FANDOM


Stub Ta strona to zalążek artykułu. Możesz pomóc Złoczyńcy Wiki, rozbudowując ją!


Nie trenujemy tu po to, by być litościwi. Litość jest dla słabych. Tutaj, na ulicach, w zawodach: jeśli człowiek się z tobą konfrontuje, jest wrogiem. A wróg nie zasługuje na litość.

—„Filozofia” Johna Kreese'a.


John Kreese – główny antagonista oryginalnej serii filmów Karate Kid, pojawiający się też w serialu Cobra Kai.

Jego rolę zagrał Martin Kove.

Biografia

John Kreese był kapitanem Amerykańskiej Armii, w której był członkiem sił specjalnych podczas wojny wietnamskiej. Jednym z jego przyjaciół w wojsku był Terry Silver, któremu Kreese ponoć wielokrotnie uratował życie. Kreese poznał Silvera, gdy ten był pierwszym porucznikiem. Kreese już się wyróżniał z powodu swojej bohaterskiej służby w walce w poprzednich latach wojny. Kreese był specjalistą w bitwie w dżungli, a dla Silvera stał się mentorem i namiastką ojca.

Karate Kid (1984)

W pierwszym filmie Kreese jest właścicielem dojo Cobra Kai. Uczy swoich uczniów, by byli bezwzględni, bezlitośni i okrutni wobec swoich wrogów. Tłumaczy im, że litość jest dla słabych i że żaden wróg na nią nie zasługuje. Jego najlepszy uczeń, Johnny Lawrence, gnębi Daniela LaRusso (głównego bohatera filmu) wraz ze swoim gangiem, lecz zostają powstrzymani przez starego Japończyka, Kesuke Miyagiego, który zaczyna uczyć Daniela karate. Gdy Daniel i Miyagi chcą rozwiązać konflikt w dojo Cobra Kai, Miyagi sugeruje, by Daniel wziął udział w zawodach karate, w których zmierzy się z członkami Cobra Kai, a także żąda, by na czas treningów zostawiono Daniela w spokoju. Kreese zgadza się, ale ostrzega, by dotrzymali słowa. Podczas turnieju Daniel dostaje się do półfinałów, zaś Johnny przechodzi do finału po pokonaniu trudnego przeciwnika. W pewnym momencie Kreese każe swojemu najmniej brutalnemu uczniowi, Bobby'emu Brownowi, sfaulować Daniela poprzez silny cios w nogę. Bobby z niechęcią wykonuje polecenie, za co zostaje zdyskwalifikowany. Jednak Daniel szybko dochodzi do siebie i w finałowej walce walczy z Johnnym. Kreese każe Johnny'emu jeszcze bardziej poszkodować Daniela, co ten z przerażeniem robi poprzez uderzenie go w uszkodzone kolano. Jednak Danielowi udaje się pokonać Johnny'ego, który zajmuje w rezultacie drugie miejsce, ku niezadowoleniu Kreese'a.

Karate Kid II

W drugim filmie Kreese pojawia się tylko i wyłącznie na początku, gdzie jest wściekły na Johnny'ego za zajęcie drugiego miejsca. Wściekły zaczyna dusić Johnny'ego i każe innym swoim uczniom nie wtrącać się, a nawet atakuje Bobby'ego, który próbował pomóc Johnny'emu. Jednak Miyagi interweniuje i pokonuje Kreese'a, którego uczniowie opuszczają. W rezultacie Kreese traci swoje dojo.

Karate Kid III

W trzecim filmie Kreese znajduje się w beznadziejnej sytuacji. Po stracie uczniów jego dojo jest puste i zbankrutowało. Jednak Kreese się nie załamuje i postanawia zemścić się na Danielu i Miyagim za wyłączenie go z biznesu. Odwiedza swojego przyjaciela z wojska, Terry'ego Silvera, który jest bogatym biznesmenem i właścicielem firmy usuwającej toksyczne odpady. Silver zgadza się pomóc swojemu przyjacielowi i zatrudnia agresywnego karatekę, Mike'a Barnesa, by ten nękał Daniela i zmusił go do udziału w zawodach karate, by go pokonać. Choć podczas zawodów przez większość czasu Barnes ma przewagę, zostaje ostatecznie pokonany przez Daniela. Po tym zdarzeniu dojo Cobra Kai zostaje zamknięte na dobre, ku rozgoryczeniu Kreese'a.

Cobra Kai

W pierwszym sezonie serialu Kreese pojawia się w kilku retrospekcjach, a także pojawia się osobiście pod koniec sezonu pierwszego, gdzie gratuluje Johnny'emu ponownego otworzenia dojo Cobra Kai.

Ciekawostki

  • Choć Kreese nie pojawia się w filmie Karate Kid IV, główny antagonista tego filmu, pułkownik Paul Dugan, ma osobowość podobną do osbowości Kreese'a. Poza tym Mistrz Li odzwierciedla Kreese'a w remake'u z 2010 roku.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.