Złoczyńcy Wiki
Advertisement
Disambig.svg Nazwa tego hasła odnosi się do więcej niż jednego pojęcia.

Zobacz inne pojęcia – Człowiek-Zagadka


Edward Nygma, znany również jako Człowiek-Zagadka - drugorzędny antagonista serialu Gotham.

Pojawia się jako główny bohater w sezonie 1, jeden z trzech głównych antagonistów (obok Theo Galavana i Hugo Strange'a) sezonu 2, centralny antagonista sezonu 3 i większy antagonista w sezonach 4 i 5.

Początkowo społecznie niezręczny naukowiec medycyny sądowej pracujący w GCPD, Nygma stał się błyskotliwym, ale obłąkanym mózgiem przestępczym, który chce zostać największym złoczyńcą Gotham City. Jest także jednorazowym sojusznikiem/bliskim przyjacielem Oswalda Cobblepota i nemezis protagonisty Jamesa Gordona oraz Luciusa Foxa.

W jego rolę wcielił się Cory Michael Smith.

Osobowość[]

Edward jest zwykle wesoły, pełen życia, musujący i przyjazny; jednak wypadł jako dziwny i wręcz irytujący wobec swoich kolegów z pracy. Specjalnie znaleźli go jako takiego z powodu jego zamiłowania do zagadek i ciągłego ich używania, wyjaśniając, co odkrył podczas swojej pracy. Edward jest również bardzo kompetentny i intelektualny, jeśli chodzi o ciekawostki merytoryczne, które jego zdaniem są pomocne, jednak w rzeczywistości jest to kolejne źródło tego, dlaczego jego koledzy uważają go za irytującego. Wykazał się genialnym intelektem, chociaż jego niekonwencjonalne metody znajdowania wskazówek doprowadziły do ​​przesłuchania przez przełożonych. Jednak nadal pozostaje lojalny i bardzo niezbędnym elementem służby policyjnej.

Edward wydaje się desperacko pragnąć przyjaciela, a nawet najmniejszego śladu towarzystwa, prawdopodobnie z powodu jego dzieciństwa, zaniedbania i niepewności, co zostało pokazane, gdy natychmiast zabłysnął nowym gliną, Jimem Gordonem, po prostu dlatego, że rozwiązał zagadkę podczas spotkania z nim po raz pierwszy, ponieważ większość jego kolegów nawet nie pozwala mu skończyć, nie mówiąc już o odpowiedzi na jedną z jego „łamigłówek”.

Jednak Edward ma reputację wśród G.C.P.D. za niewłaściwą obsługę sprzętu. Przypadki tego to udawanie koronera podczas "sekcji" arbuza dla Kringle'a i używanie tego samego pokoju do "chirurgicznego usuwania cebuli z (jego) dania na wynos". Kiedy prawdziwy koroner, doktor Guerra, odkrył, że bada ciało ofiary morderstwa bez zezwolenia, kazał go zawiesić. Edward wydaje się cierpieć na O.C.D. takie jak zorganizowanie pokoju dowodowego Kringle'a w sposób, w jaki chciał, po tym, jak pozostawiono mu kierownictwo. Przykładem najbardziej niemoralnego czynu Edwarda łamiącego zasady było wrobienie doktora Guerry za gromadzenie części ciała w ramach zemsty za zawieszenie go.

Jednak Edward wyraża bardziej altruistyczną i bezinteresowną stronę. Kiedy odkrył, że jego sympatia, Kristin Kringle, była wykorzystywana przez swojego chłopaka, oficera Toma Dougherty'ego, poszedł jej bronić pomimo sprzeciwów Kringle i ignorowania faktu, że Dougherty przewyższał go fizycznie. Innym przykładem było uratowanie Kringle przed zastrzeleniem, gdy Maniacy najechali G.C.P.D. a kiedy opiekował się rannym Pingwinem, gdy ten wracał do zdrowia.

Jego próby romansu są w najlepszym razie słabe. Chociaż Edward nieustannie próbuje zaimponować Kringle, nigdy mu to nie wychodzi, jak na przykład pisanie listu miłosnego do niej, który odkrywa jej ówczesny chłopak Arnold Flass, który został wykorzystany do upokorzenia go i włożenia kuli do babeczki, co było próbą romantycznej metafory. Edward był wiecznie optymistyczny; miał nadzieję, że on i Kringle nadal będą parą, mimo że ta wielokrotnie go odrzucała, jak na ironię, ta determinacja była czynnikiem powodującym, że Kringle uważała go za nielubianego.

Jednak w miarę kontynuowania serii coś zaczęło wpływać na psychikę Edwarda. Z powodu upokorzenia i znęcania się, którego doznał przez całe życie i w miejscu pracy, powoli cierpi z powodu załamania, aż faktycznie załamał się psychicznie podczas konfrontacji z Doughertym w domu Kringle i kończy się to wielokrotnym dźganiem go nożem, co zaowocowało ogromem emocji: szok z powodu tego, co zrobił i histeryczny śmiech, gdy mamrocze do siebie „Ojej” na widok trupa Dougherty'ego.

Po zamordowaniu Dougherty'ego Edward próbuje oprzeć się swojej nowej osobowości, ale widziano, jak kłóci się ze sobą i swoją „ciemną stroną” w pokoju dowodowym, kiedy odkrył, że list, który sfałszował, powiedział Dougherty'emu, że opuszczając Gotham zostawił wskazówkę, że to on był tym, który faktycznie go zabił. Schizofrenia Edwarda i dysocjacyjne zaburzenie tożsamości stały się aż nazbyt jasne; nie miał zdolności do wyrzutów sumienia ani litości, nawet czerpał radość z mordowania ludzi, rozwijał znacznie mroczniejszą i sadystyczną osobowość i stał się bezwstydnym seryjnym mordercą i psychopatą.

To, co pokazuje postać „Złego Eda” (imię nadawane przez wielu fanów) to to, że był lekkomyślny i arogancki, miał ukryte wskazówki w swoim sfałszowanym liście Dougherty'ego, przeliterowując swoje imię NYGMA na początku każdego zdania i prawie przyznając się Kringle, że zabił Dougherty'ego podczas ich kolacji. W końcu, po przypadkowym zamordowaniu Kringle podczas próby ujarzmienia jej, a następnie ukryciu jej ciała w GCPD, odkrył, że cieszył się ucieczką z morderstwem i objął swoją ciemność, co zostało udowodnione, gdy bezlitośnie zabił myśliwego, podczas gdy on wyrzucał ciało Kringle w las.

Tożsamość seryjnego mordercy Edwarda okazała się porywcza, agresywna, śmiała i wręcz arogancka – przykładem było to, gdy zatrzasnął szufladę, zły na siebie za pozostawienie wskazówki na temat swojego udziału w śmierci Dougherty'ego i powiedzenie Pingwinowi, że jego matka umiera z powodu własnej słabości. Jednak był również w stanie wyrazić spokój i pewność siebie w swoich ruchach i słowach, co zaskoczyło Gordona, ponieważ odkąd znał Edwarda, zawsze wydawał się nieśmiały i niepewny. Edward nadal zachowywał swoją potężną inteligencję, będąc w stanie sprytnie ukryć szczątki swoich ofiar i mógł rozpoznać, że byłoby dla niego korzystne, gdyby nawiązał współpracę z Pingwinem po tym, jak uratował mu życie.

Pomimo inteligencji Edwarda, okazuje się, że jest dość paranoidalny i nierozsądny, zwłaszcza gdy myśli, że ktoś go śledzi, na przykład gdy wierzył, że Jim był bliski nagłego zniknięcia Kristen lub gdy wpadł w pułapkę Gordona, gdy myślał, że ten ostatni miał znaleźć Kristen.

Ciekawostki[]

 • Edward pracujący dla Departamentu Policji Gotham City prawdopodobnie pochodzi z serii gier wideo Arkham, w której został pokazany jako pracujący dla G.C.P.D w prequelu Batman: Arkham Origins.
 • Ponadto, gdy „ciemna strona” Edwarda przemawia do niego, zniekształca się, podobnie jak głos Człowieka-Zagadki, gdy rozmawia z Batmanem w grach Arkham.
 • Urządzenie, które zbudował, by torturować Tabithę i Butcha, może być kolejnym odniesieniem do gier, ponieważ Człowiek-Zagadka buduje wiele skomplikowanych pułapek śmierci w grze Batman: Arkham City.
 • Po rozmrożeniu nie mógł myśleć kompleksowo, ponieważ jego mózg został uszkodzony w wyniku zamrożenia. (Jak wyjaśnił jego fan, nie mógł rozgryźć „Co jest czerwone i zielone i kręci się w kółko?: żaba w blenderze”).
 • Relacja Edwarda z jego alternatywną osobowością jest podobna do relacji między bezimiennym Narratorem a Tylerem Durdenem w filmie Podziemny krąg z 1999 roku.
 • W niektórych wersjach postaci nosi nazwisko „Nashton”, gdzie ostatecznie przyjmuje imię Nigma (czasami pisane Nygma w zależności od pisarzy).
 • Jak większość jego inkarnacji w DC, Nygma zawsze ma niezdolność do trwałego kłamstwa. Nawet jeśli uda mu się uciec z kłamstwem, takim jak zamordował Toma, zawsze pozostawia wskazówkę, co się właściwie stało, podobnie jak upewnił się, że na każdym lewym marginesie jest napisane „NYGMA”.
 • Może też mówić półprawdę. Jednym z przykładów jest to, jak powiedział Leslie Thompkins o swojej walce z Kristen, ale pomija część, w której ją zabił. Innym wydarzeniem jest to, że przyznaje, że Kristen „opuściła” Gotham, aby być z Tomem Doughertym (poprzez życie pozagrobowe).
 • Innym przykładem jest opis Toma Dougherty'ego jako „zgniłego”. Oczywiście Gordon zakładał, że Nygma mówił o osobowości Dougherty'ego, ale Nygma potajemnie odnosił się do faktu, że Dougherty jest martwy i rozkłada się.
 • Jego tablica rejestracyjna to „RIDL LVR”.
 • Jest najbardziej bezwzględną i brutalną wersją Człowieka-Zagadki, obok inkarnacjii z „Batman: Earth One”.
 • To wcielenie zaczyna tworzyć swoją osobowość Człowieka-Zagadki i sztuczkę na wiele lat przed tym, jak Bruce Wayne został Batmanem.
 • Ten pomysł został później wykorzystany w historii Człowieka-Zagadki z gry wideo Batman: The Enemy Within, w której działał w Gotham City jako przebrany złoczyńca, zanim Bruce Wayne został Batmanem.
 • Walka Nygmy z jego ciemniejszą stroną i rozdwojenie jaźni sprawia, że ​​jest podobny do innego wroga Batmana, Harveya Denta/Dwie Twarze.
 • Ma największą liczbę ciał w Gotham po tym, jak wysadził Haven.
 • Edwarda Nygmę można by uznać za okazjonalnego głównego antybohatera/antyzłoczyńcę serii, ponieważ w większości pojawia się on w pewnym sensie jako protagonista, a nawet wykazuje dobre intencje w całej fabule. Dzieli tę cechę z Pingwinem, który od czasu do czasu jest antybohaterem/antyzłoczyńcą o mniej dobrych cechach, ale z większą fabułą i wyglądem.
Advertisement