FANDOM


Do szablonu +18
Uwaga!
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla młodszych widzów takie jak: wulgarny język, brutalne obrazki lub podteksty seksualne. Jeżeli masz co najmniej 18 lat, lub mocniejsza treść nie robi na tobie wrażenia, możesz bez problemu przeglądać tą stronę. W przeciwnym wypadku, powinieneś ją zamknąć.


Joel Miller jest głównym bohaterem gry The Last of Us, a także postacią drugoplanową w The Last of Us Part II oraz w The Last of Us: Left Behind. Joel jest zatwardziałym ocalałym, żyjącym i pracującym jako łowca, a następnie jako przemytnik i handlarz bronią w postapokaliptycznej Ameryce. Mimo, że Joel jest jednym z głównych bohaterów gry (i chce zapewnić Ellie bezpieczeństwo), wciąż ma wiele cech typowych dla złoczyńcy, takich jak samolubstwo oraz zdolność do ekstremalnej przemocy i brutalnych morderstw w imię przetrwania.

W polskiej wersji językowej głosu użyczył mu Krzysztof Banaszyk, a w wersji angielskiej Troy Baker.

Osobowość Edytuj

Joel został opisany jako „brutalny bandyta, brutalny zabójca i oprawca”. Pokazano, że potrafi zabijać swoich wrogów z godną uwagi brutalnością, zdobywając swoją niesławną reputację wśród tych, których napotyka. David nazywa go „wariatem”. W następstwie epidemii, która nawiedziła kraj, posunął się do pracy na czarnym rynku i przemytu przedmiotów lub interesujących ludzi przez strefy kwarantanny lub inne wyznaczone obszary. Z tego powodu zgromadził cenną wiedzę na temat przetrwania w postapokaliptycznym środowisku. Ellie zauważa, że ​​Joel poplamił rękę krwią niewinnych, kiedy wyjawił jej, że był „po obu stronach”, mając w ten sposób wiedzę o zasadzce myśliwych i przewidując ją. Ta mroczna przeszłość prawdopodobnie przyczyniła się do jego doświadczenia jako zatwardziałego ocalałego.

Staje się także bardzo oddany wobec Ellie, używając wszelkich możliwych środków, aby ją uratować i zapewnić jej bezpieczeństwo. Torturuje kilku kanibali, aby dowiedzieć się o lokalizacji Ellie, a następnie zabija drugiego więźnia po tym, jak uzyskał informacje od pierwszego. Ellie również bardzo troszczy się o Joela, dbając o niego, kiedy został ranny, tak jak Joel opiekował się nią i chronił ją przez całą podróż. Rozwinęła się między nimi więź ojca i córki.

Przedstawiona jest także druga strona Joela. Przed apokalipsą ciężko pracował, aby samodzielnie wychować córkę. Wybuch epidemii i śmierć Sary zmieniły go w apatycznego, bezwzględnego i wyobcowanego człowieka. Nosi zegarek, który Sara podarowała mu dzień przed początkową infekcją, aby zawsze mu o niej przypominała. Po spotkaniu z Ellie jest początkowo nieufny wobec niej. Jednak Joel później zaczyna jej ufać i uważa ją za wiarygodną przez większość czasu, na przykład gdy Ellie wykrywa Joela lub zapewnia wsparcie. Z biegiem czasu Joel nawiązuje relację ojciec-córka z Ellie, przypominając mu jego ukochaną córkę, Sarę. Jego bardziej życzliwa strona zaczyna się ujawniać, gdy spędza więcej czasu z Ellie i jest to coś co zostało pochowane pod dwiema dekadami winy, straty i bólu.

Niezależnie od tego, czy jest samolubny, czy nie chce ponownie stracić kolejnej „córki” na zachciankę innej, postanowił uratować Ellie i spróbować ponownie zacząć pozory normalnego życia. Jego decyzja o zabiciu Marlene w siedzibie Świetlików w Salt Lake City polega na odcięciu wszystkich luźnych końców, aby nikt nie miał wiedzy o Ellie, a zatem nikt nie pójdzie za nią w przyszłości. W tym sensie jest przeciwieństwem Marlene, która zamierzała poświęcić Ellie, aby ocalić resztę ludzkości.

Opisany jako mający ponad 40 lat, Joel wie, jak wyglądał świat, zanim został zdewastowany przez zarazę. Z czasem zaczął być mniej związany moralnością i był bardziej napędzany przez robienie wszystkiego, co konieczne, aby przeżyć. Ilekroć Sara jest wychowywana lub czuje się nieswojo, Joel głaszcze zegarek, ten sam, który podarowała mu jego martwa córka, co pokazuje, że jest on dość nawykowy.

Linki zewnętrzne Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.