Złoczyńcy Wiki
Advertisement
Uwaga!
Ten złoczyńca jest Prawie Czystym Złem. Oznacza to, że ten złoczyńca jest wyjątkowo nikczemną postacią, aczkolwiek z różnych powodów nie jest wystarczająco nikczemny, aby kwalifikować się jako pełnoprawne Czyste Zło. Może się on nie kwalifikować dlatego, że, pomimo popełnionych okrucieństw i złego charakteru, ma pojedynczą, minimalnie pozytywną cechę lub dokonał co najmniej jednego dobrego czynu, ewentualnie, nie spełnia on wystarczających warunków jako Czyste Zło w porównaniu z innymi całkowicie nikczemnymi złoczyńcami w tym samym dziele. Zawsze się to jednak może zmienić, jeśli np. na skutek nowych wydarzeń lub popełnionych nowych czynów w fabule, złoczyńca może zostać uznany za pełnoprawne Czyste Zło.


Żyłem całym życiem czekając na ten moment. Trenowałem, kłamałem, zabijałem, żeby się tu dostać. Zabijałem w Ameryce, Afganistanie, Iraku... Odebrałem życie moim własnym braciom i siostrom tutaj, na tym kontynencie! I wszystkie te śmierci tylko po to, abym mógł zabić ciebie!

—Erik Killmonger do króla T'Challi, o swoich własnych powodach masowego mordu i odmowie rozmowy.


N'Jadaka, lepiej znany pod swoim prawnym imieniem Erik Stevens i pseudonimem Killmonger, jest głównym antagonistą filmu Marvela Czarna Pantera z 2018 roku.

Był afroamerykańskim żołnierzem wykonującym czarne operacje, który stał się oportunistycznym rewolucjonistą, a także synem N'Jobu, który planował obalić swojego kuzyna, króla T'Challę tylko po to, aby móc przejąć królestwo Wakandy i rozprowadzać broń vibranium na całym świecie, aby pomścić śmierć i cele swojego ojca.

W jego rolę wcielił się Michael B.Jordan.

Biografia[]

Wczesne życie[]

Życie w Ameryce[]

Erik Stevens, urodzony jako N'Jadaka, był synem księcia N'Jobu i nieznanej kobiety. Wychowując syna w Ameryce, ojciec Stevensa obiecał jednak chłopcu, że pewnego dnia pokaże mu Wakandę, twierdząc, że zachody słońca tam były najpiękniejsze na świecie.

Śmierć ojca[]

Znalazłem mojego ojca z pazurami pantery w jego klatce piersiowej! Nie jesteś synem króla, jesteś synem mordercy!

—Erik Killmonger


W noc gdy jego ojciec został zabity przez wuja Króla T'Chakę, Stevens grał w koszykówkę z przyjaciółmi, gdy zauważył Royal Talon Flyer nad ich kompleksem apartamentów i wpadł do środka, gdzie zastał ojca, martwego. Stevens trzymał ciało ojca i płakał, zanim znalazł dziennik ojca.

W poszukiwaniu zemsty[]

Stanie się Killmongerem[]

Stevens zaczął rozpoczął służbę w Navy SEAL i został w końcu zrekrutowany do jednostki CIA Ghost, jako jeden z najemników Black Ops. Po każdym zabiciu jednej osoby, robił bliznę na swoim ciele rytualnym nożem plemiennym. Ze względu na jego dzikość podczas służby w Siłach Zbrojnych, Stevens zyskał przydomek Killmonger.

Kradzież wibranium[]

W 2016 Eric znajdował się w Londyńskim Muzeum skąd planował wykraść eksponat zrobiony z wibranium. Pomagału mu w tym dwóch najemników, kobieta i Ulysses Klaue. Eric oglądając eksponaty zaczął wypytywać o nie dyrektorkę muzea. Ta kazała go wyprosić gdy ten wyznał że ukradnie tę rzecz tak samo jak wcześniej zrobili to Anglicy. Stevens odrzekł że lepiej powinna uważać na to co pije. W tym momencie kobieta zemdlała i przyjechała karetka. Ratownikami była wynajęta przez Erica ekipa która zabiła ochroniarzy, po czym Stevens rozbił szybę zabierający przedmiot. Następnie w karetce uciekli z miejsca zdarzenia.

Osobowość[]

Okazuje się, że Erik jest żądny władzy, okrutny i ogólnie bezlitosny, zdeterminowany, by przejąć Wakandę i rządzić nią na swój własny sposób. Jest również arogancki i sadystyczny z natury, ponieważ naznaczył całe swoje ciało bliznami, aby zaznaczyć, ile osób zabił w przeszłości. Nie okazuje też żadnej troski swoim sojusznikom; zostało to pokazane, gdy zdradził swoją dziewczynę Lindę, strzelając do niej, aby mógł zdjąć Klaue, biorąc pod uwagę fakt, że oboje z nim pracowali.

Jednak ta żądna władzy natura wynika głównie z faktu, że rodzina królewska z Wakandy porzuciła Erika po śmierci ojca i bezprawnie uwięziła jego matkę, co doprowadziło go do radzenia sobie samemu na ulicach i zostania bezlitosnym zabójcą. Poza próbą przejęcia Wakandy, Erik naprawdę wierzył, że zamierza dać biednym i uciskanym ludziom moc do zmiany świata, o czym świadczy jego nowy plan dostarczenia broni z Vibranium wszystkim szpiegom Wakandy na całym świecie, aby mogli wziąć sprawiedliwość w swoje ręce i ukarać tych, którzy ich uciskali. Uważa się go jednak za obłudnego z natury, ponieważ jego przekonania odzwierciedlały tych, którzy gnębili jego lud; nawet gdy T'Challa wściekle zwraca na to uwagę, stwierdzając, że plan Erika przyniesie światu więcej rozlewu krwi i chaosu, Erik ze złością twierdzi, że świat zasługuje na tak okropny los w zemście za jego słabe wychowanie.

Pomimo swojej żądnej władzy natury, Erik znalazł pociechę, widząc zachód słońca w Wakandzie po swojej porażce z T'Challą, nawet dobrowolnie popełniając samobójstwo, stwierdzając, że wolałby zostać pochowany w morzu, zamiast być wyleczony i zamknięty w więzieniu na całe życie. To wydarzenie sprawiło, że T'Challa (który okazuje wyrzuty sumienia za to, co stało się z Erikiem) zmienił zdanie na temat trzymania tajemnic Wakandy w izolacji od świata.

Ciekawostki[]

  • Znaki Killmongera na jego klatce piersiowej i tułowiu przypominają plemiona Mursi i Surma.
  • Michael B. Jordan zawsze chciał zagrać złoczyńcę, więc prawdopodobnie bardzo chętnie zagrał Killmongera, gdy ta rola została mu przydzielona.
  • Michael B. Jordan wcześniej grał superbohatera z komiksów Marvela, Ludzką Pochodnię w filmie Fantastyczna Czwórka z 2015 roku.
  • Killmonger to trzeci główny czarny charakter zabity przez tytułowego protagonistę, pierwszym jest Ronan Oskarżyciel, a drugim Yellowjacket.
  • Krążyły plotki, że Killmonger powróci w Czarnej Panterze II na płaszczyźnie przodków, ale Kevin Feige potwierdził, że plotki są fałszywe.
  • Killmonger jest jednym z siedmiu złoczyńców w Marvel Cinematic Universe, którym udało się zrealizować swoje plany, skłonić Wakandę do dystrybucji Vibranium na całym świecie, aby pomagać ludziom (pozostali to Loki, Thanos, Helmut Zemo, Surtur, Duch i Mysterio). Jednak pomimo sukcesu, ostatecznie zostaje pokonany przez Czarną Panterę.
  • Strój pantery, który nosi Killmonger, może być prawdopodobnie odniesieniem do niektórych komiksowych projektów Czarnej Pantery, który był wyposażony w złote, metalowe elementy, takie jak Christopher Priest i Urban Jungle. Chociaż może to być również zbieg okoliczności.
Advertisement