Imperium Galaktyczne, również określane po prostu Imperium, jest głównym antagonistą oryginalnej trylogii Gwiezdnych wojen. Jest potężną i skorumpowaną międzygalaktyczną frakcją, która rządzi galaktyką Gwiezdnych Wojen i początkowo była Republiką Galaktyczną, zanim została przekształcona w autokratyczną dyktaturę Imperatora Palpatine'a. Rządziło większością galaktyki, dopóki nie zostało pokonane i obalene przez Sojusz Rebeliantów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki[edytuj | edytuj kod]

Przez co najmniej tysiąc lat dominującym organem zarządzającym galaktyką była jednoizbowa i demokratyczna Republika Galaktyczna, kierowana przez wybranego Najwyższego Kanclerza.

W ciągu ostatnich dziesięcioleci istnienia Senat Republiki stał się pogrążony w biurokracji, czyniąc ją żałośnie nieefektywną jako organ zarządzający. Darth Sidious, Mroczny Lord Sithów znany publicznie jako senator Sheev Palpatine z Naboo, prywatnie ubolewał nad upadającym stanem Senatu, zauważając, że Republika była "nie tym, czym była kiedyś". Trzynaście lat przed końcem Republiki jako demokracji, Darth Sidious zorganizował inwazję na Naboo przez Federację Handlową, aby stworzyć kryzys przywództwa w Senacie. Sidious wykorzystał kryzys, by manipulować ówczesną Królową Naboo, Amidalą, by nazwać Głosowanie Bez Zaufania wobec siedzącego Najwyższego Kanclerza Finisa Valoruma. Głosowanie minęło, a w następnych wyborach Sidious – w swojej publicznej opinii o Palpatine – zapewnił sobie pozycję Najwyższego Kanclerza Republiki Galaktycznej. Ostatecznie byłby on ostatnią osobą, która sprawowałaby ten urząd. W następnej dekadzie Sidious potajemnie manipulował wydarzeniami galaktycznymi w stopniu, w jakim wojna stała się nieunikniona. Poza przekonaniem martwego Mistrza Jedi, Sifo-Dyasa, do stworzenia tajnej armii klonów, zlecił także swojemu uczniowi Sithowi, Darthowi Tyranusowi, zaostrzenie politycznych napięć w Republice i opracowanie Kryzysu Separatystów. Działania te doprowadziłyby do wybuchu Wojen Klonów, ostatniego konfliktu okresi Starej Republiki, podczas gdy sam Sidious "niechętnie" przyjął uprawnienia nadzwyczajne.

Narodziny Nowego Porządku[edytuj | edytuj kod]

Od wybuchu Wojen Klonów w 22 BBY Republika dążyła do wzmocnienia bezpieczeństwa i stabilności poprzez tworzenie nowych organizacji, takich jak Komisja ds. Ochrony Republiki, która wykorzystywała propagandę w celu zwiększenia morali publicznego, promowania patriotyzmu i sprzyjająca antyzwiązkowemu nastrojowi wśród ludności. Ponieważ Republika stała się coraz bardziej scentralizowana, władza kanclerza Palpatine'a nadal rosły dzięki dodatkowym aktywom przekazanym Urzędowi Kanclerza, w tym systemowi bankowości galaktycznej, który został objęty bezpośrednim nadzorem.

Kanclerz pozostał popularnym przywódcą na czas wojny, ponieważ udało mu się zostać w biurze Senatu znacznie dłużej, niż pozwalała mu na to jego kadencja. Konsolidując i centralizując własną władzę, jego wpływ rozszerzył się na bezprecedensowy poziom, podczas gdy Republika przeszła z demokratycznego rządu w coraz bardziej zmilitaryzowany i autorytarny reżim ze względów bezpieczeństwa i stabilności. Oprócz jego autorytetu jako dowódcy wojsk republikańskich, kanclerz sprawował większą kontrolę nad senatem, sądami, a nawet mediami, a HoloNet News stał się państwowym programem w celu zapewnienia, że ​​informacje nie zostałby skompromitowany przez Konfederację Niezależnych Systemów. Sidious sprawował nieograniczoną władzę nad Republiką, a w międzyczasie poparcie ludności dla Jedi malało.

Gdy wojna zbliżała się do końca w 19 BBY, Zakon Jedi odniósł się sceptycznie do tematu kanclerza po akumulacji władzy i wynikającej z tego erozji demokracji w Republice i zaczął podejrzewać, że spisek na zniszczenie Jedi był bliski realizacji. Rada rządząca zaczęła omawiać przymusowe usunięcie Palpatine'a z urzędu i tymczasowe nadzorowanie Senatu w celu utrzymania stabilności politycznej w okresie przejściowym. Jednak Jedi dowiedzieli się o prawdziwej tożsamości Palpatine'a jako Mrocznego Lorda Sithów, Dartha Sidiousa. Po próbie aresztowania go, nastąpiła krótka, lecz okrutna walka, w której Sidious zabił kilku Jedi i sam został widocznie ranny. Wstawiennictwo Rycerza Jedi Anakina Skywalkera, który był osobistym przyjacielem kanclerza Palpatine'a i już rozczarowany zarówno Zakonem, jak i wojną, zapewnił zwycięstwo Sidiousa. Marnotrawny Jedi został przeciągnięty na ciemną stronę Mocy, podczas gdy Sidious miał pretekst, by obrócić Republikę przeciwko Jedi.

Darth Sidious natychmiast oczyścił Zakon Jedi, wysyłając do armii klonów rozkaz 66: eksterminacji sił dowodzenia Jedi w całej galaktyce. Dzięki temu rozkazowi zaprogramowanemu w klonach od ich początków na Kamino, żołnierze Republiki (bez Kapitana Rexa, Komendanta Wolffe i Kapitana Gregora) natychmiast odwrócili się od swoich dowódców Jedi i wyniszczyli ogromną większość Zakonu Jedi w jednej chwili. Tymczasem Skywalker – ochrzczony Darth Vader jako nowy uczeń Sidiousa – zaatakował Świątynię Jedi i zniszczył resztki Zakonu. Jednak niektórzy Jedi przeżyli czystkę, na przykład Wielki Mistrz Jedi Yoda, były mistrz Jedi Skywalkera Obi-Wan Kenobi, Mistrzowie Luminara Unduli i Uvell, Rycerze Zubain Ankonori, Khandra, Mususiel i Nuhj, Padawan Ahsoka Tano i Padawan mistrza Depy Billaby, który nazwał się Caleb Dume. Wielu z nich ukrywało się po tym, jak Yoda i Kenobi wywalczyli drogę do Świątyni i przesłali holograficzną wiadomość ostrzegającą innych Jedi o pułapce Republiki czekającej na nich tam, tuż przed tym, jak obaj Mistrzowie nie zdołali zniszczyć Sithów i sami wyruszyli na wygnanie. Niektórzy Jedi przeszli na stronę Palpatine'a i stali się adeptami Ciemnej Strony Mocy i zwalczali Jedi jako Inkwizytorzy. Wkrótce potem Palpatine zwrócił się do Konfederacji Niezależnych Systemów i wysłał Dartha Vadera, by zabił Nute'a Gunraya i resztę separatystycznego rządu na planecie Mustafar, po czym imperialny finansista Arsin Crassus złupił konta Federacji Handlowej, by sfinansować nowy rząd Imperium. Teraz w stanie zademonstrować zagrożenia dla Republiki zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, widocznie ranny i okaleczony Sidious zwrócił się do Senatu Galaktycznego, aby ogłosić reformy, które były jego końcową grą od samego początku. Ku gromkim oklaskom senatorów, Sidious – teraz znany publicznie jako Imperator Palpatine – ogłosił, że aby zachować bezpieczeństwo i stabilność, Republika zostanie zreorganizowana w Imperium Galaktycznym.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.