FANDOMKto powiedział że jesteśmy terrorystami?

—Znany cytat Hansa


Hans Gruber - jest głównym antagonistą filmu akcji Szklana pułapka z 1988 roku. Jest niemieckim terrorystą, który organizuje przejęcie wieżowca w Los Angeles, próbując ukraść miliony dolarów w obligacjach. Hans został przedstawiony jako wyrachowany geniusz zbrodni, a także jako bardzo inteligentny, ale bezduszny człowiek.

Wcielił się w niego zmarły aktor Alan Rickman, który zagrał również Severusa Snape'a, Szeryfa Nottingham oraz Sędzie Turpina.

Biografia

Hans był kiedyś częścią terrorystycznej grupy zachodnioniemieckiej Volksfrei, ale został wydalony z grupy, prawdopodobnie że był zbyt radykalny. Hans przewodzi grupie dobrze uzbrojonych, dobrze finansowanych najemników i organizuje przejęcie ogromnego wieżowca w Los Angeles, w którym mieści się siedziba Nakotomi Corporation. W tym czasie przejmują zakładników 30 pracowników. Kiedy FBI próbuje negocjować, Hans nakazuje uwolnienie różnych przywódców terrorystów na całym świecie i kilku helikopterów na dachu budynku. Jest to jednak wymyślny podstęp, aby odwrócić uwagę policji od napadu 640 milionów dolarów w postaci niewykrywalnych i negocjowalnych obligacji na okaziciela, które są przechowywane w skarbcu budynku.

Gruber korzysta z firmowej imprezy wigilijnej, kiedy w budynku przebywa tylko ograniczona liczba osób. Jego ludzie usuwają ograniczoną grupę ochroniarzy, zamykają budynek i odcinają linie telefoniczne. Następnie prowadzi swoich ludzi na imprezę na górę i zabiera wszystkich gości jako zakładników, z wyjątkiem policjanta z Nowego Jorku, Johna McClane'a, w mieście odwiedzając swoją wyobcowaną żonę Holly. Johnowi udało się dotrzeć do klatki schodowej i skierować się na górę do niedokończonej części budynku. Gruber rozmawia z szefem handlu międzynarodowego, Josephem Takagim, i próbuje wyciągnąć z niego kod skarbca budynku, ale Takagi twierdzi, że nie zna kodu i odważnie zapewnia, że ​​będą musieli go zabić. Gruber spełnia tę prośbę i strzela mu w głowę. John widzi to i ucieka, zdając sobie sprawę, że terroryści są wrogo nastawieni. Próbując uzyskać pomoc, John włącza alarm przeciwpożarowy. Gruber śledzi, z którego piętra zszedł, i wysyła terrorystę na tę piętro, aby go zabił.

Kiedy McClane zabija terrorystę, Gruber po prostu wysyła za nim więcej ludzi i kontynuuje swój główny plan, który polegał na czekaniu, aż FBI zabraknie mocy, co otworzy ostatni magnetyczny zamek w skarbcu. Zakładnicy zostaną następnie wysłani na lądowisko dla helikopterów na dachu, które zostanie wysadzone w powietrze C-4, myląc federalnych i pozwalając złoczyńcom na ucieczkę w karetce. Wtedy McClane zabił poplecznika i wziął ze sobą detonatory.

Następuje gra w kotka i myszkę między McClane i Gruberem, w której oboje komunikują się za pomocą krótkofalówek, przez co dowiadują się o sobie więcej. Gruber dowiedział się, kim był McClane, dzięki pomocy dyrektora Nakatomi, który spotkał się z McClanem przed atakiem, ale nie dowiedział się o relacji McClane'a z Holly, która używała jej panieńskiego nazwiska, Gennero. W akcie desperacji Hans udał się na niedokończone piętro, by odzyskać detonatory, gdzie ostatecznie spotkał McClane'a. Posługując się pseudonimem i improwizowanym amerykańskim akcentem, udawał uciekającego zakładnika, ale zdradził się, trzymając papierosa po europejsku. Przybywają jego poplecznicy i następuje gwałtowna strzelanina. Hans nakazuje swoim ludziom strzelać do szklanych ścian biura. Pomimo tego John ucieka, ale Hans odzyskuje detonatory.

Następnie Gruber wysłał zakładników na dach. Helikopter wybuchł, ale McClane zdołał uratować zakładników. W międzyczasie Gruber przypadkowo odkrył relację Holly z McClanem po obejrzeniu wiadomości i zatrzymał ją jako zakładnika w skarbcu. McClane'owi udało się przeżyć, przywiązując do pasa wąż przeciwpożarowy i zeskakując z budynku i strzelając przez okno, aby dostać się do budynku. John przykleja pistolet Beretta 92F do pleców i oddaje karabin maszynowy MP5, aby uratować Holly. Gruber obniża czujność i przygotowuje się do zabicia McClane'a, który kładzie ręce za głowę, tylko po to, by wyciągnąć pistolet i zabić pozostałego terrorystę i postrzelić Hansa w ramię, roztrzaskując okno. Gruberowi udało się włączyć zegarek Holly i próbował zastrzelić Johna, ale ten rozpiął zegarek w samą porę, a Hans spadł na chodnik z 30 piętra. Zastępca komendanta policji Dwayne T. Robinson wypowiedział nieśmiertelne epitafium Grubera: „Mam nadzieję, że to nie jest zakładnik!”.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.