Helm Żelaznoręki – antagonista w grze Śródziemiu: Cień Wojny, jest niekononiczną postacią w uniwersum Śródziemia. Był dziewiątym królem Rohanu i ostatnim królem pierwszej linii. Jego rządy były nękane wojną z Dunlendingami, którzy próbowali przejąć władzę nad Rohanem.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Jako człowiek[edytuj | edytuj kod]

Helm był pierwotnie wielkim królem Rohanu i człowiekiem, który zbudował Helmowy Jar. Był człowiekiem imponującym fizycznie, który w wolnych chwilach polował na zwierzęta, ale wpadł w zasadzkę i został śmiertelnie zraniony przez wodza o imieniu Siric, który pożądał córkę Helma, Bernwyn, nawet gdy Helm odmówił jej wydania.

Gdy Helm leżał w Edoras na łożu śmierci, przybyli do niego Celebrimbor oraz Sauron (w swojej przyjaznej formie). Sauron oszukał Helma dając mu jeden z Pierścieni Władzy, zapewniając go przy tym, że jego córka powróci bezpiecznie do domu. Helm następnie udał się do domu Sirica. Gdy próbował pozbawić życia swojego niedoszłego zabójcę, przypadkowo zabił swoją córkę. Helm pełen gniewu zabił Sirica oraz swoich kompanów, którzy próbowali go powstrzymać. Helm w taki sposób został przemieniony w upiora.

Jako Nazgul[edytuj | edytuj kod]

Jako Upiór Pierścienia, Helm był całkiem pozbawiony wolnej woli. Został zmuszony przez Saurona do posłuszeństwa. Został przez swojego pana wysłany do zabicia Taliona. W starciu z nim używał swojej mocy, do przywołania przyrody Mordoru.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Zarówno w książkach, jak i filmach, Helm jest postacią po stronie zła, która nigdy nie została uznana za jedneg z dziewięciu Nazguli. Jego wystąpienie w Śródziemie: Cień Wojny zostało zrobione na potrzeby gry.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.