Złoczyńcy Wiki
Advertisement
Circle spoiler alert.png
Uwaga!
Ta strona zawiera główne spoilery. Jeśli nie chcesz znać ważnych informacji na temat fabuły/elementów związanych z postacią, nie powinieneś czytać tego artykułu poza tym ostrzeżeniem: Nie ponosimy odpowiedzialności za jakiekolwiek negatywne skutki, jakie te fakty mogą mieć na użytkownika chcącego jednak przeczytać ten artykuł.


Jest takie stare powiedzenie. Wrogowie mogą cię zabić, ale tylko twoi przyjaciele mogą cię skrzywdzić. Spider-Man był cierniem w moim boku. Wkurzył mnie, wprawił w zakłopotanie, rozwścieczył mnie... ale to Peterowi w końcu udało się mnie skrzywdzić. I jest za to cena, Robbie. Jest za to piekielna duża cena.

—J. Jonah Jameson.

Nie chce być sławny? W takim razie uczynię go niesławnym!

—Plany J. Jonaha Jamesona dotyczące obciążania Spider-Mana.


John Jonah Jameson Jr., lepiej znany jako J. Jonah Jameson, jest jednym z głównych antagonistów Marvel Comics. Najczęściej służy jako antagonista Spider-Mana i She-Hulk. Jest wydawcą i redaktorem naczelnym magazynu Now Magazine, magazynu Woman oraz, co najważniejsze, gazety i strony internetowej The Daily Bugle. Jameson żywi nienawiść do wszystkich nadludzkich lub obdarzonych supermocami jednostek (zwłaszcza Spider-Mana) i często używa oszczerstw w swoich gazetach i raportach, aby zniesławić i oskarżyć ich, by wydawali się złoczyńcami w oczach opinii publicznej, a wszystko to po to, aby podsycić swoje osobiste cele i stronniczość.

Chociaż zwykle służy jako nieaktywny antagonista, od czasu do czasu wkracza do walki i wynajmuje zabójców oraz superzłoczyńców do zabijania superbohaterów i jest bezpośrednio odpowiedzialny za stworzenie kilku innych niezwykle niebezpiecznych superłotrów, a mianowicie Scorpiona i Man-Wolfa. W rzadkich przypadkach Jameson będzie nawet walczył osobiście za pomocą swoich robotów - Spider-Slayerów.

Osobowość[]

John Jonah Jameson Jr. jest cyniczny, gniewny i nie boi się tego pokazać. Jest ciągle okrutny i wredny dla swoich pracowników i otaczających go osób, często będąc też apodyktycznym, aroganckim, porywczym i lubiącym kontrolować innych. Darzy szczególną nienawiścią nadludzi (zarówno bohaterów, jak i złoczyńców) i będzie uciekał się do kłamstw, oszczerstw i propagandy, aby zniesławić i zniekształcić ich publiczny wizerunek. Rzadko sam posuwa się do walki, ale kiedy to robi, okazuje się być zdeterminowany, a nawet nieco sadystyczny, ponieważ nie chce niczego więcej niż władzy nad swoimi przeciwnikami. To oczywiście przekłada się na jego nieustanny konflikt ze Spider-Manem, który popchnął go do jawnych działań przestępczych i bycia dla niego superzłoczyńcą. Nawet jeśli nie angażuje przeciwników fizycznie, zatrudni lub zwerbuje innych, aby zrobili to za niego, tak jak w przypadku Mysterio i oddziałów Anti-Spider, wkraczając na pole zła, którym sam twierdzi, że gardzi. Może nawet być niestabilny i wybuchać wściekłością i przemocą, na przykład podczas ataku na She-Hulk.

Są też chwile, w których Jameson może być hipokrytą, ponieważ mimo tego, że zaciekle sprzeciwia się Spider-Manowi, czasami chwali bohaterstwo innych, a Kapitan Ameryka jest tego dobrym przykładem. Jameson często twierdzi, że Spider-Man stanowi zagrożenie dla Nowego Jorku i jego mieszkańców swoją czujnością i sekretną tożsamością, a swoją osobą przyciąga superprzestępczość. Mimo tego, że jego oświadczenia są w pewnym stopniu prawdziwe, nadal celowo miesza on fakty z własnymi stronniczymi opiniami i prawie zawsze użyje wszystkiego, co może, aby powiedzieć, że Spider-Man jest zaangażowany, przestępcą. Ogólnie rzecz biorąc, Jameson wierzy, że Spider-Manowi nie można ufać, dopóki on będzie ukrywał, kim jest naprawdę.

Jednak Jameson w głębi duszy pokazuje, że ma swoją bardziej opiekuńczą stronę, którą czasami wyraża swoim żonom, synowi i Peterowi Parkerowi. Chociaż pokazał, że nie jest ponad nikczemnością, aby osiągnąć swoje cele, nie jest wyraźnie zły oraz dba o swoje miasto i jego mieszkańców. Wielokrotnie ujawniono również, że Jameson nienawidzi nadludzi, zwłaszcza Spider-Mana, głównie dlatego, że jest zazdrosny o ich dar. Nawet wtedy zdarzają się chwile, w których robi wszystko, aby ich bronić lub podziękować, jeśli uratują mu życie.

Ciekawostki[]

  • Stan Lee wzorował się na wyglądzie i osobowości Jamesona, a nawet wyraził chęć przedstawienia tej postaci w filmie lub serialu. Lee ostatecznie spełnił swoje życzenie w Spider-Man: Uniwersum, użyczając głosu wersji Jamesona z serii z 1967 roku.
  • J. Jonah Jameson został stworzony przez nieżyjących już Stana Lee i Steve'a Ditko.
  • Wygląd Jamesona posłużył jako inspiracja dla superzłoczyńcy Omni-Mana z komiksów Invincible. Przypadkowo J.K. Simmons użyczył głosu Omni-Manowi w animowanej wersji Invincible.
  • W uniwersum Sama Raimiego J. Jonah Jameson był znany tylko z tego, że nadawał tam przezwiska głównym przeciwnikom. Wymienił Normana Osborna jako Zielonego Goblina, dr Otto Octaviusa jako Doc Ock, Flinta Marco jako Sandmana (lub przynajmniej Hal Fishman nadał mu jego imię po tym, jak Jameson wspomniał o nim jako pierwszy). Ale nadal nie wiadomo, czy Jameson nadał Eddiemu Brockowi przydomek "Venom", ale prawdopodobnie sam o tym wspomniał poza sceną.
Advertisement