Nie potrzebuję żadnej pomocy! Wy i tak nic nie rozumiecie! To wy odpowiadacie za ten koszmar! Zniszczyliście Santa Cabezę i sami rozpoczęliście ten horror!

—Isabela krzyczy na Franka, że apokalipsa zombie to wina Amerykanów


Próbowałam stworzyć syntetyk ale oni ukradli moją pracę! Pracowałam nad lekarstwem. Byłam już tak blisko. Muszę się stąd wydostać i kontynuować moje badania.

—Isabela mówi Frankowi i Chuckowi o tworzeniu lekarstwa


Isabela Keyes to główna postać występująca w całej serii gier Dead Rising. Jest to młodsza siostra Carlito Keyes i jedna z głównych antagonistek, która po walce z Frankiem Westem i postrzeleniu przez brata zmienia strony barykady i staje się protagonistką drugoplanową w pierwszej części sagi. Isabela jest twórczynią prototypowego leku na wirus zombie, który opóźniał proces zombifikacji u zarażonych. Lek ten został nazwany Zombrexem. Po ucieczce z Willamette, Isabela pracowała dla firmy Phenotrans produkującej ten drogi lek. Mimo iż Isabela przeszła na stronę dobra to i tak jej akcje w 3 części znów są bardzo podejrzane gdyż to ona jest ukrytym antagonistą, który pragnie zrobić coś dobrego strasznym kosztem. Głosu użyczyły jej: Kim Mai Guest (Dead Rising), Venus Terzo (Dead Rising 2: Case West) i Veronica Diaz (Dead Rising 3).

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Dead Rising[edytuj | edytuj kod]

Isabela po raz pierwszy pojawia się w Entrance Plaza tuż przed wejściem. Gdy Frank West patrzy na nią, Isabela patrzy na niego podejrzliwie po czym odchodzi czym unika masakry gdy zombie wtargnęły do środka centrum.

Następne spotkanie Franka z Isabelą, następuje w Rozdziale 2-3: Bieg Po Lekarstwa, gdzie młoda kobieta została porwana przez oszalałego kierownika supermarketu Stevena Chapmana, gdy ta chciała wziąć trochę leków dla rannego brata, który został postrzelony przez Brada. Po pokonaniu Stevena, Frank pomaga Isabeli wstać i oferuje jej pomoc jednak kobieta odrzuca jego pomoc mówiąc mu, że to on odpowiada za apokalipsę zombie i zniszczenie jej rodzinnej Santa Cabezy.

Nieco później tego samego dnia, Frank, przez ekrany monitoringu, zauważa Isabelę wchodzącą do supermarketu po czym postanawia iść za nią. Gdy Frank dociera pod supermarket, Isabela z niego wychodzi. Kobieta widząc Franka po raz kolejny wsiada na swój motor i atakuje go. Po długiej i wyczerpującej walce w North Plaza, Isabela spada z motoru i chce uciec, ale Frank podbiega do niej i powala ją mówiąc jej, że chce z nią tylko porozmawiać. Isabela pyta się go czy jest dziennikarzem na co ten kiwa głową twierdząco. Isabela postanawia opowiedzieć Frankowi, że zombie są produktem laboratoryjnym w Ośrodku Santa Cabeza, a Carlito pragnie zemsty za śmierć ludzi, którzy zginęli w Santa Cabeza. Isabela mówi Frankowi, że przyprowadzi go do niego w pustym sklepie obok sklepu z aparatami w North Plaza; i pomimo tego iż Carlito nie ma nastroju na wywiady ona postara się go przekonać. Zanim odchodzi Isabela mówi Frankowi swoje imię i obiecuje mu, że wróci.

O północy, zniecierpliwiony Frank czeka na Carlito i Isabelę. Jednak po chwili czekania, do środka wbiega przerażona Isabela atakowana przez zombie. Frank zabija zombie i widząc na niej krew pyta się jej czy została ugryziona. Isabela odpowiada, że to rana postrzałowa a sprawcą jest Carlito. Isabela mdleje w rękach Franka a ten niemogący zostawić rannej kobiety na pastwę losu postanawia zabrać ją do pomieszczenia ochrony. Podczas transportu, Carlito mówi przez system nagłaśniający, że przeprasza Isabelę za to co zrobił.

Mimo iż początkowo Isabela podzielała poglądy Carlito w sprawie zemsty, teraz widzi nieszczęście jakie spowodował jej brat i decyduje się pomóc Bradowi, Jessie i Frankowi w jego powstrzymaniu. W pomieszczeniu ochrony jej rana jest szybko opatrzona, a Brad postanawia ją przesłuchać. Isabela wyjaśnia mu, że w Santa Cabeza nie było kartelu narkotykowego tylko ośrodek badawczy robiący eksperymenty na osach potrafiących zmieniać żywe istoty w zombie a głównym człowiekiem za to odpowiedzialnym był Dr. Barnaby. W tym momencie Dr. Barnanby atakuje Jessie a Isabela mówi Bradowi i Frankowi, że jego przemiana właśnie się zaczęła. Frank obezwładnia doktora a ten wyjaśnia wszystkim co tak naprawdę się stało w Santa Cabeza po czym zmienia się w zombie.

Isabela oferuje pomoc w opatrzeniu ran Jessie, mówiąc, że jest technikiem medycznym i może być użyteczna jeśli pozwolą jej wykonywać swoją pracę.

Następnego ranka, Carlito znów odzywa się przez interkom, błagając ją o powrót mówiąc, że jest zmuszony przeprowadzić operację Ostatni Bastion. Brad pyta się kobiety co oznacza ta operacja a Isabela z drżącym głosem, mówi, że Carlito planuje wysadzić centrum handlowe w powietrze a najgorszą rzeczą jest to, że eksplozja wyśle larwy do atmosfery rozprzestrzeniając zombie po całej Ameryce a nawet na cały świat. Jednak Isabela mówi im, że Carlito planuje wypełnić tunele pod centrum łatwopalnym gazem a dopiero po tym wysadzić centrum co może dać szansę na ich ocalenie.

Frank i Brad udają się do tuneli gdzie udaje im się zapobiec eksplozji – jednak płacą za to wielką cenę tracąc Brada, który zamienia się w zombie. Załamany Frank wraca do pomieszczenia ochrony i pyta się Isabeli o planach Carlito. Ta mówi Frankowi i Jessie, że Carlito w swojej kryjówce ma komputer na którym na pewno dokopią się do czegoś ważnego. Isabela proponuje zabrać tam Franka.

Po dotarciu do kryjówki Carlito w North Plaza, Isabela zasiada do komputera Carlito. Niestety komputer jest zabezpieczony hasłem a Isabela będzie potrzebowała czasu by złamać hasło. Isabela odkrywa też urządzenia zakłócające sygnał, które całkowicie zakłóca sygnały komórkowe niepozwalające Jessie dodzwonić się do siedziby DHS.

Frank zostawia ją i udaje się do Jessie, która chce pokazać mu coś ważnego. Okazuje się, że Carlito został porwany przez Larry’ego Chianga wprost do Zakładu Przetwórstwa Mięsnego. Po pokonaniu rzeźnika, umierający Carlito nie wyjawia hasła do komputera ale daje Frankowi swój medalion, mówiąc Frankowi by ten oddał go Isabeli. Frank wraca do Isabeli, mówiąc jej, że Carlito nie żyje i wręcza jej jego medalion. Początkowo Isabela wydaje się obojętna śmierci brata ale szybko zaczyna rozpaczać. Po otwarciu medalionu, Isabela widzi w nim ich rodzinne zdjęcie po czym uświadamia sobie hasło Pachamama oznaczające Matka Ziemia. Isabela opowiada Frankowi, że ich miasteczko było błogosławione przez naturę i mówi mu, że Carlito chciał żyć w spokoju w Santa Cabeza. Po wyłączeniu urządzenia zagłuszającego, Jessie dzwoni do Franka, że pomimo jej próśb DHS zdecydowało zabić wszystkich ocalałych w Willamette by zatuszować całą sprawę. Gdy Frank dociera do pomieszczenia ochronnego widzi dwóch zabitych żołnierzy i okulary Jessie co oznacza, że Jessie zamieniła się w zombie. Otis i inni ocalali zdołali uciec kradnąc helikopter sił specjalnych.

Frank wraca do Isabeli. Po północy, oboje słyszą jak Siły Specjalne przybyły do centrum handlowego by zatuszować sytuację strzelając do wszystkiego co się rusza. Oboje zdają sobie też sprawę, że wydarzenia z Santa Cabeza powtarzają się gdyż rząd też chce zatuszować tą epidemię zombie. Dokładnie w południe, Frank udaje się na lądowisko dla helikopterów gdzie ma czekać na swojego pilota. Proponuje Isabeli by poszła z nim ale ta odmawia, mówiąc mu by nie martwił się o nią i ratował sam siebie.

Gdy Frank dociera na lądowisko w oddali dostrzega helikopter. Jednak jego radość trwa, krótko gdy widzi jak jego pilot Ed DeLuca zostaje zaatakowany przez zombie na pokładzie helikoptera i spada prosto do Leisure Park. Załamany Frank upada na ziemię a zanim pojawiają się zombie. Zanim jednak mają szansę go zabić, Isabela przybywa i ratuje go z rąk zombie. Potem Frank budzi się w kryjówce a Isabela ze smutkiem powiadamia go, że został zarażony. By zapobiec procesowi zombifikacji, Isabela prosi Franka by przyniósł jej potrzebne rzeczy by stworzyć serum a następnie 10 Królowych do efektu końcowego. Frank szukając przedmiotów natrafia na tunel pełen zombie w wieży zegarowej, który może posłużyć jako droga ucieczki.

Po zażyciu serum i stworzeniu środka odstraszającego zombie, Frank i Isabela udają się do tuneli w nadziei na ucieczkę. Po długiej tułaczce, dwójka dociera do wielkiej bramy za którą stoi Humvee. Jednak na wielkim placu natrafiają na czołg prowadzony przez dowódcę operacji Brocka Masona. Po długiej jeździe, czołg przewraca Humvee. Isabela wspina się na szczyt samochodu a Frank zmuszony jest walczyć z Brockiem. Nie wiadomo jak Frank i Isabela zdołali uciec hordzie zombie ale wiadome jest, że udało im się wydostać z Willamette.

Dead Rising 2: Case West[edytuj | edytuj kod]

Po ucieczce z Willamette, Isabela została zmuszona do pracy w firmie Phenotrans do produkcji leku Zombrex, który spowalnia infekcję pod groźbą pójścia do więzienia za terroryzm. Isabela kontaktuje się z Frankiem jako tajemnicze źródło, mówiąc mu, że pozna całą historię zakładu gdy ten ją wypuści. Frank udaje się tam z Chuckiem Greenem, który chce zemścić się za zabójstwo żony w epidemii zombie w Las Vegas. Gdy dwójka mężczyzn w końcu dociera do Zabezpieczonego Laboratorium ich oczom ukazuje się Isabela gratulując im ujawniając Frankowi, że to ona jest jego tajemniczym źródłem. Frank jest wściekły dowiadując się, że Isabela pracuje dla Pheontrans, mówiąc jej jak mogła tak postąpić na co kobieta odpowiada, że nie miała innego wyboru. Isabela wyjaśnia im, że przez dłuższy okres czasu pracowała nad syntetycznym lekarstwem bez używania Królowych ale zakład ukradł jej całą pracę. Kobieta prosi Franka i Chucka by pomogli jej uciec na co szefowa Pheontrans Marian Mallon wysłała dwóch strażników by ci zatrzymali Isabelę, Franka i Chucka. Isabeli udaje się uciec na co Chuck myśli, że Isabela ich wykiwała i chciał tylko uciec. Jednak Isabela wraca by ocalić Franka i Chucka zabijając strażnika strzałem z pistoletu, ale tuż za jej plecami pojawia się Harjit Singh i uderza ją z taką siłą, że Isabela odlatuje parę metrów dalej. Tuż przez zemdleniem, Isabela rzuca w kierunku Franka pentdrive, prawdopodobnie z jej pracą, ale jest zniszczony przez Harjita. Marian każe drugiemu strażnikowi przyprowadzić do niej Isabelę by zabrać ją z zakładu, pozostawiając Franka i Chucka na pastwę Harjita.

Dead Rising 3[edytuj | edytuj kod]

Dziesięć lat po wydarzeniach z Dead Rising 2, Isabela była więziona przez lata w laboratorium w Los Perdidos a przez epidemię zombie udaje jej się wydostać po czym rozpoczyna poszukiwania Pacjenta Zero, którego krew może zostać użyta jako antidotum przeciwko infekcji zombie.

Nick po raz pierwszy spotyka Isabelę w Rozdziale 6 gdy ten stara się uciec z magazynu przed Marian. Gdy Isabela wyjawia mu swoje imię ten wścieka się i obwinia ją o epidemię zombie w Willamette i śmierć jego przyjaciela Diego. Isabela stara się mu wyjaśnić, że ona nie miała z tym nic wspólnego i zapewnia go, że on nie podzieli losu jego przyjaciela. Isabela mówi mu, że muszą stąd uciec i kieruje się do windy. Nickowi nie udaje się wejść do windy gdyż Marian zamyka mu drzwi tuż przed nosem. Nick mówi Isabeli by ta biegła jak najszybciej do magazynu portowego w South Almuda gdzie on i inni ocalali budują samolot i tam się z nią spotka na co Isabela zapewnia go, że wyjaśni mu wszystko co musi wiedzieć.

W Rozdziale 7, Nick i Annie wracają do magazynu. Isabela opowiada wszystkim całą historię o Santa Cabezie, Willamette oraz tym, że Nick jest jedną z sierot, które Carlito planował zainfekować wirusem zombie. Jednak w przeciwieństwie do innych, Nick jest odporny na wirus co sprawia, że z jego krwi można stworzyć antidotum. Isabela prosi ich by uciekli stąd jak najszybciej gdyż Marian będzie chciała ponownie porwać Nicka. Annie i Isabela zostają wtrącone do kontenera przez zdradzieckiego Reda, ale po jego pokonaniu zostają uwolnione. Ponownie spotykając się z Chuckiem Greenem, wszyscy wsiadają do samolotu by uciec przed bombardowaniem Los Perdidos. Zanim jednak uciekają, Nick i Chuck udają się zabić Generała Johna Hemlocka i pokrzyżować jego plany. Po zabiciu generała i tuż przed odlotem, Isabela mówi innym, że musi wrócić do laboratorium po jedną rzecz.

W prawdziwym zakończeniu Isabela ogląda pewne nagranie na laptopie. Nagranie ukazuje Isabelę i Marian rozmawiające ze sobą i okazuje się, że to Isabela jest odpowiedzialna za epidemię zombie w Los Perdidos. Wiedziała o istnieniu pacjenta zero i jego odporności dlatego rozpoczęła epidemię by móc go znaleźć. Isabela twierdzi, że śmierć tych ludzi będzie beneficjentem dla permanentnego lekarstwa na epidemię zombie co pozwoli oczyścić jej zhańbione nazwisko i będzie bohaterką. Po obejrzeniu nagrania, Isabela niszczy laptop i wraca do innych.

Po wydarzeniach z Dead Rising 3, Isabela została okrzyknięta bohaterką za odkrycie lekarstwa.

Dead Rising 4[edytuj | edytuj kod]

Isabela nie jest wspomniana w Dead Rising 4 i nie wiadomo co się z nią stało ale jej marzenie by ukazać rządowi USA i Pentagonowi historii masakry w Santa Cabeza spełniło się dzięki pomocy Franka Westa i jego dowodom.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Dead Rising[edytuj | edytuj kod]

Dead Rising 2: Case West[edytuj | edytuj kod]

Dead Rising 3[edytuj | edytuj kod]

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Mimo iż Generał Hemlock i Marian Mallon są głównymi antagonistami w Dead Rising 3 to Isabela jest tym ukrytym głównym antagonistom gry ponieważ to ona jest odpowiedzialna za epidemię by móc odnaleźć Nicka Ramosa. A na końcu wszystko uchodzi jej na sucho.

Nawigacja[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.