FANDOMGenerał Armitage Hux – drugorzędny antagonista filmu Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy i Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi oraz antagonista później antyzłoczyńca w Skywalker. Odrodzenie. Jest on młodym generałem Najwyższego Porządku. Około 30 lat po Bitwie o Endor dowodził Bazą Starkiller. Wraz z Kylo Renem, z którym rywalizował, był wiernym sługą Naczelnego Wodza Snoke'a.

Biografia Edytuj

Młodość Edytuj

Hux urodził się około czterech lat przed Bitwą o Endor, czyli w roku 0 ABY. Jego ojciec, Brendol Hux, był nadzorcą w Imperialnej Akademii.

Gdy Imperium podporządkowało się Nowej Republice, Hux twierdził, że Republika nigdy nie zapewni Galaktyce porządku i pokoju, tak jak Imperium. Razem z kilkoma oficerami Imperialnymi, którzy podzielali ten pogląd, udał się do Nieznanych Regionów, gdzie został utworzony Najwyższy Porządek. Sam Hux po pewnym czasie osiągnął rangę generała.

Przebudzenie Mocy (2015) Edytuj

Około 30 lat po Bitwie o Endor, Hux stał się jednym z najważniejszych członków Najwyższego Porządku. Zarządzał Bazą Starkiller oraz Niszczycielem, na którym przebywali wszyscy istotni dowódcy tej organizacji.

Po zniszczeniu wioski na Jakku, pilot Ruchu Oporu, Poe Dameron, został schwytany i był przesłuchiwany na Niszczycielu Huxa przez mistrza Rycerzy Ren, Kylo Rena. Jakiś czas potem, FN-2187, szturmowiec podlegający kapitan Phasmie, pomógł rebeliantowi uciec na Jakku. Kylo Ren, dowiedziawszy się o tym, obwiniał metody trenowania szturmowców, za jakie odpowiadał Hux. Generał jednak twierdził, że nie zmieni swoich lojalnych szturmowców na klony, z powodu jednego wyjątku. Hux nie znosił Rena i był zazdrosny o jego relacje z Naczelnym Wodzem Snoke'em.

Najwyższy Porządek wreszcie ukończył budowę Bazy Starkiller, broni, która była w stanie niszczyć całe układy, korzystając z energii pobliskiej gwiazdy. Bazę, za sugestią Huxa, wykorzystano pierwszy raz, by zniszczyć serce Nowej Republiki – Układ Hosnian, zabijając wszystkich jego mieszkańców i tych, którzy na niego przybyli. Przed wykorzystaniem bazy Hux wygłosił przemówienie do wszystkich szturmowców. Tego dnia senat został unicestwiony, razem ze wszystkimi jego członkami. Nowa Republika przestała istnieć, a jedyną opierającą się Najwyższemu Porządkowi siłą był pozbawiony największego sojusznika Ruch Oporu.

Hux dowiedział się, że mapa prowadząca do Luke'a Skywalkera, którą miał mieć Poe, została przekazana droidowi BB-8, który obecnie przebywa na planecie Takodanie razem z FN-2187, oraz dziewczyną, która pomogła mu uciec z Jakku, Rey. Kylo Ren udał się na planetę, razem z oddziałem szturmowców, aby schwytać droida i odnaleźć mapę. Kylo odkrył, że Rey widziała mapę, więc postanowił zabrać ją do bazy Starkiller zamiast droida, by móc znaleźć mapę w jej umyśle. Hux, dowiedziawszy się o tym posunięciu, skrytykował Rena i opowiedział Snoke'owi o tym, co się stało.

Jednak Snoke był raczej zadowolony tym zwrotem wydarzeń. Co więcej, rozkazał Huxowi użyć Bazy, by zniszczyć nowo odkrytą lokalizację bazy Ruchu Oporu – planetę D'Qar leżącą w Układzie Ileenium. Jednak zanim Hux mógł skorzystać z broni, musiała ona zostać naładowana przy pomocy słońca, co oznaczało, że nie będą mogli użyć broni do zachodu słońca.

Ruch Oporu wiedział o tym i wysłał kilku swoich najlepszych pilotów, w tym Poe, by zniszczyli bazę. Oprócz nich do bitwy na planecie dołączyli: FN-2187, teraz nazywany Finn, Han Solo, oraz Chewbacca, którzy mieli za zadanie wyłączyć tarczę, która nie pozwalała pilotom Ruchu Oporu zniszczyć bazy, oraz uratować porwaną Rey. Najwyższy Porządek nie zdołał powstrzymać grupy rebeliantów przed dezaktywowaniem ich tarcz. W tej sytuacji Kylo Ren ruszył za Rey i Finnem, by zatrzymać ich przed ucieczką z planety. Został ciężko ranny w pojedynku przez Rey, a baza była bliska zniszczenia.

Zanim Hux uciekł z planety, pobiegł skontaktować się z Naczelnym Wodzem, by ten dał mu instrukcje dotyczące jego następnych działań. Snoke, wiedząc, że Ren jeszcze żyje, kazał generałowi zabrać go na statek, aby mógł zakończyć swoje szkolenie. Mimo swojej niechęci do Rena Hux wypełnił polecenie Snoke'a.

Ostatni Jedi (2017) Edytuj

Skywalker. Odrodzenie Edytuj

Rok po śmierci Snoke'a i Luke'a Hux zostaje rozczarowany przywództwem Kylo, ​​mimo że Kylo był w stanie zdobyć więcej światów, by podporządkować się rządowi Najwyższemu Porządkowi. Rozwijając zaciętą rywalizację z generałem Pryde, Hux jest bardziej zdenerwowany, słysząc, że Imperator Palpatine powrócił z martwych i że to on był odpowiedzialny za stworzenie Snoke'a i Najwyższego Porządku, gdy Palpatine zorganizował ogromną flotę Gwiezdnych Niszczycieli, które może wymazać planety.

Kylo wkrótce dowiaduje się, że w Najwyższym Porządku jest szpieg wysyłający informacje o powrocie Palpatine'a do Ruchu Oporu i informuje wszystkich, że szukają szpiega. Kiedy schwytano Chewbaccę wraz ze sztyletem określającym lokalizację obecności Palpatine'a na Exegolu, kilku rebeliantów złapano próbując uratować Chewbaccę. Jednak Hux przybywa na ratunek, zestrzeliwując kilku Szturmowców, którzy zamierzają rozstrzelać buntowników, ujawniając, że jest szpiegiem. Stwierdzając, że nie obchodzi go, czy Ruch Oporu wygra, dopóki pokonają Kylo, ​​Hux organizuje ucieczkę rebeliantów, jednocześnie pozwalając Finnowi postrzelić się w nogę, aby nie nabrali podejrzeń.

Po zabandażowaniu rany Hux okłamuje Pryde'a, że buntownicy go obezwładnili i uciekli, ale Pryde widzi kłamstwa Huxa i wywnioskuje, że Hux jest zdrajcą. Mając to na uwadze, Pryde ze złością zabija Huxa, strzelając do niego w klatkę piersiową blasterem szturmowca, zabijając go. Pryde przejął później funkcję jedynego dowódcy wojska Najwyższego Porządku, podczas gdy Palpatine przejmuje kontrolę nad nim od Kylo, ​​co podżegało gniewnego Kylo do zerwania jego więzi z Ciemną Stroną i do walki z Oporem, aby pokonać Palpatine i Najwyższy Porządek na dobre.

W końcu śmierć Huxa (wraz z milionami zgonów w systemie Hosnian, które spowodował) została pomszczona, gdy Rey wykorzystała moc zmarłego Jedi do zabicia Palpatine'a, pozwalając Ruchowi Oporu na zniszczenie floty Najwyższego Porządku i zabicie wszystkich żołnierzy Imperium wewnątrz (w tym Pryde'a).


Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.