FANDOM


Do szablonu +18
Uwaga!
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla młodszych widzów takie jak: wulgarny język, brutalne obrazki lub podteksty seksualne. Jeżeli masz co najmniej 18 lat, lub mocniejsza treść nie robi na tobie wrażenia, możesz bez problemu przeglądać tą stronę. W przeciwnym wypadku, powinieneś ją zamknąć.


Stań się zemstą. Stań się gniewem

—John prowokujący detektywa Millsa do zabicia go.


John Doe - jest jedynym antagonistą psychologicznego thrillera Siedem z 1995 roku. Jest seryjnym mordercą, którego celem jest brutalne karanie tych, którzy popełnili siedem grzechów głównych i zwrócenie uwagi na zło w świecie, który według niego jest apatyczny.

W jego rolę wcielił się Kevin Spacey.

Biografia Edytuj

Siedem Edytuj

John Doe to seryjny morderca mający obsesję na punkcie Siedmiu Grzechów Głównych. Ostrożnie atakuje swoje ofiary, prześladuje ich i torturuje na śmierć w sposób, który reprezentuje ich „grzech”. Morderstwa są częścią większego planu Doe, aby wydać oświadczenie o społeczeństwie tolerującym grzechy.

Doe jest bardzo inteligentny i potrafi manipulować policją. Szczególnie lubi bawić się umysłami z bohaterami filmu, detektywem Davidem Millsem i detektywem Williamem Somersetem.

Pierwsze pięć morderstw Doe reprezentuje pięć grzechów głównych i obejmują:

  • Obżarstwo: Zmuszanie otyłego mężczyzny do zajedzenia się na śmierć. Wspomniano, że dana osoba nie może fizycznie zjadać się na śmierć za jednym razem, więc Doe ostatecznie zadaje ciężki cios w brzuch mężczyzny, powodując pęknięcie podszewki, zabijając go. Jego rozkładające się ciało znajduje się przy stole zakrytym w misce makaronu.
  • Chciwość: Organizowanie śmiertelnego wykrwawiania się bogatego adwokata Eli'ego Goulda, który zarabiał na życie broniący gwałcicieli i morderców. Ofiara umiera z powodu utraty krwi po tym, jak jest zmuszony odciąć swoje mięsa w zamian za chciwość, którą okazał i kłamstwa, które wyznał. Jego ciało znajduje się obok słowa „CHCIWOŚĆ” wypisanego krwią na dywanie jego biura.
  • Lenistwo: Przywiązuje, pedofila handlującego narkotykami Theodore'a „Victora” Allena przez cały rok do swojego łóżka i utrzymuje go przy życiu, podczas gdy jego ciało marnuje się, wstrzykując mu obfite ilości narkotyków i leków. Smród gnicia był ukryty przez dziesiątki odświeżaczy powietrza sosnowych i był zmuszony nosić knebel w ustach, aby uniemożliwić mu wołanie o pomoc. Kiedy policja włamuje się do jego mieszkania (wierząc, że jest zabójcą, ponieważ jego odciski palców zostały odkryte w biurze Eli Goulda), zamiast tego odkrywają Victora w takim stanie rozkładu i gnicia, że ​​wszyscy są zszokowani, gdy wraca do życia. Ma wiele odleżyn, a John Doe odciął mu rękę, by posadzić odciski palców w biurze Eli Goulda. Zostaje przewieziony do szpitala, gdzie lekarz badający odkrywa, że ​​to doświadczenie całkowicie zniszczyło jego umysł i że odgryzł własny język, próbując popełnić samobójstwo. Słowo „LENISTWO” jest napisane na ścianie za jego łóżkiem.
  • Nieczystość: Porywa zamężnego klienta w klubie erotycznym i zmuszanie go do uprawianiu seksu z kolcem na pasku, co jednocześnie gwałci i zabija prostytutkę. Znaleziono ją przykutą do łóżka, z nogami szeroko otwartymi i okaleczonymi narządami wewnętrznymi. Słowo „NIECZYSTOŚĆ” jest zapisane na drzwiach klubu.
  • Pycha: Kaleczy twarz modelki Rachel Shade - w pewnym momencie odcina jej nos „na przekór twarzy” - i zmusza ją do wyboru między wezwaniem pomocy i życiem ze zniekształceniem, a popełnianiem samobójstwa przez przedawkowanie tabletek nasennych. Jednak ta woli umrzeć niż żyć bez swojej dawnej urody. Znaleziono ją martwą w jej ekskluzywnym mieszkaniu. Słowo „PYCHA” zostało zapisane jej własną krwią na ścianie nad jej łóżkiem.

Mills i Somerset w końcu śledzą Doe do jego mieszkania, nieświadomi, że Doe w tym czasie jest poza domem. Następnie Doe schodzi korytarzem i widzi dwóch detektywów przy drzwiach wejściowych, zmuszając go do ostrzelania ich. Mills przegania Doe z budynku, ale Doe zaskakuje go i celuje mu w bok głowy. Mills nie jest w stanie zidentyfikować zabójcy, ponieważ jego twarz spowija ciemność, ale Doe pozostawia go przy życiu i znika.

Później, gdy Mills i Somerset wracają na komisariat, pojawia się Doe (z krwią na ramionach i koszuli) i celowo pozwala się aresztować. Policja jest zaskoczona, dlaczego Doe oddaje się, gdy dzieli go dwa morderstwo od ukończenia swojego „arcydzieła”, ale za pośrednictwem swojego prawnika Doe informuje ich, że ukryte są jeszcze dwa ciała. Następnie oświadcza, że ​​pokaże im, gdzie znajdują się ciała, o ile Mills i Somerset będą jedynymi, którzy mu potowarzyszą, w przeciwnym razie nie pokaże ciał. Detektywi zgadzają się i Doe kieruje ich w samochodzie policyjnym do lokalizacji ciał. Podczas całej podróży Mills desperacko i agresywnie próbuje zrozumieć powody jego działań, a Doe spokojnie stwierdza, że ​​Bóg powiedział mu, aby objawił ludzkości, jak strasznym i tragicznym miejscem stał się świat.

Dojeżdżają do odległego pustynnego obszaru pośrodku niczego, a furgonetka dostawcza stale do nich podjeżdża, alarmując Somerseta. Gdy zatrzymuje furgonetkę, kierowca twierdzi, że kazano mu przybyć w to miejsce dokładnie o tej samej godzinie, aby dostarczyć pudło. Podczas gdy Somerset patrzy z ciekawością na pudełko, nie wiedząc, czy powinien je otworzyć, czy nie, Doe mówi Millsowi, że go podziwia. Chociaż Mills początkowo ignoruje to, Doe wkrótce ujawnia, że ​​podziwiał także żonę Millsa - Tracy, w końcu zwracając jego uwagę. Gdy Mills słucha z przerażeniem, Doe ujawnia zazdrość o jego normalne życie (reprezentujące szósty grzech - Zazdrość) i poszedł odwiedzić żonę Millsa Tracy, zanim zasugerował, że mógł ją zgwałcić. Następnie obciął jej głowę, a Somerset jest przerażony, gdy odkrył, że pudełko zawiera odciętą głowę Tracy. Somerset następnie zdaje sobie sprawę, że Doe planuje zabić się rękami Millsa (w celu pełnego ukończenia Siódmego i ostatecznego Gniewu - Grzechu), aby zakończyć swoje "arcydzieło". Somerset rzuca się z powrotem do Millsa, próbując powstrzymać go przed zabiciem Doe, wiedząc, że tego właśnie chce, ale Doe prowokuje Millsa, mówiąc mu, że Tracy była w ciąży, i ukrywała przed nim tajemnicę. Doe następnie zamyka oczy, czekając na nieuniknioną karę za swoje zbrodnie, gdy Mills (niezdolny do powstrzymania furii rozpaczy spowodowanej utratą żony i nienarodzonego dziecka) strzela mu w głowę, zabijając go, zanim kilkakrotnie postrzelił zwłoki, pomimo zastrzeżenia Somerseta. Pomimo śmierci Doe jego plan wciąż się udaje, ponieważ jego mistrzowska manipulacja skłoniła Millsa do dopełnienia siódmego grzechu. Mills później staje się prawie katatoniczny i zostaje aresztowany za morderstwo Doe'a, ku dyskomfortowi Somerset.

Komiks Edytuj

Seria komiksów napisana przez Mike'a Kalvodę opowiada o życiu Johna Doe przed filmem. Jako dziecko Doe cierpiał na rozdzierające bóle głowy klastrów, które leczono nieudaną próbą terapii elektrowstrząsami. Matka Doe'a była religijnym fanatykiem, mającym obsesję na punkcie grzechu i wiecznego potępienia. W pewnym momencie swoich lat szkolnych Doe zaczął rozwijać cielesne pragnienia aktywnej seksualnie dziewczynki w swojej klasie, co matka potępiła. Jego matka rozwścieczyła się, gdy zobaczył, jak Doe masturbuje się w łazience i pobiła go. Doe był później świadkiem, jak jego matka uprawia seks ze swoim równie bogobojnym wujkiem.

Jako nastolatek został oczarowany przez przyjemną młodą dziewczynę z jego klasy edukacji religijnej. Na tym etapie swojego życia Doe zaczął pisać pisma opisujące każdą jego myśl i działanie. Napisał, że jego uczucia do tej dziewczyny były czyste i że nie była podobna do dziewczyny, której pożądał przed laty. Zaproponował, że pomoże dziewczynie w jej rewizji i zaprosił ją do swojego domu. Po wejściu do jego pokoju natknęli się jednak na matkę Johna, teraz jako alkoholiczkę. Czytała czasopisma Johna i kpiąco czytała je dziewczynie. Dziewczyna uciekła, a matka Johna zaatakowała go i powiedziała mu, że bez względu na to, co zrobi, zawsze będzie grzesznikiem i nieuchronnie pójdzie do piekła.

W późniejszym okresie Doe ożenił się, ale jego żona go zdradzała; John nigdy nie miał dzieci, ponieważ jego żona nie była w stanie, więc nigdy jej nie dotknął. Wkrótce potem został zwolniony z pracy za kłótnie z szefem. Po zobaczeniu wypadku samochodowego Doe zaczął pytać, czy Bóg naprawdę czuwa nad ludzkością.

John odwiedził matkę w domu z jego dzieciństwa i zastał ją, jak pali jego rzeczy. Zginęła w płomieniach, pozostawiając Johnowi klucz do skrzynki z księgą Siedmiu Grzechów Głównych. Doświadczając objawienia, John zaczął golić opuszki palców, wyciągać zęby i kastrować się, wyrzekając się w ten sposób swojej dawnej tożsamości. Doe poświęcił się wydaniu oświadczenia, używając siedmiu grzechów głównych przeciwko ludziom, którzy je popełnili.

Osobowość Edytuj

John Doe był zasadniczo człowiekiem pesymistycznym z fiksacją na temat tego, jak niemoralni i źli byli ludzie. Był bardzo cierpliwy, metodyczny, nonszalancki i miał doskonały wgląd w reakcje i myśli innych ludzi, co przejawiało się w jego niesamowitych zdolnościach planowania i umiejętnościach strategicznych. John posiadał ogromną liczbę osobistych pamiętników, w których spluwająco zapisywał własne myśli. Na podstawie tych notatników i jego morderstw staje się oczywiste, że John Doe lubi oglądać innych ludzi w bólu emocjonalnym i fizycznym.

John był oburzony każdym z zabitych przez siebie ludzi (w tym sobą) i uważał ich za godnych śmierci i/lub cierpienia, które przeprowadził z pasją. Z tego powodu zabrał kogoś, kto twierdzi, że był „niewinny”, ponieważ był to jeden z niewielu przypadków, gdy stracił panowanie nad sobą. Wierzył, że został wybrany przez Boga, aby ukarać tych ludzi, i wierzy, że jego „dzieło” jest arcydziełem, które będzie wysoko cenione przez innych ludzi. John był jednak również bardzo egoistyczny, ponieważ, jak słusznie zauważył detektyw David Mills, opinia publiczna prawdopodobnie nie przejmowałaby się jego „arcydziełem” tak bardzo, jak sam się przekonał, a tak naprawdę był tylko drobnym seryjnym mordercą z urojeniami wielkości. Detektyw William Somerset zwrócił również uwagę, że gdyby naprawdę został wybrany przez Boga, nie sprawiłby tyle przyjemności w swoich morderstwach. Rzeczywiście, John swobodnie przyznał, że lubił zabijać swoje ofiary, twierdząc, że nie ma nic złego w tym, że mężczyzna czerpie przyjemność z pracy.

John zwykle pozostawał pozbawiony emocji i spokojny, z wyjątkiem sporadycznych gniewnych wybuchów i fanatycznych monologów. Był chrześcijaninem (najprawdopodobniej katolikiem, opartym na materiałach do czytania, krucyfiksach i przestrzeganiu katolickiej doktryny moralnej, tj. Przywar kapitałowych) i był otwarty na przyznanie się do swoich problemów moralnych - podkreślając swoją obsesyjną zazdrość o Davida. Bardzo go podziwiał, ponieważ myślał, że ma „normalne życie”. Twórcy Siódemki powiedzieli, że John ma niepokojące fetysze seksualne, a zdjęcia w jego notatniku sugerują, że jest sadystą seksualnym.

Galeria Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.