Franz Oberhauser (prawdziwe imię Ernst Stavro Blofeld) jest głównym antagonistą filmu Spectre z roku 2015, a także założycielem organizacji o tej samej nazwie. Jest przyrodnim bratem i arcywrogiem Jamesa Bonda, odpowiedzialnym za praktycznie wszystkie straty w jego życiu odkąd seria James Bond została wznowiona w 2006 roku w filmie Casino Royale; dlatego też jest głównym głównym antagonistą całej zrebootowanej serii.

Jest przedstawiony przez dwóch aktorów:Christopha Waltza, który również zagrał Hansa Landę, Mandrake, Berta Hansona, Chudnofsky'ego, Léona Roma i Waltera Keane'a. Christoph Waltz ma ponownie zagrać rolę Blofelda, jako główny antagonista 25-tego filmu, ale tylko wtedy, gdy Daniel Craig zgodzi się na powrót jako Bond.

Spectre[edytuj | edytuj kod]

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Franz Oberhauser urodził się w 1960 roku jako syn pary austriackiej znanych jako Hannes Oberhauser i Trudi Blofeld-Oberhauser, a jego rodzina była zaprzyjaźniona z rodzicami Bonda. Kiedy rodzice Bonda zginęli w wypadku na wspinaczce, James został adoptowany przez Hannesa, który polecił Franzowi traktowanie Jamesa jak brata. Jednak Franz zazdrościł Jamesowi, będąc przekonanym, że ojciec darzy go większą sympatią niż jego . W pewnym momencie Hannes i Franz byli zaangażowani w ukrycie się przed lawiną, w która na nich spadła.Prawdę mówiąc, Franz zabił swojego ojca z zazdrości i zaaranżował własną śmierć, przyjmując nazwisko panieńskie matki.

Kiedy mineły lata, a James dorósł, by stać się jednym z najlepszych agentów MI6 w terenie, Blofeld zaczął tworzyć owianą tajemnicą organizację przestępczą znaną jako SPECTRE. Pod przywództwem Blofelda organizacja stała się niezwykle silną grupą, zachowując jednocześnie całkowitą anonimowość wobec świata, dokonując wielu ataków terrorystycznych w ciągu lat. Przez ukrytych w cieniu kilku agentów SPECTRE (takich jak Le Chiffre, Vesper Lynd, Pan White, Dominic Greene i Raoul Silva) oraz Quantum (który jest spółką zależną od SPECTRE), Blofeld potajemnie doprowadził do kilku tragedii Jamesa kontynuując wykonywanie kolejnych ataków na całym świecie, uzyskując większą siłę podczas każdego ruchu. Nawet po śmierci Le Chiffre'a, Lynd, Greene'a i Silvy, a także do demontażu Quantum, Blofeld utrzymywał kompletną anonimowość SPECTRE dla ogółu społeczeństwa, planując wywołanie większego bólu Bonda dla jego własnej rozrywki.

Wydarzenia podczas filmu[edytuj | edytuj kod]

Blofeld po raz pierwszy pojawia się na pogrzebie Marco Sciarry (jednego z zabójców SPECTRE), a Bond zauważa go, choć nie rozpoznaje twarzy. Blofeld później pojawia się na spotkaniu SPECTRE w Rzymie, gdzie, po umożliwieniu Bondowi krótkiego, brutalnego wglądu w działalność SPECTRE, ujawnia tego ostatniego, który podsłuchiwał spotkanie. Bond po ujawnieniu kim jest i wyjściu z siedziby organizacji ucieka samochodem przed innym zabójcą SPECTRE, panem Hinxem.

Bond odkrywa, że ​​pan White, który rozczarował się działalnością SPECTRE, gdy zaczął zajmować się handlem kobietami i dziećmi. White dowiedział się że Blofeld otruł go talizmem i że miał tylko kilka dni życia. Biały prosi Bonda aby uratował jego córkę, dr Madeleine Swann, a następnie popełnia samobójstwo. Bond i Swann udają się do marokańskiego hotelu o nazwie L'Americain, gdzie znajdują się współrzędne do głównego obiektu Blofelda na pustyni Sahara. Podczas podróży tam para ponownie spotyka Hinxa i po brutalnej walce są w stanie zabić mordercę. Bond i Swann przyjeżdżają do obiektu, ale Blofeld czekał na ich przybycie. Okazuje się, że planuje przejąć kontrolę nad światowymi systemami wywiadowczymi za pośrednictwem programu "Nine Eyes" opracowanego przez Maxa Denbigha (szefa Joint Intelligence Services i jednego z agentów SPECTRE) i że zorganizował sekcję "00" używając wpływu Denbigha. Blofeld także ujawnia, że ​​on i SPECTRE znajdowali się w ukryciu za działaniami Le Chiffre'a, Lynd, White'a, Greene'a, Silvy i Quantum. Następnie gra nadzoruje odtworzenie nagrania samobójstwa pana White'a, próbując wbić klin między związkami Bond i Swann.

Po przebudzeniu Bond zostaje przywiązany do chirurgicznego krzesła. Blofeld próbuje poddać Bonda lobotomii, ale Swann, który otrzymała od Bonda zegarek eksplodujący z Q Branch , używa urządzenia, aby zniszczyć maszynę i pozornie zabić Blofelda. Bond i Swann uciekają z obiektu, zanim wybuchnie, zabijając większość ludzi z Blofelda w tym procesie.

Końcowe spotkanie[edytuj | edytuj kod]

Ponieważ marokańska baza była tylko jednym węzłem w szerszej sieci, Bond i Swann wracają do Londynu, gdzie spotyka się z M, Q, Billem Tannerem i Moneypenny, aby zatrzymać Denbigha i powstrzymać program Nine Eyes od aktywacji online. Jednak po drodze Bond zostaje zatrzymany przez kilku agentów SPECTRE i zabrany do opuszczonych ruin starej siedziby MI6. Bond zabija agentów SPECTRE i ostatecznie odkrywając Blofelda, który przeżył eksplozję, która zostawiła mu bliznę na twarzy i oślepione oko. Bond stara się strzelać do Blofelda, by mieć tylko kulę, trzymając szklane kulki między nimi. Blofeld ujawnia, że ​​porwał Swann i zostawił ją gdzieś w budynku, który jest wypełniony materiałami wybuchowymi. Blofeld daje Bond dwie opcje: albo umrzeć w eksplozji, próbując uratować Swann, albo ocalić siebie, ale zostawić Swanna na śmierć. Blofeld wchodzi na helikopter, który dryfuje nad Tamizą, aby umożliwić Blofeldowi obejrzenie śmierci Bonda. Jednak Bond i Swann uciekają przed sekundą, zanim budynek wybucha. Tymczasem Q udaje się zatrzymać Nine Eyes, a M udaje się powstrzymać Denbigha, który ginie po upadku z wysokości. Uważając, że Bond jest martwy, Blofeld wraz ze swoim osobistym asystentem i pilotem ucieka, nie wiedząc, że Bond i Swann ścigają ich w łodzi motorowej. Po klimatycznym pościgu, Bond zdołał zestrzelić zbiorniki paliwa śmigłowca, wysyłając go na mostek Westminster Bridge, mocno raniąc nogę Blofelda i zabijając jego pilota i pomocnika osobistego. Blofeld próbuje się wyczołgać z dala od wraku, ale jest trzymany na muszce za pomocą zbliżającego się Bonda. Zdając sobie sprawę, że nie może uciec przed życiem i jest teraz zdany na miłosierdzie 007, Blofeld mówi Bondowi, że go zabije, ale Bond odmawia, rozładowywszy broń, w pełni świadomy, że zabicie go z zemsty spowoduje że niczym nie będzie się od niego różnił. Wkrótce Blofeld zostaje aresztowany i uwięziony przez brytyjską służbę kryminalną za zbrodnie przeciwko ludzkości.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.