Sala Maroniego został zabity przez Holiday'a. Maroni, który sądził, że Holiday pracuje dla Falcone zaproponował Dentowi, aby zeznawać przeciwko niemu.

W dzień procesu Maroniego gangster nagle zaczął kaszleć, wyjął "lek na wrzody" i oblał nim twarz Denta. Płyn okazał się być mocno rżącym kwasem. W szpitalu Harvey załamał się i uciekł, dźgając lekarza. Gordon i Batman doszli do wniosku, że jest on Holidayem. Harvey'a jednak nie widział nikt od czasu jego ucieczki. Kiedy jednak Maroni został zamordowany przez Holiday'a, którym okazał się być Alberto Falcone.

Mimo to, Dwie Twarze wraz z innymi złoczyńcami odwiedził Falcone, którego zastrzelił na oczach Batmana. Następnie dokonał egzekucji Vernona Fieldsa, jego asystenta który zdradził go i dostarczył kwas Maroniemu.

Batman i Gordon byli załamani, ponieważ ich przyjaciel zdradził wszystko, w co wierzył. Dent odparł jednak, że nie wszystko i oddał się w ręce policji. Dwie Twarze został umieszczony w Azylu Arkham. Jak się później okazało, było kilku Holiday'ów – jednym z nich był Dent.

Hush Edytuj

Two-Face spotkał Thomasa Elliota – wybitnego chirurga, który zdołał "naprawić" jego twarz. Oprócz tego, Dent wyzdrowiał, więc jego druga osobowość zniknęła na długo. Elliot tak naprawdę był psychopatą – Hushem, który chciał zmanipulować Denta, aby był jednym z jego pionków w swojej "grze" z Batmanem. Zgodnie z planem, Dent postrzelił "Elliota", który tak naprawdę był Clayface'm, aby upozorować jego śmierć.

Harvey odwiedził w Arkham swojego dawnego wroga - Jokera, któremu obiecał, że dokończy to, co zaczął jako prokurator okręgowy. Następnie przyszedł do Gordona, któremu zadeklarował, że się zmienił.

Wraz z Gordonem przyszedł na most, na którym właśnie odbywała się walka Husha z Batmanem. Harvey zdradził Elliota, strzelając w niego, powodując jego upadek do Gotham River. Dent ujawnił im prawdę o Elliocie i zdawało się, że odzyskał przyjaźń tej dwójki.

Galeria Edytuj

Inne wystąpienia Edytuj

Strona ujednoznaczniająca: Dwie Twarze

Ciekawostki Edytuj

  • Pierwotnie Dwie Twarze miał na imię Harvey Kent. Zmieniono jednak jego nazwisko na Dent, aby nie mylił się z Clarkiem Kentem – Supermanem.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.