FANDOM


Do szablonu +18
Uwaga!
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla młodszych widzów takie jak: wulgarny język, brutalne obrazki lub podteksty seksualne. Jeżeli masz co najmniej 18 lat, lub mocniejsza treść nie robi na tobie wrażenia, możesz bez problemu przeglądać tą stronę. W przeciwnym wypadku, powinieneś ją zamknąć.


Francis „Frank” Underwood - główny antagonista serialu Netflix House of Cards, będącym protagonistą w pierwszych pięciu sezonów i pośmiertnym antagonistą w szóstym i ostatnim sezonie.

Jest skorumpowanym i nikczemnym politykiem, który służy jako bat większościowy, a później służy jako wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, zanim ostatecznie staje się prezydentem Stanów Zjednoczonych. Jest także zmarłym mężem Claire Underwood.

W jego rolę wcielił się Kevin Spacey, który jest znany z ról takich jak John Doe, Roger Kint, Micky Rosa, Buddy Ackerman, Doktor Nerse, Rufus Buckley, Hooper, Lex Luthor, Clyde Northcutt, David Harken oraz Jonathan Irons.

Osobowość Edytuj

Frank jest cierpliwym, zimnym, dwulicowym, przebiegłym i bezwzględnym politykiem, który dokładnie wie, jak wziąć to, czego chce. Jest niemal podobny do maszyny, jest znany z tego, że jest „wyjątkowo skuteczny w tym, na co się zdecydował”, według Raymonda Tuska. Jego dążenie do władzy i zemsty, pokazane jest jako głodny władzy posiadający umiejętności i zasoby, prowadzi do zerwania starych sojuszy, podeptania i zniszczenia tych, którzy staną mu na drodze. Później dowiadujemy się, że jest on nawet gotów zabić tych, którzy stają się zagrożeniem, o czym świadczy jego morderstwo Petera Russo po tym, jak zagroził ujawnieniem Franka wraz z nim samym i Zoe Barnes, gdy uświadomi sobie, że Frank zamordował Russo. Jest bardziej niż zdolnym manewrem politycznym i może zachowywać się ciepło, wesoło i troszcząc się o ludzi, aby zdobyć ich zaufanie. Nie ma skrupułów zabijać ludzi ani niszczyć ich życia i kariery, jeśli służy to jego celom.

Pomimo tych cech, początkowo Frank był ciepły i łagodny dla tych, na których mu naprawdę zależało, szczególnie dla Claire Underwood i, w mniejszym stopniu, Zoe Barnes. Chroni otaczających go ludzi, takich jak Doug, Steve i Edward Meechum, jego ochroniarze. Jednak po zaprzysiężeniu się na prezydenta Frank obraźliwie upił się władzą i był bardziej manipulacyjny i bez wyrzutów sumienia w związku z manipulowaniem i oszukiwaniu bliskich mu osób. Jeszcze bardziej chciał skrzywdzić Claire, ilekroć sprzeciwiała się jego żądaniom.

Z innymi intrygantami i politykami, którzy rozumieją jego grę, ma wyraźny szacunek, taki jak Catherine Durant czy Raymond Tusk. Mogą jednak z łatwością stać się jego wrogami, jeśli ingerują w jego plany. Wraz z innymi, którzy są obojętni na jego zamiary lub mniej inteligentni, przyjmuje inną fasadę, zachowując się bardziej troskliwie i hojnie niż naprawdę ma maskować swoją prawdziwą osobowość.

Ciekawostki Edytuj

  • Opiera się na Francisie Urquharcie, bohaterze oryginalnego miniserialu BBC Dom z kart.
  • Wśród zarzutów o molestowanie seksualne przeciwko aktorowi Kevinowi Spaceyowi, Netflix zwolnił go z obsady House of Cards. Tak więc rola Franka Underwooda została napisana poza szóstym i ostatnim sezonem, co spowodowało, że umierał poza ekranem między sezonami.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.