Złoczyńcy Wiki
Advertisement

Nazywam się Gorr, syn bezimiennego ojca, wyrzutek z zapomnianego świata. Utorowałem sobie drogę przez tłumy, aby stać tutaj na początku wszystkich rzeczy. Sczerniały zemstą, przesiąknięty świętą krwią. Jedno proste marzenie wciąż silne w moim sercu... Marzenie o bezbożnej epoce.

—Gorr Bogobójca.

Czujesz tego małego pana nieba? To poczucie bezradności, gdy upadasz? Tak właśnie czujesz się śmiertelnikiem. Następnie dowiesz się, jak to jest być zabitym.

—Gorr Bogobójca.


Gorr Bogobójca jest głównym antagonistą w komiksie Thor: God of Thunder #2-11. Jest obcym z bezimiennej planety, żywiącym intensywną nienawiść do bogów z powodu fałszywych przekonań i nadziei, że bogowie dotrą do niego i jego rodziny, gdy będą potrzebni.

Po zdobyciu symbionta znanego jako All-Black, Gorr utworzył własną armię znaną jako Black Berserkers i starał się zabić wszystkich bogów w akcie zemsty i jako sposób pomszczenia swojej rodziny.

Biografia[]

Przeszłość[]

Gorr był niegdyś prostym człowiekiem żyjącym na umierającej obcej planecie, nieustannie nękanej głodem, drapieżnikami i klęskami żywiołowymi. Jego gatunek był bardzo pobożny, nieustannie modlił się do bogów o pomoc, ale to nie uchroniło matki Gorra przed rozerwaniem przez mięsożerców, jego żony (w ciąży z dzieckiem) przed pochłonięciem przez trzęsienie ziemi, a jego syna przed zginięciem z głodu, gdy Gorr na próżno próbował go pocieszyć. W rezultacie Gorr zaczął wątpić w istnienie bogów, co doprowadziło go do wygnania z plemienia.

Na wygnaniu Gorr obserwował bitwę między dwoma bogami, w której zostali śmiertelnie ranni i upadli na ziemię. W tym momencie zwątpienie Gorra zamieniło się w nienawiść, ponieważ teraz wiedział, że rzeczywiście istnieją bogowie, ale po prostu nie mogli zawracać sobie głowy opieką nad śmiertelnikami, którzy ich czcili i szukali u nich pomocy. Wyczuwając wściekłość Gorra, broń Mrocznego Boga, Całkowicie Czarny Nekromiecz, dołączyła się do Gorra. Korzystając z okazji, Gorr przyjął broń, wykończył dwa umierające bóstwa i wyruszył na misję zabicia każdego boga we wszechświecie.

Bogobójca[]

Wyprawa Gorra zaprowadziła go przez cały kosmos, ale historia nabiera tempa, gdy wylądował na Ziemi. Sugeruje się, że Gorr zabił boga Ameryki Północnej przed przybyciem do Europy Wschodniej w 997 r. n.e. Po przybyciu zabija słowiańskich bogów Chernaboga i Peruna, po czym zaatakował młodego Thora. Gorr jest w stanie pokonać Thora, ale bóg piorunów uderza piorunem, które wytrąca ich obu z akcji. Thor ucieka, ale jego duma prowadzi go do samotnego polowania na Bogobójcę, aby dokończyć to, co zaczął. Gorr więzi go w jaskini, gdzie jest torturowany przez 7 dni. W końcu śmiertelni wyznawcy Thora znajdują go i próbują go uwolnić, i chociaż Gorr z łatwością ich zabija, zapewniają wystarczającąco dużo czasu, aby Thor mógł uciec. Po uwolnieniu się ze swoich więzów Thor odcina jedno z ramion Gorra toporem Asgardu i wierzy, że go zabił.

W rzeczywistości Gorr pozostał przy życiu i zdał sobie sprawę, że nie może dalej mordować bogów jednego po drugim. Zaczął budować ogromną armię konstruktów ciemności (Black Berserkerzy) i coś, co pozwoliłoby mu za jednym zamachem zniszczyć wszystkich bogów we wszechświecie - przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. W tym celu zmusił Shadraka, obcego boga bomb, do udzielenia mu wiedzy umożliwiającej stworzenie urządzenia, które zniszczyłoby wszystkich bogów przez cały czas.

Posiadając tę ​​wiedzę, Gorr musiał tylko zbudować swoją bombę. Najpierw najeżdża Miasto Wszechmocy, miejsce spotkań wszystkich bogów. Tam znajduje książkę wspominającą o lokalizacji Chronux, ukrytego świata, w którym bogowie czasu monitorują strumień czasu. Docierając do Chronux, Gorr zabija wszystkich obecnych Bogów i dobrze przelewa ich krew w czas. Używając go do podróży w czasie, Gorr znajduje się w pierwszych chwilach stworzenia, gdzie wyrywa serce Starszego Boga, aby zasilić jego urządzenie zagłady.

Gorr powraca do teraźniejszości i zostaje natychmiast zaatakowany przez Thora, ale ponownie wpada do portalu, tym razem zmierzając w przyszłość. Thor podąża za nim, ale zamiast przebywać razem z Gorrem, przybywa kilkaset lat spóźniony i znajduje Asgard rozdarty przez Black Berserków, gdzie jedynym bogiem, który pozostał, jest przyszła wersja samego siebie, która teraz została Wszechojcem i jest wiecznie dręczony przez Gorra. Dwaj Thorowie odkrywają, że armia Gorra wycofała się w oczekiwaniu na zakończenie jego bomby i natychmiast wyruszają w kierunku bazy Gorra, aby położyć kres Bogobójcy.

Przez setki lat między swoim przybyciem a Thorem Gorr zbierał boską krew, aby stać się potężniejszym, a także porywał bogów i czynił ich swoimi niewolnikami, zmuszając ich do trudzenia się przez stulecia bez wytchnienia, budując instrument ich własnej zguby. Gorr również, niewytłumaczalnie, miał ze sobą żonę i syna na swojej podstawowej planecie. W ostatnich dniach budowy Bogobomby, Gorr wyrwał także Młodego Thora (z roku 997) ze swojej osi czasu, zniewalając go również, ponieważ chciał, aby przyczynił się do ostatniego szlifu bomby. Zamiast tego Młody Thor staje na czele buntu i próbuje zniszczyć Bogobombę za pomocą kawałka niestabilnej materii – to się nie udaje, ale podmuch wyrzuca go w kosmos, gdzie spotyka się z nowo przybyłym Wszechojcem Thorem i Avengerem Thorem.

Gorr atakuje trzech Thorów, a moc Wszechojca zaczyna go przytłaczać. Nakazuje swoim Berserkom wymordować niewolników, a jego moc gwałtownie rośnie dzięki rozlanej boskiej krwi, pozwalając mu pokonać wszystkich trzech Thorów naraz. Wystrzeliwuje Wszechojca Thora w kosmos, zakopuje Avengera Thora w sercu swojej planety i wyrusza, by użyć krwi Młodego Thora do odpalenia Bogobomby.

Gdy zbliża się koniec wszystkich bogów, żona Gorra raduje się, mówiąc, że sam Gorr jest jej bogiem. Gorr wpada we wściekłość na te słowa i zabija ją, mówiąc, że jest „niczyim bogiem”. Jego syn dowiaduje się o tym i uświadamia sobie, że jego ojciec zamienił się w potwora, znacznie gorszego niż bogowie, z którymi walczył, i musi zostać powstrzymany. Pomaga Avengerowi Thorowi wydostać się z rdzenia świata, tymczasem Wszechojciec Thor powraca z kosmosu z pełną prędkością. Ale jest już za późno. Mimo że Młody Thor wygryza Gorrowi oko, gdy Gorr próbuje go poświęcić, ten gest sprzeciwu nie ma większego znaczenia. Odrzucając Młodego Thora, Gorr wyrywa serce innego boga i wyzwala Bogobombę.

Wszechojciec Thor osobiście atakuje Gorra, aby go zająć, podczas gdy Avenger Thor próbuje powstrzymać detonację urządzenia zagłady, ale początkowo mu się to nie udaje. Gdy każdy bóg w przestrzeni i czasie zaczyna umierać, wszyscy widzą wizję Thora walczącego o powstrzymanie eksplozji bomby. Każdy bóg, który był, jest lub kiedykolwiek będzie, modli się do Thora, a dzięki nowo odkrytej mocy Thorowi udaje się powstrzymać wybuch bomby i wchłonąć dla siebie własną broń Gorra, pozostawiając Bogobójcę bezsilnego.

W swoich ostatnich chwilach „syn” Gorra przybywa, by zadenuncjować swojego ojca, po czym znika w plamie ciemności. Wszechojciec Thor wyjaśnia, że ​​zarówno on, jak i jego żona byli tylko kolejnymi konstruktami Nekromiecza Gorra i że to nie syn pomógł pokonać ojca – to dobro pozostałe w duszy Gorra pomogło odrzucić zło. Niemniej jednak Gorr pozostaje wyzywający do końca i umiera pod toporem Młodego Thora.

Wskrzeszenie[]

Uważano, że od dawna nie żyje, Gorr w rzeczywistości żył przez cały czas, ponieważ stał się jednym z Wszechczarnym Nekromieczem. Z biegiem lat Gorr znalazł się w pokoju, ponieważ świat wewnątrz Nekromiecza był jednym bez bogów. Ostatecznie został wskrzeszony przez Lokiego, który niedawno związał się z All-Blackiem i zamierzał go zabić po tym, jak zabił Thora. Jednak zamiast tego Gorr zdecydował się odzyskać swoją broń od Lokiego i zaatakować ich obu, ostatecznie ich ukrzyżując.

Thor był w stanie się uwolnić i ponownie zaangażować w walkę z Gorrem. Gorr deklaruje, że zamierza zmusić Thora do obserwowania i cierpienia, gdy niszczy ten sam świat, który stworzył, i przemienia go w świat, w którym życie nie potrzebuje przewodnictwa bogów. Loki następnie atakuje Gorra od tyłu, ale Gorr natychmiast go uderza i oślepia go. Ostatecznie Gorr pogrąża Thora i jego brata w morzu czystej ciemności.

Następnie przerywają mu wnuczki Thora, Boginie Piorunów, którym również pomagają bogowie Indigarr. Gorr został następnie ścięty przez Atli, ale to go nie zabiło, ponieważ jego świadomość była w samym All-Blacku. Gorr następnie zaczął rozszerzać się wraz z symbiontem i pożerać cały otaczający go wszechświat, przekształcając go w Nekrowersum. Gorr podejmuje ostatnią próbę zabicia Thora, pożerając go czarną dziurą, ale zostaje rozproszony przez Lokiego, dając Thorowi wystarczająco dużo czasu na odzyskanie mocy i użycie jej do zniszczenia Nekrowersu, co powoduje, że Gorr ponownie zostaje rozdzielony przez symbionta.

Po wydarzeniach z bitwy Gorr ponownie stał się zwykłym śmiertelnikiem, ale teraz cierpi na amnezję. Bogowie Indigarr zabrali go tam, gdzie przywieźli go na swoją planetę i przysięgli, że będą go pilnować. Nie pamiętając swojej przeszłości, Gorr spędził resztę dni wśród bogów w pokoju.

Osobowość[]

Gorr żywi głęboką pogardę i nienawiść do wszystkich bóstw. Jego zdaniem wszyscy bogowie są albo okrutni, albo bezużyteczni i powinni zostać usunięci z istnienia.

Nie żywi żadnej szczególnej złej woli w stosunku do śmiertelników (choć uważa ich za głupców, polegających na bogach), chociaż jasno wynika, że ​​jego błędne dążenie do uwolnienia świata od bogów uczyniłoby go znacznie gorszym dla wielu śmiertelników także.

Jednocześnie nadal jest przedstawiany jako mający częściową rację, ponieważ istnieje wiele, wiele bóstw, które są dokładnie tak samo bezwartościowe i obojętne, jak mówi, że są (nawet Młody Thor był jednym z nich), a sam Thor zastanawia się, czy może ludzkości będzie lepiej bez bogów.

W kontaktach z bogami Gorr jest fantastycznie okrutny. Uwielbia sprawiać, że bóstwa cierpią i stara się, aby ich męki trwały tak długo, jak to możliwe, niezależnie od tego, jakimi są bogami. W całej serii Gorr jest kilkakrotnie wzywany do tego, że w swoim dążeniu do zabicia wszystkich bogów sam stał się najgorszym bogiem ze wszystkich - niezwykle potężnym, nadużywającym władzy, całkowicie pozbawionym wszelkiej empatii. Wydaje się również, że stracił rozum przez tysiąclecia, do tego stopnia, że ​​pod koniec był gotów zabić własną żonę (technicznie jej kopię) tylko dlatego, że nazwała go bogiem.

Sugeruje się, że niegodziwość Gorra nie była całkowicie jego własnością. Chociaż rzeczywiście miał nienawiść do bogów, została wzmocniona i zwiększona tysiąckrotnie przez związanego z nim symbionta, All-Blacka.

Marvel Cinematic Universe[]

Główny artykuł: Gorr Bogobójca (Marvel Cinematic Universe)

Gorr ma pojawić się w nadchodzącym filmie Marvel Cinematic Universe, Thor: Miłość i grom jako główny antagonista, w którego rolę wcieli się Christian Bale, który zagrał także Patricka Batemana i Waltera Wade'a Jr.

Advertisement