FANDOMGigan (wymawiane "Gaigan") to daikaiju z serii filmów o Godzilli. Gigan jest cyborgiem, łączącym zarówno części mechaniczne, jak i biologiczne. Jest nieraz uznawany za najbrutalniejszego przeciwnika Godzilli, oraz pierwszego z niewielu który zdołał przebić skórę potwora.

Wygląd

Gigan jest naprawdę dziwacznym potworem. Ma piłę tarczową w przedniej okolicy brzucha, duże stalowe haki zastępujące ramiona, z mniejszymi na palcach u stóp, kolce pokrywające ogon, trzy duże płetwy żaglowe na plecach i czerwony cybernetyczny wizjer na oko. Posiada również różne ptasie cechy charakterystyczne, takie jak "grzebień" wykonany z metalowych kręgosłupów i metalowego dzioba. W oryginalnej serii skóra Gigana była ciemnozielona i posiadała złote łuski na kilku częściach ciała. W Godzilla: Ostatnia Wojna, wygląd Gigana zmieniono na jak najbardziej cybernetyczny. Tutaj skóra Gigana jest teraz ciemnoniebieska, jego ciało jest szczuplejsze i bardziej usprawnione, a jego ciało jest podobne do drucianej struktury. Kiedy Gigan zostaje ożywiony jako zmodyfikowany Gigan, jego haczykowate dłonie są zastąpione podwójnymi piłami łańcuchowymi.

Osobowość

Gigan jest czasami uważany za najbardziej brutalnego przeciwnika Godzilli. Gigan jest bardzo brutalny i sadystyczny w walce, chcąc zniszczyć swoich przeciwników blisko jego ostrzy. Według aktora grającego Gigana – Kenpachiro Satsuma – podjął świadomą decyzję, aby przedstawić Gigana, jako cieszącego się zniszczeniem, które powoduje. Jednak przynajmniej w oryginalnej serii, Gigan wydaje się być trochę tchórzliwy i próbuje wycofać się i zostawić swego sojusznika na łasce swych wrogów, gdy tylko fala walki się mu przeciwstawia. W Godzilla: Ostatnia Wojna, okazuje się, że Gigan jest nieco niekompetentny, mając głowę z łatwością zniszczoną przez atomowy promień Godzilli, a następnie dając sobie odkroić głowę własnymi piłami, którymi chciał przeciąć Mothrę.

W Godzilla Island, Gigan staje się sprzymierzeńcem Godzilli po pokonaniu go, pomagając mu i pozostałym mieszkańcom wyspy w walce z inwazją potworów. Jest to pierwszy i jedyny raz, kiedy Gigan został przedstawiony w dobroczynnym świetle.

W filmie

Godzilla kontra Gigan

W 1972 potwór został wezwany na Ziemię przez kosmitów z mgławicy M, wraz z Królem Ghidorą, aby zniszczyć ludzkość. Naprzeciw wyszli im Godzilla i Anguirus, którzy po brutalnym pojedynku zdołali zmusić ich do powrotu w kosmos.

Godzilla kontra Megalon

Rok później Gigan został wezwany przez Seatopian, aby wspomóc Megalona w krucjacie przeciwko ludzkości. Jet Jaguar, zdołał odnaleźć Godzillę i przekonać go, aby pomógł mu w walce. Gigan został przepędzony w kosmos, a Megalon – pod ziemię

Godzilla: Ostatnia Wojna

W 202X roku ciało Gigana zostało wydobyte w zmumifikowanym stanie. Gdy Xilieni rozpoczęli atak na Ziemię, kontrolujący potwory Cesarz Xilienów obudził Gigana, który został wysłany, aby powstrzymać Gotengo przed obudzeniem Godzilli. Plan zawiódł i Gigan po krótkiej walce został pokonany przez atomowy promień Króla Potworów.

Wkrótce jednak naprawiony Gigan wrócił, aby pomóc Monster X w walce z Godzillą w ruinach Tokio. Gdy do walki włączyła się Mothra, Gigan wystrzelił ku niej dwa dyski, ale ich awaria spowodowana pyłem Mothry sprawiła, ze zawróciły i po raz drugi Gigan stracił głowę.

Zdolności

Ostrza

Przedramiona Gigana zostały zastąpione przez parę długich, hakowatych ostrzy służących do zadawania ran ciętych i kłutych. Są na tyle mocne, aby zranić Godzillę. W serialu Zone Fighter mogły także wypuszczać ładunki wybuchowe z końcówek. W GFW Gigan najpierw posiadał parę ostrzy, a gdy został pokonany przez Godzillę, zastąpiono je podwójnymi piłami łańcuchowymi. W niewykorzystanym projekcie do filmu "The Return of King Ghidorah" prawy hak Gigana mógł zostać odpalony na linie. Nowsze wersje Gigana mają piły na miejscu tych ostrzy.

Liny

Niewykorzystany projekt strzelającego haku przetrwał w inny sposób – w GFW Gigan potrafi miotać liny (po dwie z każdej ręki), owijając je wokół przeciwnika i ściągając go w swoją stronę.

Piła w torsie

Ikoniczną bronią Gigana jest piła mechaniczna, zamontowana w miejscu torsu i brzucha. Jest na tyle mocna, aby przeciąć budynek, zranić Godzillę czy Anguirusa albo powalić osłabionego Gotengo.

Latanie

Gigan posiada parę składanych skrzydeł, pozwalające mu latać z prędkością 3 Machów, ale rzadko używa ich podczas walki ze względu na ich delikatną strukturę. W Godzilla: Ostatnia Wojna skrzydła są wspomagane przez silniki, co miało nadać Giganowi bardziej mechaniczny wygląd.

Dyski-ostrza

W GFW Gigan może strzelać zaostrzonymi dyskami z okolicy szyi. Dyski, ostre jak brzytwa, zdołały przeciąć skrzydło Mothry, ale awaria spowodowana pyłem owada sprawiła, że obcięły głowę cyborga.

Laser

W dwóch pierwszych filmach Gigan nie używa lasera, choć na plakatach jest pokazane, że leży to w zakresie jego możliwości. W GFW biały laser zmieniono na czerwony, dodatkowo ma dwa tryby: zwykły, działający na długi dystans, oraz tzw tryb "strzelby": w tym trybie, gdy laser uderzy w cel, rozszczepia się na kilka mniejszych, które otaczają cel i eksplodują.

Egzoszkielet

W pierwszym filmie Gigan pokazał, że spadając z dużej wysokości po tym jak angurius przygniótł go sobą, prawie nic mu się nie stało, najprawdopodobniej dzięki egzoszkieletowi.

W grach Gigan posiadał także umiejętność teleportacji i miotacz ognia, ale nigdy nie pokazał tego na filmie.

Ciekawostki

 • Imię Gigan wzięto od słowa GIGANtic - gigantyczny, ogromny.
 • Choć w filmach z lat siedemdziesiątych Gigan nie używa lasera, to w Godzilla kontra Gigan widać, jak po uderzeniu go w głowę przez Godzillę coś iskrzy – być może Król Potworów uszkodził laser, zanim Gigan zdołał go użyć.
 • Jun Fukuda chciał, aby zarówno Gigan, jak i Megalon przypominali owady; Megalon przypomina żuka, natomiast Gigan miał przypominać modliszkę. Z planów pozostały tylko ostrza potwora.
 • Gigan to pierwszy potwór, który sprawił, że Godzilla krwawi. Kilkakrotnie podczas walki uderza go hakiem w głowę, po czym z czoła Godzilli zaczyna cieknąć czerwona krew.
 • Na wielu stronach Gigan jest porównywany do kurczaka, ale nie ze względu na swój dziób, tylko skłonność do uciekania z pola bitwy (ang. chicken) oznacza zarówno kurczaka, jak i tchórza
 • Pomimo bardzo słabo rozbudowanego kostiumu i niskiej jakości filmów, w których się pojawiał, Gigan jest uznawany przez wielu fanów (wliczając Ryuhei Kitamurę, reżysera GFW) za jednego z najlepszych potworów, a jego wygląd w Godzilla: Ostatnia Wojna – za jeden z najlepszych redesignów (przeróbka wyglądu) w historii.
 • Kenpachiro Satsuma grał Gigana, zarówno w Godzilla vs. Gigan i Godzilla vs. Megalon, wcześniej grał Hedorę i sam zagrał Godzillę w serii Heisei. W serialu Zone Fighter Gigana grał Isao Zushi, który także grał Godzillę w Godzilla vs. Mechagodzilla.
 • W serialu Godzilla Island, Gigan jest jedynym sojusznikiem z Godzilli, który nie był potworem ziemskim.
 • Projekt Gigana jest podobny do potwora z serii Ultraman, Dorako, o ostrej dziobowej twarzy, zaczepionej przedramionach i żaglach na plecach.
 • Gigan jest wymieniony w grze Sonic Riders: Zero Gravity. Jego nazwisko pojawia się na dwóch torach wyścigowych, Gigan Rocks i Gigan Device.
 • Zdolność Gigana do wystrzelenia shurikenów w Godzilli: Ostatnia Wojna są bardzo podobne do wtórnego ataku Guirona, który może wystrzelić cztery szurki z wcięć w bok głowy.
 • W Godzilla: Władcy Ziemi, Gigan pojawia się w swoim projekcie z lat siedemdziesiątych w numerze # 1, a później został zmodernizowany na jego projekt Millennium w numerze 5, a później jako ulepszony Gigan. Jest to pierwszy raz, gdy Gigan zostaje ulepszony z projektu z lat siedemdziesiątych do jego projektu z tysiąclecia.

Galeria

Zobacz też

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.