Gríma – trzeciorzędny antagonista w filmie Władca Pierścieni: Dwie Wieże z 2002 roku. Pojawił się również w kontynuacji – Powrocie Króla, w edycji rozszerzonej.

Grał go Brad Dourif.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Władca Pierścieni: Dwie Wieże[edytuj | edytuj kod]

Gríma był doradcą króla Théodena, a zarazem potajemnym sługą Sarumana. Umysł króla był zatruwany przez zaklęcia czarnoksiężnika, więc musiał być mu posłuszny. W zamian za zyskanie zaufania króla, Saruman obiecał Grímie Eowinę jako nagrodę.

Kiedy Eomer stanął naprzeciw niemu, Gríma wygnał go z Rohanu. Wkrótce do Edoras zawitał Gandalf, który wraz z Aragornem, Gimlim i Legolasem pokonali Grímę oraz straże, aby móc uzdrowić umysł Théodena. Kiedy Saruman został z niego wypędzony, wściekły król zamierzał zabić Gadziego Języka, lecz został powstrzymany przez Aragorna. Zhańbiony Gríma uciekł do Isengardu.

Poinformował Sarumana, że Helmowy Jar (gdzie ewakuował się Théoden wraz z jego poddanymi, aby nie narażać Edoras na zagładę) ma słaby punkt w postaci ścieku, którego wybuch rozwaliłby mury twierdzy.

Gríma nie wierzył, że Saruman dysponuje armią zdolną do zniszczenia Helmowego Jaru, póki nie wyszedł z nim na balkon Orthanku i ujrzał armię liczącą około 10 000 Uruk-hai. Wtedy widzimy go po raz ostatni w tej części.

Władca Pierścieni: Powrót Króla[edytuj | edytuj kod]

Po tym, jak Entowie zniszczyli Isengard, Saruman został pokonany i pozbawiony mocy. Gríma był wraz z nim uwięziony w wieży Orthank.

Do Isengardu przybyli Gandalf i Théoden wraz z kompanami. Podczas rozmowy Gandalfa z Sarumanem, Gríma stał obok niego na szczycie wieży. Król Rohanu złożył mu propozycję porzucenia czarodzieja i dał mu szansę powrotu do ojczystej krainy. Choć Gríma wyraźnie chciał dołączyć do króla, został uderzony przez Sarumana. Kiedy czarodziej miał już wyjawić, gdzie Sauron uderzy następnie, Grima wpadł w szał i przebił swego pana kilka razy sztyletem. Legolas chcąc go powstrzymać, aby zdobyć informacje od Sarumana, zabił go, strzelając w niego z łuku. Mimo to, Saruman zginął spadając ze szczytu i następnie nabijając się na kolec w jednym z młynów Isengardu.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • W książce ginie w innych okolicznościach – Gríma dotarł do Isengardu już po jego zalaniu. Wraz z Sarumanem zostaje wypuszczony przez Drzewca po klęsce Saurona. Razem przybywają do Shire, gdzie czarodziej zyskuje władzę i rozpoczyna niszczenie krainy. Zostaje jednak powstrzymany przez Froda Bagginsa, który nakazuje odejść Sarumanowi, lecz pozwala zostać jego słudze. Saruman jednak opowiada im o śmierci Lotha Sackville-Bagginsa, który został zabity i zjedzony przez Grímę. Ten twierdzi, że czarodziej zmusił go do tego, lecz zostaje uderzony przez Sarumana. Poniżony rzuca się na swego pana i zabija go, podrzynając mu gardło. Ginie jednak zastrzelony z łuku trzech hobbitów podczas próby ucieczki.
  • W celu zagrania postaci Grímy, Brad Dourif musiał zgolić brwi.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.