Złoczyńcy Wiki
Advertisement
Do szablonu +18.png
Uwaga!
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla młodszych widzów takie jak: wulgarny język, brutalne obrazki lub podteksty seksualne. Jeżeli masz co najmniej 18 lat, lub mocniejsza treść nie robi na tobie wrażenia, możesz bez problemu przeglądać tą stronę. W przeciwnym wypadku, powinieneś ją zamknąć.


Lubisz straszne filmy?

—Znany cytat Ghostface'a


Ghostface - to tożsamość zabójcy i główna siła antagonistyczna z serii horrorów Krzyk. Jest fikcyjną postacią i kostiumem przyjętym przez głównych antagonistów serii jako przebranie, aby ukryć swoją tożsamość. Głosu pod tą postać podkłada Roger L. Jackson, niezależnie od tego, kto kryje się za maską. Co najmniej siedem osób używało tożsamości Ghostface (dwanaście, jeśli liczony jest serial).

Maska jest wzorowana na obrazie Krzyk zmarłego Edvarda Muncha i duchach, które pojawiły się w kreskówce Betty Boop.

Występowanie

W Krzyku tożsamość jest tymczasowo przyjęta przez cel zabójców, Sidneya Prescotta, używając go przeciwko nim. W uniwersum Krzyku kostium nie jest unikalny i można go łatwo uzyskać, dzięki czemu inni mogą nosić podobny strój. Ghostface często dzwoni do swoich ofiar oraz dręczy lub grożi im, używając zmieniacza głosu, który ukrywa swoją prawdziwą tożsamość. W Krzyku 3 jest to kontynuowane przez Romana Bridgera, który używa urządzenia, które pozwala mu brzmieć jak kilka innych postaci w celu manipulowania celami. Zmieniająca się tożsamość osoby pod maską oznacza, że ​​Ghostface nie ma określonej motywacji, od zemsty i szukania sławy po „presję rówieśników”. Jednak każdy zabójca ma wspólny cel zabicia Sidneya z powodu szeregu zdarzeń pośrednio spowodowanych przez jego matkę Maureen Prescott.

Początkowo Billy Loomis utworzył tożsamość ze Stu Macherem, aby zabić Sidneya z powodu romansu jej matki z ojcem Billy'ego, co spowodowało, że jego matka wyjechała, po krótkim zabójstwie w fikcyjnym miasteczku Woodsboro w północnej Kalifornii. Wygląd Ghostface'a pozostaje taka sama w całej serii, z czarnym kapturem i płaszczem z postrzępioną podstawą i białą gumową maską. Chociaż każda iteracja Ghostface'a jest ludzka, często wykazują one ekstremalną wytrzymałość na obrażenia fizyczne, wysoki poziom siły fizycznej i prawie nadprzyrodzoną zdolność ukrywania się, potrafią pojawiać się i znikać w pozornie niemożliwych sytuacjach. Postać ta często pojawia się w popkulturze.

Sama maska ​​Ghostface'a została pierwotnie stworzona przez Fun World Div. Pracownika firmy Easter Unlimited, Inc. Brigitte Sleiertin za serię masek zatytułowanych „Fantastyczne twarze” wydanych jako maski na Halloween na początku lat 90. przez Fun World. Masce nadano znak towarowy „GhostFace” od dyrektora licencyjnego Fun World R.J. Torbert w latach 1999-2000. Maska Ghostface'a powróciła także w powieści The Face of Fear, napisanej przez samego Torberta. Ghostface otrzymał również nazwę handlową „Ikona Halloween” w 2010-2011 roku.

Advertisement