Złoczyńcy Wiki
Advertisement
Złoczyńcy Wiki
Stub.svg Ta strona to zalążek artykułu. Możesz pomóc Złoczyńcy Wiki, rozbudowując ją!


Mój skarb....

—Najsławniejszy cytat Golluma


Gollum, pierwotnie znany jako Sméagol – poboczny antagonista z uniwersum Śródziemia stworzonego przez J.R.R. Tolkiena. Pojawia się zarówno w książce, jak i filmie.

Jest obsesyjnym, morderczym schizofrenikiem, który ma dwie różne osobowości, jedną, która jest grzeczna, godna zaufania i dotrzymuje obietnic, ale jego druga strona jest okrutna, psychopatyczna, który zrobi wszystko, aby zdobyć Pierścień Władzy.

W jego rolę wcielił się Andy Serkis, który także wcielił się w rolę Snoke'a.

Biografia

Wczesne życie

Urodził się jako członek plemienia Stoorów w 2400 roku Trzeciej Ery. Podczas kolejnych swoich urodzin, Sméagol wybrał się wraz ze swoim kuzynem Déagolem na rzekę Anduinę w celu łowienia ryb. Nieszczęśliwy przypadek sprawił, że Déagol wpadł do wody, gdzie znalazł Pierścień Władzy. Sméagol niemal natychmiast wpadł w złe działanie Pierścienia i zażądał go dla siebie, jako prezentu urodzinowego. Kiedy Deágol odmówił, Sméagol natychmiast rzucił się z barbarzyńską wściekłość i walczył z Deagolem o pierścień, dusząc go przy tym i biorąc pierścień dla siebie. Sméagol został szybko zniekształcony przez pierścień i wygnany przez swój lud. Był zmuszony znaleźć dom w jaskini w Górach Mglistych w okolicach 2470 rok Trzeciej Ery. Zły wpływ Pierścienia zdeprawował jego ciało hobbita, jak również jego umysł, i przedłużył jego życie daleko poza jego naturalne ograniczenia. Zaczął nazywać Pierścień "swoim skarbem" lub "prezentem urodzinowym", usprawiedliwił tym też zabicie swojego kuzyna.

Advertisement