FANDOMIvan Drago to główny antagonista filmu Rocky IV oraz drugorzędny antagonista filmu Creed II.

W jego rolę wcielił się Dolph Lundgren który zagrał także Andrew Scotta.

Biografia Edytuj

Rocky IV Edytuj

Drago był mistrzem boksu z Rosji (część Związku Radzieckiego w tym czasie) i kapitanem w sowieckiej armii, znanym z nadludzkiej siły, która pozwoliła mu awansować w szeregi sowieckiej historii boksu. Jego żona Ludmiła Drago pełniła rolę rzecznika prasowego podczas wywiadów i konferencji prasowych, które kierownik Drago, Nicolai Koloff, ścigał również Amerykę i chwalił się propagandową wyższością radziecką.

Drago po raz pierwszy pojawił się w Ameryce wraz z żoną i menadżerem, gdy zamierzał walczyć ze znanym mistrzem bokserskim Rocky'm w meczu wystawowym, aby udowodnić wyższość radzieckich bokserów w walce z Amerykanami. Jednak były mistrz o imieniu Apollo Creed (który był również przyjacielem Rocky'ego) postanawia wyjść z emerytury, aby wypełnić za Rocky'ego, ponieważ chce obalić intencje Drago na świecie. Podczas meczu wystawowego pomiędzy Creedem i Apollem w Las Vegas, Drago zimno stwierdza do Apolla, że przegra przed rozpoczęciem walki. Początkowo Apollo miał przewagę, ale superwytrzymałość Drago okazała się zabójcza, gdy Drago z łatwością uderzył Apolla w drugiej rundzie, zabijając go natychmiast. Chwaląc się swoim zwycięstwem, Drago nie okazuje wyrzutów sumienia z powodu śmierci Apolla. To wydarzenie skłoniło wściekłego Rocky'ego do zemsty na Drago za śmierć Apolla.

Decydując, że musi sprawić, by Drago zapłacił za to, co zrobił, Rocky jest zmuszony zrezygnować z tytułu, by w święta Bożego Narodzenia mógł wziąć udział w meczu wystawowym z Drago w Moskwie. W związku z tym Drago trenuje sam na tę imprezę, a nawet otrzymuje zastrzyk ze sterydami od swoich trenerów, Manuela Vegi i Siergieja Rimsky'ego, aby wzmocnić swoje siły. Podczas meczu Drago zdawał się mieć przewagę, ale Rocky zdołał się bronić, zdobywając szacunek sowieckiej publiczności. Wściekły Koloff nęka Drago za to, że na to pozwolił, ale wściekły Drago odpycha Koloffa, wyrzekając się swojej lojalności wobec Sowietów, mówiąc, że będzie walczył o zwycięstwo dla siebie i nic więcej. Jednak w finałowej rundzie Rocky mści się za śmierć Apolla, pokonując Drago nokautem, pozostawiając Drago w całkowitej porażce.

Creed II Edytuj

Drago powraca w filmie, ujawniając, że on i Ludmiła mieli syna o imieniu Viktor Drago, a Ludmiła rozwiodła się z nim, zostawiając go, by wychował Viktora na zabójczego boksera na ulicach Ukrainy. Dowiedziawszy się, że syn Creeda, Adonis Johnson-Creed (który jest również podopiecznym Rocky'ego), stał się jednym z najbardziej profesjonalnych bokserów na świecie, Drago podejmuje działania, szkoląc Wiktora do pokonania Adonisa w nadziei na przywrócenie chwały imienia Drago. Ma również nadzieję, że zbliżające się wydarzenie pomoże mu zemścić się na Rocky'm za pokonanie go na ringu co najmniej 33 lata temu. Nawet po spotkaniu z Adonisem osobiście, Drago komentuje, że był krótszy niż jego ojciec znacznie do Adonisa oburzenia.

Podczas pierwszego meczu między Adonisem i Viktorem, Drago patrzy z satysfakcją, jak Viktor ciężko zranił Adonisa, ale Viktor zostaje zdyskwalifikowany za to, wiele do konsternacji Drago. Pomimo dyskwalifikacji, Drago znajduje się z powrotem w łasce u rosyjskich delegatów, ponieważ on i Viktor są zapraszani na kolację z nimi. Wiktor budzi jednak odrazę po przybyciu Ludmiły, gdyż jest wściekły na nią za to, że go porzuciła, a nawet zraził ojca za to, że próbował odzyskać szacunek ludzi, którzy go porzucili. Mimo to Drago zapewnia, że wszystko się zmieni, gdy Viktor pokona Adonisa w nadchodzącym rewanżu.

W związku z tym Drago przeprowadza Viktora przez cierpiące próby fizyczne, aby przygotować się do rewanżu. Jednak Rocky daje Adonisowi specjalny trening, który wymaga równych ciosów, co pozwala Adonisowi na kompromis z ciosami Viktora w rewanżu. W ten sposób Adonis jest w stanie uderzyć Viktora, a Ludmiła decyduje się odejść od sceny. Na dowód tego i widząc Viktora przytłoczonego emocjonalnie odejściem Ludmiły, Drago przeraża się, że Viktor ucierpi na losie Apollina i jest zmuszony przyznać się do porażki Adonisowi, wrzucając ręcznik, by oszczędzić mu dalszego bólu. Decydując się, że jego związek z Viktorem jest ważniejszy niż jego pragnienie zemsty i chwały oraz fakt, że Viktor pokonał już Adonisa w pierwszym meczu, Drago pociesza zrozpaczonego Viktora, mówiąc mu, że może przegrać i że nadal jest z niego dumny.

Drago jest po raz ostatni widziany, jak wraz z Viktorem wraca na Ukrainę, gdy kontynuują wspólne treningi, mając nadzieję na poprawę relacji na lepsze; nawet gdy Adonis odwiedził grób Apolla, przypisuje on zarówno Drago, jak i Viktorowi, że popchnęli go do pokazania się światu i stworzenia własnego dziedzictwa.

Osobowość Edytuj

Podczas gdy Drago został pierwotnie przedstawiony jako duma Związku Radzieckiego i chwalony jako bohater, Drago nie wydaje się zbytnio troszczyć o swój kraj. Kiedy jego menadżer zaczął rozmawiać z Drago za to, że pozwolił dopingować Amerykanina w jego kraju, Drago podniósł go w powietrzu za gardło i wyrzucił, ujawniając, że walczy tylko o siebie i nic więcej. Kierowany pragnieniem bycia najlepszym za wszelką cenę, ten jednogłośnie nastawiony sposób, w jaki dąży do tego celu, niemalże pozbawia go swojego człowieczeństwa. Wielu widzów i krytyków sugerowało, że Drago miał symbolizować postrzeganie Rosji przez Amerykę: ogromną, potężną i pozbawioną emocji. Świadczą o tym jego zimnokrwista pulweryzacja Credda w meczu wystawowym, a także bezduszna reakcja na wiadomość o śmierci przeciwnika.

Mimo swojej bezwzględności Drago kochał i troszczył się o swojego syna Viktora, chcąc nawet oszczędzić mu upokarzającej porażki przez dosłowne rzucenie ręcznika. Jeszcze bardziej brzydzi się Ludmiłą za porzucenie go i Wiktora, gdy ten ostatni był niemowlęciem.

Ciekawostki Edytuj

Galeria Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.