Gadunka jest pomniejszym antagonistą w serii Lego Bionicle. To małe, morskie Rahi, wykazujące się dużą agresją, które zostało później powiększone za pomocą Maski Życia.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Gadunka to gatunek Rahi, który został stworzony przez Makuta z wirusów i płynnego Protodermis. Miał zamieszkiwać Wszechświat Matoran. Gadunki za swój dom wybrały Srebrne Morze, które otacza Otchłań oraz Metru Nui.

Kiedy Wielki Kataklizm zniszczył Otchłań i umożliwił jego mieszkańcom przejście do Czarnej Wody powyżej więzienia, kilka osobników tego gatunku uciekło do morza.

Po tym, jak Robot Wielkiego Ducha został doszczętnie zniszczony w Bitwie o Bara Magna, Gadunki z Metru Nui wyemigrowały na Spherus Magna.

Powiększona Gadunka[edytuj | edytuj kod]

Kiedy Nocturn umieścił Kanohi Ignikę na dnie, Gadunka popędziła pod maskę dla bezpieczeństwa, nieświadomie wystawiając siebie na energię Kanohi. Energia wyzwolona przez maskę spowodowała, że Gadunka w bardzo szybkim tempie uzyskała ogromny rozmiar.

Instynkt podpowiadał, że maska, która została zabrana przez Nocturna, należy do niej. Widząc, że Barraki ją posiadają, przygotowała się do zaatakowania grupy, lecz zatrzymali ją Toa Mahri Hewkii. Próbując walczyć uczciwie, chciał pokonać Gadunkę używając tylko swojej siły fizycznej. Rzucił w nią głazem, potem użył halabardy oraz elektrycznych łańcuchów, lecz Gadunka kontrowała każdy ruch. Hewkii ostatecznie przegrał, i został prawie pożarty przez Rahi, lecz Hahli i Nuparu przybyli mu na ratunek. Nuparu użył swojej tarczy, i posłał falę uderzeniową w kierunku Gadunki, która rozproszyła Rahi na tyle, że Hahli zdołała przyzwać falę pływową, która porwała Gadunkę ze sobą.

Gadunka pojawiła się później w towarzystwie 90-metrowego, zmutowanego jadowitego węgorza oraz starożytnego morskiego giganta. Zaatakowali Toa Mahri, kiedy mieli zejść na dół Korytarzem, lecz Toa pokonali węgorza i giganta. W tym samym czasie Nuparu próbował pokonać Gadunkę otwierając dziurę w dnie morskim, w którą Rahi weszło. Gadunka jednak znów się pojawiła i odebrała Maskę Życia od Matoro, który stracił przytomność podczas bitwy. Z powodu odebrania jej od Matoro, Kanohi przywróciła oryginalny rozmiar Gadunce. Została później zjedzona przez rekina Takea.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.