FANDOM


Do szablonu +18
Uwaga!
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla młodszych widzów takie jak: wulgarny język, brutalne obrazki lub podteksty seksualne. Jeżeli masz co najmniej 18 lat, lub mocniejsza treść nie robi na tobie wrażenia, możesz bez problemu przeglądać tą stronę. W przeciwnym wypadku, powinieneś ją zamknąć.
Wracajcie, głupcy! Psy nie są niebezpieczne! Wracajcie i walczcie!

—Ostatnie znane słowa generała


Generał Czyściec (ang. General Woundwort) to główny antagonista w książce Richarda Adamsa pt. "Wodnikowe Wzgórze" oraz w jej adaptacjach: filmie z 1978 roku, serialu z lat 1999-2001 i miniserialu z 2018 r.

Jest on dzikim i potężnym królikiem, założycielem i dyktatorem królikarni Efrafa.

Biografia Edytuj

Młodość Edytuj

Czyściec urodził się w norze niedaleko ogrodu przydomowego, jako najsilniejszy z miotu pięciu. Jego ojciec został zastrzelony przez człowieka za niszczenie warzyw, a matka została zabita przez łasicę. On sam został uratowany przez starego nauczyciela, który zabrał go do domu i wychował go. Czyściec wyrósł jednak na bardzo dzikiego królika i gryzł przy każdej sposobności. Omal nie zabił nauczycielskiego kota, kiedy ten chciał się z nim drażnić. Pewnej nocy, tydzień później, oderwał siatkę z przodu klatki i uciekł w pole.

Po kilku dniach wędrówki natrafił na małą królikarnię, którą warczeniem i pazurami zmusił do uległości. Wkrótce został Wielkim Królikiem, zabiwszy wprzódy poprzedniego wodza. Pragnął jeszcze większej władzy, dlatego postanowił opuścić małą królikarnię ze swoimi towarzyszami i założyć większą w dobrze ukrytym miejscu. Wtedy powstała Efrafa. Czyściec bardzo dbał o bezpieczeństwo królików i często sam walczył z wrogimi zwierzętami. W miarę rozrostu królikarni rozwijał system rządzenia i dyscypliny.

Wodnikowe Wzgórze, część druga Edytuj

Na Wodnikowym Wzgórzu powstaje nowa królikarnia, zwana Labiryntem. Zakłada ją grupka uciekinierów z królikarni Sandlefort. Nie ma jednak wśród nich samiczek, dlatego Leszczynek, przywódca królikarni, wysyła zaprzyjaźnioną mewę o imieniu Kihar na poszukiwania. Kihar odbywa kilka lotów i odkrywa dużą królikarnię (Efrafę) kilka mil na południe, w której jest mnóstwo samic. Mała grupa wysłanników idzie do niej z poselstwem i prośbą o zabranie kilkunastu króliczek.  

Gdy wyczerpane poselstwo wróciło, króliki dowiadują się, że Efrafa jest państwem policyjnym pod dowództwem despotycznego generała Czyśćca. Pomimo przepełnienia żadnemu królikowi nie wolno jest jej opuścić, a wysłannikom Leszczynka ledwo udało się stamtąd uciec. Jednak wcześniej grupa poznała tam króliczkę o imieniu Hyzentlaja, która chce opuścić królikarnię i może namówić inne samice do przyłączenia się.

Leszczynek decyduje się wybrać do Efrafy po raz drugi i spróbować wyciągnąć króliczki podstępem, wymyślonym wraz z Piątkiem i Ostrężnikiem. 

Wodnikowe Wzgórze, część trzecia Edytuj

Leszczynek rozpoczyna realizację swojego planu. Wysyła Czubaka do Efrafy, żeby się on się do niej przyłączył. Królik ten wygląda na bardzo mocnego i walecznego, więc Czyściec pozwala mu się dołączyć, a nawet wstąpić do Ausli (uprzywilejowanej kasty wojskowej). Czubak rozpoznaje króliczkę Hyzentlaję, z którą rozmawiał Ostrzeń, gdy tu był kilka dni wcześniej. Powierza jej swoją tajemnicę i prosi o pomoc w zorganizowaniu ucieczki. Przy okazji postanawia uwolnić z Efrafy jeszcze jednego królika – Czerńca – bardzo poranionego przez Efrafanów za próbę ucieczki kilka dni wcześniej. 

W ucieczce Czubakowi i króliczkom pomóc ma Kihar i króliki, czekające przy łodzi. Wreszcie, po dwóch dniach ucieczka dochodzi do skutku, ale napotyka natychmiastowy opór. W pościg rusza sam generał Czyściec. Gdy wszystkie króliki i króliczki wskakują na łódź, pojawia się generał, który, obrzucony wyzwiskami, nie zauważa Mlecza, kryjącego się w kępie traw za jego plecami. Gdy Mlecz jako ostatni wskakuje na łódź, linka cumownicza pęka i łódź odpływa, zostawiając zdumionego Czyśćca na brzegu rzeki.

Wodnikowe Wzgórze, część czwarta Edytuj

Po powrocie na Wzgórze, Leszczynek dowiaduje się od znajomej myszy o dużej grupie królików u podnóża zbocza. Idzie im na spotkanie. Okazuje się, że są to króliki z Efrafy pod wodzą samego Generała Czyśćca, który chce odzyskać króliczki oraz wziąć Czubaka i Czerńca jako więźniów. Leszczynek proponuje sensowną ugodę, polegającą na utworzeniu nowej królikarni, składającej się w połowie z królików z Efrafy, a w połowie z królików z Wzgórza. Ale Czyściec nie chce o tym słyszeć. Leszczynek wraca do królikarni, przygotować ochronę. Gdy Efrafanie przybywają na szczyt, Piątek wydaje z siebie straszliwy odgłos po czym zapada w dziwny letarg w Labiryncie. Leszczynek zabiera dwa swoje króliki do gospodarstwa Nuthanger, by spróbować ostatniej deski ratunku dla królikarni. Natomiast Czubak, po zasypaniu wszystkich wejść do Labiryntu, zakłada pułapkę na Czyśćca. Wkopuje się pod ziemię w jednym z tuneli i czeka tam na generała. Gdy Generał wpada do labiryntu, odnajduje śpiącego Piątka i ignoruje go, myśląc, że nie żyje. Zaczyna odkopywać zasypany tunel, gdzie pod ziemią leży Czubak.

W tym czasie Leszczynek przegryza sznur, wiążący psa do jego budy. Mlecz wraz z Ostrężnikiem mają za zadanie zwabić go na wzgórze. Czyściec spotyka się oko w oko z Czubakiem. Dochodzi do walki, którą, wbrew wszelkim oczekiwaniom, lepiej wytrzymuje Czubak niż Czyściec. Czyściec wychodzi na powierzchnię z powodu wycieńczenia, a zaraz potem na wzgórze wpada pies z gospodarstwa, rozpędzając jego armię. Tylko sam Czyściec nie ustąpił – podczas gdy reszta królików uciekała w popłochu, on stał i krzyczał do nich żeby wracali i walczyli, bo psy nie są niebezpieczne.

Epilog Edytuj

Los Czyśćca jest nieznany. Nie spotkano go nigdy więcej, ale i nie znaleziono jego ciała. Utrzymywała się jednak legenda, że gdzieś na pogórzu żyje wielki, samotny królik, olbrzym, który odgania drapieżników jak myszy. Matki króliczki mówiły swoim małym, że jeśli nie będą posłuszne, to generał je zabierze – generał, który jest kuzynem samego Czarnego Królika.

Rola w filmie Wzgórze Królików Edytuj

Czyściec został przedstawiony w filmie jako duży, brązowy, zielonooki królik, który jest ślepy na lewe oko. Jego rola w filmie jest bardzo podobna jak w książce. Oprócz tego, zabija Czerńca podczas ataku na Labirynt, gdy ten rzucił się na niego w obronie królikarni.

Osobowość Edytuj

Generał Czyściec to okrutny, brutalny i tyraniczny władca Efrafy, rządzący żelazną łapą. Jest bardzo przebiegły, a jednocześnie niezwykle potężny i groźny. W walce w ogóle nie przypomina królika, który ucieka, gdy jest w niebezpieczeństwie. Czyściec nigdy nie uciekał, nie przerywał walki. Walczył do końca. Chętnie zmierzał się z groźnymi przeciwnikami, takimi jak łasice, gronostaje, a nawet kruki. Zachęcał swoich poddanych do tego samego, powtarzając, że dane zwierzęta "nie są niebezpieczne". Zdarzało się, że wściekłość przysłaniała mu zdrowy rozsądek.

Ciekawostki Edytuj

  • Czyściec to nazwa rośliny.
  • W filmie głos podkłada mu Harry Andrews, a w serialu John Hurt. W miniserialu z 2018 roku głos podkłada mu Ben Kingsley.
    • John Hurt wcześniej podkładał głos pod Leszczynka w filmie, jak na ironię, gdyż Czyściec jest jego głównym wrogiem i kompletnym przeciwieństwem.

Galeria Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.