Złoczyńcy Wiki
Advertisement
Circle spoiler alert.png
Uwaga!
Ta strona zawiera główne spoilery. Jeśli nie chcesz znać ważnych informacji na temat fabuły/elementów związanych z postacią, nie powinieneś czytać tego artykułu poza tym ostrzeżeniem: Nie ponosimy odpowiedzialności za jakiekolwiek negatywne skutki, jakie te fakty mogą mieć na użytkownika chcącego jednak przeczytać ten artykuł.


Helmut Zemo - główny antagonista w filmie Kapitan Ameryka: Wojna Bohaterów z roku 2016. Powraca również w serialu Falcon i Zimowy żołnierz z 2020 roku jako drugoplanowy bohater.

Jest to były żołnierz, który postanowił zniszczyć Avengers, dzieląc drużynę na dwie grupy i manipulując je, aby ze sobą walczyły. W ten sposób chciał pomścić zmarłą rodzinę w wyniku bitwy o Sokovię.

Grał go Daniel Brühl, znany również z roli Fredericka Zollera w filmie Bękarty Wojny.

Biografia[]

Początki[]

Helmut Zemo urodził się 16 czerwca 1978 r. W Nowym Gradzie, stolicy Sokovii. Był potokiem rodziny królewskiej Sokowii i urzędnikiem w Siłach Zbrojnych i elitarnej jednostce wojskowej EKO Scorpion, który prowadził szczęśliwe życie z ojcem, żoną i synem w Sokovii. Niestety, jego szczęście zostało przerwane, gdy zły android Ultron i jego armia zniszczyli Sokovię, co tragicznie kosztowało życie rodziny Zemo. Chociaż Ultron i jego armia zostali pokonani i zniszczeni przez Avengersów, Zemo ze złością obwinił ich o spowodowanie śmierci jego rodziny (ponieważ to oni byli odpowiedzialni za stworzenie Ultrona, mimo że nie mieli złych zamiarów tworząc go), i ślubował zniszczyć drużynę superherosów za wszelką cenę.

Jednak Zemo wiedział, że nie będzie w stanie walczyć z nimi osobiście ponieważ nie miał szans w walce z nimi, więc obmyślił plan zniszczenia Avengersów, aby zwrócili się przeciwko sobie. Po wydaniu przez Czarną Wdowę wielu zaszyfrowanych plików HYDRY po śmierci Alexandra Pierce'a i upadku T.A.R.C.Z.Y. i HYDRY, Zemo spędzał cały swój czas próbując je rozszyfrować. W końcu dowiedział się o tajnej placówce w Rosji, którą HYDRA stworzyła Zimowego Żołnierza oraz o tym, jak używali słów wyzwalających, które zapewniły mu całkowite posłuszeństwo. Z akt, które wydała Czarna Wdowa, Zemo dowiedział się, gdzie mieszkał przywódca ośrodka Zimowego Żołnierza.

Kapitan Bohaterów: Wojna bohaterów[]

Na początku filmu po śmierci Crossbonesa oraz grupy zwanej Hero Mercs, Zemo jedzie do domu byłego agenta HYDRY Vasily Karpova, celowo rozbijając swój samochód o samochód Karpova. Zachowując się tak, jakby to był wypadek, Zemo dzwoni do drzwi Karpowa, twierdząc, że chce pokojowo załatwić sprawę. Jednak gdy Karpov otwiera drzwi, Zemo powala go i wiesza do góry nogami nad zlewem, który powoli napełnia się wodą. Podczas gdy woda podnosi się, Zemo rozbija ścianę w domu agenta młotem. W tajnym magazynie znajduje książkę, która zawiera słowa wyzwalające aktywację Zimowego Żołnierza. Z książką wraca do agenta HYDRY i pyta o lokalizację placówki. Jednak rosjanin odmawia rozmowy i zostaje utopiony.

Jako kolejny krok w swoim głównym planie, Zemo bombarduje posiedzenie ONZ w Wiedniu, co doprowadziło do śmierci króla Wakandy, T'Chaki i kilku innych osób. Następnie przystępuje do wrobienia Zimowego Żołnierza Bucky'ego Barnesa w atak, powodując, że syn T'Chaki, książę T'Challa (Czarna Pantera), osobiście polował na Bucky'ego, aby pomścić śmierć ojca. Zbiegło się to w czasie, gdy podpisano Porozumienie Sokovii, w ramach której, Avengersi są pod nadzorem rządu, powodując tarcia między dwiema frakcjami Avengersów; jednej prowadzonym przez Steve'a Rogersa wbrew porozumieniom, a drugi prowadzonym przez Tony'ego Starka wspierającego porozumienia.

Barnes, podobnie jak Rogers i Sam Wilson, zostają aresztowani przez specjalną grupę zadaniową i przewiezieni do biura Secret Service Office w Berlinie, zgodnie z planami Zemo. Zemo, który wcześniej zabił psychiatrę, który miał dokonać oceny psychiatrycznej Barnesa, zajmuje miejsce mężczyzny i uruchamia Barnesa za pomocą słów kluczowych HYDRY. Barnes jest zmuszony wyjawić Zemo lokalizację bazy HYDRY, która znajduje się na Syberii. Aby uciec z budynku, Zemo zakłada bombę w pobliżu elektrowni przekaźnikowej, powodując awarię zasilania w Berlinie, która pozwala Zemo uwolnić Barnesa, który atakuje Rogersa i Wilsona, podczas gdy Zemo ucieka kierując się na Syberię.

Rogersowi w końcu udaje się uwolnić Barnesa spod wpływu słowa wyzwalającego, ale Zemo już uciekł i udał się na Syberię, ujawniając, że baza HYDRY zawiera jeszcze pięciu Zimowych Żołnierzy. Po bitwie między dwiema frakcjami Avengersów, Natasha Romanoff dowiaduje się, że Zemo był prawdziwym sprawcą bombardowań i pozwala Rogersowi i Barnesowi uciec na Syberię. Następnie informuje Starka, który udaje się na Syberię z Rogersem i Barnesem po zawarciu rozejmu, podczas gdy reszta zespołu Rogersa zostaje zatrzymana i zamknięta w podwodnym więzieniu zwanym Raft, prowadzonym przez Sekretarza Stanu USA Thunderbolta Rossa.

W bazie HYDRY na Syberii Zemo zlokalizował placówkę i znalazł pięciu innych Zimowych Żołnierzy, którzy wciąż są w stanie kriogenicznym. Barnes, Rogers i Stark również przybywają, wierząc, że Zemo zamierza wypuścić Zimowych Żołnierzy na świat. Jednak są zaskoczeni, widząc, że Zemo zabił wszystkich Zimowych Żołnierzy. Zemo, który schronił się w bezpiecznym pokoju, wyznaje, że jego zamiar wykorzystania Zimowych Żołnierzy i bombardowań w Wiedniu był niczym innym jak tylko podstępem, aby zwabić Avengersów do zwrócenia się przeciwko sobie w zemście za śmierć jego rodziny. Kontynuuje realizację ostatniej części swojego planu, odtwarzając ekskluzywne nagranie przedstawiające rodziców Starka zamordowanych przez Barnesa, kiedy HYDRA wyprała mu mózg w 1991 roku. Wściekły, że Rogers ukrył to przed nim, Stark zwraca się do Barnesa, zmuszając Rogersa do walki z nim aby uratować życie swojego przyjaciela. Bitwa kończy się impasem, gdy Rogers wyłącza zbroję Starka po tym, jak Stark urwał robotyczne ramię Barnesa. Po zakończeniu bitwy Rogers ucieka z Barnesem, pozostawiając swoją tarczę (którą wykonał zmarły ojciec Starka), akceptując, że już na nią nie zasługuje.

Będąc świadkiem początku bitwy i zadowolony z wyniku, Zemo udaje się na powierzchnię, gdzie konfrontuje się z T'Challa, który podążał za trio i teraz zna prawdę o śmierci ojca. Jednak dowiedziawszy się o utracie rodziny przez Zemo i widząc, w co zmieniła go pogoń za zemstą, T'Challa postanawia oszczędzić Zemo, który przeprasza za zabicie T'Chaki, zapewniając, że to nic osobistego przeciwko niemu. Po usunięciu ostatniej wiadomości głosowej swojej zmarłej żony ze swojego telefonu, Zemo deklaruje wykonanie swojego planu i przygotowuje się do popełnienia samobójstwa, aby dołączyć do swojej zmarłej rodziny, strzelając sobie pistoletem w głowę. Jednak T'Challa powstrzymuje go przed zrobieniem tego, wyjaśniając, że życie z nim jeszcze nie skończyło. T'Challa dostarcza go agentowi rządowemu USA Everettowi Rossowi, który aresztuje Zemo za jego zbrodnie.

W końcu Zemo zostaje osadzony w więzieniu w Berlinie jako kara za swoje zbrodnie przeciwko Avengersom. Pomimo jego uwięzienia, Zemo przypomina Rossowi, że nadal odniósł sukces w swoim planie zniszczenia Avengersów, ponieważ wielu członków (w tym Rogers) jest teraz w całkowitym chaosie i opuściło zespół ze wstydem, co Ross zdał sobie sprawę z przerażenia. Chociaż demontaż Avengersów wydawał się trwały, Stark był w stanie przezwyciężyć fakt, że to, co stało się z jego rodzicami, nie było winą Barnesa, ponieważ otrzymał list z przeprosinami od Rogersa, który twierdzi, że drużyna zjednoczy się, gdy nadejdzie czas. Rozumiejąc ten punkt, Stark celowo pozwala Rogersowi uwolnić swój schwytany zespół z Raft, zapewniając, że będzie tam, kiedy będą go najbardziej potrzebować.

Czarna Pantera[]

Zemo jest widoczny tylko na zdjęciu podczas doniesień prasowych opisujących śmierć T'Chaki, wydarzenia obserwowanego przez T'Challa, gdy wraca do Wakandy, aby zostać koronowanym na nowego króla. To wydarzenie doprowadziło T'Challa do niepewności co do bycia prawdziwym królem Wakandy, chociaż pokonuje to po udaremnieniu planu Erika Killmongera dotyczącego sprzedaży broni Vibranium na całym świecie.

Falcon i Zimowy Żołnierz[]

Do 2024 roku Zemo nadal był więziony i zamknięty w placówce. W swojej celi odwiedza go Bucky Barnes, który szukał jego wiedzy na temat programu superżołnierza. Zemo zostaje poinformowany o Flag Smasherach, grupie anarchistów wzmocnionych przez niedawno odtworzone serum superżołnierza. Barnes następnie organizuje zamieszki w więzieniu, aby umożliwić mu ucieczkę i użycie przebrania, aby uciec. Sam Wilson niechętnie akceptuje Zemo jako sojusznika, ale ustępuje tylko wtedy, gdy Sokowianin pozostaje pod ich całkowitym nadzorem.

Osobowość[]

Chociaż Zemo był członkiem szwadronu śmierci Sokowiańskich Sił Zbrojnych, był człowiekiem o dobrym sercu, ponieważ bardzo kochał swoją rodzinę, jednak po tym, jak cała jego rodzina została pośrednio zabita w bitwie między Avengersami i Ultronem, pomimo fakt, że Ultron był odpowiedzialny za śmierć jego rodziny, obwiniał Avengersów, gniew i nienawiść Zemo do Avengersów pochłonęły go do tego stopnia, że ​​stał się mściwy, bezwzględny i nieco niestabilny.

Jednak pomimo nieustannych prób zniszczenia ich przez Zemo, ostatecznie nie jest pozbawiony sumienia, stara się użyć bardziej pokojowych środków, aby uzyskać to, czego chce, ponieważ po raz pierwszy próbował przesłuchać oficera HYDRY, w celu ustalenia lokalizacji drugiego Zimowego Żołnierza (aby ich zabić, ponieważ byli zagrożeniem dla całego świata i aby odtworzyć film z ochrony z 1991 roku, który ujawnił Bucky'ego jako zabójcę, który zamordował rodziców Tony'ego, Howarda i Marię), jeśli Zemo nie dostanie tego, czego potrzebuje, ucieknie się do bardziej brutalnych środków, chociaż nie lubi ich używać.

Zemo szczerze przeprosił T'Challę za przypadkowe zabicie jego ojca, T'Chaki, co dowodzi, że ma poczucie winy, wstyd i wyrzuty sumienia za swoje czyny, ostatecznie celem Zemo było nigdy nie zabić Avengersów, jak powiedział T'Challa, że ​​więcej potężne jednostki niż on sam próbowały i poniosły porażkę, ponieważ jego celem było rozwiązanie Avengersów, co ostatecznie mu się udało; wiedział, że w momencie, w którym ujawnił Tony'emu Starkowi, że Bucky Barnes był odpowiedzialny za jego rodziców, śmierć Howarda i Marii, Tony próbował go zabić (niezależnie od tego, że był wtedy pod wpływem prania mózgu HYDRY), ponieważ zdawał sobie sprawę z arogancji i masywnego ego Starka, gdy używał tego przeciwko niemu, również (słusznie) wiedział, że Steve Rogers, który jest znacznie bardziej moralną, sprawiedliwą i honorową osobą niż Tony, nie pozwolił mu zabić niewinnego człowieka; jako ten zamach na życie Bucky'ego zakończył nie tylko ich przyjaźń, ale także Avengersów.

Po tym, jak Zemo pomścił śmierć swojej rodziny, nie mając nic innego do życia, próbuje popełnić samobójstwo, ale zostaje zatrzymany przez T'Challa, zachował również wiadomość głosową swojej zmarłej żony na telefonie jako jedno z ostatnich połączeń z jego dawne życie, którego trzymał się, które często odtwarzał. Jednak gdy był zadowolony z zemsty i miał popełnić samobójstwo, usunął wiadomość.

Chociaż Zemo jest rozpoznawalnym wrogiem Avengersów, nadal sprzymierzył się z Falconem i Zimowym Żołnierzem, gdy tropili oni Flag Smasherów. Od czasu do czasu pokazywał jaśniejsze strony swojej osobowości - odpoczywając w Madripoor, tańcząc w nocnym klubie.

Ciekawostki[]

  • W komiksach był Niemcem i agentem HYDRY.
  • Zemo jest jednym z siedmiu złoczyńców MCU, którzy odnieśli sukces w swoich planach, ponieważ udało mu się rozdzielić Avengersów, aby pomścić śmierć swojej rodziny (chociaż jego zwycięstwo było tymczasowe, ponieważ Avengersi zjednoczyli się w Avengers: Koniec gry). Pozostali to Loki Laufeyson (któremu udało się przejąć kontrolę nad Asgardem w Thor: Mroczny świat), Surtur (któremu udało się zniszczyć Asgard w Thor: Ragnarok), Erik Killmonger (któremu udało się przekonać Wakandę do dystrybucji Vibranium na całym świecie, aby pomóc ludziom w Czarnej Panterze), Duch (której udało się uzyskać energię kwantową, aby wyleczyć się ze śmiertelnej choroby w Ant-Man i Osa), Thanos (któremu udało się zebrać Kamienie Nieskończoności, aby zlikwidować połowę populacji wszechświata w Avengers: Wojna bez granic) i Mysterio (któremu udało się wrobić Spider-Mana w swojego mordercę i ujawnić jego prawdziwą tożsamość światu w Spider-Man: Daleko od domu).
  • Założenie Zemo jest niezwykle podobne do przedstawienia Punishera w historii Punisher Kills the Marvel Universe. Człowiek niesłusznie obwiniający superbohaterów za śmierć swojej rodziny jako szkody uboczne w nadludzkiej bitwie i starający się ich zniszczyć poprzez staranne planowanie. Podobnie jak Punisher w tej historii, Zemo odnosi sukcesy w swoich wysiłkach, ma pochodzenie wojskowe i ostatecznie próbuje popełnić samobójstwo. Różnica polegała na tym, że Zemo podjął taką próbę, ponieważ nie miał już po co żyć po pomyślnym wypełnieniu swojej misji, a także nie popełnił samobójstwa, podczas gdy Punisher zrobił to z poczucia winy i zrobił to.
Advertisement