FANDOM


Girolamo Savonarola - dominikanin i przywódca Florencji w latach 1494-1498, drugorzędny antagonista występujący w grze Assassin's Creed II.

Historia Edytuj

Po raz pierwszy w grze Savonarola pojawia się na obrzeżach miasta Forli, kiedy to kradnie Jabłko Edenu rannemu asasynowi.

Po wypędzeniu rodu Medyceuszy z Florencji przez króla Francji Karola VIII w 1494 r, Savonarola przejmuje władzę w mieście przy pomocy Jabłka Edenu. Następnie zaczął niszczyć wszelkie dzieła kultury renesansu, mając na celu przywrócenie średniowiecza. Dodatkowo, trzymał ludność Florencji w strachu dzięki pomocy dziewięciu podkomendnych, którzy albo byli w mocy starożytnego artefaktu, bądź też zostali wciągnięci w służbę mnichowi.

Podczas jego rządów we Florencji do miasta przybywały oddziały Rodrigo Borgii, mające na celu przejęcie Jabłka Edenu z rąk Savonaroli, jednakże żaden z żołnierzy nie spełnił zadania.

W 1498 do Florencji przybywa Ezio, który wraz z innymi asasynami postanawia obalić tyranię Savonaroli. W tym celu zabija wszystkich jego podkomendnych. Pozostali asasyni namawiają ludność Florencji do buntu przeciwko mnichowi. Gdy ci tłumnie stają pod jego domem, ten próbuje użyć Jabłka Edenu do przejęcia kontroli nad ich umysłami, jednakże upuszcza artefakt trafiony nożem, który rzucił Ezio. Rozbrojony mnich zostaje porwany sprzed swojego domu i zaciągnięty przez tłuszczę na Piazza della Signoria, gdzie ma zostać spalony żywcem na stosie. Ezio decyduje się oszczędzić skazańca, dobijając go ukrytym ostrzem zanim płomienie sięgają jego ciała.

Ciekawostki Edytuj

  • Savonarola jest jedynym celem Ezia, który nie ma żadnych koneksji z zakonem templariuszy. Dowodzi tego fakt, iż na grafice spiskowców nazwisko Savonaroli jest umiejscowione poza okręgiem.
  • W rzeczywistości papież Aleksander VI znosił zarzuty i poglądy Savonaroli, jednakże w 1497 ekskomunikował go. Savonarola, uznany winnym głoszenia herezji przez władze kościelne i świeckie, 23 maja 1498 został powieszony, a następnie spalony na stosie wraz z dwoma współbraćmi.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.