Złoczyńcy Wiki
Advertisement


Ścierwo Jedi!

—Najsłynnijesza kwestia Grievousa w Zemście Sithów.

Nie jestem chłopcem na posyłki. Nie biorę udziału w tej wojnie dla polityki Dooku. Jestem przywódcą najpotężniejszej armii droidów, jaką galaktyka kiedykolwiek widziała.

—Generał Grievous podczas pojedynku z Obi-Wanem Kenobim na Saleucami.


Genrał Grievous jest najwyższym, cybernetycznym dowódcą armii droidów w Konfederacji Niezależnych Systemów i jednym z głównych antagonistów w świecie Gwiezdnych wojen.

Po raz pierwszy pojawił się jako pomniejszy antagonista w 2 sezonie serialu animowanego Gwiezdne wojny: Wojny klonów z 2003 roku, a później służył jako główny antagonista 3 sezonu. Jest także drugorzędnym antagonistą w filmie Gwiezdne wojny: Zemsta Sithów oraz w serialu animowanym Gwiezdne wojny: Wojny klonów z 2008 roku, a także pośmiertnym antagonistą w grze Star Wars Jedi: Upadły zakon z 2019 roku.

Grievous ma niezwykle bezwzględną i niedemonstracyjną osobowość. Często traci panowanie nad sobą, staje się kłótliwy i niecierpliwy wobec droidów bojowych, gdy nie spełniają jego rozkazów, co zwykle kończy się na zniszczenia jednego z nich. Chociaż generał Grievous jest silny, nie docenia potęgi Republiki i Jedi, co prowadzi do jego porażek w niektórych bitwach.

Głosu użyczył mu Matthew Wood podczas większości swoich występów w serii, a także John DiMaggio w 2 sezonie Gwiezdnych wojen: Wojny klonów i Richard McGongale w 3 sezonie.

Biografia

Zemsta Sithów (2005)

Pod koniec wojen klonów Grievous uczestniczył w śmiałym przedsięwzięciu, mającym na celu porwanie z Courscant wpływowego aktualnie przywódcy Republiki, kanclerza Palpatine'a (który to zresztą, jako Darth Sidious, sam zlecił mu to zadanie).

Ze względu na swoje uszkodzenia, wraz z kanclerzem jako zakładnikiem, planował skierować się na Utapau, gdzie miano dokonać jego napraw. Przeszkodzili mu w tym jednak Obi-Wan Kenobi wraz ze swoim uczniem, Anakinem Skywalkerem, dokonując jeszcze nad Coruscant abordażu jego okrętu. Niewidzialna Ręka została zniszczona, a Generał uciekł ostatnią kapsułą ratunkową, dodatkowo poważnie uszkadzając system sterowniczy.

Kiedy dostał się na Utapau, pierwsze, co zostało zorganizowane, to realizacja polecenia Dartha Sidiousa, aby przenieść dowódców separatystów na wulkaniczną planetę w odległych rubieżach – Mustafar. Następnie Generał miał udać się do naprawy, lecz przeszkodził mu w tym Obi-Wan Kenobi. Chcąc szybko pozbyć się mistrza Jedi, Grievous od samego początku użył do walki obu par rąk. Jednak Obi-Wan, mistrz stylu defensywnego Soresu, odparł jego szybkie ataki, pozbawił go dodatkowych dłoni i pchnął Mocą tak mocno, że generał wypuścił ostatnie dwa miecze. Grievous zdecydował się na ucieczkę swoim ostrokołowcem, a Kenobi wdał się w pościg na jaszczurze o imieniu Boga. Po zakończeniu pościgu, w trakcie nierównej walki na pięści, Kenobi rozchylił płyty pancerza chroniące wnętrzności generała, co wykorzystał krótko później, zabijając go przy użyciu jego własnego blastera.

Osobowość

Grievous to zimna, bezwzględna i zdradziecka postać, która nie okazuje litości żadnemu wrogowi, nawet gdy był Kaleeshem. Rozbicie się wahadłowca sprawiło, że poczuł się rozgoryczony tym, że został oszukany po śmierci wojownika i chociaż zdecydował się zostać cyborgiem, wierząc, że ciało jest słabe, Grievous potajemnie wstydzi się swojej nowej postaci. Zaczął także porównywać się do Jedi i był zdeterminowany, aby być w stanie im dorównać, co doprowadziło go do zrobienia wszystkiego, co w jego mocy, aby się poprawić. Grievous nie ma problemu z poświęcaniem innych dla siebie i często wykorzystuje współczucie Jedi na swoją korzyść. Grievous jest również znany ze swojego okrucieństwa i brutalności.

Okazuje się również, że jest bardzo arogancki i manipulujący, ale ma też swoją nieco tchórzliwą i małoduszną stronę; ma tendencję do ucieczki, gdy coś nie dzieje się po jego myśli. Mimo to jest też niestrudzony i nieugięty; jest całkowicie zdeterminowany, by zniszczyć Jedi i czasami będzie z nimi walczył, nawet gdy jest w złym stanie. Jest to widoczne, gdy walczył z Obi-Wanem, mimo że wciąż był słaby po paraliżującym ciosie zadanym przez Mace'a Windu, wykazując widoczną lekkomyślność.

Jednak pomimo swojej nikczemności, Grievous jest również dość pewny siebie, sympatyczny i współczujący, troszcząc się o swój lud i Kummara. Pewnego razu nawet okazał litość Jedi, pozwalając zadawać mu drobne obrażenia, zanim zadał mu czystą śmierć. I wydaje się, że bardzo troszczy się o swojego zwierzaka Gora, a gdy zdał sobie sprawę, że Kit Fisto i Nahdar Vebb go zabili, był wściekły i zmiażdżył gołymi pięściami swój własny komputer. Grievous nienawidzi Nute'a Gunraya za to, że myślał o nim tylko jako o robocie służącym, co bez końca go rozwścieczało, przez co postrzegał wicekróla i innych przywódców Separatystów jako chciwych słabeuszy. Grievous miał też coś w rodzaju rywalizacji z Asajj Ventress, ale oboje mieli jedną wspólną cechę; niechęć i pogardę dla bezmyślnych robotów bojowych Separatystów, które często niszczyli, aby złagodzić swoją frustrację.

Ciekawostki

  • W angielskiej wersji zawsze dubbingował go Matthew Woods, a w polskiej miał aż trzech aktorów Janusz Wituch (kreskówka 2003) Jacek Czyż (kreskówka 2008) i Jacek Kopczyński (film).
  • Podobnie jak Darth Maul i hrabia Dooku, Grievous jest jednym ze złoczyńców w trylogii prequeli opartym na Darth Vaderze, z których każdy zapowiada inny aspekt tego, czym miałby się stać Anakin. W przypadku Grievousa, uosabia bycie cyborgiem polującym na Jedi, który cierpi na świszczący i ciężki oddech.
  • Śmierć Grievousa jest ostatnim tajemniczym pokazem tego, jak potężny stał się Jedi Obi-Wan, pokazując, jak potężny będzie przeciwko Anakinowi, gdy dojdzie do ich ostatecznego pojedynku na Mustafar.
  • Grievous nienawidzi, gdy nazywa się go droidem.
  • Pomimo tego, że był jednym z głównych złoczyńców w Gwiezdnych wojnach: Wojnach klonów, Grievous nie pojawił się podczas ostatnich dwóch sezonów, z wyjątkiem krótkiego epizodu w odcinku Old Friends Not forgotten, mimo że był wielokrotnie wspominany.
  • W swoim pierwszym występie w Gwiezdnych wojnach: Wojnach klonów z 2003 roku był znacznie potężniejszy niż w późniejszych występach, będąc w stanie pokonać wielu członków rady Jedi na raz ze względną łatwością.

Galeria

Zemsta Sithów

Wojny klonów


es:General Grievous

Advertisement