Złoczyńcy Wiki
Advertisement
Skull-32-xxl.png
Uwaga!
Ten złoczyńca został uznany za Czyste Zło. W związku z tym jest jednym z najgorszych złoczyńców, pozbawionym jakichkolwiek pozytywnych cech i bez żadnych szans na nawrócenie się. Nawet jeśli posiada jakieś pojedyncze pozytywne cechy to najczęściej są one całkowicie fałszywe, nieszczere i w ogóle nie usprawiedliwiają ohydnych zbrodni jakich złoczyńca się dopuścił, albo jeśli posiada jakieś humorystyczne lub komediowe momenty, to nijak one nie umniejszają dokonanych przez niego nikczemnych czynów. Dla tego rodzaju złoczyńcy robienie złych rzeczy jest tak naturalne, jak oddychanie.


Jason Philip Macendale alias Hobgoblin — powracający antagonista w serialu Spider-Man: The Animated Series.

Jest to zdradziecki superzłoczyńca, który kryje się pod maską goblina.

Głosu użyczył mu legendarny Mark Hamill, znany z roli Jokera w serialu Batman: The Animated Series.

Biografia[]

Spider-Man: The Animated Series[]

Zamach na Kingpina[]

Jak sam mówił, Jason Macendale niegdyś był jedynie drobnym przestępcą, dopóki nie spotkał Normana Osborna. Biznesmen miał konflikt z Wilsonem Fiskiem, więc wynajął Macendale'a, aby się go pozbyć.

Osborn wyposażył go w glider, broń i wykonał strój przypominający goblina. Stąd jego pseudonim - Hobgoblin. Fisk był obecny na uroczystości otwarcia Empire State University. Zamachowiec wparował na teren uniwersytetu i otworzył ogień, ale Fisk został uratowany przez Petera Parkera.

Był zmuszony do ucieczki. W trakcie szybowania z powrotem do Oscorp spotkał Spider-Mana, z którym wygrał walkę. Później spotkał Osborna, który skarcił go za porażkę. Macendale powiedział, że następnym razem będzie skuteczny, ale domagał się premii w zamian za to. Słysząc to, Norman zwolnił i wyrzucił go z budynku.

Nowy pracodawca[]

Wściekły Goblin zinfiltrował Chrysler Building (kryjówkę Fiska), ale został schwytany. Winda zabrała go przed oblicze Kingpina. Hobgoblin rozpoznał to miejsce jako legendarne Crime Central, po czym od razu stwierdził, że Wilson Fisk jest Kingpinem.

Fisk groził mu zabiciem go, ale wtedy Hobgoblin zdradził tożsamość jego zleceniodawcy. W zamian za to, Macendale chciał od niego pieniędzy i władzy. Zamiast tego, Alistair Smythe dostarczył mu ulepszony glider i broń.

Kingpin zlecił mu porwanie Harry'ego Osborna, czyli syna Normana. Udał się do jego apartamentu, gdzie mieszkał Peter Parker. Rzucił dyniową bombę i porwał Harry'ego, przy okazji wyrównując rachunki z jego współlokatorem.

Następnie Fisk skontaktował się z Osbornem, żądając jego wynalazków w zamian za życie syna. Pomimo, że pracował na nie całe życie, zgodził się na jego warunki. Na dodatek Osborn dowiedział się o współpracy Hobgoblina z Kingpinem.

Później, Hobgoblin udał się do Oscorp, żeby porozmawiać z Osbornem. Tam przekonał go do spisku przeciwko Kingpinowi. Norman zaopatrzył go w większy glider i zdalnie sterujące pociski.

Ponownie natknął się na Spider-Mana, z którym pewnie wygrał konfrontację. Widząc go ukrywającego się za vanem, skierował na pojazd pociski, powodując eksplozję. Myśląc, że zabił wroga, powrócił do Crime Central.

Okazało się, że szpiegowski robocik Smythe'go nagrał rozmowę, podczas której Hobgoblin namówił Osborna do kolaboracji. Macendale powiedział, że chciał tylko zmanipulować go, aby dał mu to, czego potrzebuje. Mimo to, został zwolniony przez Kingpina. Hobgoblin wpadł w furię i wywołał spore zamieszanie w Crime Central, do tego stopnia, że Smythe i Kingpin uciekli, aby ratować życie.

Upadek[]

Hobgoblin przejął Crime Central, rozkoszując się nowo nabytą władzą. Uwolnił Harry'emu, któremu ujawnił swe intencje. Następnie połączył się z Osbornem, którego szantażował - żądał posady prezesa Oscorp, w zamian za Harry'ego.

Norman niechętnie zgodził się na tymczasową współpracę z Fiskiem i Smythe'm, a także poprosił o pomoc Spider-Mana. Wilson pośrednio przekazał Pająkowi informacje o tunelu, prowadzącym do Crime Central.

Rozpętała się zaciekła walka pomiędzy Spider-Manem a Hobgoblinem, której wynikiem było przegonienie psychopaty z Crime Central. Wściekły Macendale po raz kolejny chciał zniszczyć Osborna, ale Spider-Man deptał mu po piętach i znowu go przezwyciężył. Hobgoblin uciekł z Oscorp.

Szantaż[]

Jakiś czas później, w niejasnych okolicznościach Hobgoblin dowiedział się o planach Herberta Landona, dyrektora firmy Brand Corporation. Biznesmen zamierzał stworzyć substancję, która była zabójcza dla mutantów i wdrożyć ją, pod przykrywką lekarstwa na mutację.

Po odkryciu prawdziwego oblicza Landona, Hobgoblin go szantażował, chcąc pieniądze w zamian za trzymanie języka za zębami. Herbert spotkał się z nim w opuszczonym magazynie, gdzie przekazał mu walizkę z pieniędzmi. Po opuszczeniu miejsca, Landon aktywował ładunek wybuchowy zawarty w walizce. Hobgoblin spodziewał się zamachu, więc uciekł i uratował swoje życie.

Następnego dnia, odbyła się konferencja, na której Landon ogłosił wynalezienie lekarstwa na mutację. Wtedy Hobgoblin uderzył, powodując panikę. Interwencja Spider-Mana pokrzyżowała jego akcję i zmusiła do ucieczki.

Później, Spider-Man spotkał Hobgoblina, ponieważ chciał mieć na niego oko. Macendale powiedział mu o zamiarach Landona. Wtedy zjawił się Wolverine, który chciał wiedzieć od Spider-Mana, gdzie jest Beast. Bohaterowie stoczyli walkę, ku radości Hobgoblina, który rzucił w ich stronę dyniową bombę i odleciał. Obaj jednak przeżyli.

Następnie, udał się do Brand Corporation, gdzie odnalazł komputer, z którego pobrał tajne dane dotyczące badań Landona na swój dysk. Kiedy Hobgoblin wleciał do laboratorium, tam już wcześniej było zamieszanie spowodowane obecnością Spider-Mana i Wolverine'a, którzy połączyli siły, w celu uwolnienia Beasta z rąk Herberta.

Hobgoblin ponownie upomniał się o pieniądze, grożąc Landonowi ujawnieniem dysku. Herbert chciał go powstrzymać, więc wyskoczył w powietrze i złapał się jego glidera, ale skończyło się to dla niego tragicznie - wpadł do zbiornika ze swoją substancją.

Uznał, że nie ma już dla niego możliwości zarobienia, więc jak najszybciej odleciał z budynku.

Życie poza kostiumem[]

Będąc poza życiem przestępczym, Macendale przybrał imię Jason Phillips i stał się bogatym biznesemenem. Nawiązał romans z Felicią Hardy, której po jakimś czasie się oświadczył. Chwilę później, zjawił się Spot, który chciał przeprowadzić napad na sklep. Jason próbował go uderzyć, ale trafił w bramkę czasową na jego klatce piersiowej. Po tym, Felicia przyjęła jego zaręczyny.

Wojna Goblinów[]

Po chaosie wywołanym przez Spota, jego Przyspieszacz Wybierania Czasu trafił w ręce Hobgoblina. Przy jego pomocy, Macendale chciał okradać banki, ale nagle skończyło mu się zasilanie. Urządzenie potrzebowało baterii, aby działać ponownie. W tym celu udał się do swojego informatora w szeregach Kingpina, który dostarczył mu ostatni zasilacz.

Hobgoblin przybył do Crime Central, gdzie pokazał Kingpinowi urządzenie. Powiedział, że chce obrabować federalną rezerwę złota, ale potrzebował jego technologii. Kazał mu stawić się o północy. Tymczasem Landon zasugerował Kingpinowi, że trzeba będzie dowiedzieć się, kim jest Hobgoblin. Fisk postanowił spotkać się z Normanem Osbornem, który tego dnia miał być obecny na weselu Jasona Phillipsa i Felicii Hardy.

Później, Jason był na swoim przyjęciu ze swoją narzeczoną, Felicią Hardy. W międzyczasie, Fisk zaczepił Osborna i zapytał o tożsamość Hobgoblina, ale ten nie chciał słyszeć "o nim, ani o żadnym innym goblinie".

W nocy, Hobgoblin zabrał się do rabunku. Spider-Man podsłuchał wcześniejszą rozmowę Osborna i Kingpina, więc wiedział o napadzie. Bez niespodzianki, atak Hobgoblina i ludzi Fiska został szybko stłumiony. Zaczęła się walka pomiędzy Spider-Manem, Kingpinem, a Hobgoblinem, którą brutalnie przerwał atak Zielonego Goblina.

Hobgoblin zdziwił się, bowiem sądził, że jest on jedynie plotką. Zielony Goblin nazwał siebie prawdziwym Goblinem i zaczął zaciekłą walkę Goblinów. W wyniku kolizji obu gliderów, pojazd Hobgoblina został "przecięty", więc był zmuszony uciekać na mini-gliderze.

Zielony Goblin cały czas ścigał Hobgoblina po ulicach Nowego Jorku. Rzeczywiście, przeciwnik Macendale'a był znacznie silniejszy, ale Hobgoblin zaskoczył go otworzeniem portalu do innego miejsca.

Po powrocie do domu, zobaczył, że Felicia odkryła jego sekretny pokój z całym swoim arsenałem. Ujawnił się jako Hobgoblin i przedstawił jej swoje intencje. Ich rozmowę przerwało nadejście Zielonego Goblina, co zszokowało Jasona, bo był zdziwiony, w jaki sposób dowiedział się o jego tożsamości (nie wiedząc, że Zielonym Goblinem jest tak naprawdę Norman Osborn).

Goblin wziął od Macendale'a Przyspieszacz Wybierania Czasu i otworzył portal do Oscorp. Hobgoblin ostrzegał, że portal jest niestabilny, ale i tak był zmuszony tam wejść. W Oscorp, Goblin przywiązał Jasona i Felicię do łańcucha nad zbiornikiem z kwasem. Spider-Man wiedział o tożsamości Zielonego Goblina, więc jak najszybciej udał się do Oscorp, gdzie uratował obu, pomimo swego zdziwienia tożsamością Hobgoblina.

Zielony Goblin chciał uciec za pomocą Przyspieszacza, ale wciągnął Spider-Mana ze sobą. Tam Pająk brutalnie pobił Goblina i uszkodził jego urządzenie. Po odejściu Zielonego Goblina, Jason został niestety odrzucony przez Felicię, a potem schwytany przez Spider-Mana.

Wystąpienia[]

 • Hobgoblin, część 1 (sezon 1)
 • Hobgoblin, część 2 (sezon 1)
 • Klan mutantów (sezon 2)
 • Zemsta mutantów (sezon 2)
 • Rakietowy chłopak (sezon 3)
 • Spot (sezon 3)
 • Rozgrywka Goblinów (sezon 3)
 • Nienawidzę klonów (sezon 5)

Relacje[]

Sojusznicy[]

 • Felicia Hardy - była narzeczona

Alternatywne uniwersum[]

Wrogowie[]

Ciekawostki[]

 • W komiksach to Zielony Goblin był pierwszym z goblinów. Pierwotnie tak miało być też w serialu, ale producenci wymusili na scenarzyście Johnie Semperze Jr przedstawienie Hobgoblina jako pierwszego, ponieważ na niedługo przed serialem do produkcji weszły zabawki z Hobgoblinem.
 • W polskiej wersji głosu użycza mu Radosław Pazura.

Linki zewnętrzne[]

Advertisement