FANDOMGodzilla jest synem bomby atomowej. Jest koszmarem zrodzonym z ciemności ludzkiej duszy. On jest świętą bestią apokalipsy.

—Tomoyuki Tanaka o Godzilli


Godzilla, znany również jako Gojira, jest tytułowym protagonistą serii filmów o tej nazwie, w której często jest też antagonistą.

Charakterystyka

Wygląd

Godzilla to kolosalny, dwunożny, gadzi potwór z szorstką, wyboistą skórą. Ma dosyć małą głowę z wydatnymi brwiami, długie łapy z czterema palcami, w tym przeciwstawnym kciukiem, grube, muskularne kończyny dolne, długi, segmentowy ogon oraz trzy rzędy płyt grzbietowych, zwykle w kolorze białym.
Jego ogólny wygląd łączy w sobie ogólną posturę tyranozaura (przed 1990), płyty grzbietowe stegozaura, ramiona iguanodona i kształt głowy aligatora.

Osobowość

Na przestrzeni serii, Godzilla był przedstawiany jako antybohater lub siła natury, pozbawiona złych zamiarów, powodująca zniszczenie w sposób niezamierzony. Jego debiut przedstawiał go jako tragicznego złoczyńcę, zabijającego ludzi i niszczącego miasta w formie zemsty za zabicie całej jego rodziny, zniszczenie środowiska i poddanie go mutacji.
Drugi przedstawiciel gatunku Godzilli, zwłaszcza w serii Shōwa i Heisei, był zazwyczaj poddawany rozwojowi postaci. Zaczął bronić Ziemi przed potworami gorszymi od siebie, takimi jak Król Ghidorah, Kosmogodzilla i Destruktor. Jednak Godzilla walczy z potworami wyłącznie w celach terytorialnych, ponieważ nie przywiązuje uwagi do zniszczeń i ofiar, które powoduje.
W filmie Wielka Bitwa Potworów, Godzilla nie żyje od lat i stał się legendą, w którą niektórzy nie wierzą. Jednak duszom ofiar II Wojny Światowej udało się połączyć i wskrzesić Godzillę, zamieniając go w paranormalny, złowrogi byt. Nie pragnie niczego, oprócz całkowitego zniszczenia Japonii w akcie zemsty za zapomnienie go. W odróżnieniu od innych wersji potwora, Godzilla nie ignoruje ludzi i aktywnie zabija nawet pojedyńcze osoby.
W Godzilla: Resurgence, Godzilla jest początkowo przedstawiany jako niemal bezmyślny stwór, pozornie nieświadomy ludzkości. Śmierć i zniszczenie powodował głównie z powodu swojej niezwykle nieporęcznej natury. Kieruje się wyłącznie instynktem, dlatego nie broni się przed atakami JSDF. Jednak po zranieniu jego grzbietu przez bomby Massive Ordn Penetrator (MOP), Godzilla zaczyna postrzegać ludzkość jako zagrożenie dla swojego istnienia. Bez wahania powodował ogromne zniszczenia i liczne ofiary. Jego lekkomyślność doprowadziła jednak do jego upadku, gdyż po zużyciu całej swej mocy, Godzilla był niemal bezbronny.
W trylogii Anime, Godzilla został przedstawiony jako niezwykle agresywny i inteligentny potwór, zdolny do przechytrzenia ludzi. Bezwzględnie pozabijał wszystkie inne potwory i doprowadził niemal do upadku ludzkości. Mimo to, Godzilla nadal bronił Ziemi przed kosmicznymi zagrożeniami, takimi jak asteroida Gorath czy Ghidorah.

Moce i Zdolności

 • Moce Wydechowe:
  • Godzilla atomic breath

   Wydech Atomowy

   Wydech Atomowy: Najsłynniejszą bronią Godzilli jest jego charakterystyczny wydech atomowy. Przed jego aktywowaniem, płyty grzbietowe Godzilli świecą, po czym z paszczy potwora wystrzeliwana jest skupiona wiązka promieniowania. Powszechnie jest ona mylona z ogniem. Godzilla może dostosowywać siłę wiązki, od podmuchu do rozgrzanej pary.
   W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, wydech atomowy miał właściwości kinetyczne i wybuchowe. Zwykle jest on w kolorze jasnoniebieskim, chociaż w filmie Godzilla 2000 i Godzilla kontra Megaguirus ma on barwę pomarańczową.
   W obu wyżej wymienionych filmach, wydech atomowy może łatwo zniszczyć skupisko dużej grawitacji, zaś w Godzilla: Ostatnia Wojna ma on daleki zasięg, niesamowitą moc i niezwykłą dokładność, dzięki czemu może zabić większość potworów jednym strzałem.
   W restarcie serii, Godzilla: Odrodzenie, wydech atomowy początkowo pojawia się jako gęsta, czarna chmura dymu, zdolna do szybkiego rozprzestrzeniania się po okolicy. Potem zmienia się w ogniste i wysoce niszczycielskie skupisko promieniowania. Owo skupisko jest nazywane Płomieniem Termicznym i może spalać budynki z ogromną prędkością, rozsiewając przy tym duże ilości śmiertelnego promieniowania. Wreszcie, Płomień Termiczny skupia się w cienki, fioletowy i ultraatomowy promień fotonowy. Ma niesamowite daleki zasięg i może natychmiastowo przecinać się przez budynki, a także wszelkiego rodzaju pojazdy, takie jak helikoptery.
   W filmie Godzilla: Planeta Potworów, wydech atomowy Godzilli jest przyspieszony i naładowany cząsteczkami. Według Godzilla: Monster Apocalypse i Godzilla: Project Mechagodzilla, będącymi prequelami filmu, wydech atomowy może niszczyć wiele potworów, pojedyńcze miasta, a nawet góry skaliste jednym strzałem. Zdołał stopić część Himalajów, a także zniszczyć płyty kontynentalne. Zasięg tego wydechu atomowego wynosi 30 kilometrów. Podczas używania go, Godzilla wytwarza silne pola elektromagnetyczne i potężne fale uderzeniowe, czyniąc wszelkie starania powstrzymania lub wytrzymania go daremnymi. Każdy, kto znajdzie się w jego zasięgu, zostanie wystawiony na ogromne ilości promieniowania, a pobliskie obszary staną się tak zanieczyszczone, że ludzkość zmuszona będzie opuścić go. Wydech Atomowy Godzilli w tym filmie ma wygląd cienkiej i niebieskiej wiązki, przez co przypomina promień Godzilli z filmu Godzilla: Odrodzenie, ale posiada kilka zauważalnych różnic. Obejmują one elektryczność otaczającą ciało stworzenia, jak również wytwarzanie dużej tarczy przed pyskiem. Niweluje to potrzebę bardzo szerokiego otwierania pyska.
   Ciekawostką jest fakt, że wielu przeciwników Godzilli wykazało odporność na wydech atomowy, a przynajmniej na jego standardową intensywność. Przykładowo zarówno w serii Showa, jak i w Heisei, Król Ghidorah był całkowicie odporny na wydech atomowy. Mechagodzilla w serii Heisei mógł pochłaniać moc atomową wydechu.
  • Godzilla spiral heat ray 3
   Spiralny Promień Ciepła: We wczesnych latach dziewięćdziesiątych i w pod koniec filmu Godzilla: Ostatnia Wojna, Godzilla posiada spiralną wersję wydechu atomowego. Pierwszy raz zademonstrował tą zdolność w filmie Godzilla kontra Mechagodzilla II, gdzie była ona wynikiem pochłonięcia sił życiowych Rodana. Spiralny Promień Ciepła był tak potężny, że z łatwością zniszczył zarówno Mechagodzillę, jak i Kosmogodzillę w Godzilla kontra Kosmogodzilla.
   Podobny atak wykazał w filmie Wielka Bitwa Potworów, podczas walki z Królem Ghidorą. Wtedy w jakiś sposób pochłonął wiązki grawitacyjne smoka i połączył je ze swoim wydechem atomowym, zyskując moc do zniszczenia Ghidory jednym strzałem. W przeciwieństwie do innych spiralnych promieni ciepła, ta wiązka była złota.
   Promień Spiralny powrócił w filmie Godzilla: Ostatnia Wojna, gdzie okazał się wystarczająco potężny, aby wysłać, a następnie zniszczyć Kaiser Ghidorę w kosmosie.
  • Wydech Ognisty: W animowanym serialu Godzilla: The Power Hour i w komiksach wytwórni Marvel, Godzilla posiadał zdolność do wydychania ognia. Były jedyne przypadki w całej serii, kiedy Godzilla użył tego ataku.
  • Fala Oscylacyjna: W filmie Godzilla: Planeta Potworów, Godzilla zademonstrował zdolność do uwalniania potężnego podmuchu fali dźwiękowej, mogącej niszczyć metal.
 • Ataki Ogonowe:
  • Ogonowa Wiązka Fotonowa: Oprócz możliwości strzelania promieniem z pyska, Godzilla zademonstrował zdolność do strzelania nim z ogona. Dzięki elastyczności ogona, Godzilla mógł efektywniej bronić się przed atakami dronów. Zdolność tą wykazał wyłącznie w filmie Godzilla: Odrodzenie.
  • Fala Elektromagnetyczna: W Godzilla: Planeta Potworów, poprzez koncentrację plazmy w płytach grzbietowych, Godzilla może poruszać ogonem z prędkością ponaddźwiękową, generując przy tym potężne ostrze plazmy. Atak ten ma zasięg 600 metrów i niszczy wszystko na poziomie molekularnym.
 • Pulsy Energetyczne:
  • Puls Jądrowy: Oprócz śmiercionośnego oddechu atomowego, Godzilla potrafi także emitować energię atomową w każdym kierunku w postaci pulsu jądrowego. Zdolność ta zadebiutowała się podczas walki z Biollante w filmie Godzilla kontra Biollante. Jest ona używana wyłącznie w serii Heisei, choć niektórzy sądzą, że Godzilla użył tej zdolności także w kulminacyjnej scenie filmu Powrót Godzilli z 1999 roku, w celu wysadzenia i zabicia Orgi. Godzilla wykazał również podobną zdolność w filmie Godzilla: Ostatnia Wojna, w celu uwolnienia się ze szczęk Kaiser Ghidory.
  • Grzbietowe Wiązki Fotonowe: W filmie Godzilla: Odrodzenie, Godzilla używa znacznie bardziej zaawansowanego wariantu pulsu jądrowego. Polega on na wystrzeliwaniu wiązek fotonowych z płyt grzbietowych.
  • Impuls Elektromagnetyczny: W trylogii anime, Godzilla oraz jego potomstwo może generować bardzo potężne impulsy elektromagnetyczne, zdolne do natychmiastowego wyłączenia wszelkiej ludzkiej technologii. Impulsy te pomagają Godzilli także zużyć nadmiar energii po użyciu wydechu atomowego. Tą zdolność posiada również podgatunek Godzilli, Servum.
 • Manipulacja Magnetyzmem: W filmie Godzilla kontra Mechagodzilla, Godzilla został wielokrotnie trafiony przez błyskawice, co dało mu tymczasową zdolność do generowania potężnych pól magnetycznych, bardzo skutecznych w starciu z Mechagodzillą.
 • Nadludzka Wytrzymałość: Począwszy od swojego debiutu, Godzilla wykazywał niesamowitą wytrzymałość. Był całkowicie odporny na wszelką broń konwencjonalną, w tym bomby atomowe i jądrowe. W filmie Godzilla kontra Biollante, Godzilla przetrwał w aktywnym wulkanie przez okres pięciu lat, podczas gdy w Godzilla kontra Mothra, Godzilla z łatwością przeżył ekstremalny nacisk płyt tektonicznych. Potrafił nawet przeżyć rozbicie się meteorytu z bliskiej odległości. Jedynie Super X, Gigan, Biollante, Król Ghidorah, Destruktor, Mechagodzilla, a także w minimalnym stopniu, bomby penetrujące GBU-57, zdołały przebić się przez skórę Godzilli i wyraźnie go zranić.
 • Czynnik Regeneracyjny: W połączeniu z ogromną wytrzymałością, Godzilla dysponuje także czynnikiem regeneracyjnym. Jest bardzo szybki i wysoce efektywny, w niektórych interpretacjach nawet natychmiastowy. Zdolności regeneracyjne Godzilli były kluczowym elementem filmów Godzilla kontra Biollante i Powrót Godzilli (1999). W Powrót Godzilli, zdolności regeneracyjne Godzilli były wywołane przez promieniowanie i substancje w jego komórkach o nazwie "Regenerator G-1". W Godzilla kontra Biollante, komórki Godzillą nazywane są komórkami G i były wykorzystane w celu utworzenia bakterii przeciwjądrowych (ANEB). Niemal wszystkie stworzenia, które pochodzą od Godzilli, posiadają porównywalne lub nawet lepsze zdolności regeneracyjne. W Godzilla: Odrodzenie, czynnik regeneracyjny Godzilli pozwolił mu na zregenerowanie utraconej płyty grzbietowej w kilka sekund. Według bohaterów filmu, oderwane części ciała Godzilli mogą w kilka mięsięcy utworzyć nowego Godzillę. W Godzilla: Planeta Potworów, tkanka Godzilli jest wielowarstwowa i może zostać natychmiastowo zregenerowana, nawet jeśli zostanie spalona lub zamieniona w plazmę, z powodu dziesiątek, a nawet setek bombardowań jądrowych. To czyni Godzillę całkowicie odpornym na ludzką broń konwencjonalną.
 • Godzilla's Superhuman Strength

  Godzilla wysyła Baragona w powietrze, dzięki nadludzkiej silę.

  Dzięki swojemu rozmiarowi i masie, Godzilla posiada niesamowitą siłę fizyczną, często umożliwiającą mu podnoszenie i rzucanie większymi od siebie potworami. W serii Shōwa, Godzilla mógł podnieść Króla Ghidorah, Mechagodzillę i Hedorę, ważących kolejno 30,000 ton, 40,000 ton i 48,000 ton. W Godzilla: Ostatnia Wojna, Godzilla podniósł i wyrzucił za horyzont Kumongę, ważącą 30,000 ton.
 • Absorbowanie i Manipulowanie Energią: Już od swojego debiutu, Godzilla potrafił pochłonąć ogromne ilości energii, najczęściej jądrowej. Dzięki temu, Godzilla rozwinął zdolności, takie jak wydech atomowy, puls jądrowy i manipulacja magnetyzmem.
  W serii Shōwa, Godzilla był gadem ziemnowodnym, zmutowanym przez testy jądrowe. Mutacja spowodowała, że fizjologia Godzilli przypominała chodzący reaktor jądrowy. Dzięki temu Godzilla mógł emitować duże ilości promieniowania, poprzez chodzenie i używanie wydechu atomowego. W serii Heisei, Godzilla był teropodem, wystawionym na wybuch sowieckiej łodzi nuklearnej, co przekształciło go w 80-metrowego potwora. Z powodu stania się naturalnym reaktorem jądrowym, Godzilla był zmuszony do żerowania na wytworzonych przez człowieka reaktorów jądrowych.
  Jednak Godzilla nie musiał ograniczać się jedynie do reaktorów jądrowych. Był zdolny również do pochłaniania energii z łodzi nuklearnych oraz innych rzeczy, opartych na energii jądrowej; w pierwszym przypadku, Godzilla zdołał usunąć bakterię przeciwjądrową z ciała i urosnąć o 20 metrów. Kiedy w złożach uranowych na Wyspie Narodzin wystąpiły reakcję nuklearne, które wysadziły wyspę, Godzilla zaabsorbował energię z eksplozji. Choć tymczasowo wzmocniło to Godzillę, to po pewnym czasie doprowadziły go także śmierci, gdyż jego serce zostało stopione. Gdyby śmierć Godzilli nie była poprzedzona zamrożeniem go, eksplozja wygenerowana przez nią mogłaby zniszczyć Ziemię.
  Interpretacja Godzilli z filmu Godzilla: Odrodzenie wykazała się zdolnościami, jakich nie wykazał żaden z jego poprzedników. Godzilla wywodził się z nieznanego stworzenia morskiego, które żyło w pobliżu odpadów nuklearnych, zrzuconych na dno Zatoki Tokijskiej w latach pięćdziesiątych. Po pewnym czasie owo stworzenie uodporniło się na promieniowanie, a nawet zaczęło się nim żywić prze okres około 60 lat. W rezultacie, Godzilla posiadał osiem razy więcej danych genetycznych niż ludzie, a także stał się aktywnie ewoluującym organizmem, jakim jest dzisiaj. W celu dostarczenia sobie energii, Godzilla pochłania powietrze lub wodę i zamienia je w promieniowanie, które następnie jest rozszczepiane w procesie.

Słabości

 • Elektryczność: W filmach King Kong kontra Godzilla i Godzilla kontra Mothra, Godzilla okazał się podatny na elektryczność. Jednak w miarę upływu serii, stał się zdolny do pochłaniania energii elektrycznej, niekiedy zdolnej nawet do ożywienia go.
 • ANEB: Bakterie przeciwjądrowe (ANEB) mogą spowolnić metabolizm Godzilli i przypuszczalnie go zabić.
 • Drugi mózg: W Godzilla kontra Mechagodzilla II okazało się, że Godzilla posiada drugi mózg, znajdujący się tam, gdzie jego ogon spotyka się z tułowiem. Mechagodzilla wykorzystał tą słabość, aby go sparaliżować. Niemniej jednak Fire Rodan zdołał go ożywić, a słabość ta została zignorowana w następnych filmach.
 • Ogromna masa: Budowa Godzilli okazuje się słabością w starciu z szybkimi i zwinnymi przeciwnikami, takimi jak Megaguirus, przez co Godzilla jest zmuszony do wykonywania kontrataków i polegania na wytrzymałości. Mechagodzilla zdołał obezwładnić Godzillę, przekraczając jego poziom wytrzymałości, choć stało się to bezużyteczne, kiedy Godzilla użył ferrokinezy.
 • Ograniczony poziom energii: W Godzilla: Resurgence, Godzilla miał ograniczony poziom energii. Po zużyciu całej energii, Godzilla stał się bezbronny w starciu z Operacją Yashiori.
 • Koagulant: W Godzilla: Resurgence, Godzilla, po wyczerpaniu całej swojej mocy, stał się bezbronny. To umożliwiło wstrzyknięcie koagulantu, który go zamroził.

Galeria

Ciekawostki

 • Geneza Godzilli w Godzilla: Resurgence jest podobna do genezy Destruktora, gdyż są super organizmami, wzmacnianymi przez określony czynnik (Destruktor powstał na bazie Destruktora Tlenu, a Godzilla na bazie odpadów radioaktywnych).
 • Statek MV Brigitte Bardot pierwotnie nazywał się MV Gojira.
 • Jedna z piosenek Eminema nosi tytuł "Godzilla".
 • Jeden z teropodów, Gojirasaurus quayi, został nazwany na cześć Godzilli.

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.