FANDOMGodzilla jest synem bomby atomowej. Jest koszmarem zrodzonym z ciemności ludzkiej duszy. On jest świętą bestią apokalipsy.

—Tomoyuki Tanaka o Godzilli


Godzilla, znany również jako Gojira, jest tytułowym protagonistą serii filmów o tej nazwie, w której często jest też antagonistą.

Charakterystyka

Wygląd

Godzilla to kolosalny, dwunożny, gadzi potwór z szorstką, wyboistą skórą. Ma dosyć małą głowę z wydatnymi brwiami, długie łapy z czterema palcami, w tym przeciwstawnym kciukiem, grube, muskularne kończyny dolne, długi, segmentowy ogon oraz trzy rzędy płyt grzbietowych, zwykle w kolorze białym.
Jego ogólny wygląd łączy w sobie ogólną posturę tyranozaura (przed 1990), płyty grzbietowe stegozaura, ramiona iguanodona i kształt głowy aligatora.

Osobowość

Filmy

W swoim debiucie, Godzilla był przedstawiany jako mściwy i sadystyczny potwór, celowo krzywdzący ludzi, w odwecie za zmutowanie go i zabicie całej jego rodziny.
W kolejnych filmach z początku serii Shōwa, Heisei, Millennium i MonsterVerse, Godzilla był przedstawiany jako zwierzę o częściowym umyśle, które natrafia na ludzkość pozbawione żadnych złych zamiarów, niszczące ludzkie konstrukcje, jeżeli zostanie sprowokowane. W filmie Wielka Bitwa Potworów , Godzilla jest paranormalnym, złowrogim bytem, utworzonym z niezliczonych dusz, zmarłych podczas II Wojny Światowej.
W miarę upływu serii, Godzilla zaczął bronić Ziemię przed stworzeniami gorszymi od siebie, takimi jak Król Ghidorah, Hedorah, Mechagodzilla, Kosmogodzilla czy Monster X. Robił to jednak wyłącznie w celach terytorialnych, gdyż nie przywiązywał uwagi do zniszczeń jakie powodował. Przykładowo w Godzilla: Ostatnia Wojna , Godzilla celowo strzelił w statek Gotengo, ponieważ wciąż uznawał go za zagrożenie. Jednak interwencja jego adoptowanego syna, Minilli, przekonała go, by oszczędzić załogę statku.
W Godzilla: Resurgence , Godzilla początkowo jest nieświadomy ludzkości. Powoduje zniszczenia z powodu swojej nieporęcznej natury. W swojej czwartej formie, nie podejmuje działań odwetowych, dopóki nie zostanie zbombardowany przez bomby MOP. Wpadł wtedy w szał i w kilka minut zatopił Tokio w płomieniach. Pod koniec filmu, Godzilla widzi ludzkość jako zagrożenie dla swojego istnienia i nie waha się używać swoich mocy, przeciwko niej.
W trylogii anime, Godzilla został przedstawiony jako agresywne i niezwykle przebiegłe stworzenie, celowo poszukujące i zabijające zarówno ludzi, jak i inne potwory. Krótko po jego odkryciu w 2038 roku, zaatakował i zniszczył Stany Zjednoczone, a następnie zaczął podróżować po świecie, szybko niszcząc ludzkie cywilizacje i łatwo opierając się jakimkolwiek próbom zniszczenia go. Nawet po 20 tysiącach lat, Godzilla nadal przejawiał skrajną agresję, ponieważ zaatakował ludzkich uchodźców, gdy tylko ich zauważył. Mimo to, Godzilla nadal bronił planetę przed zagrożeniami, takimi jak asteroida Gorath czy międzywymiarowy byt Ghidorah.

Komiksy

W komiksach, w zależności od fabuły, Godzilla był przedstawiany jako neutralny bohater lub antagonista. Wykazywał silną determinację, aby przetrwać. Na przykład w komiksie Godzilla in Hell , po swoim przedwczesnym zgonie, Godzilla nadal pragnął powrócić do swojego umierającego ciała, mimo cierpień, jakie przeżył podczas podróży. Godzilla, idąc przez Piekło, stawił czoło stworzeniom, między innym demonicznym wersjom Króla Ghidorah i Destruktora, roju demonicznych nietoperzy, a na koniec Strażnikowi Bram Piekielnych. Jego determinacja była wtedy tak wielka, że kiedy został pochłonięty do szpiku kości przez demoniczne stworzenia, przypominające nietoperze, Godzilla opanował cały rój, zmusił je do stopienia się z jego szkieletem i zreformował swoje ciało, co pozwoliło mu pokonać Strażnika Bram Piekielnych.

Umiejętności

 • Atomowy Oddech: Charakterystyczną bronią Godzilli jest jego niebieski atomowy oddech. Podczas używania go, płyty grzbietowe Godzilli zwykle świecą się na niebiesko, natomiast z paszczy wydobywa się skoncentrowany podmuch promieniowania. Godzilla może także regulować siłę ataku, od podmuchu do rozgrzanej pary. W Godzilla 2000 i Godzilla kontra Megaguirus, podmuch ten był w kolorze pomarańczowym. Miał właściwości zapalające i mógł zniszczyć miniaturową, czarną dziurę. W Godzilla: Ostatnia Wojna, podmuch mógł zabić większość kaiju jednym strzałem oraz zniszczyć cel znajdujący się w kosmosie (meteoryt). Mógł także użyć mocniejszej wersji podmuchu. Był on w kolorze czerwonym i mógł zniszczyć Keizer Ghidoraha.
  W Godzilla (2014), Godzilla używał bardziej skupionej, ognistej wiązki energii. Była ona wyraźnie słabsza, choć wciąż wystarczająco potężna, aby tymczasowo znokautować samicę MUTO.
  W Godzilla: Resurgence (2016), Godzilla początkowo używał gęstego, łatwopalnego, czarnego dymu rozprzestrzeniającego się po okolicy. Następnie przekształcił go w ognistą, niszczycielską kulę ognia, służącą do podpalenia dymu. Następnie ogień przemieniał się w cienki, wysoce niszczycielski, purpurowy laser o niezwykle dalekim zasięgu, zdolny do przecinania wieżowców.
  W Godzilla: Planet of the Monsters, atomowy oddech jest dużo silniejszy. Jest niebieski i ma zasięg około 30 kilometrów. Potrafi z łatwością niszczyć pojedyńcze miasta, góry skaliste, a nawet płyty kontynentalne. Obszary na których został użyty ulegną skażeniu. W trakcie używania tego ataku Godzilla nie jest narażony na żadne ataki, ponieważ wytwarza wtedy pole siłowe, niwelując przy tym potrzebę otwierania szeroko pyska.
 • Fala oscylacyjna: W Godzilla: Planet of the Monsters, Godzilla potrafił uwolnić bardzo potężny podmuch fali dźwiękowej.
 • Fala elektromagnetyczna: W Godzilla: Planet of the Monsters, Godzilla, machając ogonem z prędkością naddźwiękową, mógł wytworzyć ostrze plazmy, mające zasięg 600 metrów i niszczące wszystko, czego dotknie.
 • Puls energetyczny:
  • Puls jądrowy: Godzilla potrafi również emitować energię atomową we wszystkich kierunkach, z każdego centymetra w swoim ciele w postaci impulsu o słabym zasięgu. Ta umiejętność została wprowadzona w serii Heisei, po raz pierwszy w walce z Biollante. Podobnej zdolności użył w Godzilla 2000, w scenie kulminacyjnej, gdzie wysadził Orgę od środka. Tej zdolności użył również w starciu z Keizer Ghidorahem, aby uniemożliwić mu wyssanie jego energii. W Godzilla: Resurgence, Godzilla używa bardziej zaawansowanej wersji tego ataku. Polega on na wystrzeliwaniu laserów z płytek grzbietowych.
  • Strumień promieniowania: W komiksie Godzilla: Aftershock, Godzilla z Monsterverse używa bardziej skupionej, jednokierunkowej wersji pulsu energetycznego. Polega on na wystrzeleniu z płyt grzbietowych pojedyńczego strumienia energii, mogącego poważnie zranić potwory takie jak MUTO Prime.
  • Puls elektromagnetyczny: W Godzilla: Planet of the Monsters, Godzilla używa pulsu elektromagnetycznego. Potrafi rozładować energię po uwolnieniu wydechu atomowego.
 • Ferrokineza: W Godzilla kontra Mechagodzilla, Godzilla, po kilkakrotnym uderzeniu piorunem, mógł generować silne pola magnetyczne. Był to jedyny film, w którym użył on tej zdolności.
 • Niezniszczalność: Począwszy od swojego debiutu, Godzilla był odporny na wszelką broń konwencjonalną. W Godzilla kontra Mothra, przetrwał dłuższy czas w całkowitym zanurzeniu w magmie, czasem pod ekstremalnym naciskiem płyt tektonicznych. Jednak inne potwory, takie jak Gigan, Król Ghidorah, Mechagodzilla czy Biollante, mogły z łatwością przebić się przez skórę Godzilli.
 • Regeneracja: Pomimo swojej niesamowitej wytrzymałości, Godzilla posiada niezwykle szybki i zaawansowany czynnik leczący. Ta zdolność była kluczowym wątkiem filmów takich, jak: Godzilla kontra Biollante (1989) i Godzilla 2000 (1999). W Godzilla 2000 wyjaśniono, że regeneracja Godzilli może mieć związek z substancją znajdującą się w jego komórkach, nazywaną Regeneratorem G-1. W Godzilla kontra Biollante, japońscy naukowcy użyli jego komórek (określanych mianem "komórek G"), aby utworzyć bakterie przeciwjądrowe ANEB. Regenerację Godzilli mogą odziedziczyć wszelkie stworzenia pochodzące z DNA Godzilli (seria anime). W Godzilla: Resurgence, Godzilla miał regenerację podobną do rozgwiazd, umożliwiającą powstanie nowego osobnika z odciętych fragmentów jego ciała.
  W Godzilla: Planet of the Monsters, regeneracja Godzilli umożliwiała mu natychmiastowe leczenie ran, nawet jeśli jego skóra zostanie spalona lub stanie się plazmą z powodu kilkuset, a nawet kilku tysięcy bombardowań nuklearnych, co czyni Godzillę całkowicie odpornym na ludzką broń.
 • Super siła: Siła Godzilli waha się w zależności od filmu. Była wystarczająca do podnoszenia potworów większych niż on sam, a także niszczenia wieżowców.
 • Absorpcja i manipulacja energią: Już od swojego debiutu, Godzilla mógł pochłonąć ogromne ilości energii o charakterze nuklearnym. Dzięki temu ma dostęp do umiejętności, takich jak atomowy oddech, puls energetyczny czy ferrokineza. W serii Showa, ciało Godzilli pochłonęło ogromne ilości energii jądrowej, czyniąc go żywym reaktorem jądrowym. W serii Heisei, Godzilla został narażony na wybuch radzieckiej atomowej łodzi podwodnej. Jego serce stało się wtedy "biologicznym reaktorem jądrowym", zmuszając go do czerpania energii z aktywnych reaktorów jądrowych. W Godzilla (2014), Godzilla miał naturalną zdolność do wchłaniania promieniowania, co pozwoliło mu przetrwać miliony lat. W Godzilla: Resurgence, Godzilla, będąc prehistorycznym morskim stworzeniem, ewoluującym na bazie otaczających go odpadów nuklearnych, rozwinął zdolność do wytrzymywania materiału radioaktywnego. W rezultacie wyewoluował do tego stopnia, że stał się super organizmem, czerpiącym energię z rozszczepienia jądrowego zachodzącego w jego ciele. Godzilla mógł absorbować również inną formę energii, taką jak elektryczność. W Wielka Bitwa Potworów (2001), Godzilla pochłonął wiązkę grawitacyjną Króla Ghidorah, po czym połączył ją ze swoim atomowym oddechem i zniszczył smoka jednym strzałem.
 • Amfibia: Choć nie jest płazem, Godzilla potrafi oddychać oraz biegle walczyć zarówno na lądzie, jak i w wodzie. Wielokrotnie angażował się w walkę w morzu, walcząc z królem Ghidorah, Ebirahem, Battrą, Biollante i Mothrą. Skrzela Godzilli są także widoczne zarówno w serii Monsterverse, jak i filmie Godzilla: Resurgence.
 • Napęd odrzutowy: W niesławnej scenie z filmu Godzilla kontra Hedorah (1971), Godzilla wycelował swój atomowy oddech w ziemię. To wystarczyło, aby wysłać go w powietrze i dogonić Hedorah w formie latającej.
 • Percepcja pozazmysłowa: W Godzilla: Resurgence, Godzilla posiada "radar z fazowaną matrycą", pozwalający mu na wykrywanie zagrożeń bez użycia wzroku.
 • Przyspieszona ewolucja: W filmie Godzilla: Resurgence, Godzilla ma zdolność do mutowania swojego DNA do woli, co pozwala mu dostosować się do każdej sytuacji. Ma ośmiokrotnie więcej informacji genetycznych niż ludzie i, według bohaterów filmu, jest najbardziej rozwiniętym organizmem na Ziemi. Po użyciu swojego wydechu atomowego, Godzilla natychmiast rozwinął zaawansowane techniki manipulacji energią, co pozwoliło mu na wystrzelenie ich z paszczy, płyt grzbietowych i ogona.
 • Podział komórek i terraformowanie terenu: W Godzilla: Planet of the Monsters, Godzilla użył tej zdolności, aby wytworzyć swoje podgatunki, takie jak Godzilla Filius i Servum, a także zdominować i zamienić Ziemię na swoje podobieństwo.
 • Konwersja energii: W Godzilla: City on the Edge of Battle, kiedy ludzkość próbowała pokonać Godzillę w ten sam sposób, jak Godzillę Filius, Godzilla przekształcił nadmiar energii w ciepło, co umożliwiło mu wykonanie ataku cieplnego, który stopił otaczający go obszar. Pozwoliło mu to na powrót do bezpiecznego poziomu energii.

Słabości

 • Elektryczność: W filmach King Kong kontra Godzilla i Godzilla kontra Mothra, Godzilla okazał się podatny na elektryczność. Jednak w miarę upływu serii, stał się zdolny do pochłaniania energii elektrycznej, niekiedy zdolnej nawet do ożywienia go.
 • ANEB: ANEB (bakterie przeciwjądrowe) mogą spowolnić metabolizm Godzilli i przypuszczalnie go zabić.
 • Drugi mózg: W Godzilla kontra Mechagodzilla II okazało się, że Godzilla posiada drugi mózg, znajdujący się tam, gdzie jego ogon spotyka się z tułowiem. Mechagodzilla wykorzystał tą słabość, aby go sparaliżować. Niemniej jednak Fire Rodan zdołał go ożywić, a słabość ta została zignorowana w następnych filmach.
 • Ogromna masa: Budowa Godzilli okazuje się słabością w starciu z szybkimi i zwinnymi przeciwnikami, takimi jak Megaguirus, przez co Godzilla jest zmuszony do wykonywania kontrataków i polegania na wytrzymałości. Mechagodzilla zdołał obezwładnić Godzillę, przekraczając jego poziom wytrzymałości, choć stało się to bezużyteczne, kiedy Godzilla użył ferrokinezy.
 • Ograniczony poziom energii: W Godzilla: Resurgence, Godzilla miał ograniczony poziom energii. Po zużyciu całej energii, Godzilla stał się bezbronny w starciu z Operacją Yashiori.
 • Koagulant: W Godzilla: Resurgence, Godzilla, po wyczerpaniu całej swojej mocy, stał się bezbronny. To umożliwiło wstrzyknięcie koagulantu, który go zamroził.

Galeria

Ciekawostki

 • Geneza Godzilli w Godzilla: Resurgence jest podobna do genezy Destruktora, gdyż są super organizmami, wzmacnianymi przez określony czynnik (Destruktor powstał na bazie Destruktora Tlenu, a Godzilla na bazie odpadów radioaktywnych).
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.