FANDOMGigantyczne Niezidentyfikowane Organizmy Lądowe, w skrócie GNOL, to główni złoczyńcy w filmie Godzilla z 2014 roku oraz pośmiertni złoczyńcy w jego sequelu, Godzilla II: Król Potworów z 2019 roku.
Podobnie jak Shinomura, są one kolosalnymi pasożytami z tego samego okresu i ekosystemu, co gatunek Godzilli. Podobnie jak on, GNOLE żywią się promieniowaniem. Jednak podczas gdy Godzilla żywi się promieniowaniem geotermalnym, GNOLE aktywnie poszukują i żerują na promieniowaniu wytworzonym przez człowieka, takim jak głowice nuklearne.
Były grane przez Matta Crossa i Lee Ross poprzez przechwytywanie ruchu.

Biografia Edytuj

Początki Edytuj

Gatunek GNOLI wyewoluował w okresie permu, kiedy poziom promieniowania był znacznie wyższy niż dzisiaj, co pozwalało gatunkom na osiąganie niesamowitych rozmiarów. Wraz z Wielkim Wymieraniem Permskim, większość GNOLI wymarło, oprócz GNOLA Prime.

Przed wydarzeniami z filmu Edytuj

Na Filipinach w XI wieku przed naszą erą, GNOL Prime stoczyła walkę z jednym z ocalałych osobników z gatunku Titanus Gojira, o imieniu Dagon. Walka ostatecznie zakończyła się zwycieństwem Prime, kiedy ta powaliła Dagona i wszczepiła mu jajeczka, a następnie wycofała się. Nieświadomy tego, co się stało, Dagon powrócił do morza. Niedługo potem zmarł.

Godzilla Edytuj

Para kokonów GNOLI została odkryta na Filipinach w 1999 roku przez międzynarodową organizacje o nazwie Monarch, z których jeden był pusty. Nowonarodzony samiec GNOLA zakopał się w elektrowni jądrowej Janjira w Japonii, zabijając przy tym kilku jej pracowników, w tym Sandrę Brody i zmuszając innych do ewakuacji z powodu wycieku promieniowania. Drugie jajo, zawierające jeszcze nienarodzoną samicę, zostało przeniesione do składowiska odpadów nuklearnych na górze Yucca w Nevadzie.
Male-Muto-At-Honolulu-Airport-godzilla-37532405-1280-670
Piętnaście lat później, samiec wyłonił się ze swojego kokonu i wydał krzyk godowy. Ponownie zniszczył elektrownie, zabijając przy tym Joe Brody'ego. Dotarł do Hawaii, gdzie żywił się promieniowaniem, a później walczył z wojskiem, poczym uciekł po krótkiej walce z Godzillą. W międzyczasie wykluła się samica i wydostała się ze składowiska odpadów, poczym zaczęła się przedzierać przez Las Vegas w Nevadzie.
Godz14 - MUTOs in Chinatown

Para GNOLI buduje gniazdo.

Ostatecznie para przybyła do San Francisco w Kalifornii, po tym, jak została zwabiona przez głowicę nuklearną, na której zbudowały później gniazdo w celu wykarmienia jaj. Godzilla także przybył do San Francisco, aby zabić parę. Początkowo w walce z Królem Potworów, samica została szybko obezwładniona, jednak zanim Godzilla zdąży ją wykończyć, pojawia się samiec, który rozprasza Godzillę na tyle długo, aby samica mogła wstać. Współpracując, GNOLE są w stanie powalić i bezlitośnie pobić Godzillę, niemal zabijając go. Tymczasem Ford Brody, po wyniesieniu bomby nuklearnej przez żołnierzy, wysadza gniazdo GNOLI, co odwraca uwagę pary. Zrozpaczona samica stara się odnaleźć ocalałe potomstwo, jednak bezskutecznie, co rozwściecza ją. Próbuje zaatakować Forda, jednak zostaje znokautowana przez atomowy promień ciepła Godzilli. Król Potworów następnie próbuje ją wykończyć, ale zostaje powstrzymany przez samca. Wkrótce Godzilli udaje się zabić samca, wbijając go w wieżowiec. Sam jednak zostaje chwilę później przez niego przygnieciony. Samica, po odzyskaniu przytomności, zabija zespół żołnierzy, po czym stara zabić Forda Brody'ego. Zanim jednak ma szansę tego dokonać, pojawia się Godzilla, który zabija ją, spalając jej wnętrzności atomowym promieniem cieplnym.

Godzilla: Wstrząs Następczy Edytuj

Po wydarzeniach z filmu, GNOL Prime zaatakował bazę wojskową Stanów Zjednoczonych. To przyciąga uwagę Godzilli, który wkrótce potem wypływa na ląd. Zanim jednak zdążył ją zaatakować, GNOL Prime uderzyła Godzillę z boku, poczym uciekła. To doprowadziło do serii zabaw w kotka i myszkę pomiędzy dwoma potworami. Zabawa ostatecznie zakończyła się w pobliżu elektrowni jądrowej we Francji, gdzie GNOL Prime niemal złożył jaja w Godzilli. Król Potworów jednak do tego nie dopuścił, drapiąc ją w twarz.
Przyjście GNOLA Prime przyciągnęło uwagę organizacji Monarch. W końcu doszli do wniosku, że nowy GNOL jest rodzicem pary martwych GNOLI zabitych w trakcie filmu. Jeden z badaczy, dr. Emma Russell, zaproponowała, aby odtworzyć dźwięk wydawany przez jaja GNOLI, potwierdzające, że są bezpieczne.
GNOL Prime zmierzał w kierunku Azorów w Portugalii. Plan organizacji polegał na tym, aby wyemitować dźwięk wydawany przez jaja GNOLI. Wykonanie go przyniosło jednak niezamierzony efekt. GNOL Prime wynurzył się z podziemia, poczym zabił wszystkich członków operacji. Z powodu braku wiary w rząd, Emma i Tarkan przeprogramowali ORCĘ tak, aby ta emitowała dźwięk jaj GNOLI podziemią, w nadzei, że da to lepszy efekt. Tymczasem Prime dotarł do składowiska atomowych łodzi podwodnych. Godzilli udało się wyśledzić Prime, poczym wdał się w walkę z nią. Walkę zwyciężyła GNOL Prime, kiedy to zniszczyła płyty grzbietowe Godzilli. Jednak zanim zdążyła wszczepić mu jaja, Emma aktywowała ORCĘ, co dało wystarczająco dużo czasu dla Godzilli, aby ten mógł użyć Strumienia Promieniowania na Prime. Atak ten sparaliżował GNOLA Prime, co dało Godzilli czas na to, aby wstać i zmiażdżyć jej czaszkę.

Godzilla II: Król Potworów Edytuj

9AD9A163-1235-45BB-98AD-5D7C6776D18D

GNOL III był jednym z wielu Tytanów, uwolnionych przez Alana Jonaha. Po tym, jak Ghidorah stał się Alfą Tytanów, GNOL III stał się jedną z jego sług. Pod koniec filmu, GNOL III kłania się Godzilli.

Znane Osobniki Edytuj

Ośmionoga GNOL Edytuj

TheFemuto

Ośmionoga GNOL, znana również jako samica GNOL, to jeden z dwóch głównych antagonistów w filmie Godzilla. Jest ona siostrą i żoną Skrzydlatego GNOLA, córką GNOLA Prime oraz matką nienarodzonego potomstwa. Posiada dwie pary kończyn przednich, mniejszą parę na klatce piersiowej oraz parę tylnych. Przewyższa rozmiarem samca i niemal dorównuje wysokością Godzilli. Na brzuchu ma natomiast strukturę, podobną do woreczka, która świeci w okresie ciąży.
Kiedy jej partner wyszedł ze swojego kokonu w Japonii, samica przebudziła się i wydostała się z Nevady, poczym zaczęła zmierzać w kierunku San Francisco. Później, Ośmionoga GNOL walczyła z Godzillą i ostatecznie została zabita przez "Pocałunek Śmierci", który spalił jej wnętrzności i oddzielił głowę od ciała. Jakiś czas później, odcięta głowa samicy została przewieziona do jednej z placówek Monarch.

Skrzydlaty GNOL Edytuj

HokmutoScreen

Skrzydlaty GNOL, określany mianem samca GNOL, to drugi główny antagonista w filmie Godzilla, po samicy. Jest mężem oraz bratem Ośmionogiej GNOL, synem GNOLA Prime i ojcem nienarodzonego potomstwa. Jest znacznie mniejszy od samicy. Jedna z par jego przednich kończyn została przekształcona w ogromne, błoniaste skrzydła.
Po osiągnięciu wystarczającej dojrzałości płciowej, samiec wyszedł z kokonu w opuszczonej elektrowni w Japonii, poczym udał się do San Francisco na gody z samicą. Kilkakrotnie walczył z Godzillą, który zabił go, wbijając go w wieżowiec.

GNOL Królowa Edytuj

Barb MUTO

GNOL Królowa, nazywana także Barb, wygląda nieco inaczej od reszty osobników swojego gatunku. Wciąż posiada ciemny odcień skóry, osiem par kończyn oraz czerwone oczy. Jej grzbiet jest jednakże pokryty kolcami, co kontrastuje się z gładką skórą przeciętnej samicy.

GNOL Prime Edytuj

MUTO Prime

Prime

GNOL Prime, znana także jako Titanus Jinshin-Mushi, to główny antagonista w komiksie Godzilla: Wstrząs Następczy. Jest matką Ośmionogiej i Skrzydlatego, jak również babcią nienarodzonego potomstwa.
Niedługo po śmierci swojego potomstwa, GNOL Prime zaatakowała Godzillę. Po sukcesywnym osłabieniu Króla Potworów w trakcie kilku spotkań, GNOL Prime przygotowała się do zainfekowania Godzilli jajeczkami. Jednak dzięki interwencji dr. Emmy Russell, Godzilli udało się pokonać GNOLA Prime, miażdżąc jej czaszkę i zabijając ją.


Charakterystyka Edytuj

Wygląd Edytuj

Ciała GNOLI mają szaroczarne ubarwienie; ich głowy są długie i trójkątne, z długimi, wąskimi, czerwonymi oczami. Ich szczęki są pełne ostrych zębów, a żuchwy są zdolne do nieznacznego rozdzielenia. Samica jest 1,5 raza większa od samca i ma dwie pary większych kończyn i dwie pary mniejszych kończyn. Samiec jest mniejszy, a jedna z dwóch par większych kończyn jest przekształcona w wielkie, błoniaste skrzydła. Ich skóra to chitynowy egzoszkielet.
Samica pojawiająca się w Godzilla II: Król Potworów różni się jedynie grzbietem, który jest kolczasty i segmentowy.
GNOL Prime jest zauważalnie większa od swojego potomstwa i dorównuje wysokością Godzilli. W przeciwieństwie do innych osobników, ciało GNOLA Prime jest pokryte szarymi kolcami, a jej przednie kończyny są pokryte pomarańczową, utwardzoną skórą. GNOL Prime posiada muskularne tylne kończyny i chodzi na kostkach.

Osobowość Edytuj

GNOLE nie wykazują zbytnio rozbudowanej osobowości. Ich jedynym celem jest żywienie się promieniowaniem, rozmnażanie się i przetrwanie. To co czyni je przerażającymi, jest fakt, że są w całości obojętni na śmierć i zniszczenie, jakie powodują.
Samiec jest opisywany jako młody, dorastający i szukający pożywienia przed spotkaniem się z samicą, dlatego też żywi się promieniowaniem z elektrowni, aby urosnąć w sile. Kiedy pierwszy raz spotyka Godzillę, samiec staje się niezwykle agresywny. Gdy tylko nadarza się okazja, samiec atakuje Godzillę, jednocześnie unikając jego ataków.
Po osiągnięciu wystarczającej dojrzałości samca, samica przebudza się i rusza w kierunku Las Vegas. Jako znak zalotów, samiec podarował samicy głowicę nuklearną, aby potomstwo miało czym się żywić. Po wysadzeniu jej gniazda, samica wpada w rozpacz. Tak jak samiec, samica jest bardzo agresywna w stosunku do Godzilli.
Jako zespół, GNOLE są zdolne do pokonania Godzilli. Gdyby ich uwaga nie zostałaby odwrócona, zabiliby go. Po dostrzeżeniu Forda, samica prawdopodobnie obwinia go za dzieciobójstwo, choć możliwe, że postrzegała go po prostu jako intruza. W stosunku do samicy, samiec jest bardzo opiekuńczy. Po znokautowaniu jej przez Atomowy Promień Cieplny, samiec natychmiast atakuje Godzillę.
GNOL Prime jest znacznie bardziej agresywna od swojego potomstwa. Podobnie jak para GNOLI, GNOL Prime troszczy się o swoje potomstwo, ponieważ zaatakowała Godzillę tylko po tym, jak ten zamordował jej potomstwo. Jest niezwykle doświadczona w walce, ponieważ w trakcie życia zabiła co najmniej kilka osobników z gatunku Godzilli.
Jeżeli chodzi o relacje z innymi Tytanami, to GNOLE w większości postrzegają ich jako potencjalnych gospodarzy dla potomstwa. Mimo to, GNOL III okazywał szacunek Alfie Tytanów, kłaniając się mu.

Moce i Umiejętności Edytuj

 • Fizjologia Tytana: Dzięki fizjologii Tytana, GNOLE są niezwykle potężne; posiadają wiele ponadnaturalnych atrybutów, które przewyższają większość innych Tytanów.
  • Wysoki Poziom Inteligencji: GNOLE są wystarczająco inteligentne, aby pracować w grupie, co pozwala im pokonać fizycznie silniejszego Godzillę. Samica była także wystarczająco inteligentna, aby wydedukować tożsamość mordercy jej dzieci.
  • Echolokacja: Oba GNOLE posiadają zdolności do posługiwania się echolokacją. To ułatwia im odnajdywać źródła pożywienia, komunikować się i rozpoznawać.
  • MUTO's EMP
   Impuls Elektromagnetyczny: GNOLE są zdolne do uwolnienia bardzo potężnego impulsu elektromagnetycznego, zdolnego do natychmiastowego wyłączenia wszelkiej elektroniki w promieniu 5 mil. Nie wykazują żadnego limitu używania tej mocy. W nowelizacji filmu wyjaśniono, że GNOLE wykształciły tą moc do osłabiania Atomowego Promienia Cieplnego Godzilli.
  • Lot: Samiec posiada ogromne skrzydła, co pozwala mu latać z nieznaną prędkością.
  • Rozmnażanie: Samica potrafi rozmnażać się płciowo. Składa setki jaj w pobliżu źródeł promieniowania, aby potomstwo miało na czym żerować. Jako pasożyty, GNOLE mogą znosić jaja w martwych osobnikach Titanus Gojira.
   GNOL Prime nie wydaje się wymagać samca do rozmnażania i może składać jaja w żyjących Tytanach, ponieważ jej jajowód jest opancerzony.
  • Ulepszona Siła: Dzięki swojemu rozmiarowi, GNOLE dysponują ogromną siłą. Samiec był zdolny do wyciągnięcia rosyjskiej łodzi podwodnej klasy Tajfun z głębin, a następnie do wciągnięcia jej w głąb lądu. Później, ukradł głowicę nuklearną z Zatoki San Francisco. Samica potrafi niszczyć wieżowce i powalić Godzillę, podczas szarży.
  • Ulepszona Wytrzymałość: Gruba skóra GNOLI zapewnia im ogromną wytrzymałość. Zarówno bronie niskiego, jak i wysokiego kalibru nie wyrządzają im obrażeń. Egzoskielet GNOLA Prime jest znacznie wytrzymalszy od skóry normalnego osobnika i może konkurować pod tym względem ze skórą Godzilli.
  • Ulepszona Odporność na Zmęczenie: Oba GNOLE wykazują świetną odporność na zmęczenie. Samiec spędzał większość czasu na poszukiwaniu źródeł promieniowania. W San Francisco, samiec wielokrotnie walczył z Godzillą, aby kupić czas dla samicy na zbudowanie gniazda. Samica także wykazuje doskonałą odporność na zmęczenie. W kilka dni z Nevady dotarła do San Francisco, niszcząc wszelkie przeszkody dzięki swojemu rozmiarowi. Mogła walczyć ramię w ramię z samcem przeciwko Godzilli, nawet pomimo odniesionych obrażeń.
  • Powodowanie Trzęsień Ziemi: GNOL Prime może generować potężne trzęsienia ziemi.
  • 90ga0YR
   Soniczny Ryk: GNOL Prime może uwolnić potężny soniczny ryk. Przed użyciem tej mocy, oczy GNOLA Prime świecą na czerwono. Soniczny Ryk jest tak potężny, że natychmiastowo zniszczyć wszystkie płyty grzbietowe Godzilli jednocześnie.


Ciekawostki Edytuj

 • Początkowo przeciwnikami Godzilli w filmie miał być sześcionożny potwór, podobny do ankylozaura, o nazwie Rokmutul oraz stworzenie podobne do pterozaura o nazwie Pterodaktyl. Oba potwory miały silne podobieństwo do Anguirusa i Rodana, klasycznych przeciwników Godzilli. W oryginalnym zwiastunie do filmu pojawił się także inny, martwy potwór, o nazwie Wisznu.
 • GNOLE są pierwszymi potworami, wykreowanymi na potrzeby amerykańskiego filmu o Godzilli, nie licząc Gryphona z anulowanego filmu Godzilli z 1994 roku.
 • GNOL jest pierwszym oryginalnym przeciwnikiem Godzilli od czasów Tytanozaura z Terror Mechagodzilli i Orgi z Godzilla 2000 . Każdy inny wróg Godzilli był powracającym antagonistą z serii Shōwa, albo klonem opierającym lub wywodzącym się od Godzilli.
 • GNOL występuje łącznie tylko 15 minut na ekranie, natomiast Godzilla 11 minut. Miało to na celu dać GNOL większy rozwój złoczyńcy.
 • GNOL to jeden z niewielu potworów, które niemal zabiły Godzillę.
 • GNOL to pierwsi antagoniści w serii MonsterVerse, będący gigantycznymi potworami, drugimi są Czaszkołazy, trzecim jest Król Ghidorah, a czwartym Rodan.


Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.