FANDOM



Ludzkość. Co za wspaniały spektakl marionetek.

—Fantomas


Fantomas – geniusz zbrodni terroryzujący Francję, oraz główny antagonista z serii filmów Fantomas.

Grał go Jean Marais.

Biografia Edytuj

Fantomas Edytuj

Nie znamy jego imienia oraz jego przeszłości; wziął się praktycznie znikąd, a tożsamość zakrywa zieloną maską.

Na początku filmu lord Shelton wraz ze swoją żoną Lady Beltham kupuje akcesoria wykonane z biżuterii za o wiele za dużą cenę w wysokości 5 mln franków. Jak się jednak okazuje, czek został podpisany znikającym atramentem, a pojawił się napis Fantomas.

Zaczął on popełniać zbrodnie, które budziły niepokój w mieszkańcach. Aby uspokoić ludzi, komisarz policji Paul Juve obiecał, że bez problemów go złapie, lekceważąc jego umiejętności.

W poszukiwaniu sensacji, która przyniosłaby mu miejsce na pierwszej stronie, dziennikarz Fandor wraz z żoną wymyśla wywiad z Fantomasem, w którym ukazuje przestępcę jako zwykłego kryminalistę bez wyobraźni.

Fantomas urażony tym faktem porywa Fandora do swojej kryjówki i wysyła swoich ludzi, aby go pobili. Po tym wyraził mu swoje niezadowolenie z artykułu, więc nakazał mu napisać nowy, ukazujący go w lepszym świetle. Wypala mu na klatce piersiowej znak F.

Kiedy jednak jego wola nie została spełniona, Fantomas ponownie uprowadził go do swojej kryjówki. Następnie wyjawił mu, że planuje stworzyć "człowieka idealnego" – takiego, który będzie egzekwował wszystkie jego rozkazy. Wyjaśnił, że tym człowiekiem jest jego kochanka Lady Beltham, lecz stwierdził, że brakuje jej mózgu, a Fandor ma idealny mózg. Beltham odeszła, lecz Fantom wyjawił mu jego następne zamiary – zaplanował podszywanie się pod Fandora i popełnianie zbrodni w jego imieniu, aby upokorzyć go publicznie.

W tym celu, pod postacią Fandora Fantomas wkradł się na wystawę biżuterii i tam zabił wiele osób gazem. Kiedy komisarz Juve zobaczył go uciekającego, zaczął go ścigać i odkrył, że Fandor to Fantomas.

Następnym celem Fantomasa był właśnie Juve, więc przebrał się za niego i w jego masce strzelał do ludzi, a później wykonał napad na bank. Fandor i komisarz zostali aresztowani. Jako strażnik więzienny, Fantomas wyciągnął ich obu, ponieważ stwierdził, że "jedna głowa to nie dwie". W pościgu obaj wydostali się, a Fantomas uciekł łodzią podwodną. Juve obiecał sobie, że to nie koniec.

Fantomas powraca Edytuj

Fantomas kontra Scotland Yard Edytuj

Galeria Edytuj

Ciekawostki Edytuj

  • Fantomasa grał aktor Jean Marais. Nie byłoby w tym nic niepokojącego, gdyby ten sam aktor nie występował w roli Fandora.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.