Do szablonu +18.png
Uwaga!
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla młodszych widzów takie jak: wulgarny język, brutalne obrazki lub podteksty seksualne. Jeżeli masz co najmniej 18 lat, lub mocniejsza treść nie robi na tobie wrażenia, możesz bez problemu przeglądać tą stronę. W przeciwnym wypadku, powinieneś ją zamknąć.


Frederico „Fredo” Corleone - członek rodziny Corleone i postać w powieści Ojciec chrzestny i jego filmowej adaptacji - występując jako postać drugoplanowa w „Ojcu chrzestnym” i główny antagonista w Ojcu chrzestnym II, służąc jako główny antagonista w historii Michaela.

Był drugim najstarszym dzieckiem Vito i Carmeli Corleone oraz bratem Sonny'ego, Michaela i Connie Corleone, a także przybranym bratem Toma Hagena.

Wcielił się w niego John Cazale w jednej ze swoich nielicznych ról filmowych przed swoją wczesną śmiercią.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Fredo urodził się w 1919 roku w Hell's Kitchen w Nowym Jorku. Był chorym dzieckiem, chorującym na zapalenie płuc w młodym wieku.

W (niekanonicznej) kontynuacji powieści Powrót ojca chrzestnego, ujawniono, że Fredo jest potajemnie biseksualny i ma wiele tajnych związków z mężczyznami. Powieść sugeruje również, że był molestowany jako dziecko przez swojego proboszcza.

Ojciec chrzestny[edytuj | edytuj kod]

Fredo był postrzegany jako najsłabszy z ludzi Corleone i dano mu nieistotne interesy do prowadzenia. Kiedy jego ojciec padł ofiarą zamachu, Fredo spanikował i nie był w stanie strzelić do zamachowców, upuszczając przy tym swój pistolet. Znaleziono go siedzącego na ulicy obok ojca i szlochającego.

Po zamachu na życie Vito, Sonny wysłał Fredo na zachód do Las Vegas, aby uczył się biznesu kasynowego od Moe Greene. Fredo spędzał większość czasu tam, pijąc i uprawiając seks z kobietami, pozostawiając po sobie ślad ciężarnych kelnerek. Kiedy to zaczęła wpływać na biznes, Greene publicznie go spoliczkował.

Kiedy Michael przybył, aby przekonać Greene'a, aby sprzedał swój biznes rodzinie Corleone, Greene ze złością odmówił. Fredo próbował interweniować w imieniu Greene'a, ale Michael powiedział mu, aby nigdy więcej nie stawał po przeciwnej stronie rodziny.

Fredo stał się underbossem swojego brata Michaela po śmierci ojca. Nie miał jednak prawdziwej władzy w rodzinie i żałował, że został pominięty za kierownictwo. Główne obowiązki Fredo polegały na pozyskiwaniu i dawaniu obiadów współpracownikom Michaela oraz prowadzeniu burdelu.

W tym czasie Fredo poznał i poślubił zanikającą gwiazdę filmową Deannę Dunn. Nie było to jednak szczęśliwe małżeństwo; Deanna często wyśmiewała i drwiła z Fredo, nawet na przyjęciu na pierwszą komunię jego siostrzeńca Anthony'ego. Często też była niewierna i nie próbowała ukryć swojej niedyskrecji.

Fredo zdradził brata Nickowi Geraci i Hymanowi Rothowi, którzy szukali zemsty na Michaelu. Fredo podał nieokreślone informacje na temat rodziny Corleone w zamian za otrzymanie odszkodowania (jakiego rodzaju nigdy nie określono) niezależnie od rodziny. Dzięki temu współpracownik Rotha, Johnny Ola, potrzebował informacji, by podjąć próbę zamachu na życie Michaela, choć zawiódł.

Będąc w Hawanie, Michael dowiedział się, że Fredo go zdradził, gdy Fredowi przypadkowo się wymknęło, że on i Johnny Ola byli na pokazie seksualnym w Hawanie. Zkonfrontował Fredo na imprezie noworocznej w Hawanie, mówiąc mu, że dowiedział się, że jest zdrajcą i że złamał serce Michaela. Kiedy nadchodzący rebelianci kubańscy zmusili Fulgencio Batistę do rezygnacji, Michael próbował przekonać Fredo, aby wrócił z nim do USA, ale Fredo zbyt bał się stawić czoła swojemu bratu i uciekł w tłum. Jednak ludzie Michaela wkrótce przekonali go do powrotu do domu.

Wkrótce Michael został objęty dochodzeniem przez podkomisję Senatu zajmującą się przestępczością zorganizowaną. Po powrocie do kompleksu Corleone nad jeziorem Tahoe Michael skonfrontował Fredo, który przyznał, że ukrył przed Michaelem informacje o tym, że adwokat komisji senackiej znajduje się na liście płac Rotha.

Michael wyparł się brata i powiedział swojemu ochroniarzowi Alowi Neri, że dopóki ich matka żyje, nic nie stanie się Fredo; implikacją było to, że Fredo miał zostać zamordowany, gdy tylko ta umrze.

Wkrótce potem zmarła Carmella Corleone. Fredo przybył na jej pogrzeb i powiedziano mu, że jego brat nie chce go widzieć i czeka na jego odejście. Connie poszła do Michaela i przekonała go, by znów zobaczył Fredo, mówiąc, że był zagubiony i bezradny bez swojej rodziny. Michael poszedł do swojego brata, najwyraźniej mu wybaczając. Jednak wybaczenie Michaela było podstępem, mającym na celu zwabienie Fredo, aby łatwiej było go zabić.

Po tym, jak pozwolono mu wrócić do rodziny, Fredo zbliżył się do syna Michaela, Anthony'ego, często z nim łowiąc ryby. Pewnego dnia, gdy on i Anthony mieli iść na ryby, Connie powiedziała im, że Michael chce zabrać Anthony'ego do Reno. Po wyjściu chłopca Fredo i Neri wyszli sami nad jezioro. Gdy byli na łodzi, Neri strzelił Fredo w tył głowy, zabijając go. Póżniej wyrzucił jego ciało za burtę.

Michael pilnował, by czyn się skończył. Nie wiedział jednak, że Anthony widział również, jak Neri zabija Fredo ze swojej sypialni, co powoduje rozdźwięk między ojcem i synem. Anthony powiedział swojej matce Kay o tym, co zobaczył, a lata później powiedziała Michaelowi, że Anthony znał prawdę o śmierci wuja i to był powód, dla którego Anthony nie chciał mieć nic wspólnego z rodzinnym biznesem.

Resztę rodziny przekonano, że Fredo utonął w wypadku na jeziorze Tahoe.

Michael miał wyrzuty sumienia za to że rozkazał zabić swego brata. W 1979 r. Michael odwiedził kardynała Lamberto, aby ostrzec go przed korupcją w Watykanie. Podczas wizyty Lamberto delikatnie zachęcił Michaela do spowiedzi po raz pierwszy od 30 lat. Michael powiedział Lamberto, że rozkazał zabić Fredo. Lamberto powiedział mu, że tylko Michael cierpiał za swoje grzechy i nie wierzył, że Michael się zmieni; niemniej jednak dał mu rozgrzeszenie.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.