FANDOM


Disambig Nazwa tego hasła odnosi się do więcej niż jednego pojęcia.

Zobacz inne pojęcia – Joker


Jerome Valeska – jeden ze złoczyńców z serialu Gotham. Jego ojciec był gangsterem, który umarł, tak samo jak jego matka. Umarł w sezonie 4.

Historia Edytuj

Lila Valeska pracowała w cyrku jako poskramiacz węży. Jej syn Jerome wychował się w nim. Jako dziecko był bity przez swoją matkę i jej kochanków. Nienawidził jej. Pewnej nocy Jerome zamordował ją. Podczas śledztwa wyszło na jaw że to on ją zabił. Trafił do Azylu Arkham, skąd w krótce został uwolniony przez Theodora Galavana, który jednocześnie uwolnił kilku innych psychopatów. Galavan założył gang „Maniax”. Zrobili wiele ataków m.in. atak na GCPD. Podczas ataku na charytatywny bal został zdradzony i zamordowany przez Theo Galavana. Natomiast zasłynął w całym Gotham. Wszędzie byli jego zwolennicy. Mieli nawet szpiegów na komisariacie policji. Wierzyli, że ożywią go. Ten dzień w którym zostanie przebudzony nazywali „Dniem Przebudzenia”. Uważali że Jerome to ich prorok. Pewnego dnia przywódca sekty, Dwight ożywił go przy pomocy 1000 woltów. Myśląc że Jerome nadal nie żyje, a wszyscy chcieli zobaczyć jego twarz nie wiedział co ma zrobić. W końcu potraktował to dosłownie, odciął mu twarz i uciekł. Jerome tam został. Policja zabrała go na komisariat. Tam niespodziewanie ożył. Przypiął sobie twarz, wysadził Dwighta i wyłączył zasilanie całego miasta.

Ciekawostki Edytuj

  • Postać Jerome’a to ukłon w stronę Jokera, najbardziej znanego nemezis Batmana stworzonego przez pisarza Billa Fingera oraz artystów Jerry’ego Robinsona i Boba Kane, pojawiającego się po raz pierwszy w Batman #1 (1940) jako pierwszy przeciwnik człowieka-nietoperza. W sezonie trzecim serialu "Gotham" blizny Jerome'a przypominają jego twarz. Jerome pomimo wielu podobieństw nie jest Jokerem, można to wywnioskować po wypowiedzi David'a Mazouz który wciela się w Bruce'a Wayne'a.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.