Złoczyńcy Wiki
Advertisement
Circle spoiler alert.png
Uwaga!
Ta strona zawiera główne spoilery. Jeśli nie chcesz znać ważnych informacji na temat fabuły/elementów związanych z postacią, nie powinieneś czytać tego artykułu poza tym ostrzeżeniem: Nie ponosimy odpowiedzialności za jakiekolwiek negatywne skutki, jakie te fakty mogą mieć na użytkownika chcącego jednak przeczytać ten artykuł.
Warning18+.png
Uwaga!
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla młodszych widzów takie jak: wulgarny język, brutalne obrazki lub podteksty seksualne. Jeżeli masz co najmniej 18 lat, lub mocniejsza treść nie robi na tobie wrażenia, możesz bez problemu przeglądać tą stronę. W przeciwnym wypadku, powinieneś ją zamknąć.


Człowiek zapomina rzeczy dla przetrwania, lecz istnieją rzeczy, których nie należy zapominać.

— Gendo Ikari


Istnieją również tacy, którzy pragnęli tego katastrofalnego rezultatu. Świat nieskalany przez grzech pierworodny, do którego żaden człowiek nie ma wstępu.

— Gendo Ikari


Gendo Ikari to pierwszorzędny antagonista w franczyzie Neon Genesis Evangelion. Występuje jako jeden z głównych antagonistów w oryginalnej serii, drugorzędny antagonista w filmie The End of Evangelion, a także główny antagonista w w trzeciej części serii filmowej Rebuild of Evangelion. Powraca również w czwartej odsłonie wspomnianej serii filmowej, Evangelion 3.0 + 1.0.

Jest komendantem NERV, organizacji mającej na celu powstrzymanie Aniołów przed dotarciem do Lilith i wywołaniem Trzeciego Uderzenia, który zniszczy życie na Ziemi. Jest także jednym z członków Projektu Instrumentalności Ludzkości.

Przedstawienia[]

Neon Genesis Evangelion[]

 • Japonia - Fumihiko Tachiki.
 • Stany Zjednoczone - Tristan-MacAvery, John-Swasey i Ray Chase.
 • Hiszpania - Humberto-Solorzano, Idzi-Dutkiewicz, Juan-Carlos-Gustems i Luis-Bajo.
 • Portugalia - Fabio-Moura.
 • Włochy - Roberto-Draghetti i Massimo Corvo.
 • Niemcy - Urs Remond, Erich Rauker.
 • Francja - Julien Kramer.

Rebuild of Evangelion[]

 • Japonia - Fumihiko Tachiki.
 • Stany Zjednoczone - John Swasey
 • Hiszpania - Joan-Massotkleiner
 • Niemcy - Erich Rauker
 • Włochy - Massimo Corvo

Biografia[]

Oryginalny kanon[]

Przeszłość[]

Gendo Rukobungi

Gendo Rukobungi został urodzony 29 kwietnia 1967 roku. Szczegóły jego wczesnego życia nie zostały wyjaśnione, jednak sugerowane jest, iż miał dorastał w surowym otoczeniu. We wczesnym roku 1999, w wieku 32 lat, Gendo dostał się na uniwersytet w Tokio. Z większością studentów łączyły go negatywne relacje i często spędzał swój wolny czas w barach, gdzie spożywał alkohol oraz wpadał się w bójki. W pewnym momencie życia, Gendo zdołał odkryć SEELE, tajną organizację złożoną z wpływowych ludzi, którzy czcili rasę kosmitów znanych jako Pierwsza Ancestralna Rasa, twórców gatunku ludzkiego, których to technologię starali się przejąć, aby zjednoczyć ludzkość w jeden kolektywny super-organizm. Projekt ten został ochrzczony mianem Projektu Ludzkiej Instrumentalności.

Pragnąc dowiedzieć się więcej o SEELE, Gendo rozpoczął swoją relację z Yui Ikari, córką jednego z członków organizacji oraz jednego z najwybitniejszych studentów bioinżynierii w Japonii. Pomimo swoich motywacji, Gendo niedługo potem pokochał Yui, stając się dla niej emocjonalnie oddany. Ta relacja zaowocowała staniem się asystentem nauczania profesora Kozo Fuyutsuki, bliskiego przyjaciela i mentora Yui, który po niedługim czasie zaczął żywić niechęć do Gendo z powodu jego niewypowiedzianej miłości w stosunku do jego uczennicy.

Yui i Gendo pobrali się na początku XXI wieku, przy czym Gendo przyjął nazwisko jego żony, Ikari, wraz z małżeństwem.

Głowa Gehirn[]

W 1999, wybitny naukowiec Dr. Katsuragi zorganizował ekspedycję badawczą, fundowaną przez SEELE, mającą na celu zlokalizowanie położenia Adama na biegunie południowym. Adam był jednym z Nasion Życia, bio-mechanicznych humanoidów wykreowanych przez Pierwszą Ancestralną Rasę w celu stworzenia życia na planetach. Ekspedycja zakończyła się sukcesem, odnajdując GeoFront Białego Księżyca z uśpionym Adamem w środku; olbrzym był ubezwłasnowolniony przez urządzenie, które naukowcy ochrzcili imieniem "Włóczni Longinusa". Ekspedycja później skonstruowała wokół Adama stację badawczą w kształcie kopuły w celu badania go. Razem z Keelem Lorenzem (prezesem SEELE), Gendo odwiedził stację badawczą na przełomie sierpnia i września 2000. Ostatecznie, naukowcom udało się wyciągnąć Włócznię Longinusa z ciała Adama, co zaowocowało jego przebudzeniem się, wydostaniem się z więzienia i wywołaniem Drugiego Uderzenia, które spowodowało ogromne straty w klimacie ziemskim oraz globalny chaos, który trwał niemal przez dwa lata, wywołując również wiele wojen na świecie. Efektem końcowym przebudzenia Adama było wymordowanie połowy populacji ludzkiej na całym świecie.

Na tym właśnie polegał plan SEELE, a Gendo, będąc wcześniej powiadomionym o wydarzeniu, opuścił bazę z zespołem dzień przed Drugim Uderzeniem. On i Yui przeczekali apokaliptyczne wydarzenie w bezpiecznym schronie. W tym czasie, Yui zaszła w ciąże i zapytała Gendo, jak powinna nazwać swoje dziecko. Gendo odpowiedział, że jeżeli dziecko okaże się chłopcem, powinni je nazwać "Shinji", a jeśli dziewczyną, to powinni je nazwać "Rei". Kiedy dziecko o imieniu "Shinji" przyszło na świat, Gendo zadał pytanie, jak będzie wyglądać jego przyszłość w post-apokaliptycznym świecie, na co Yui odpowiedziała, iż Shinji będzie miał wiele okazji na odnalezienie szczęścia.

Jak Gendo pragnął, relacja z Yui przyniosła mu szerokie przywileje z SEELE, a po katastrofie SEELE powierzyło mu dowództwo nad naukową fundacją Gehirn, której celem było wskrzeszenie Adama, z którego próbek genetycznych powstały stworzenia znane jako Evangeliony, jako część planu SEELE do stworzenia boskiej istoty z mocami Pierwszej Ancestralnej Rasy. Jedną z pierwszych osób rekrutowanych przez Gendo była doktor Naoko Akagi, geniusz komputerowy, której Gendo powierzył status naukowca naczelnego i postawił jej cel zaprojektowania Magi, nowego rewolucyjnego pokolenia superkomputerów.

W 2002, Gendo w imieniu SEELE udał się z ekspedycją badawczą na Antarktydę, gdzie miał zbadać przyczynę wywołania Drugiego Uderzenia. Ukrytym powodem SEELE w wysłaniu Gendo było jednak zatajenie prawdziwej przyczyny Drugiego Uderzenia. Gendo także posiadał ukryte motywacje w misji i użyciem manipulacji udało mu się zaprosić profesora Fuyutsuki'ego, obecnie pracującego jako nielicencjonowany doktor w ruinach Miasta Toyohashi, na ekspedycje.

Powód Gendo ku temu wyszedł na jaw w 2003, kiedy Fuyutsuki, któremu udało się zdobyć wystarczającą ilość dowodów na wyjawienie prawdy za Drugim Uderzeniem, groził opublikowaniem jej całemu światu. To była jednak tylko część planu Gendo, któremu udało się przekonać Fuyutsukiego do dołączenia do progów Gehirn oraz udzielenia mu i Yui pomocy w wypełnieniu Projektu E, którego celem było stworzenie klona Adama, tak zwanego Evangelionu, do zapewnienia ludzkości przyszłości.

Z poparciem SEELE, Gehirn dokonywała stałych postępów w Projekcie E, aż w końcu dokonała przełomowego stworzenia prototypu funkcjonującego Evangelionu. Eksperyment synchronizacji z ludzkim pilotem został przeprowadzony w 2004 roku, a pierwszym ochotnikiem była Yui Ikari. Niestety, badaczka pragnęła najwyższego poziomu synchronizacji z Evangelionem (dokładniej z jednostką 01, genetycznym klonem Lilith, drugiego nasiona życia), co spowodowało całkowite pochłonięcie jej ciała fizycznego oraz uwięzienia jej duszy w Evangelionie.

Charakterystyczna postawa Gendo podczas siedzenia

Zdarzenie to było tragicznym przeżyciem dla Gendo i spowodowało drastyczne zmiany w jego osobowości. Tuż po eksperymencie, Gendo spędził tydzień w osamotnieniu, opłakując jego żonę, odmawiając jakichkolwiek kontaktów z innymi ludźmi. Pierwszą rzeczą, jakiej dokonał po wyjściu z izolacji, było zaproponowanie SEELE zrealizowania Projektu Instrumentalności Ludzkości poprzez Trzecie Uderzenie. W rzeczywistości, Gendo pragnął przejąć moc Instrumentalności w celu zjednoczenia się z duszą Yui.

Jedyną osobą, z którą podzielił się jego ukrytymi motywacjami, był Fuyutsuki, który zgodził się mu pomóc. Bez wiedzy Gendo, Fuyutsuki zgodził się wyłącznie z powodu własnych planów Yui związanych z Instrumentalnością Ludzkości. Przed zaabsorbowaniem przez Evangelion, Yui poprosiła Fuyutsukiego o pilnowanie Gendo, aby jego akcje prowadziły do zrealizowania jej planów. Jako część swojego planu, Gendo, razem z pomocą Fuyutsukiego, wykreował serie klonów genetycznych Yui, noszących nazwisko Rei Ayanami, zaprojektowanych do przechowywania duszy Lilith.

Gendo spotkał się również z wieloma publicznymi oskarżeniami o "śmierć" Yui, jednak ostatecznie został oczyszczony z zarzutów. Rosła także jego obojętność wobec własnego syna, Shinjiego Ikariego, którego oddał pod opiekę znajomej. Zamiast tego coraz częściej był widziany w towarzystwie Rei, która teraz miała wygląd młodego dziecka dzięki przyspieszonemu dorastaniu.

Pewnego dnia, Fuyutsuki wyjawił Gendo prawdę o "śmierci" Yui, która w rzeczywistości została dobrowolnie pochłonięta przez Evangelion, ponieważ pragnęła położyć kres planom SEELE. Mimo to, Fuyutsuki nie wspomniał Gendo słowa o reszcie planów Yui.

Jako część swojego planu, Gendo uczynił dr. Akagi swoją kochanką w celu zdobycia jej lojalności w budowaniu trzech superkomputerów Magi, kluczowych instrumentów w Projekcie Instrumentalności Ludzkości. Chociaż Akagi nie wierzyła, że Gendo pogodził się z odejściem Yui, pomimo jego zapewnień, to wciąż czerpała szczęście z relacji pomiędzy nimi. Podczas swoich chwil w sam na sam z Rei, Gendo wyznał jej prawdę o Akagi, co dziewczynka powtórzyła jej, przez co ta w ślepej wściekłości udusiła ją. Zdając sobie sprawę ze swoich zbrodni, Akagi popełniła samobójstwo, spadając z Centrali Dogma na superkomputery Magi.

Komendant NERV[]

Gendo i Fuyutsuki

Aby stłumić zamieszanie wokół śmierci dr. Akagi, SEELE zakończyło organizację Gehirn i zastąpiło ją NERV, a część jej struktury została zmodyfikowana na sekretną bazę wojskową. Gendo uczynił Ritsuko, córkę dr. Akagi, jako swoją kochankę, aby ta zapewniła mu lojalność swojej matki. Zatrudnił również Fuyutsukiego jako swojego zastępcę, a także Misato Katsuragi, ocalałą z zespołu naukowców odpowiedzialnych za Drugie Uderzenie, jako głowę operacji wojskowych.

Wciąż podążając za planami SEELE, Gendo dowodził NERV, którego celem było wyeliminowanie Aniołów, potomstwa Adama, aby zapobiec Trzeciemu Uderzeniu i ocalić ludzkość. Zabijanie Aniołów było także niezbędnym krokiem, jaki SEELE musiało podjąć w zrealizowaniu swojej wizji Trzeciego Uderzenia, odkrywając Sekretne Zwoje Morza Martwego. Ponieważ żadna broń wojskowa nie była zdolna nawet zadrasnąć żadnego z Aniołów, NERV było zmuszone używać serii Evangelionów, jednak te mogły być pilotowane tylko przez ludzi urodzonych po Drugim Uderzeniu. Ponieważ był on kompatybilny z duszą Yui, Gendo wybrał swojego syna na pilotowanie jednostki 01, bez nawet cienia najmniejszych skrupułów od umieszczania własnego syna w tak niebezpiecznych sytuacjach.

Adam na dłoni Gendo

Podczas wojny ludzkości przeciwko Aniołom, SEELE zaczęło dostrzegać narastającą niechęć Gendo do wypełniania ich celów. Z każdym kolejnym Aniołem najeżdżającym Tokio-3, członkowie NERV spostrzegali pogarszający się stan psychiczny Shinjiego, który zostawał stawiany w coraz niebezpieczniejszych sytuacjach, podczas gdy Gendo pozostawał całkowicie obojętny na cierpienie swojego syna. W trakcie przygotować do Trzeciego Uderzenia, Adam, w jego fazie zarodka, został podany do ręki Gendo, zyskując zdolność do generowania Pola AT. Widząc obojętność wobec tortur psychicznych, jakie Gendo sprawiał pilotom, Ritsuko rozwinęła silną nienawiść w stosunku do niego, a nawet zniszczyła jego serię klonów Rei.

Projekt Instrumentalności Ludzkości[]

Wraz ze śmiercią ostatniego z Aniołów, Tabrisa, SEELE zorganizowało ostatnie spotkanie z Gendo i Fuyutsukim, wyjawiąc im, iż byli świadom ich ukrytych planów oraz postawili im ultimatum: ponieważ Lanca Longinusa została użyta podczas walki z jednym z Aniołów i przez to znajdowała się poza zasięgiem, SEELE nie miało żadnego innego wyjścia, jak użyć jednostkę 01 do odzyskania jej, a następnie przyniesienia im jej, bo w przeciwnym razie, Gendo spotka się z ich gniewem. Gendo bezpośrednio odmówił, twierdząc, że ich plan zaowocuje niczym poza śmiercią i nie przyniesie żadnych korzyści. Zmartwiony Prezes Keel odpowiedział, iż Gendo zasługuje na śmierć.

Następnego dnia, SEELE wykorzystało swoją kontrolę nad Narodami Zjednoczonymi do zmienienia statusu NERV na wrogą organizację. Hakując się do superkomputerów Magi, SEELE zmniejszyło poziom zabezpieczeń w bazie NERV. Gendo i Fuyutsuki zdecydowali się użyć Ritsuko do zaprojektowania zapory sieciowej, jednak ta wykorzystała zamieszanie i uciekła ze swojej celi.

Następnym ruchem SEELE było przekonanie rządu japońskiego, iż NERV planował wywołać Trzecie Uderzenie, dlatego do ich bazy zostały wysłane oddziały Strategicznych Sił Samoobrony Japonii, razem z żołnierzami, artylerią oraz siłami powietrznymi. Wojsko dostało rozkaz nie brania żadnych jeńców i zrzucenia na NERV wszystkiego co mają. Kiedy wojsko zaczęło niszczyć kanały radiowe, Gendo, zdając sobie sprawę z nadejścia czasu, poprosił Fuyutsukiego o zobaczenie bitwy za niego, po czym poszedł dokończyć ostatnie przygotowania do wdrożenia jego planu w życie.

Gendo później odnalazł Rei, medytującą razem z resztkami swoich "sióstr", stwierdzając, że nadszedł już czas, ignorując zimne spojrzenie, jakim go darzyła.

Gendo przed zabiciem Ritsuko

Podczas gdy NERV próbowało bronić swojej bazy, Ritsuko miała zrealizować swoją zemstę na Gendo. Konfrontując się z nim oraz Rei, Ritsuko wyjawiła mu, że przeprogramowała systemy bezpieczeństwa NERV, aby wysadziły bazę NERV, odbierając triumf Gendo. Jednak uczucia jej matki, dr. Naoko Akagi, wszczepione w superkomputerach Magi zapobiegły samozniszczenie NERV, kładąc kres jej planom. Podczas gdy Ritsuko była zszokowana, iż jej własna matka wybrała Gendo nad jej własną córką, Gendo skorzystał z okazji i zastrzelił ją.

W trakcie walki pomiędzy Evangelionami, Gendo zdecydował się kontynuować swój plan zjednoczenia się z żoną, łącząc swoje połączone z Adamem DNA razem z tym Rei Ayanami, wierząc, że posiada pełną kontrolą nad nią, w celu przekształcenia jej razem z EVA-01 w swoją marionetkę. Jednak Rei-III, podsycana uczuciami jakie żywiła do Shinjiego w swoim poprzednim życiu, przeciwstawiła się Gendo i odebrała mu DNA Adama.

Śmierć Gendo

Kiedy Trzecie Uderzenie niszczyło życie na Ziemi, Gendo spotkał duszę Yui, która obwiniała go za obojętność w stosunku do cierpienia Shinjiego. Gendo odparł jej, iż bał się, że bez jej wsparcia będzie tylko krzywdził Shinjiego. Gendo wyznaje jej, iż w głębi serca wierzy, iż nic nie jest w stanie go kochać i że w ogóle nie zasługuje na miłość. Następnie zostaje skonfrontowany przez Kaworu i Rei, którzy mówią mu, że jego brak zaufania w stosunku do innych ludzi oraz lęk przed zdradą doprowadziły go na tą ścieżkę. Następną rzeczą, którą widzi, jest jednostka EVA-01, pozbawiona swojej zbroi, trzymająca go w ręce. Gendo twierdzi, że to jego kara za zbrodnie i prosi syna, aby mu przebaczył. EVA-01 następnie odgryza jego tułów oraz głowę. Kamera potem skupia się na dolnej części ciała Gendo, która wciąż stoi.

Kanon mangi[]

Gendo w mandze

W prawdzie jego rola w mandze Sadamoto jest właściwie taka sam jak w anime, Gendo jest bardziej antagonistycznie nastawiony w stosunku do syna, nazywając go "tchórzem" kiedy ten odmawia pilotowania jednostki 01. Później, kiedy Shinji leży w szpitalu po swojej pierwszej walce, Gendo odwiedza Rei, ledwo zauważając własnego syna. Co gorsza, w trakcie jego ostatnich chwil, zostaje wyjawione, iż w swoich trudach zjednoczenia się z Yui, Gendo poświęcił jej jakąkolwiek miłość, jaką miał przypisać swojemu synowi, wbrew woli jego żony.

Gendo aktywuje wtyk manekinowy w Jednostce-01 podczas walki z Bardielem, skutkując śmiercią Tōjiego Suzuhary, pilota opętanej Jednostki-03. Kiedy Shinji używa Jednostki-01 do uszkodzenia klatki, Eva zostaje dezaktywowana poprzez podniesienie ciśnienia LCL w Gendo rozkazuje Kajiemu sprowadzić Shinjiego do jego biura. Shinji wtedy zadaje mu pytanie, czy ojciec ma mu cokolwiek do powiedzenia, na co ten nie daje odpowiedzi. Rozwścieczony, Shinji próbuje uderzyć Gendo, jednak Kaji powstrzymuje go; Shinji krzyczy, że nigdy nie chce już widzieć Gendo na oczy. Odpowiedź Gendo jest taka sama jak w anime: usunąć dane Shinjiego z NERV.

Kiedy baza zostaje zaatakowana przez Zeruela i Rei zawodzi w aktywowaniu Jednostki-01, Gendo kieruje się w dół klatki oraz próbuje aktywować wtyk manekinowy, jednak jego wysiłki nie przynoszą skutków. W swoim pierwszym akcie utrapienia, Gendo zadaje pytanie jednostce 01 (czyli Yui), dlaczego go odrzuca, po czym na ekranie pojawia się obraz Shinjiego. To, w połączeniu z nagłym powrotem Shinjiego do bazy NERV, wprawia Gendo w zaskoczenie.

Zupełnie jak w anime, SEELE zaczyna mieć wątpliwości co do zaufania Gendo po tym, jak Jednostka-01 pochłania Silnik S2 Zeruela. Przez to wysyłają Kaworu Nagisę do szpiegowania NERV i Gendo. Gendo tymczasem nie porzucił swoich planów przejęcia władzy nad Projektem Instrumentalności Ludzkości. Później połyka także zarodek Adama.

Gendo połyka Adama

Podczas inwazji wojska japońskiego na NERV, Gendo ocala życie swojego syna poprzez wygenerowanie Pola AT z ręki, dzięki zjednoczeniu z Adamem. Następnie wyjawia Shinjiemu swoje szaleństwo, wyznając mu, że nigdy go nie kochał oraz dodając, iż czuł się zazdrosny za każdym razem, kiedy Yui okazała mu zainteresowanie, jak również wyjaśniając mu swój plan użycia Trzeciego Uderzenia do stania się Bogiem, zniszczenia ludzkości i zjednoczenia się ze swoją żoną. Gendo zadaje potem synowi pytanie, czy jeszcze raz będzie pilotował jednostkę 01 do pomocy swojemu ojcu w jego planach, ponieważ Shinji już doświadczył straty i teraz rozumie Gendo. Na miejsce dociera jednak Misato i mówi Shinjiemu, aby nie słuchał swojego ojca.

Pomagając Misato i Shinjiemu uciec przed wojskiem, Gendo dociera do Dogmatu Terminalnego z zamiarem przekonania Rei do złączenia się z Adamem. Tak jak w The End of Evangelion, Gendo strzela w Ritsuko kiedy ta podejmuje próbę samozniszczenia NERV. Ku zaskoczeniu oraz udręce Gendo, Rei odmawia mu i niszczy Adama, łącząc się z Lilithem bez żadnego absorbowania Adama. Kiedy Rei/Lilith wydostaje się z Dogmatu Terminalnego, Gendo zostaje zastrzelony przez wciąż żyjącą Ritsuko w szyje. Umierając, Gendo doświadcza iluzji Yui, która pyta go, czy nadal pamięta pierwszy raz, kiedy poczuł miłość do Shinjiego. Po wyznaniu, iż tylko sprawiał swojemu synowi ból, Gendo przypomina sobie chwilę, w której Shinji był noworodkiem - pierwszy raz, kiedy poczuł do niego miłość ojcowską, a także zdaje sobie sprawę, że Yui pragnęła uczynić świat lepszym miejscem dla jej rodziny za pomocą Projektu Evangelion. W ten sposób, Gendo nawraca swoją duszę w swoich ostatnich chwilach.

Kanon filmowy[]

You Are (Not) Alone[]

Losy Gendo w tym filmie przebiegają w dokładnie ten sam sposób, co losy jego serialowego odpowiednika do odcinka szóstego. Nadal nie okazuje żadnego przywiązania do swojego syna i przywołuje go do Tokio-III tylko dlatego, iż Jednostka-01 akceptuje wyłącznie Shinji'ego jako swojego pilota.

You Can (Not) Advance[]

W tej części serii, Gendo jest po raz pierwszy widziany razem z Shinji'm, stojąc nad grobem Yui Ikari. Obaj wymieniają kilka zdań, przy czym Gendo wyjawia, że nagrobek jest jedynie ozdobą i nie ma w nim ciała matki Shinji'ego. Zanim Gendo opuszcza miejsce transportem powietrznym, Shinji wyraża swoje wyrazy podziękowania za to, że ojciec poświęcił mu chwilę swojego czasu.

W trakcie ataku Ósmego Anioła, Misato zastępuje Gendo i Fuyutsuki'ego, którzy wybrali się na Księżyć w celu sprawdzenia postępów w budowie Evangelion Mark 06. Tam dostrzegają Kaworu Nagisę, siedzącego na jednym z palców Evangelionu. Chłopiec nazywa zszokowanego Gendo swoim ojcem i mówi mu, że "miło mu jest go poznać". Kiedy Ósmy Anioł zostaje zabity przez połączone wysiłki Jednostek 00, 01 i 02, Gendo gratuluje Misato, a nawet chwali Shinji'ego, ku zaskoczeniu jego syna.

Później, Gendo je obiad razem z Rei, która zaprasza go na wspólne przyjęcie, na które zaprosiła także innych pilotów Evangelion i kilku pracowników NERV. Gendo miał zamiar przystać na jej propozycję, kiedy zostaje poinformowany o przyjeździe Evangelion Jednostki-03. Niestety, zostaje ona opętana przez pasożytniczego Anioła o nazwie Bardiel.

Ponieważ Jednostka-00 otrzymała ciężkie obrażenia podczas poprzedniej walki, a Jednostka-02 znajduje się w stanie zamrożenia, Gendo wysyła Jednostkę-01 do bitwy z opętaną Jednostką-03. Shinji odmawia walki z Aniołem, wiedząc, że w jego środku nadal jest uwięziona Asuka i że może jej się stać krzywda. Gendo oznajmia mu, iż Anioł zniszczy świat jeśli uda mu się zabić Jednostkę-01. Trzecie Dziecko nadal odmawia walki, na co Gendo aktywuje wtyk manekinowy.

Ku przerażeniu Shinji'ego, Jednostka-01 rozrywa Dziewiątego Anioła na kawałki i mocno rani Asukę. Sfrustrowany, Shinji próbuje sam zniszczyć kwaterę główną NERV, tylko by zostać znokautowanym kiedy Gendo rozkazuje ustawić ciśnienie LCL w kokpicie Jednostki-01 na maksimum. Następnie każe sprowadzić Shinji'ego do jego pomieszczenia w rękach zakutych w kajdanki. Jego syn oznajmia mu, że nie chce już dłużej pilotować Jednostki-01. Ponieważ wtyk manekinowy okazał się skuteczniejszy od pilota, Gendo każe wymazać wszelkie dane na temat Shinji'ego z zapisów NERV.

Niedługo potem, Tokio-III staje się obiektem ataku Dziesiątego Anioła Zeruela. Inne Jednostki Evangelion padają jeden po drugim w starciu z najpotężniejszym z Aniołów opartych na walce, a Jednostka-01 odmawia zaakceptowania wtyku manekinowego. Jednak dzięki interwencji Mari, Shinji decyduje się pilotować Jednostkę-01. Ku zaskoczeniu Gendo, Shinji posuwa się nawet do nazwania go "ojcem".

Niefortunnie, bateria Jednostki-01 wyczerpuje się w środku bitwy, co daje szansę Aniołowi na zareagowanie. W swoich ostatnich chwilach przed egzekucją ze strony Zeruela, Shinji'emu udaje się obrócić szalę walki na swoją korzyść, reaktywując Jednostkę-01 i odblokowując jej pełny potencjał. Patrząc jak przebudzona Jednostka-01 odbiera życie Aniołowi i próbuje odzyskać duszę Rei Ayanami (której ciało zostało pożarte przez Anioła żywcem, a dusza uwięziona w jego rdzeniu), Gendo komentuje, że "SEELE nie zamierza tego przepuścić płazem".

Film kończy się wywołaniem Trzeciego Uderzenia przez Jednostkę-01, znacznie redukując pozostałości ludzkiej populacji na Ziemi, dopóki nie zostaje przerwany przez Kaworu Nagisę w Evangelion Mark 06.

You Can (Not) Redo[]

Gendo w Evangelion 3.0: You Can (Not) Redo

Trzecia odsłona cyklu, Evangelion 3.0: You Can (Not) Redo, ma miejsce 14 lat po wydarzeniach z drugiej części z nową fabułą, silnie odróżniającą się od oryginalnej serii. Tutaj, Gendo jest całkowicie antagonistyczną postacią.

Podczas swojej walki z Zeruelem, EVA-01 nagle weszła w stan przebudzenia, pochłaniając Shinjiego i otwierając Wrota Dusz, wywołując Trzecie Uderzenie. Chociaż kataklizm został przerwany przed całkowitym zniszczeniem życia na Ziemi, poziom katastrofy wciąż uczynił świat tak niezamieszkalnym, że spowodował masowe wymarcie większości gatunków oraz ludzkości.

Po tych wydarzeniach, dawni członkowie NERV zrozumieli, że Gendo nigdy nie pragnął zapobiec Trzeciemu Uderzeniu, a wywołać je, przez co zbuntowali się przeciwko niemu. Gromadząc resztę ocalałej ludzkości, utworzona została Organizacja WILLE, mająca na celu wyeliminować NERV i SEELE, aby zapobiec przyszłym uderzeniom oraz zapewnić stojącej na skraju wymarcia ludzkości przyszłość.

Chociaż dokładne wydarzenia dziejące się po katastrofie pozostają nieznane, wiadomo, iż głowa Lilith została w swojej dawnej celi NERV, podczas gdy jej ciało zostało uwięzione w Centrali Dogma oraz przebite dwoma Lancami Longinusa razem z nieaktywną jednostką EVA Mark 6.

Aby zniszczyć WILLE, Gendo i Fuyutsuki zbudowali nowe jednostki Evangelion, pilotowane przez serię Ayanami oraz inne bronie masowej zagłady, wliczając w to klony masowej produkcji Evangelionu Mark 6 i cybernetyczne klony Aniołów, zwane Serią Nemezis. Dzięki wszystkim tym broniom do wyparcia sił WILLE, Gendo stał się niekwestionowanym władcą post-apokaliptycznego świata.

14 lat po Trzecim Uderzeniu, Evangeliony WILLE zdołały odbić Evangelion 01, która orbitowała Ziemię w komorze izolacyjnej i była chroniona przez Serię Nemezis, ratując w procesie uśpionego Shinjiego Ikariego, którego ciało zdołało się zreformować w Evangelionie. Podczas gdy EVA-01 stała się źródłem zasilania dla statku powietrznego WILLE, Gendo wysłał Evangelion Mark 09, pilotowaną przez Rei-III, aby przechwycić jego syna i ponownie wykorzystać go do swoich planów.

Gendo obok głowy Lilith

Ponownie zjednoczony ze swoim synem, Gendo powierza mu zadanie pilotowania Evangelionu 13, zastępcy jednostki 01, u boku Kaworu Nagisy, w celu odbicia dwóch Lanc Longinusa z Dogmatu Terminalnego. Pożerając ciało Dwunastego Anioła, Jednostka-13 została przebudzona i rozpoczęła Czwarte Uderzenie, podczas którego Gendo miał zjednoczyć się ze swoją żoną.

Kiedy Uderzenie trwało, Gendo i Fuyutsuki zaczęli wyłączać ciche ekrany członków SEELE, obiecując, że ich plany zostaną wypełnione. Tymczasem, Kaworu Nagisa popełnia samobójstwo, odcinając dopływ mocy w Evangelionie i zamykając Wrota Gufu, zatrzymując Czwarte Uderzenie. Kiedy bitwa została skończona, Kapitan Katsuragi i Gendo wycofali swoje siły, chwilowo przerywając wojnę. Nawet wtedy, Gendo stwierdził, że wszystko idzie zgodnie z jego planem.

Thrice Upon Time[]

Gendo jest pierwszy raz widziany w tym filmie, przyglądając się przybitej do krzyża Jednostce-13 z neutralnym wyrazem twarzy. Na miejsce przychodzi Fuyutsuki, który powiadamia go, iż Shinji powrócił do WILLE. Jego długoletni towarzysz zadał mu pytanie, czy zmuszenie syna do przeżycia takiej samej straty, co on, miało go czegoś nauczyć.

Tymczasem WILLE kontynuuje swoją działalność, próbując przedostać się do strefy Pola L-C, które odrzuca wszelkie formy życia splamione grzechem pierworodnym. Podczas gdy Fuyutsuki wydaje rozkazy załodze latającego statku bojowego, Gendo zajmuje się przebudzaniem Jednostki-13. Kiedy WILLE przebija się przez pancerz piramidy przenoszącej Jednostkę-13, wysłane zostają setki masowo produkowanych Evangelionów v7. Po pokonaniu ich w Jednostce-02α, Asuka kieruje swoją uwagę na Jednostce-13.

Nie mogąc przebić się przez Pole AT chroniące ją, Asuka zdejmuje swoją przepaskę na oko, pozwalając resztkom Bardiela zainfekować jej Evangelion i zamienić go olbrzyma wykonanego w całości z Pola AT. Jak się okazało, było to nic innego jak pułapka Gendo; Jednostka-13 nagle została reaktywowana i wystrzeliła promień energii w głowę Jednostki-02α, dekapitując i zabijając ją. Aktywując swoją drugą parę ramion, Jednostka-13 wyjęła kokpit przeciwnika, wysadzając ciało Jednostki-02α niczym balon.

Wraz z postępującym rozprzestrzenianiem infekcji Dziewiątego Anioła na statku WILLE, Gendo zstąpił na dziób pokładowy statku. Po chwili Komendant NERV konfrontuje się z Misato. Wyrażając swoje uznanie w stosunku do Misato za jej wysiłki, Gendo wyjawia swój zamiar użycia jej statku do swoich własnych planów. Nagle zostaje postrzelony w głowę przez Ritsuko, mocno uszkadzając jego wizjer. Ku jej zszokowaniu, Gendo jedynie wstaje z podłogi i zbiera kawałki swojego mózgu, ujawniając, że odrzucił swoje człowieczeństwo. Stwierdza, że zamierza poświęcić pilotki typu Shikinami (Asukę) i Ayanami, aby "zabić bogów i związać ich z ludzkością".

Kokpit Jednostki-02α zostaje zmiażdżony w szczękach Jednostki-13, ponownie zamieniając ją w Olbrzyma Światła jak w poprzedniej części. Gendo niszczy pozostałości statku WILLE promieniem energii z symbolu na jego twarzy. Nie reaguje na wezwanie ze strony jego syna, lewitując w kierunku paszczy Olbrzyma Światła, do której wchodzi, po czym odlatuje w stronę Obszaru Minus.

Dzięki interwencji Mari, Shinji wchodzi przez portal do Anty-Wszechświata. Manifestując ramię z Pola AT, Jednostka-01 chwyta Jednostkę-13 za szyję, zsynchronizowaną z Gendo. Kiedy Jednostka-01 odtwarza także swoje nogi i chwyta Włócznię Kasjusza (Nadziei), Jednostka-13 pod kontrolą Gendo chwyta Włócznię Longinusa oraz podejmuje walkę, powodując wpadnięcie obu Evangelionów do portalu.

Wkrótce obaj znajdują się w bazie operacyjnej NERV sprzed czternastu lat, z Shinji'm stojącym na platformie przed twarzą Jednostki-01 oraz Gendo zajmującym pozycję w pomieszczeniu w górze. Gendo wyjaśnia swojemu synowi, że obaj trafili do świata wspomnień, wirtualnym świecie wytworzonym przez LCL, po czym natychmiast zażądał zwrotu Jednostki-01. W ten sposób obaj mogli ponownie spotkać się z Yui Ikari, która ofiarowała swoją duszę Jednostce-01 dwadzieścia pięć lat temu.

Dedukując z wyrazu twarzy Shinji'ego, Gendo zdaje sobie sprawę, że jego syn nie ma ku temu zamiaru. Dlatego obierają walkę Jednostek Evangelion, wspierani przez swoje włócznie. Niestety, po chwili walka przeradza się w teleportowanie się między różnymi lokalizacjami ze wspomnień Shinji'ego, w tym apartamencie Misato, sali szkolnej, apartamentu Rei, GeoFroncie, farmie arbuzów Kaji'ego, ruinach Tokio-III czy pokoju Kaworu. Wreszcie Shinji zdaje sobie sprawę, że ruchy obu Jednostek Evangelion są identyczne. Gendo oznajmia, że Jednostka-01 jest uosobieniem nadzei, a 13 rozpaczy, czyniąc je idealnymi odpowiednikami.

Mimo ciągłych starań Shinji'ego, Gendo bez trudu odpiera jego ataki i obezwładnia jego Jednostkę-01, stwierdzając, że przemoc i konflikt do niczego nie prowadzą. Zdając sobie z tego sprawę, Shinji decyduje się porozmawiać z ojcem. Przeniesiony do dawnego pokoju Gendo w NERV, Shinji zadaje mu pytanie, co próbuje osiągnąć. Gendo odpiera, że stara się doprowadzić do Kolejnego Uderzenia, które można wywołać jedynie w Obiekcie Golgota. Następnie Gendo oświadcza mu, że pragnie mu coś pokazać.

W mgnieniu oka, obaj zostają przeniesieni do komnaty, w której przetrzymywany jest "Czarna Lilith". Gendo stwierdza, że "Czarna Lilith" jest jedynie iluzją spowodowaną jego wspomnieniami; w rzeczywistości jest to Imaginacja Evangeliona, fikcyjnej i wymyślonej Jednostki Evangelion, której istnienie zostało przewidziane przez ojca Misato. Kombinując Włócznię Nadziei i Rozpaczy, Gendo przebija pierś Imaginacji Evangeliona, zamieniając go w białą Lilith. Wtedy olbrzym spada ze swojego krzyża do otaczającego jeziora LCL i zamienia się w Rei-Lilith.

Gendo stwierdza, że zamierza zaakceptować to, co Shinji wielokrotnie odrzucił (przywołując wydarzenia z The End of Evangelion); świat zamieszkany jedynie przez czyste, nieskażone dusze, w którym będzie mógł spędzić wieczność z Yui. Teleportując ich obu w pobliże nagrobka Yui z drugiej części, Shinji wyjawia mu, że przybył go poznać. Kiedy jego syn próbuje do niego podejść, przed Gendo ukazuje się Pole AT; Gendo jest zszokowany tym, stwierdzając, że odrzucił swoje człowieczeństwo za sprawą Klucza Nebuchadnezzara.

Wraz z wręczeniem odtwarza MP3 ojcu z ręki Shinji'ego, obaj przenoszą się do pociągu w Tokio-III. Tam Shinji zdaje sobie sprawę, że Gendo był taki sam jak on; nie zaznał miłości rodziców, odcinał się od świata zewnętrznego, aż spotkał osobę, która okazała mu bezwarunkową miłość; kiedy i ona go opuściła, Gendo nie wiedział jak żyć i uciekł się do stworzenia serii jej klonów.

Kiedy WILLE tworzy nową włócznię, Shinji decyduje się stworzyć nowy świat bez Evangelionów. Gendo postanawia mu w tym pomóc, używając Jednostki-13 do objęcia Jednostki-01 jedną parą ramion oraz dźgnięcia ich obu drugą połączonymi Włóczniami Kasjusza i Longinusa. W ten sposób wymazują z egzystencji wszystkie Jednostki Evangelion, jakie kiedykolwiek istniały, a także zapobiegają odkryciu Zwojów Morza Martwego i tym samym wypuszczeniu Adamów, spowodowaniu Drugiego Uderzenia oraz narodzinom potomków Adamów.

Charakterystyka[]

Wygląd[]

W 48 lat, Gendo to wysoki (192 cm) mężczyzna w średnim wieku. Ma brązowe włosy i brodę bez wąsów. Najczęściej jest widywany w swoim czarnym stroju komendanta NERV z żółtymi liniami biegnącymi po krawędziach jego marynarki oraz zielonymi identyfikatorami przy kołnierzu i rękawach. Pod spodem marynarki, Gendo nosi czerwony sweter. Po niespodziewanym incydencie związanym z wejściem Jednostki-00 w tryb berserka, Gendo zaczął nosić białe rękawiczki, aby ukryć obszerne oparzenia na jego rękach. Podczas wspomnianego incydentu nosił parę okularów z prostokątnymi oprawkami, jednak później wymienił je na zaokrąglone oprawki z brązowo-czerwonymi szkiełkami.

Od Evangelion 3.0: You Can (Not) Redo, Gendo zaczął nosić czerwony wizjer zamiast okularów. Jego policzki są także cieńsze, a włosy nieco dłuższe.

Wraz z połączeniem się z Kluczem Nebuchadnezzara w Thrice Upon Time, Gendo odrzucił swoje człowieczeństwo oraz wizjer, odsłaniając formację biegnącą od jego czoła do podstawy nosa oraz przez oczy, emitującą czerwono-żółte światło. Wokół niego biegnie także kilka czerwonych żył.

Młodsza wersja Gendo widziana w Thrice Upon Time bardzo przypominała dorosłą wersję Shinji'ego. Nie miała żadnego zarostu na twarzy, nosiła kwadratową parę okularów z normalnymi szkiełkami i była ubrana w garnitur.

Osobowość[]

Samotnik z natury oraz znany z częstego odwiedzania barów, a także wdawania się w bójki, Gendo w młodości był postrzegany przez ludzi jako przestępca lub zbir. Sam Gendo stwierdzał, że częste wchodzenie w konflikty nie były rezultatem tego, że prowokował innych, zauważając, że większość osób szybko niemal instynktownie rozwijało niechęć do niego. Jego relacja z żoną była jego jedyną stabilną i pozytywną, ponieważ tylko ona była zdolna okazać mu uprzejmość. Kiedy i ona go opuściła, Gendo popadł w stan jednoczesnego złudzenia oraz szoku, którego nigdy nie udało mu się przezwyciężyć. Będąc całkowicie oddanym swojemu celu przywrócenia jej, Gendo stał się zimną i rzadko okazującą uczucia osobą, zdolną okazać życzliwość jedynie swojej adoptowanej córce (będącej również klonem Yui) Rei Ayanami.

Gendo niemal nigdy nie pokazuje po sobie strachu lub pasji nawet podczas najazdów Aniołów na Tokio-3, czasami tylko wykazując niewielkie oznaki satysfakcji kiedy jego plany zostają zrealizowane. Nie wypełnienie jakiegokolwiek jego rozkazu przez jego podwładnych sprawi, że zademonstruje dyscyplinę wojskową, a także w kilku przypadkach bardzo wyrafinowane okrucieństwo.

Jeżeli chodzi o jego relacje z synem Shinjim, jest ona poza żadną nadzieją naprawienia odkąd Gendo porzucił go. Niewypowiedzany ból i gniew spowodowany przez utratę żony doprowadził Gendo do porzucenia syna oraz późniejszego manipulowania nim jak pionkiem, niezależnie od poziomu bólu, jaki mu sprawiał. Gendo jedynie pogorszył ich relacje podczas walki z Bardielem, kiedy ten opętał jednostkę EVA-03 (pilotowaną przez Tojiego w serialu i mandze, a także Asukę w serii filmowej), Shinji odmówił atakowania Anioła, ponieważ pilot wciąż znajdował się w środku. Odpowiedzią Gendo było aktywowanie systemu Dummy, czego skutkiem było brutalne rozerwanie Anioła na strzępy, brutalnie raniąc również pilota w środku, na co Shinji nie był w stanie nic poradzić.

Relacje[]

Yui Ikari[]

Yui Ikari była matką Shinji'ego, żoną Gendo oraz córką jednego z członków SEELE. Jeszcze zanim się pobrali, Gendo postrzegał ją jako nic innego jak tylko swój klucz do dostania się do SEELE. Niestety, Gendo nie przewidział, iż bezwarunkowa miłość ze strony kobiety weźmie nad nim górę. Sama Yui opisała Gendo dla Fuyutsuki'ego jako zaskakująco uroczą osobę. Miłość pomiędzy dwojga zaowocowała z czasem małżeństwem i narodzinami Shinji'ego.

W rzeczywistości, to nie Gendo wykorzystywał Yui do swoich celów, lecz wręcz odwrotnie; to Yui, razem z Fuyutsuki'm, posiadała własną koncepcję Projektu Instrumentalności Ludzkości. Chociaż była świadoma stosunku Gendo wobec jego syna, ostatecznie zdecydowała się wypełnić marzenie Gendo spędzenia wieczności z nią, powodując uwięzienie duszy Gendo wewnątrz Jednostki-01 razem z nią kiedy jego ciało zostało przegryzione na pół przez potwora.

Kōzō Fuyutsuki[]

Kōzō Fuyutsuki to długoletni towarzysz Gendo, wice-komendant NERV, a także były wykładowca na studiach Yui z dziedziny biologii metafizycznej. Choć obaj znają się od ponad dekady, Fuyutsuki stanowczo popiera poglądów Gendo na temat zniszczenia ludzkości tylko by przywrócić Yui, stwierdzając, że woli świat zamieszkiwany przez ludzi, niezależnie od panującego w nim chaosu.

Kiedy obaj się po raz pierwszy poznali, Fuyutsuki postrzegał Gendo jako łajdaka, co wydedukował na podstawie niedawnego aresztowania go za bójkę w barze. Gendo z kolei, zawsze był uśmiechnięty w jego obecności i zwracał się do niego z uprzejmością, nawet kiedy Fuyutsuki groził mu opublikowaniem dowodów na udział Gendo w wywołaniu Drugiego Uderzenia oraz zabiciu miliardów ludzi.

Ich współpraca w NERV wynikała głównie dlatego, iż Fuyutsuki'emu groziła śmierć ze strony SEELE, jeśli nie będzie dla nich pracował. Z czasem zaczął darzyć Gendo pewnym rodzajem szacunku, dzięki czemu został wtajemniczony w pewnym stopniu w szczegóły Projektu Instrumentalności Ludzkości, a nawet pozwolił mu go zastępować w przypadku jego nieobecności jako komendant.

SEELE[]

SEELE to sekretna organizacja, posiadająca niemal nieograniczoną kontrolę nad rządami wielu narodów, odpowiedzialna za powstanie Gehirn oraz NERV. Nie jest wiadome, w jaki sposób Gendo dowiedział się o istnieniu tej organizacji, jednak wiadomo, iż dołączył do niej z pomocą Yui Ikari.

Gendo stanowił sojusznika dla SEELE przez wiele lat, wiernie podążając za Zwojami Morza Martwego. Wszystko jednak uległo zmianie, kiedy Yui oddała swoje życie dla Jednostki-01 i Gendo zaczął snuć własne plany w celu przywrócenia jej z powrotem. W miarę postępów serii, SEELE zaczęło coraz bardziej uzmysławiać to sobie, stwierdzając nawet, że Gendo "pragnie otworzyć Puszkę Pandory, a następnie ją zamknąć".

Podczas gdy w serialu i mandze Gendo zdradza SEELE oraz ponosi śmierć w konsekwencji, jego odpowiednik z Rebuild of Evangelion odnosi sukces w wypełnieniu celów SEELE. Nie musząc już przejmować się oporem ze strony swych przełożonych, Gendo obejmuje całkowitą kontrolę nad wpływami organizacji.

Naoko Akagi[]

Naoko Akagi była matką Ritsuko Akagi, projektantem superkomputerów MAGI i naukowcem naczelnym organizacji Gehirn. Kiedy Yui Ikari "zginęła" w incydencie związanym z Jednostką-01, Gendo zaczął romans z Naoko w celu zapewnienia sobie jej lojalności. Choć kobieta wydawała się rozwinąć miłość seksualną w stosunku do niego, Naoko była niczym innym jak tylko narzędziem dla Gendo, niezbędnym do ułożenia kolejnego elementu planu SEELE w całość.

Wraz z wypełnieniem przydzielonego jej zadania, Gendo bez skrupułów pozbył się jej za pomocą Rei-I, która wyjawiła prawdziwą naturę Gendo dla Naoko. Słysząc to, doznała załamania psychicznego i zamordowała Rei-I przed popełnieniem samobójstwa poprzez zrzucenie się na superkomputery MAGI.

Ritsuko Akagi[]

Ritsuko Akagi była córką Naoko Akagi, naukowcem NERV, głową Projektu E oraz kochanką Gendo. Nie skończyła w innym przypadku niż jej matka, ponieważ Gendo używał jej jako narzędzia, które był gotów poświęcić kiedy SEELE zagroziło życiu Rei Ayanami. Zdając sobie z tego sprawę, Ritsuko w odpowiedzi niszczy zbiornik z bezdusznymi klonami Rei Ayanami (używanymi do kontroli Systemu Dummy), na co Gendo odbiera jej pozycję w organizacji i zamyka w monitorowanym pomieszczeniu. Kiedy w odcinku 24 Gendo wyjawia jej swoje rozczarowanie nią, Ritsuko załamana stwierdza, że nigdy nie miał wobec niej żadnych wymagań.

W The End of Evangelion, Ritsuko dokonuje ucieczki z celi podczas chaosu wywołanego podbojem organizacji NERV ze strony SEELE. Konfrontuje się z Gendo w Dogmacie Terminalnym, próbując wysadzić bazę operacyjną w powietrze za pomocą ładunków wybuchowych kontrolowanych przez superkomputery MAGI, które odzwierciedlały trzy strony osobowości Naoko: matkę, naukowca i kobietę. Jej plan niestety zawodzi, gdyż Naoko nawet pośmiertnie zachowuje swoje uczucia względem Gendo, który w odpowiedzi strzela Ritsuko w serce.

W Rebuild of Evangelion, relacja romantyczna pomiędzy Ritsuko i Gendo jest jedynie zasugerowana. Wraz z wywołaniem Trzeciego Uderzenia przez Shinji'ego pod koniec drugiej odsłony tetralogii, Gendo i dawna załoga NERV (w tym Ritsuko) stają się zaciekłymi wrogami. W finałowej odsłonie serii, Ritsuko kilkakrotnie strzela Gendo w głowę z pistoletu, tylko by odkryć, że nie ma to na niego żadnego efektu z powodu porzucenia swojego człowieczeństwa.

Misato Katsuragi[]

Misato Katsuragi była członkiem ekspedycji Katsuragi (dowodzonej przez jej ojca), a także kapitanem i podpułkownikiem w organizacji NERV, pełniąc funkcję dowódcy polowego w starciach z Aniołami, później stając się arcy-wrogiem Gendo oraz przywódcą organizacji WILLE, której celem zlikwidowanie NERV.

Na początku działalności Gendo, czternastoletnia Misato była świadkiem Drugiego Uderzenia i śmierci reszty członków ekspedycji Katsuragi. To pozostawiło ją w stanie szoku i uniemożliwiło jej mówienie przez długi czas, o czym Fuyutsuki poinformował Gendo w jednej z retrospekcji. Dwa lata po wydarzeniu Drugiego Uderzenia, szesnastoletnia Misato udała się razem z Fuyutsuki'm i Gendo na Antarktydę, będącą obecnie martwym pustkowiem.

Trzynaście lat później, Misato została przydzielona do organizacji NERV jako kapitan (podpułkownik w ROE), co robiła w akcie zemsty na Aniołach za śmierć jej ojca w Drugim Uderzeniu. Chociaż była świadoma stosunków Gendo z synem, nadal darzyła Gendo respektem i pewnym stopniem strachu, co najlepiej widać podczas operacji bojowej przeciwko Sahaquielowi i Israfelowi, gdzie obawiała się, iż Gendo pozbawi jej pozycji jako kapitan w przypadku zawodu. Kiedy odnosi sukces w walce z Sahaquielem (kiedy Gendo musiał udać się w podróż na Antarktydę), Gendo chwali ją i przyznaje jej stopień majora.

Jak we wszystkich relacjach Gendo, w relacji z Misato Katsuragi również zdarzały się pewne upadki; przykładowo wraz ze śmiercią/okaleczeniem Toji'ego Suzuhary w wyniku incydentu związanego z przejęciem Jednostki-03 przez Bardiela, Misato jest widocznie załamana decyzją Gendo o użyciu Systemu Dummy. W mandze, Misato każe się odsunąć Shinji'emu od Gendo podczas Projektu Ludzkiej Instrumentalności, świadoma złowrogiej natury Gendo.

Najlepszym przykładem upadku relacji między Misato i Gendo są dwie ostatnie odsłony Rebuild of Evangelion, gdzie obaj zaczynają dowodzić dwoma wrogimi w stosunku do siebie organizacjami: kolejno WILLE oraz NERV. Pochłonięcie Shinji'ego przez Jednostkę-01 oraz wykorzystanie Mark 06 do wywołania Trzeciego Uderzenia przez Gendo i SEELE sprawiło, że Misato obróciła się przeciwko Gendo.

Shinji Ikari[]

Gendo i Shinji

Shinji Ikari był synem Gendo oraz Yui, a także pilotem Jednostki-01. Gendo nie okazywał wobec niego miłości ojcowskiej, porzucając go wraz z odejściem Yui podczas incydentu związanego z Jednostką-01 na rzecz wychowywania Rei Ayanami. Około dekady później, Gendo wezwał swojego syna do Tokio-III za pomocą listu, którego jedyną zawartością było słowo "Przyjdź".

Obaj wzajemnie darzyli się nienawiścią; Gendo dlatego, że Shinji kradł uwagę Yui i ostatecznie stał się powodem, dla którego ona zdecydowała się go opuścić, natomiast osobowość Shinji'ego odzwierciedlała bolesną przeszłość Gendo; Shinji z powodu porzucenia go w momencie, kiedy potrzebował go najbardziej, jak również późniejszego zmuszania go do ryzykowania własnego życia podczas walk z Aniołami, za co Gendo nie okazywał mu ani grama uwagi, zamiast tego kierując ją w stronę Rei.

Mimo to, kilkakrotnie zdarzały się momenty, w których Gendo wykazał pewien stopień sympatii wobec Shinji'ego lub sam wzbudził u niego respekt. Przykładem tego może być odcinek 9, w którym podczas przerwy w dostawie prądu w całym mieście, Gendo razem z resztą pracowników NERV zniżył się do ciężkiej pracy w celu zapewnienia pilotom warunków do kontrolowania Jednostek Evangelion. Innym przykładem jest odcinek 15, gdzie Gendo poświęca chwilę swojego czasu na odwiedzenie nagrobka Yui Ikari w towarzystwie Shinji'ego, wymieniając z nim kilka zdań i przywołując ich wizytę w tym miejscu trzy lata temu, kiedy Shinji uciekł na jego widok. W tym samym odcinku, trzy Jednostki Evangelion wspólnie pokonują Sahaquiela kiedy Gendo wybiera się na Antarktydę, co później spotyka się z pochwałą Shinji'ego ze strony Gendo. W komiksowej adaptacji serialu, Gendo dwukrotnie ocala życie Shinji'ego przed żołnierzami SEELE.

Jednak w relacji występują także liczne upadki; jeden z nich ma miejsce w odcinku 18, gdzie Jednostka-03 zostaje zainfekowana pasożytniczym Aniołem o imieniu Bardiel, z Toji'm Suzuharą nadal w środku. Kiedy Shinji odmawia dobrowolnej walki z Trzynastym Aniołem, Gendo aktywuje System Dummy, rozrywając na kawałki Jednostkę-03 i ciężko okaleczając Toji'ego, co dewastuje Shinji'ego emocjonalnie i powoduje u niego tymczasowe zrezygnowanie ze swojej roli pilota.

W The End of Evangelion, Gendo przed swoją śmiercią wyjawia swoją prawdziwą perspektywę w kwestii relacji z Shinji'm; porzucił go dlatego, że bał się ranić swojego syna. Jest to jeszcze bardziej widoczne w Evangelion: 3.0 + 1.0 Thrice Upon a Time, gdzie Gendo szczegółowo opisuje swoją przeszłość, która nie była bardzo podobna do przeszłości Shinji'ego; obaj nie spotkali się z akceptacją ze strony rodziców czy rówieśników, obaj odcinali się od świata zewnętrznego za pomocą rozmaitych zajęć i obaj woleli nie mieć przyjaciół.

Rei Ayanami[]

Rei Ayanami była klonem genetycznym Yui Ikari w wieku nastoletnim, adoptowaną córką Gendo, pilotką Jednostki-00 i kluczem dokonania Projektu Instrumentalności Ludzkości, jako że przechowywała duszę Lilith w swoim ciele. Relacja między Gendo, a Rei Ayanami wydaje się być niemal całkowitym przeciwieństwem relacji Gendo z Shinji'm; jak widać w pierwszych odcinkach serii, Gendo jest miły i uprzejmy wobec Rei, nawet posuwając się do poparzenia własnych rąk w celu uratowania jej z kokpitu Jednostki-00 kiedy synchronizacja kończy się niepowodzeniem. Traktuje jak swoją rodzoną córkę, co może wynikać z jej pochodzenia od DNA Yui Ikari, a także szczerze martwi o jej stan i samopoczucie, nawet odmawiając wysłania jej do walki z Ramielem. Rei w zamian bezsłownie wykonuje każdy rozkaz, jaki Gendo jej przydziela.

Aczkolwiek, nawet Rei nie jest całkowicie bezpieczna od okrucieństwa Gendo; już w pilotażowym odcinku serii, Gendo miał zamiar wykorzystać ciężko ranną Rei do pilotowania Jednostki-01 by powstrzymać Sachiela przed dotarciem do Dogmatu Terminalnego i zniszczeniem świata. W retrospekcji z odcinka 21, Gendo wykorzystuje Rei-I do doprowadzenia Naoko Akagi do samobójstwa oraz wyjawienia jej, że cały czas nią manipulował, co kończy się zarówno uduszeniem Rei, jak i samobójstwem Naoko. Kiedy Bardiel próbuje zainfekować Jednostkę-00 w odcinku 18, Gendo każe odciąć jej ramię bez dezaktywowania synchronizacji, przez co ból jest odczuwalny dla Rei, co było karą za wcześniejszą niesubordynację w zabiciu Anioła.

Kiedy Rei-II popełnia samobójstwo w celu zatrzymania Anioła Armisaela, Gendo najzwyczajniej zastępuje ją klonem o nazwie Rei-III, pozbawionym wspomnień jej poprzedniczki. Chociaż początkowo wydaje się lojalna wobec Gendo, jego zaufanie wobec niej ostatecznie staje się przyczyną jego upadku, kiedy Rei-III pochłania rękę Gendo z Adamem by połączyć się z Lilith i sama wywołać Trzecie Uderzenie, pozostawiając Gendo na pastwę losu w Dogmacie Terminalnym.

Mari Makinami Illustrious[]

Mari Makinami Illustrious była koleżanką z klasy Gendo na uczelni, a także odkrywcą LCL, Czwartym Dzieckiem i pilotką Jednostek 05 oraz 08, jak również postacią ekskluzywną dla kanonu Rebuild of Evangelion i niekanonicznego rozdziału w mangi pod tytułem Eden in Summer, który opisywał przeszłość Gendo i Yui.

W Rebuild of Evangelion, Gendo korzystał z pomocy Mari w poznawaniu Yui Ikari, swojej przyszłej żony. Jej energiczna oraz ekstrawertyczna osobowość silnie kontrastuje się z ówcześnie nieśmiałą i zamkniętą w sobie osobowością Gendo. Dzięki odkryciu LCL oraz dłuższemu wystawieniu na jego działanie, Mari mogła całkowicie zatrzymać swój proces starzenia i pilotować Jednostki Evangelion wiele lat później. Od czasu wywołania Trzeciego Uderzenia przez Shinji'ego pod koniec drugiej odsłony cyklu, Mari wybrała stronę WILLE, przeciwną do Gendo.

W niekanonicznym rozdziale mangi, Mari ma osobowość bardziej zbliżoną do Rei Ayanami, będąc cichą i zamkniętą w sobie postacią. Żywiła wyraźną niechęć do Gendo, nie inaczej jak reszta studentów na uczelni z wyjątkiem Yui Ikari, nie ukrywając swojego poirytowania jej uczuć w stosunku do niego. Aczkolwiek jej zdanie na temat związku Yui z Gendo ulega zmianie pod koniec rozdziału, gdzie wyświadcza Yui, że będzie "życzyć jej i Gendo szczęścia z zagranicy".

Kaworu Nagisa[]

Kaworu Nagisa był Piątym Dzieckiem, tajnym agentem SEELE, ostatnim z potomstwa Adama i jednym z podwładnych Gendo w Rebuild of Evangelion. Serial telewizyjny i manga nie ukazują wielu interakcji między tymi postaciami, jednak ulega to zmianie w drugiej oraz trzeciej odsłonie cyklu Rebuild of Evangelion.

W The End of Evangelion, Gendo widzi Kaworu Nagisę, towarzyszącego Rei Ayanami i Yui Ikari, w trakcie swojej śmierci podczas Projektu Instrumentalności Ludzkości. Wyjawiając swój strach przed skrzywdzeniem Shinji'ego, Nagisa krótko komentuje behawior Gendo, jednak nie zachodzą między nimi dalsze interakcje.

W drugiej odsłonie Rebuild of Evangelion, Gendo i Fuyutsuki dostrzegają Kaworu na palcu Evangelion Mark 06. Podczas gdy obaj są zszokowani widokiem człowieka żyjącego na Księżycu bez skafandra, Kaworu zwyczajnie wita ich, stwierdzając, że "miło jest go poznać", nazywając Gendo ojcem.

W trzeciej odsłonie wspomnianej serii filmowej, Gendo przyzwyczaił się do zachowania Nagisy i traktuje go nie inaczej jak resztę swoich podwładnych, przydzielając mu rozkazy z zimnym wyrazem twarzy. Bez wiedzy Kaworu, Gendo w rzeczywistości pragnął, aby Shinji przeżył utratę jedynej osoby, która okazała mu bezwarunkową miłość; dlatego ułożył plan mający na celu zdobycie przez Nagisę zaufania Shinji'ego, a następnie wyeliminowanie go. Kiedy Piąte Dziecko zostaje zabite przez DSS Choker w Dogmacie Terminalnym, Gendo komentuje, że "wszystko idzie zgodnie z planem".

Ciekawostki[]

 • Imię "Gendo" oznacza "iluzję", "Rokobungi" oznacza "sekstant", a "Ikari" "kotwicę". Ponieważ większość nazwisk w serii zostało zainspirowanych przez okręty II wojny światowej, prawdopodobnie te znaczenia nie są przypadkiem.
 • Relacja pomiędzy Rei i Gendo przywodzi na myśl syndrom Elektry.
 • Podczas Trzeciego Uderzenia w mandze oraz anime, Gendo przyznał, iż porzucił Shinjiego, bo bał się wspomnień Yui.
 • Wizjer noszony przez Gendo w filmie Evangelion 3.0: You Can (Not) Redo jest bardzo podobny do tego, który nosił Keel Lorenz. Może to sugerować, że Gendo został nową głową SEELE.
Advertisement