Złoczyńcy Wiki
Advertisement
Złoczyńcy Wiki
Disambig.svg Nazwa tego hasła odnosi się do więcej niż jednego pojęcia.

Zobacz inne pojęcia – Godzilla


Godzilla to główny antagonista w filmie Godzilla z 1954 roku oraz pośmiertny protagonista w filmach Godzilla kontra Mechagodzilla III i Godzilla: SOS dla Tokio.

Pierwotnie, Godzilla żył na dnie zbiornika wodnego na wyspie Odo. W wyniku testów nuklearnych, spokój Godzilli został zakłócony, a jego habitat całkowicie zniszczony. Potwór rozładował swój gniew na miastach japońskich, póki nie został zabity przez Niszczyciel Tlenu doktora Daisuke Serizawy. Wiele dekad później, zwłoki Godzilli zostały wyłowione i wykorzystane do budowy robota o nazwie Kiryu.

Biografia

Przeszłość

Gatunek, z którego pochodzi Godzilla, wyewoluował w okresie jurajskim. Był spokrewniony z zarówno gadami morskimi, jak i lądowymi. W pewien sposób zdołał uniknąć Wielkiego Wymierania Kredowego i przeżyć do XX wieku. Mieszkał na Pacyfiku i żerował na organizmach głębinowych, aby przeżyć. Wiosną 1954 roku, Stany Zjednoczone przeprowadziły test bomby nuklearnej. Eksplozja doprowadziła gatunek Godzilli do niemal całkowitego wymarcia.

Wydarzenia z filmu

Przez następne miesiące, Godzilla zatapiał liczne statki u wybrzeży Japonii. Według ocalałych, sprawcą tych wydarzeń był Gojira, ludożerczy potwór z mitologii. Pewnej nocy, w wioskę uderzył tajfun, pozostawiając ją zdewastowaną. O dziwo, większość zniszczeń była spowodowana z góry. Na wyspę wysłana została grupa ekspedycyjna, dowodzona przez doktora Kyohei Yamane. Odkryła ona między innymi ogromny, radioaktywny odcisk stopy. Nagle, zatapiacz statków wyłonił się z nad pobliskiego wzgórza i uwolnił z siebie wstrząsający ziemią ryk. Grupie udało się uciec, jednak wcześniej zrobione zostało zdjęcie bestii. W Japonii, dr. Yamane oszacował wysokość potwora na 50 metrów i ochrzcił go imieniem Godzilla. Przedstawił resztę swoich teorii na temat Godzilli, sądząc, że jest to żyjąca skamielina jurajska, spokrewniona z lądowymi oraz morskimi gadami. Według niego, Godzilla przeżył eksplozje nuklearną i że powinien zostać poddany badaniom, aby dowiedzieć się, jak to zrobił.

Siły Samoobrony Japonii wysłały liczne statki bojowe, aby zneutralizować potwora. Pomimo ich najlepszych starań, monstrum nie doświadczyło nawet zadrapania. Aby przygotować się na przyjście Godzilli, wokół Tokio zbudowane zostały 50-metrowe słupy elektryczne o mocy 50,000 woltów. 3 listopada 1954 roku, Godzilla wyszedł na ląd z Zatoki Tokijskiej. Aktywowane zostały słupy elektryczne, jednak potwór przeszedł przez nie niewzruszony, po czym spalił je parą z paszczy. SSJ wkrótce przygotowały formacje wojskową w mieście, aby zabić Godzillę. Pomimo potężnego ostrzału z czołgów i samolotów bojowych, Godzilla nie został w żaden sposób zraniony, po czym zaczął spalać miasto budynek po budynku, a także wyparowywać jego mieszkańców. Potwór pozostawiał także wysokie poziomy promieniowania swoją obecnością, zabijając wszelkich ocalałych ludobójstwa. W końcu powrócił do Zatoki, pozostawiając za sobą morze radioaktywnych płomieni.

Śmierć

Stolica Japonii została zamieniona w niezamieszkalne pustkowie, a ocalali katastrofy trafili na oddział choroby popromiennej. Wzruszony tym widokiem, doktor Daisuke Serizawa zdecydował się użyć swojego najnowszego wynalazku, superbroni anihilującej wszelki tlen w środowisku i komórkach żywych istot. Wcześniej jednak spalił swoje zapiski i zniszczył swoje laboratorium, uniemożliwiając komukolwiek odtworzenie jego dzieła. Tymczasem Godzilla odpoczywał na dnie Zatoki Tokijskiej, swojego nowego terytorium. Wkładając strój nurka, Serizawa wskoczył do Zatoki i aktywował Niszczyciel Tlenu. Mocy urządzenia nie mógł przetrwać ani on, ani Godzilla. Zanim został zniszczony na poziomie molekularnym, Godzilla wydał z siebie koszmarny ryk.

Według doktora Yamane, bardzo małe były szanse, aby Godzilla był ostatnim przedstawicielem swojego gatunku i że jeżeli ludzkość będzie kontynuować testy nuklearne, podobne stworzenie do Godzilli może się pojawić na świecie.

Charakterystyka

Wygląd

Godzilla to kolosalny, dwunożny stwór o szorstkiej, szarej skórze pokrytej bliznowcami. Ma proporcjonalnie małą, zaokrągloną głowę ze spiczastymi uszami oraz małymi, szarymi ślepiami, spoglądającymi w dół. Ramiona są stosunkowo długie i mocno zgięte, a dłonie mają trzy palce z jednym przeciwstawnym kciukiem. Kończyny dolne potwora są duże i masywne. Ogon jest długi, segmentowany i zazwyczaj wleczony po ziemi. Z grzbietu wyrastają trzy rzędy kościstych płyt grzbietowych, każdej z niepowtarzalnym kształtem i rozmiarem. W przeciwieństwie do współczesnych rekonstrukcji teropodów, Godzilla utrzymuje wyprostowaną postawę. Swoim rozmiarem góruje nad budynkami w mieście.

Umiejętności

 • Absorpcja promieniowania: Według doktora Yamane, Godzilla przeżył eksplozję nuklearną i pochłonął olbrzymią dawkę promieniowania. W przeciwieństwie jednak do swoich następców, ta wersja Godzilli nie żeruje na promieniowaniu.
 • Atomowy Oddech

  Atomowy oddech: Godzilla potrafi wypuszczać radioaktywną parę z paszczy. Jest ona tak gorąca, że może topić stal i stawiać domy mieszkalne w ogniu. Płyty grzbietowe Godzilli zazwyczaj emitują wtedy oślepiający blask.
 • Emisja promieniowania: Nawet bez korzystania z atomowego oddechu, Godzilla pozostawia ogromne ilości promieniowania swoją obecnością. Sam odcisk stopy potwora na Wyspie Odo zawierał wystarczająco promieniowania, aby wywołać raka u człowieka.
 • Niemal-niewrażliwość: Godzilla wykazuje odporność na wszelką broń konwencjonalną, znajdującą się w posiadaniu Sił Samoobrony Japonii. Według doktora Yamane, o ogromnej wytrzymałości Godzilli świadczy sam fakt, że przeżył eksplozje nuklearną.
 • Ogromna siła: Godzilla I dysponuje ogromnym poziomem siły, choć nie w takim stopniu jak jego następcy. Potrafi miażdżyć ludzkie konstrukcje samym swym ciężarem, a także podnosić statki i mosty.
 • Ziemnowodność: Podobnie jak krokodyle, Godzilla prowadzi ziemnowodny tryb życia. Płuca potwora są nadludzko pojemne, co pozwala mu spędzać ogromne ilości czasu w zanurzeniu.

Słabości

 • Niszczyciel Tlenu: Pomimo ogromnej wytrzymałości, Godzilla nadal pozostaje zwierzęciem, które wymaga tlenu do funkcjonowania. Niszczyciel Tlenu natomiast, jest urządzeniem uwalniającym substancje o nazwie mikrotlen, która niszczy wszelki tlen, zarówno w środowisku, jak i w komórkach. Z tego powodu, ciało Godzilli zostało zniszczone na poziomie molekularnym, ponieważ zawierało tlen w komórkach.

Galeria

Ciekawostki

 • W rolę Godzilli wcielił się Haruo Nakajima. Ten sam aktor wcielił się także w rolę Rodana I, Varana I, larwy Mothry, Ludzkiej Pary, Godzilli II, Magumy, Matango, Baragona I, Gairy, King Konga, Griffona, Gebagoro, Gezory oraz Ganimesa.
 • Oryginalny kostium Godzilli był brązowy i ważył 90 kilogramów.
 • Godzilla był zainspirowany postacią Rhedozaura.
Advertisement