Do szablonu +18.png
Uwaga!
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla młodszych widzów takie jak: wulgarny język, brutalne obrazki lub podteksty seksualne. Jeżeli masz co najmniej 18 lat, lub mocniejsza treść nie robi na tobie wrażenia, możesz bez problemu przeglądać tą stronę. W przeciwnym wypadku, powinieneś ją zamknąć.


Gustavo "Gus" Fring — jeden z głównych antagonistów serialu Breaking Bad.

Pojawia się w Breaking Bad jako postać drugoplanowa w sezonie 2 i pierwszej połowie sezonu 3, następnie staje się głównym antagonistą zarówno drugiej połowy sezonu 3, jak i całego sezonu 4, a także pośmiertnym antagonistą w sezonie 5. W Zadzwoń do Saula występuje także jako tritagonista.

Jest to potężny i wpływowy szef mafii, a oficjalnie właściciel sieci restauracji Los Pollos Hermanos, biznesmen i filantrop.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Wczesne życie[edytuj | edytuj kod]

Jego przeszłość jest bardzo tajemnicza. Wiadomo jedynie, że pochodził z Chile i w 1989 wyemigrował do Meksyku. W jednym z odcinków, Mike Ehrmantraut zapewnia go, że skoro on nie może znaleźć niczego na temat Gusa przed 1989, DEA tym bardziej o niczym się nie dowie.

Pod koniec lat 80, Gustavo i jego przyjaciel, Max Arciniega założyli sieć restauracji Los Pollos Hermanos, która tak naprawdę służyła jako przykrywka dla produkowania metamfetaminy. W 1989 złożyli wizytę Don Eladio, czołowej postaci kartelu z Juarez, z którym chcieli zawrzeć współpracę.

Gus zaproponował mu, aby zainwestował w ich metamfetaminę, ponieważ uważał to za produkt przyszłości. Don Eladio nie spodobała się ich wizyta, ponieważ sprzedawali narkotyki na jego terenie. Max przekonywał go, że Gus jest człowiekiem honoru, ale po chwili został zastrzelony w głowę przez Hectora Salamancę, który był wtedy jego ochroniarzem.

Don Eladio zmusił go do patrzenia na zwłoki swojego przyjaciela i wyjaśnił, że nie zabił Fringa tylko dlatego, że znał jego przeszłość w Chile. Krew spłynęła do basenu Don Eladio - ten widok pozostał w głowie Gustavo już na zawsze.

Gus wyemigrował do USA, gdzie poszerzył swoją działalność i stał się sławny ze swoich restauracji. W pewnym momencie doszedł do porozumienia z kartelem, nawiązując współpracę z Juanem Bolsą. W ciągu 20 lat stał się jednym z najpotężniejszych baronów narkotykowych w okolicy. Był niezwykle ostrożny, nie wdawał się w interesy z ćpunami, lub ludźmi nie zachowującymi ostrożności.

Breaking Bad[edytuj | edytuj kod]

Sezon 2[edytuj | edytuj kod]

Po tym, jak jeden z dilerów Waltera i Jesse'go zostaje zamordowany, Saul kontaktuje ich pośrednio z Gustavem w Pollos. Jednak po tym jak Pinkman przychodzi na spotkanie naćpany i spóźniony, dystrybutor nie zjawia się. Jakiś czas później Walter pojawia się ponownie w Los Pollos, tym razem samotnie. Zaczepia Gusa, pozornie pracownika restauracji i rozpoznaje, że to on jest dystrybutorem.

Gustavo ujawnia mu się, mówiąc, że White nie jest ostrożnym człowiekiem, przychodząc z odurzonym Pinkmanem na spotkanie. Walter zapewnia jednak o wartości jego produktu. Początkowo Fring nie zgadza się na interesy z nimi, jednak następnym razem za pośrednictwem swojego człowieka, Victora przekazuje mu ofertę - 1,2 miliona dolarów za 38 funtów metamfetaminy, dostarczonej maksymalnie w godzinę.

Później Gustavo pojawia się w siedzibie DEA, gdzie wspiera wydarzenie charytatywne. Widzi tam puszkę z pieniędzmi na leczenie raka dla Waltera. Spotyka tam Hanka, który wyjaśnia, że Walter jest jego szwagrem. Gus dorzuca się do puszki, po czym odchodzi.

Sezon 3[edytuj | edytuj kod]

Walter postanawia wycofać się z biznesu. Zostaje wezwany przez Gusa do Pollos, gdzie stara mu się wyjaśnić, że nie chce być już kryminalistą. Fring składa mu jednak ofertę - 3 miliony dolarów za 3 miesiące jego czasu. Po głębszym zastanowieniu, Walter odrzuca ofertę i wychodzi.

Kiedy Marco i Leonel Salamanca przybywają do domu Waltera w celu zabicia go za śmierć Tuco, Gus wykorzystuje swe kontakty z kartelem i odwołuje jego zabójstwo. Spotyka się z kuzynami, Hectorem i Juanem Bolsą, który tłumaczy, że Walter jest odpowiedzialny za śmierć Tuco. Gus informuje ich jednak, że prowadzi z nim interesy i nie chce, aby został zabity.

Gus wciąż nie zamierza poprzestać i chce zatrudnić Waltera. Nie chce jednak powiedzieć, że tylko on powstrzymuje kuzynów od zabicia go, ponieważ uważa, że strach nie jest dobrą motywacją. Mike przekazuje mu prośbę od Saula, aby dogadać się z Pinkmanem. Kiedy Fring dowiaduje się od niego, że Jesse ma konflikt z White'm, zgadza się na interes.

Dowiedziawszy się o tym, że Fring prowadzi interesy z Jesse'm, Walter sprzeciwia się, mówiąc, że jego produkt jest niczym. Gustavo jedzie z nim do pralni, w której ukryte jest nowoczesne laboratorium. White daje się namówić i rozpoczyna pracę. Kiedy dochodzi do porozumienia z Pinkmanem, dzwoni do Gusa i prosi, aby zatrudnił go jako asystenta.

Kuzyni nie dają spokoju Gustavo. Fring aranżuje spotkanie na pustyni, gdzie zakazuje im zabijać White'a. Zamiast tego, przekonuje ich, że należy zemścić się na Hanku Schraderze, który zabił Tuco. Bliźniacy lokalizują Hanka i atakują go na parkingu. Minutę wcześniej, Gustavo wykonuje do niego anonimowy telefon, ostrzegając go przed napaścią. Dzięki temu, Hank przeżywa próbę zabójstwa i zabija jednego z braci, a drugiego rani, jednak sam ląduje w szpitalu z powodu rany postrzałowej.

Zjawia się w szpitalu, aby wesprzeć Hanka i przynosi jedzenie agentom DEA, którzy nad nim czuwają. Informuje też o nagrodzie w wysokości 10 tys. dolarów za szczegóły ataku. Spotyka tam Waltera, który pyta go, czy wiedział, że jego szwagier jest w DEA. Gus odpowaida, że bada każdego, z kim prowadzi interesy.

Chwilę później Mike na polecenie Gusa zabija drugiego z kuzynów w szpitalu. Tego samego wieczoru, Fring aranżuje morderstwo Juana i jego wszystkich ochroniarzy z rąk meksykańskich federales. Walter domyśla się, dlaczego Hank został postrzelony i składa wizytę Gustavo, informując go, że o tym wie. Zgadza się pracować dla Gusa przez rok za 15 milionów dolarów. Otrzymuje również od niego gwarancję bezpieczeństwa jego rodziny.

Pinkman jest sfrustrowany, ponieważ dilerzy, którzy stoją za zabójstwem jego kolegi handlują niebieską metamfetaminą na ulicy, co oznacza, że pracują dla Gusa. Planuje ich zabić poprzez otrucie, jednak zostaje powstrzymany przez Mike'a i Victora. Zawożą go oni na spotkanie z Walterem i Fringiem, który chce doprowadzić do zgody między Jesse'm a dilerami. Pinkman sprzeciwia się, ponieważ wykorzystują oni dzieci. Gustavo zakazuje im tego więcej robić i dochodzi do zgody.

Później zabity zostaje dzieciak imieniem Tomas Cantillo, który jest synem dziewczyny Pinkmana. Wściekły Jesse idzie na spotkanie z dilerami w celu zabicia ich. Kiedy tylko wyjmuje broń, dilerów przejeżdża samochodem Walter. Jednego z nich, któremu udało się przeżyć zderzenie, wykańcza strzelając mu w głowę.

Walter spotyka się na pustyni z Gusem, który jest wściekły jego zachowaniem. Przekonuje go, aby nie zabijał go ani Jesse'go. Gustavo odjeżdża, mówiąc jednak, że znajdzie mu nowego asystenta. Jest nim Gale - chemik, z którym Walter rozpoczynał pracę u Gusa.

Wieczorem Fring odwiedza Gale'a w jego domu. Informuje go, że Walter cierpi na nowotwór płuc i nie wie, ile jeszcze pożyje. Chce więc wiedzieć, czy Gale będzie w stanie samemu poprowadzić laboratorium, aby być przygotowanym na "najgorszy scenariusz". Gale odpowiada, że musiałby jeszcze raz gotować z White'm, żeby opanować jego formułę.

Walter i Jesse domyślają się, co planuje Gus. Mr. White wie, że jest bezpieczny tylko do momentu, kiedy Gale będzie gotowy podjąć samodzielną pracę. Planują zabić Gale'a, aby pozostać jedynymi kucharzami Gustavo i jednocześnie uratować sobie życie.

Victor odbiera Waltera z jego domu do pralni pod pretekstem awarii chemikaliów. Widząc Mike'a w pralni, White wie, że ma zostać zabity. Błaga o życie i przekonuje Mike'a, że w zamian za oszczędzenie go wyda im Jesse'go. Wykonuje do niego telefon i daje mu do zrozumienia, że musi złożyć wizytę Gale'owi. Mike dzwoni do chemika, chcąc go ostrzec. Pinkman przychodzi do Gale'a i strzela mu w głowę.

Sezon 4[edytuj | edytuj kod]

Walter i Jesse są zakładnikami w laboratorium. Obaj wiedzą, że uratowali sobie życie, bo Gus nie zabije swoich jedynych kucharzy. Fring ubiera strój laboratoryjny, bierze przecinak do papieru i rozcina Victorowi gardło na ich oczach. Była to konsekwencja zwrócenia uwagi gapiów na miejscu zbrodni Gale'a.

Walter obawia się, że Gustavo będzie chciał go zabić. Fring zastępuje Victora w roli ochroniarza Tyrusem Kittem. Mike informuje szefa, że Pinkman staje się coraz bardziej nieostrożny i coś trzeba z tym zrobić.

Gus wysyła Jesse'go na misję z Mike'm, aby zgarnąć pieniądze z różnych miejsc w Nowym Meksyku. Pinkman zapobiega obrabowaniu Ehrmantrauta przez złodziei. Było to zaplanowane przez Fringa.

Kartel zaczyna atakować ciężarówki Gusa. Fring umawia spotkanie z przedstawicielem kartelu i proponuje mu 50 milionów dolarów. Stawia on jednak Gusowi ultimatum, co zapowiada wojnę.

Tymczasem DEA wpada na trop Fringa. Jego odciski palców zostały znalezione w apartamencie Gale'a. Gustavo wyjaśnił DEA, że Gale był stypendystą na jego uniwersytecie, który chciał odnowić dawną znajomość. Hank Schrader zastanawia się, dlaczego nie można znaleźć nic o Gustavie przed emigracją z Chile. Fring zapewnia, że na pewno jest to możliwe. Jego wersja jest wiarygodna dla DEA.

Gus jedzie na spotkanie z kartelem do miejsca, gdzie zabito jego przyjaciela - rezydencji Dona Eladio, aby zawrzeć z nimi pokój. Przynosi zatrutą tequillę w prezencie dla Dona Eladio, którą sam wypija. Kiedy zaczyna się impreza, Gus idzie do toalety, gdzie prowokuje wymioty. W tym czasie wszyscy ludzie kartelu giną, łącznie z Donem Eladio. Można więc powiedzieć, że dokonał czegoś, co planował od 20 lat.

Tyrus porywa Waltera na pustynię, gdzie spotyka się on z Gusem. Fring ostrzega, że jeśli White będzie wchodził w drogę jemu albo Pinkmanowi, zabije jego całą rodzinę.

Przyjeżdża do domu starców i odwiedza Hectora Salamancę, którego informuje, że jego ostatni potomek został zamordowany i ród Salamanca został już wytępiony. Jakiś czas później White sam przychodzi do Hectora, z którym ma już na pienku z powodu śmierci Tuco. Prosi go jednak o pomoc w zabiciu Fringa, na co starzec zdecydowanie się zgadza.

Salamanca idzie do DEA, o czym Tyrus informuje Gusa. Walter umieszcza bombę pod jego wózkiem inwalidzkim. Sądząc, że poszedł donosić, Fring postanawia go zabić osobiście. W momencie, gdy Gus zamierza zatruć go strzykawką, Hector ukazuje strach i patrzy się na niego, czym Gus jest zaskoczony. Salamanca wściekle zaczyna dzwonić dzwonkiem, czym aktywuje bombę. Fring krzyczy i chce uciec, ale bomba wybucha.

Fring wychodzi z pokoju, pozornie nieruszony eksplozją. Okazuje się jednak, że cała połowa jego twarzy została spalona w wyniku wybuchu. Po chwili pada na podłogę martwy.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Gus.jpg
GusDeath.png
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.